Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Vo Svidníku idú zatvoriť pôrodnicu, nemajú lekárov. Drucker im ponúka svojich

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Nemocnica vo Svidníku patrí do siete nemocníc Penty Svet zdravia. Vo februári plánujú zatvoriť pôrodnicu.

Pred takmer dvomi rokmi sieť nemocníc Penty Svet zdravia zavrela pôrodnicu v Banskej Štiavnici. Rodičky mali pôrodnicu rady, v hodnoteniach vyhrávala ako najobľúbenejšia pôrodnica v Banskobystrickom kraji. Svet zdravia odôvodňoval zatvorenie pôrodnice tým, že v nemocnici nemá oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, oddelenie chirurgie a ani interné oddelenie – ak by došlo ku komplikáciám, nevedeli by žene pri pôrode pomôcť a museli by ju previezť inam.

Tento rok sa situácia opakuje: Svet zdravia chce od februára zatvoriť pôrodnicu vo svojej nemocnici vo Svidníku. Dôvodom je, že nemajú odborných lekárov a nevedia ich ani získať.

„Táto kritická personálna situácia nastala po prvej výpovedi primárky oddelenia v lete 2017. Okamžite sme o tom informovali predstaviteľov mesta aj župy a požiadali ich o aktívnu pomoc. Žiaľ, bez výsledku,“ povedal hovorca siete Tomáš Král.

Oslovili 50 ľudí, vyskladali jedno miesto

Oslovili podľa neho sami alebo cez personálnych agentov viac ako 50 atestovaných gynekológov, ktorí by do Svidníka mohli prísť pracovať. Ale neboli úspešní. Od februára tak budú mať len jeden úväzok atestovaného lekára, ktorý vyskladali viacerí lekári. „Ostatní lekári sú neatestovaní. Na zabezpečenie nepretržitej prevádzky potrebujeme aspoň 4 až 5 atestovaných gynekológov,“ hovorí Král.

Pôrodnica vo Svidníku však nemusí skončiť ako tá v Banskej Štiavnici. Proti jej zatvoreniu sa postavil minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru). „Rušenie pôrodnice nepovažujeme za dobré riešenie, a to aj vzhľadom na kľúčové postavenie regionálnej nemocnice a spádovej oblasti,“ vyjadrilo sa ministerstvo.

Nemocnica vo Svidníku má podľa ministerstva spádovú oblasť 20-tisíc obyvateľov. Svet zdravia má s ministrom rokovať na budúci týždeň.

Proti zatvoreniu pôrodnice je aj petícia, ktorú iniciovali krajskí poslanci a viceprimátor Svidníka Peter Pilip. „Petícia prebieha v okresoch Svidník a Stropkov a chceme dať takto jasne najavo nesúhlas obyvateľov celého regiónu s ohláseným zrušením gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia,“ povedal pre TASR iniciátor petície, poslanec zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja za okres Svidník Ján Vook.

Má menej pôrodov, ako je bezpečné

A to aj napriek tomu, že v pôrodnici je menej pôrodov ročne, ako je bezpečné. „Je verejne známe, že odborníkmi odporúčaný minimálny počet je aspoň 500 pôrodov ročne,“ hovorí Král. Pôrodnica v Svidníku mala vlani 352 pôrodov. Je to o 24 pôrodov menej ako v roku 2016. „Počet pôrodov nie je pomerne významný, avšak s ohľadom na geografické umiestnenie nemocnice a spádovú oblasť existuje priestor na rast, a preto si myslíme, že má vecné opodstatnenie,“ tvrdí ministerstvo.

Málo pôrodov je podľa Sveta zdravia jeden z dôvodov, prečo nevedia získať lekára. „Nízky počet pôrodov limituje rozvoj medicínskej kvality personálu a tým aj bezpečnosť pre pacientov. Neobstojí ani lokálne používaná argumentácia pri rizikových urgentných stavoch,“ povedal Král.

Ministerstvo zdravotníctva teraz ponúklo, že ak nebude iné riešenie, ponúkne lekárov zo štátnych nemocníc. Pomôcť je podľa Druckera ochotný aj minister vnútra Robert Kaliňák. Pod jeho ministerstvo patrí napríklad vojenská nemocnica v Ružomberku a Nemocnica sv. Michala v Bratislave.

V blízkosti nemocnice vo Svidníku je nemocnica v Bardejove, zhruba hodinu cesty je vzdialená fakultná nemocnica v Prešove. „Kapacitne, personálne a odborne sme pripravení a prijmeme všetky rodičky, aj zo Svidníka, ktoré sa na nás s dôverou obrátia,“ povedala hovorkyňa nemocnice. Vo fakultnej nemocnici majú dve gynekologicko-pôrodnícke oddelenia. Vlani sa tam narodilo 2 572 detí.

Nedali im urgentný príjem

Jedným z dôvodov, prečo pôrodnica vo Svidníku nemá lekárov a plánuje ju zatvoriť, je podľa hovorcu siete Krála to, že nezískali povolenie na to, aby mali urgentný príjem.

„Na jeseň aj napriek osobnému prísľubu ministra sa nemocnica nedostala na zoznam siete urgentných príjmov prvej kategórie. Ak ministerstvo považuje z hľadiska geografickej dostupnosti nemocnicu za strategickú aj pre akútnu starostlivosť, toto rozhodnutie jej nepomohlo,“ povedal Král. Zneistilo to podľa neho personál, a to aj ľudí na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. „Situácia vyústila v ďalšie výpovede, ktorých lehota uplynie ku koncu januára 2017,“ dodáva Král.

Nejde podľa neho len o problémy Svidníka, ale aj iných nemocníc. „Ak sa pri riadení celonárodnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nezačne zohľadňovať akútny nedostatok zdravotníckeho personálu a súčasne minimálny počet pacientov alebo výkonov, čoskoro sa do existenčného ohrozenia nedostanú iba jednotlivé akútne oddelenia, ale celé nemocnice,“ tvrdí Král.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Šéf NKÚ: Hrozí, že sa nevýhodná zmluva so SkyTollom predĺži o 5 rokov

Karol Mitrík, riaditeľ SIS v rokoch 2010 až 2012. Foto N - Tomáš Benedikovič
Karol Mitrík, riaditeľ SIS v rokoch 2010 až 2012. Foto N – Tomáš Benedikovič

V krátkom čase predloží NKÚ vláde po mýte aj správu o vodárňach. „Tam sme vyhodnotili, že došlo k tichému prechodu strategických vodárenských spoločností na privátne osoby,“  hovorí šéf úradu Karol Mitrík.

Minúta po minúte

Zdieľať

Francúzska vláda podporí plán fúzie automobiliek PSA a Fiat Chrysler. Obe skupiny by mali tento týždeň podpísať záväzné memorandum o porozumení.

PSA Group si zabezpečila súhlas jedného z najväčších akcionárov, ktorým je francúzska vláda, píše Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou.

Francúzsko kontroluje v PSA približne 12-percentný podiel prostredníctvom spoločnosti BPI.

PSA a Fiat Chrysler načrtli plán zlúčenia na konci októbra. Ak sa spoja, vznikne štvrtá najväčšia automobilová skupina na svete s kombinovanou ročnou produkciou viac ako 8 miliónov áut.

V spoločnom podniku sa môžu ocitnúť značky ako Peugeot, Citroën, Fiat, Chrysler, Alfa Romeo či Ram.

Výkonným šéfom sa má stať riaditeľ PSA Carlos Tavares. Funkciu prezidenta by mal vykonávať John Elkann, ktorý ju zastáva aj v automobilke Fiat Chrysler.

Zdieľať

Pri Košiciach otvorili nový diaľničný úsek. D1 Budimír – Bidovce je dlhý 14,4 kilometra a motoristi ho prejdú za 8 minút, čo predstavuje značnú časovú úsporu oproti starej ceste. Zároveň ide aj o finančnú úsporu na palive (14 %), píše ministerstvo dopravy.

„K tejto diaľnici mám osobný vzťah. Ide o jeden z prvých úsekov, ktorého výstavbu som odštartoval po nástupe do funkcie, a práce išli aj napriek menším prekážkam pomerne hladko a hlavne načas,“ povedal minister dopravy Árpád Érsek.

Projekt sa začal stavať v novembri 2016. K dnešnému dňu boli diaľnica a krátky úsek rýchlostnej cesty R2/R4 sprejazdnené v plnom profile.

Výstavba všetkých súvisiacich stavebných objektov bude finálne ukončená v júni budúceho roka.

Napriek mimoriadnym udalostiam, ako bol pôdny zosuv, ktorý spomalil stavebné práce, alebo letné 5-mesačné stavebné obmedzenia kvôli hniezdeniu chráneného orla kráľovského, sa podarilo spojazdniť celý úsek v zmluvnom termíne, píše ministerstvo.

Diaľnica sa v Budimíre napojí na hotovú diaľnicu D1 z Prešova s pokračovaním cez údolie rieky Torysa.

Zdieľať

Dotácie na nákup elektromobilov sa minuli za štyri minúty. Opakovanú registráciu spustila Slovenská inovačná a energetická agentúra dnes. Problémy z minulého týždňa, keď skolaboval server, sa nezopakovali a šesť miliónov eur vyčlenených na dotácie sa minulo rýchlo.

Peniaze po splnení ďalších podmienok dostane 668 žiadateľov, ktorí požiadali o dotáciu na 786 automobilov.

Ministerstvo hospodárstva anulovalo pre technické problémy všetky predchádzajúce registrácie a pre veľký záujem zvýšilo sumu určenú na dotácie z piatich na šesť miliónov eur.

Záujem o dotácie niekoľkonásobne prekračuje objem prostriedkov vyčlenených na podporu nákupu elektromobilov.

Na nákup nového vozidla s čisto elektrickým pohonom bolo možné získať príspevok 8000 eur, v prípade plug-in hybridu to je 5000 eur. Podporu by tak mohlo získať maximálne 750 vozidiel na čisto elektrický pohon, resp. 1200 plug-in hybridov.

Elektronická online registrácia je prvým krokom k úspešnému získaniu dotácie. Rezort hospodárstva podpíše s úspešnými žiadateľmi zmluvu o poskytnutí dotácie. Tí budú mať 12 mesiacov na to, aby si kúpili auto a následne im štát dotáciu refunduje. Automobil budú musieť vlastniť minimálne dva roky a nebudú môcť využiť lízing.

Fyzická osoba nepodnikateľ a subjekty verejnej samosprávy mali možnosť získať podporu na jedno vozidlo, podnikateľov bude obmedzovať maximálna povolená výška dotácií od štátu v súlade s legislatívou EÚ. Maximálna obstarávacia cena vozidla, na ktoré bolo možné získať dotáciu, je 50-tisíc eur s daňou z pridanej hodnoty (DPH). (tasr)

Zdieľať

Remetova Dúha spochybnila raziu pri rozostavanom tuneli Višňové

Stavbári spochybnili policajnú raziu pri tuneli Višňové, zástupcovia štátu vravia, že prišlo na ich slová. Polícia od rána zasahuje vo firmách Dúha a Salini, ktoré tunel stavali a nedokončili, ale aj v štátnej NDS, ktorá si ich objednala.

Spoločnosť Dúha považuje zásah Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vo svojom sídle za bezpredmetný a účelový. TASR o tom vo vyhlásení informovalo tlačové oddelenie stavebnej firmy. „Zamestnanci spoločnosti Dúha bez toho, aby boli zastrašovaní zásahom, ktorý je medializovaný, sú pripravení a inštruovaní poskytnúť všetky doklady k dielu Višňové, ktorými Dúha disponuje,“ informovala firma.

NAKA od rána zasahuje v Prešovskom, Žilinskom a Bratislavskom kraji. Vykonáva zaisťovaciu akciu s názvom „Tunel“, ktorá sa týka výstavby diaľničného úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové.

Podľa informácií Denníka E zasahuje v priestoroch Dúhy v Bratislave a Prešove a aj na stavbe, ktorá sa nachádza pár kilometrov od Žiliny. Zasahuje aj v priestoroch talianskej firmy Salini Impregilo. Tá ako dominantný člen združenia úsek D1 s tunelom Višňové stavala spolu s Dúhou.

Policajti spravili raziu aj v štátnej Národnej diaľničnej spoločnosti. Tá si ešte v roku 2014 za jednofarebnej vlády Smeru-SD výstavbu úseku objednala. Takto pred rokom sa však vyhrotil konflikt medzi ňou a stavbármi, čo viedlo k predčasnému ukončeniu zmluvy.

Aj Dúha mala podľa svojho vyjadrenia informácie o možných podozreniach, pre ktoré podala trestné oznámenie na NAKA v Banskej Bystrici. „Spoločnosť Dúha je pripravená poskytnúť všetky doklady a dokumenty k dielu Višňové a je pripravená plne spolupracovať. Má výsostný záujem, aby boli vyšetrené všetky kuloárne podozrenia či už na strane zhotoviteľa, objednávateľa, alebo stavebného dozoru. Zároveň sme rovnako za to, aby sa týmto spôsobom postupovalo vo všetkých prípadoch,“ dodala firma vo vyhlásení.

Podľa ministerstva dopravy zásah potvrdzuje, že zastaviť výstavbu tunela Višňové bolo správne. Hovorkyňa rezortu Karolína Ducká tvrdí, že na stavbe boli od začiatku problémy, ktoré súčasné vedenie rezortu dopravy zdedilo po svojich predchodcoch. Ministerstvo dopravy aj NDS podľa jej slov poskytnú maximálnu súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní. V prípade, že došlo k porušeniu zákona, vinník musí byť podľa hovorkyne potrestaný.

NDS v marci ukončila zmluvu so zhotoviteľom úseku združením Salini Impregilo – Dúha z dôvodu dlhodobo neuspokojivého postupu výstavby. Zhotoviteľ zložil 27. marca novú bankovú záruku, čím dohoda o ukončení kontraktu nadobudla účinnosť. Spor o vzájomné nároky z pôvodnej zmluvy pokračuje doteraz. NDS medzitým pripravuje tender na nového dodávateľa stavby.

Úsek diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala má byť po dokončení dlhý takmer 14 kilometrov, s jeho výstavbou sa začalo v lete 2014. Súčasťou stavby je aj 7,5-kilometrový tunel Višňové, ktorý má byť po dokončení najdlhším diaľničným tunelom na Slovensku.

Zdieľať

Arca sa posilňuje v slovenskej energetike. Kúpila VNG Slovakia, ktorá zásobuje teplom Nitru

Arca Capital kúpila firmu VNG Slovakia, ktorá sa spoločne s mestom podieľa na dodávkach tepla v Nitre. Arca už zásobuje teplom ďalšie tri slovenské mestá – Topoľčany, Handlovú a Bardejov.

Arca uskutočnila transakciu prostredníctvom dcérskej spoločnosti ACS teplo, píše ČTK.

„Novými akvizíciami v teplárenstve sme sa stali jedným z piatich najväčších súkromných hráčov na slovenskom trhu v tomto segmente podnikania,“ hovorí predseda predstavenstva Arca Capital Rastislav Velič.

VNG Slovakia sa v rámci akvizície premenovala na ACS Plyn a v Nitrianskej teplárenskej spoločnosti, ktorá je hlavným dodávateľom tepla v Nitre, drží 49 percent akcií.

Aká veľká je Arca v teplárenstve:

 • dcéra ACS teplo distribuuje prostredníctvom svojich firiem energiu pre viac ako 50-tisíc slovenských domácností,
 • prevádzkuje aj 900 odberných miest a vyše 125 km tepelných rozvodov,
 • NTS zásobuje teplom viac ako 20-tisíc domácností.

VNG Slovakia bola súčasťou nemeckého koncernu VNG, ktorý patrí k najvýznamnejším nemeckým aj európskym dovozcom zemného plynu.

Jadrom obchodných aktivít skupiny je dovoz a dodávka plynu pre veľkoobchod.

Kto vlastní Arca Capital:

Väčšinovým akcionárom so 60-percentným podielom je Velič, 30 percent vlastní Peter Krištofovič a desatinu drží Henrich Kiš.

Majoritným vlastníkom spoločnosti bol v minulosti finančník Pavol Krúpa.

Zdieľať

Čína hrozí Nemecku odvetou. Ak zakáže Huawei, môže mu siahnuť na autá

Čínsky veľvyslanec v Nemecku pohrozil odvetou, ak Berlín vylúči Huawei ako dodávateľa technológií pre 5G siete. Poukázal na milióny áut, ktoré predávajú nemecké automobilky v Číne.

Veľvyslanec Wu Ken smeroval svoje vyjadrenie k pripravovanému zákonu, ktorý má v Nemecku zakázať „nedôveryhodných“ 5G dodávateľov, píše Bloomberg.

Návrh explicitne nezmieňuje Huawei, no je šitý na čínsku firmu a prichádza po mesiacoch diskusií o bezpečnosti v oblasti 5G sietí.

Čo je v stávke:

 • Čína je najväčším obchodným partnerom Nemecka s ročným objemom zhruba 200 miliárd eur,
 • čínsky trh je najväčším odbytiskom vozidiel pre automobilky Volkswagen, Daimler aj BMW,
 • v období od januára do novembra VW predal v Číne 34 percent vozidiel.

Na vytlačenie spoločnosti Huawei z budovania 5G sietí naliehajú najmä Spojené štáty, ktoré firmu upodozrievajú zo špionáže pre čínsku vládu.

Veľvyslanec Wu tvrdí, že Huawei nemá žiadnu zákonnú povinnosť poskytovať dáta vláde v Pekingu.

Pripomína, že nemeckí výrobcovia mali vlani štvrtinový podiel na celkovom predaji áut v Číne, ktorý dosiahol 28 miliónov kusov.

„Mohli by sme jedného dňa povedať, že nemecké autá už nie sú bezpečné, pretože dokážeme vyrábať vlastné vozidlá? Nie. To je čistý protekcionizmus,“ hovorí Wu.

Zdieľať

Talianska vláda poskytne 900 miliónov eur na záchranu zadlženej družstevnej banky Popolare di Bari, ktorá nedávno oznámila, že potrebuje okamžitú finančnú pomoc 1 miliardu eur. Banka je pre rastúce kapitálové straty pod zvláštnou správou.

Zvýšenie kapitálu Popolare di Bari bude financovať štátom vlastnený finančný ústav Banca del Mezzogiorno-Mediocredito Centrale, ktorému poskytne peniaze ministerstvo financií, píše Reuters.

Popolare di Bari je najväčší peňažný ústav v regióne zaostalého talianskeho juhu. Jeho krach by mohol rozpútať sociálne nepokoje, ide preto o citlivú politickú záležitosť.

V čom je problém:

 • problematické úvery Popolare di Bari dosahujú 1,2 miliardy eur a predstavujú až štvrtinu pôžičiek;
 • vykázané straty banky v prvom polroku presiahli 500 miliónov eur;
 • podielové listy, na ktoré sa nevzťahuje poistenie vkladov, nakúpilo zhruba 70-tisíc malých sporiteľov. Ak banka skrachuje, prídu o všetko.

„Banka prerobila miliardu eur čiastočne pre recesiu, ale aj preto, že za posledné tri až štyri roky sa požičiavalo bez akýchkoľvek pravidiel,“ povedal pred pár dňami šéf Popolare di Bari Vincenzo de Bustis.

Talianska vláda musela v posledných rokoch opakovane zachraňovať banky. Došlo aj na najstarší peňažný ústav na svete Monte dei Paschi di Siena.

Zdieľať

Na Slovensku je momentálne 19 150 včelárov, majú 305 000 včelstiev. Podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej je počet včelárov u nás najvyšší za posledných 20 rokov a stále rastie.

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Všetko, čo potrebujte vedieť o daniach a odvodoch na rok 2020

 • Daň bude nižšia, ale zďaleka nie pre všetkých.
 • Mení sa aj daňový poriadok – za dane môžete prísť napríklad o vodičský preukaz.
 • Menej papierov a daňové mini úľavy pre zamestnávateľov.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať