Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Praha má druhé centrum ukryté pred turistami

Koláž: autor s použitím foto Prague City Tourism
Koláž: autor s použitím foto Prague City Tourism

Hlavné mesto Česka ochotne odstúpilo centrum turistom. Ale iba na prvý pohľad.

V slávnej knihe Sapiens Yuval Noah Harari píše, že na cestovaní nie je ale vôbec nič prirodzené. Všeobecne pestovaný mýtus cestovanie romantizuje a hovorí, že spoznávanie nových kultúr a chutí nám rozšíri obzory a urobí nás lepšími ľuďmi.

„Šimpanzí alfa samec by nikdy nevyužil svoju moc na to, aby šiel na dovolenku do teritória susednej tlupy šimpanzov. Vrchnosť pravekého Egypta míňala celé bohatstvo budovaním pyramíd a mumifikáciou svojich tiel, ale nikdy im nezišli na um nákupy v Babylone ani lyžovačky u Feničanov.“

Cestujeme, lebo to robia iní a je to lacné. Je to lacné, lebo to robia iní. Najväčším destináciám to už začína liezť na nervy: v posledných rokoch sa objavujú nenávistné výpady proti turistom v Benátkach či Barcelone alebo dôsledky návalov turistov, ako regulácie prenájmov cez Airbnb.

Nám mentálne najbližšie mesto, ktoré by mohlo mať podobný problém, je Praha. Minulý rok 20. najnavštevovanejšie mesto na svete.

Na prvý pohľad to vyzerá tak, že turisti zatiaľ citlivú hranicu neprekročili. V médiách priveľké množstvo turistov nie je veľká téma, hoci sa často spomínajú ako jedna z príčin nedostatku bytov. Pritom v nervóznej Barcelone pripadalo v roku 2016 na obyvateľa 1,8 turistu, V Prahe 3,5.

V Prahe je to naopak: centrum vyzerá, že miestni ho turistom poslušne odstúpili. Staromestské námestie je miesto, ktoré treba zoširoka obísť, pretože sa pre masy turistov musíte šuchtať. Najkrajšie a najstaršie časti Prahy sú preplnené zlými a predraženými reštauráciami a obchodíkmi s absintom, výrobkami z marihuany (bez marihuany) a matrioškami.

Je to tak možno preto, že národ už v skorých 90. rokoch veľmi rýchlo pochopil, že práve starobylé a známe mesto zaručuje Čechom vo svete rešpekt, a tak sa návštevníkom klaňajú veľmi hlboko.

To je však len prvý pohľad. Na druhý pohľad je aj centrum Prahy stále pre miestnych, podniky sú však utiahnuté do dvorov, na poschodia, do podzemí, mimo parterov turistami preplnených ulíc. Ako ukazuje niekoľko nasledujúcich príkladov, dalo by sa dokonca povedať, že skrývať sa je trend:

Na Václavskom námestí je viacero pasáží z prvej republiky, ktoré sú prerobené na obchody medzinárodných značiek. Jedna z tých pasáží za nenápadnými dverami v obchode pokračuje nezrekonštruovanou časťou a smerom do dvora sa dá nájsť pivnica, v ktorej je za dverami veľká krčma plná starých herných automatov.

V tej istej budove je jeden zvonček, na ktorý keď zazvoníte a vyjdete štyri poschodia, vojdete do veľkého bytu zaprataného knižkami a starými sedačkami. Vyzerá to ako byt starého spisovateľa a slúži ako klub, čitáreň. Tiež je to predovšetkým populárne koncertné miesto a krčma.

Hlavne nenápadne. Foto – autor

Ďalšia je napríklad kaviareň, do ktorej sa vchádza nenápadným neoznačeným priechodom z rušnej ulice, či z druhej strany popri výjazde pre zásobovanie. Po labyrinte priechodov niekoľkých budov sa dostanete na zabudnutý vnútroblok, ktorý slúži ako záhrada drobnej hipsterskej kaviarne sídliacej v niektorej z prístavieb.

Alebo je to „komunitné centrum“, v ktorom sa konajú rôzne prednášky, ale slúži ako coworking, krčma a kaviareň pár krokov od slávneho orloja, ale treba potlačiť neoznačené dvere, sebavedomo ignorovať vrátnicu a vyjsť po schodoch na prvé poschodie. S výhľadom na davy smerujúce na Staromestské námestie si môžete dať trikrát lacnejšiu kávu, ako tí tam dole.

Kráľom žánru je obrovská podzemná krčma s malým pódiom na koncerty. Vchádza sa cez subtílne dvere, vnútri je množstvo odstrašujúcich oznamov vo viacerých jazykoch. Aby ste mohli vojsť, musíte sa stať členom klubu a zaplatiť minimálne konzumné, obsluhujúca sa hrá na extrémne nepríjemnú a občas sa zdá, že vás dnu jednoducho nepustí. V podzemí sa skrýva niekoľko temných sál, v rámci ktorých niekto z kovového odpadu alebo drevených trámov povyrábal zašité miestnosti, poschodia a zákutia s rozličnými atmosférami. Na temnom podzemnom priestore, v ktorom sa často ozýva vážna hudba, je najbizarnejšie, že ste pod jednou z najrušnejších pražských ulíc.

To je ale romantika – skryté, autentické podniky, len pre miestnych!

Na tretí pohľad je však aj toto len klam. Posledný menovaný tajný podnik má pred dverami v piatky a soboty dlhočizné rady, čiže o nenápadnosti nemôže byť reč. Kaviareň na najvyššom poschodí funkcionalistickej budovy s pasážou na Václavskom námestí je plná hlučných erazmákov, ktorí si z generácie na generáciu odovzdávajú tento tajný tip. Záhradka kaviarne vo vnútrobloku za spleťou priechodov je plná ázijských hipsterov. Stačí si v mapách Googlu či vo Foursquare vyfiltrovať podniky, „kam chodia miestni“.

Hoci spomínané podniky vedia, že ich turisti dávno odhalili, zvonenie na zvonček, mrzutú paniu a výstrahy pred vstupom zachovávajú – nič nepredáva lepšie ako skryté autentické podniky, kde už len dostať sa je zážitok. Vyzerá to ako ochrana pred turistami, ale v skutočnosti je to najväčší turistický magnet.

Dnes na DennikE.sk

Rado Baťo: Matovičovi neustúpim ani o krok, miesto posielania kytíc manželke by sa ho mali koaliční politici zbaviť

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Rado Baťo hovorí, že Igorovi Matovičovi neústupi ani o krok a ani sa mu neospravedlní za vyjadrenia na jeho adresu. Koaličným politikom odkazuje, že namiesto posielania kytíc jeho manželke by sa mali Matoviča okamžite zbaviť.

Minúta po minúte

Sulík súhlasí s vyplatením jednorazového príspevku na nezaopatrené dieťa, no podľa neho by to malo byť cielené opatrenie. „Vznikne pracovná skupina, ktorá pripraví návrh,“ povedal v RTVS. Hovorí sa o príspevku 300 eur. Podľa Pellegriniho by sa mal vyplatiť na každé nezaopatrené dieťa.

Počet cestujúcich na viedenskom letisku v marci opäť klesol, oproti minulému roku bol nižší o 73,3 percenta. Tento marec letisko Schwechat využilo 215-tisíc cestujúcich, vlani ich v rovnakom čase bolo približne 800-tisíc a v roku 2019 až 2,4 milióna.

S prvou vlnou infekcie v Európe v marci 2020 letisko prvýkrát pocítilo ekonomické dôsledky pandémie. Odvtedy sa počty cestujúcich pohybujú výrazne pod predkrízovou úrovňou. Letecká doprava je jednou z najpostihnutejších branží a mnohí zamestnanci pracujú vyše roka v režime kurzarbeit.

Rovnaká situácia je aj na letiskách Malta a Košice, ktoré patria spoločnosti Flughafen Wien AG. Na Malte v marci medziročne klesol počet cestujúcich o 81,1 % a v Košiciach o 77,3 %. (tasr)

Domácnosti v eurozóne počas pandémie ušetrili, ale veľké nákupy neplánujú. Problémom však je, že najviac peňazí naakumulovali tí spotrebitelia, ktorí majú tendencie peniaze skôr hromadiť, ako utrácať.

Podľa analytikov banky Barclays sa tzv. pandemické úspory koncentrujú predovšetkým v domácnostiach bohatších starších Európanov, ktorí uviazli doma bez možnosti zájsť si do reštaurácie alebo na dovolenku. V ich prípade je menšia pravdepodobnosť, že začnú viac míňať aj na veľké položky na rozdiel od mladších ľudí.

Pri posudzovaní tempa zotavovania najvyspelejších ekonomík je pritom rozhodujúce, či práve táto skupina spotrebiteľov využije svoju slobodu a začne viac míňať. Európa má totiž najväčšiu skupinu obyvateľov stredného veku spomedzi všetkých regiónov sveta.

Hromada peňazí, ktorá by sa mohla uvoľniť spolu s blokádami, je obrovská. Barclays odhaduje naakumulované úspory na 600 miliárd eur, koncentrujú sa však najmä v rukách konzervatívnych obyvateľov, čo vrhá tieň na ich odblokovanie.

Podľa nemeckej Deutsche Bank by uvoľnenie úspor mohlo pridať zhruba 1 percentuálny bod k hospodárskemu rastu regiónu v roku 2021, ktorý Medzinárodný menový fond predpovedá na úrovni 4,4 %.

Ekonóm spoločnosti UBS Dean Turner sa domnieva, že výdavky domácností sa budú „významnou mierou“ podieľať na tzv. postpandemickom oživení, pričom očakáva ich rast v tomto roku o 2,9 %.

Eurozóna potrebuje nové stimuly, pretože zotavovanie jej ekonomiky zaostáva za USA a Čínou v dôsledku doposiaľ pomalého očkovania. (tasr)

NDS upozorňuje na viaceré plánované dopravné obmedzenia na diaľnici D1 pri Triblavine, v úseku Bytča – Hričovské Podhradie, medzi križovatkami Galanta a Šintava a v križovatke Bernolákovo. Zároveň pripomína uzávery tunelov z dôvodu jarnej údržby.

Informovala o tom hovorkyňa diaľničiarov Eva Žgravčáková. Dôvodom dopravného obmedzenia na úseku diaľnice D1 Bratislava – Trnava, križovatka Triblavina, sú stavebné práce v strednom deliacom páse. Obmedzenie bude od soboty (17. 4.) od 5. hodiny do 17. mája. Treba tu počítať so zníženou rýchlosťou a zníženým počtom prejazdných pruhov v oboch smeroch.

NDS čiastočne uzavrie diaľnicu D1 v úseku mostov Bytča a Hričovské Podhradie od nedele (18. 4.) od 7. hodiny do 13. júna do 18. hodiny. Dôvodom je výmena mostných záverov oboch mostov.

„Stavebné práce budú realizované na obidvoch mostoch v oboch jazdných smeroch súčasne. Doprava bude vedená v každom jazdnom páse v jednom jazdnom pruhu,“ dodali diaľničiari.

Od soboty od 8. hodiny do 30. mája do 18. hodiny bude čiastočne uzavretá aj rýchlostná cesta R1 v úseku mosta nad riekou Váh medzi križovatkami Galanta a Šintava. Dôvodom je výmena mostných záverov.

„Stavebné práce budú realizované v pravom jazdnom páse (smer Nitra). Doprava na moste bude vedená v režime 3 + 1. Pravý jazdný pruh zostane vedený popri pracovisku v pravom jazdnom páse,“ vysvetlila hovorkyňa s tým, že doprava z ľavého jazdného pruhu pravého jazdného pásu bude presmerovaná prejazdmi cez stredný deliaci pás do ľavého jazdného pásu.

NDS tiež čiastočne uzavrie cestu prvej triedy v križovatke Bernolákovo. Dôvodom je kladenie asfaltových vrstiev vozovky v mieste stykového napojenia s budúcou cestou druhej triedy. Obmedzenie bude trvať od soboty do 18. apríla. Doprava na dotknutom úseku cesty bude vedená striedavo v jednom jazdnom pruhu. V prípade nepriaznivého počasia sa termín ukončenia prác môže predĺžiť.

V mesiacoch apríl, máj a jún budú diaľničiari realizovať aj pravidelnú jarnú údržbu a kontrolu diaľničných tunelov Sitina, Horelica, Svrčinovec, Poľana, Bôrik, Branisko, Šibenik, Považský Chlmec, Žilina, Ovčiarsko a podjazdu Lučivná. Tunely budú pre údržbu v určitých termínoch úplne uzavreté. (tasr)

Len 23 % firiem na Slovensku sa tohto roku chystá prijímať nových zamestnancov. Vyplýva to z hĺbkovej sondy firmy Elanor Slovakia medzi tisíckou najvýznamnejších spoločností naprieč sektormi. Je to zároveň vážne varovanie pred letným príchodom absolventov na trh práce.

Prečo je to dôležité:

  • „Je to najnižšia hodnota za ostatných 15 rokov. Firmy sú v dôsledku dopadov pandémie a nejasného ekonomického vývoja viac ako opatrné,“ poznamenáva Ivan Zizič, country manažér Elanor Slovakia, ktorá poskytuje mzdové a administratívne personálne služby.
  • Kým 23 % firiem nábor po lete neplánuje, až 15 % firiem chce v druhom polroku dokonca prepúšťať.
  • Navyše až 63 % spoločností zatiaľ vyčkáva na ďalší výhľad ekonomiky po uvoľňovaní opatrení. V prípade nepriaznivých výhľadov sa tak podľa Ziziča môže k prepúšťaniu prikloniť ďalších 10 až 25 % firiem.
  • Pripravenosť prepúšťať po odznení hlavných vĺn krízy môže súvisieť s nedostatkom pracovníkov v mnohých odvetviach pred pandémiou. Len čo si firmy jej dôsledky kvantifikujú a zabezpečia si core biznis, prispôsobia aktuálnej situácii svoje biznis modely.

Čo sa aktuálne deje na trhu: 

  • Jednou z kľúčových zmien je vnútorná transformácia firem. Zlučovanie pracovných pozícií v administratíve, zmeny výkonu práce, pracovných náplní alebo kompletná transformácia fungovania oddelení sa najviac prejavili v IT sektore a centrách zdieľaných služieb (56 %) a v bankovníctve (64 %), týkala sa však aj ďalších odvetví (retail 33 %, stavebníctvo a výroba 25 %).
  • Až 92 % firiem aktuálne neplánuje rozširovať program benefitov a len 8 % ho aktívne navyšuje. V odmeňovaní firmy skôr z pravidelných odmien prechádzajú na výkonnostné odmeny.
  • Firmy šetria, prejavuje sa to napríklad na politike využívania služobných áut. Firmy redukujú luxusné vozidlá a počet áut vo firmách celkovo, jedným z argumentov je obmedzenie návštev klientov. Až tretina zamestnancov prišla o pridelené auto. Firmy prešli na zdieľanie áut.
  • Koronakríza výrazne posilnila pozície HR manažérov vo firmách, najmä pokiaľ ide o ich účasť na strategickom rozhodovaní, 73 % firiem ich už zaradilo do strategického rozhodovacieho orgánu vo firme.
  • Posilnil sa aj lean management, firmy sa zoštíhľujú a skracujú riadiace a rozhodovacie procesy, aby sa vedeli okamžite a efektívne prispôsobiť zmenám. Až 64 % všetkých oslovených spoločností sa snaží maximálne okresať manažérske štruktúry a prejsť do efektívneho lean management riadenia. (tasr, e)

Spaľovanie odpadu z cudzích jadroviek povolili aj u Budaja, minister naďalej hovorí, že ho chce zakázať zákonom

Ján Budaj. Foto - TASR
Ján Budaj. Foto – TASR

Rozšírenie kapacít na spracovanie rádioaktívneho odpadu získalo súhlas ministerstva životného prostredia. Jeho šéf Ján Budaj však stále hovorí, že chce presadiť zákon, ktorý spaľovanie rádioaktívneho odpadu zo zahraničia zakáže.

Ministerstvo tvrdí, že sa s dlhoročným šéfom veterinárov dohodlo na odchode. On sa o výmene dozvedel od novinárov

Jozef Bíreš. Foto - TASR
Jozef Bíreš. Foto – TASR

Ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že riaditeľ veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš skončí po vzájomnej dohode. „Až krátko do vášho telefonátu som ja sám o tom nič nevedel,“ reagoval dlhoročný šéf štátnej inštitúcie pre Denník E.

Spojené štáty vyradili Švajčiarsko a Vietnam zo zoznamu menových manipulátorov. Ministerstvo financií zrušilo rozhodnutie, ktoré v decembri prijala administratíva exprezidenta Donalda Trumpa.

Podľa rezortu financií v súčasnosti žiadna krajina nespĺňa kritériá, podľa ktorých by mala byť označená za menového manipulátora. Vietnam, Švajčiarsko aj Taiwan však budú pod väčším dohľadom.

Ako krajina, ktorá manipuluje kurzom svojej meny, nie je označená ani Čína. Trump ju takto označil v auguste 2019, hneď v januári 2020 to však ministerstvo financií zrušilo. USA a Čína sa vtedy chystali uzavrieť predbežnú obchodnú dohodu. (čtk, reuters)

Košice zvažujú, či prijmú ponuku ministerstva financií na bezúročnú pôžičku pre mestský dopravný podnik. Primátor Jaroslav Polaček sa podľa košickej radnice chystá rokovať s predstaviteľmi ministerstva na budúci týždeň.

Štyri krajské mestá Bratislava, Košice, Prešov a Žilina sa sťažujú, že štát nepomohol mestským dopravným podnikom s výpadkami tržieb počas pandémie. Argumentujú, že súkromní dopravcovia pomoc čerpať mohli. V Bratislave a Košiciach sa tento týždeň aj štrajkovalo.

Košický magistrát tvrdí, že výpadky rádovo v desiatkach miliónov eur nedokáže pokryť.

Bratislavský magistrát bezúročnú pôžičku odmietol, Žilina a Prešov sa zatiaľ jednoznačne nevyjadrili. (tasr, e)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať