Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Po bitke o Nutellu chcú vo Francúzsku regulovať akcie v obchodoch. Predaj „dve za cenu jednej“ zakážu úplne

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Francúzska vláda pripravila zákon, ktorým obmedzí akcie na potraviny. Chcú ním pomôcť miestnym poľnohospodárom.

Francúzska vláda plánuje zakázať cenové akcie na potraviny. Jedlo nebude môcť obchodník predávať so zľavou vyššou ako 34 percent. Návrh zákona má zvýšiť regulované minimálne ceny potravín a obmedziť ich výpredaje.

Vláda tak chce zaistiť lepšie príjmy pre farmárov a rovnako zamedziť potýčkam medzi zákazníkmi, ktoré minulý týždeň vyvolalo zníženie cien obľúbeného orieškového krému Nutella.

Päsťou do tváre, ťahanie za vlasy

Videá zachytili Francúzov, ktorí sa bili o posledné poháre Nutelly vo francúzskom supermarkete Intermarché. Na sociálnych sieťach sa rýchlo stali virálnymi a prinútili ministra hospodárstva Bruna Le Mairea, aby si predvolal riaditeľa francúzskeho reťazca.

„Povedal som mu, že sa to musí skončiť. Vo Francúzsku nemôžeme mať takéto scény každých pár dní,“ povedal Le Maire pre RTL.

Supermarket Intermarché vyvolal minulý štvrtok vlnu hystérie, keď znížil cenu 950-gramovej Nutelly o 70 percent zo 4,50 eura na 1,41 eura.

Obchodný reťazec sa po trojdňovej akcii ospravedlnil zákazníkom, ale odvtedy zaviedol ďalšiu 70-percentnú zľavu na kávu alebo plienky, čo vyvolalo podobný chaos.

„Bolo to strašné. Bolo to mimo kontroly. Keď sa obchod otvoril, bolo tam okolo 250 ľudí, ktorí si chceli kúpiť len plienky. Ženy sa pobili,“ uviedol jeden zo svedkov pre denník La Republicain Lorraine. „Museli sme zavolať políciu. Zamestnanci to nezvládali.“

V inom obchode dostal zamestnanec päsťou do tváre, keď sa snažil oddeliť agresívnych zákazníkov.

„Boli ako zvieratá. Jedna žena ťahala druhú za vlasy. Staršia pani si dala na hlavu škatuľu. Iný mal krvavú ruku,“ uviedol svedok potýčok.

Ďalšie video zas ukazuje ľudí, ktorí stoja v dlhých radoch pred obchodmi a čakajú, kým sa otvoria, aby si stihli kúpiť niekoľko zľavnených produktov.

„Ľudia sa vrhli dnu, všetkých okolo strkali. Bolo to ako orgie,“ cituje AFP zamestnanca obchodu v severofrancúzskom meste Forbach. „Takmer sme volali políciu.“

Scény, ktoré sa objavili vo viacerých francúzskych mestách, vyvolali obavy, že by mohlo dochádzať k násilnému správaniu medzi zákazníkmi. Preto Le Maire požiadal reťazec Intermarché, aby zastavil tieto druhy akcií. Zdôraznil, že francúzske supermarkety podpísali dohodu o tom, že takéto zľavy už nebudú zavádzať.

V pondelok sa zas ozvala francúzska agentúra na ochranu spotrebiteľov, ktorá uviedla, že tieto zľavy preskúma.

Populárny orieškový krém pre chudobnejších

Takéto hysterické správanie bolo doteraz predovšetkým americkým fenoménom počas výpredajových dní známych  ako Black Friday, ktorý pripadá na štvrtý piatok v novembri.

„Toto je vo Francúzsku nezvyčajné, s výnimkou mimoriadnych zliav. Skôr je takéto správanie typické pre rozvojové krajiny alebo miesta, kde pravidelne chýbajú základné produkty,“ povedala pre Le Parisien Sophie Chevalierová, francúzska antropologička a odborníčka na správanie zákazníkov.

„Správali by sa rovnako pre pohár s uhorkami? Určite nie. Ich správanie vysvetľuje druh produktu. Nutellu majú rady deti a ponúknuť ju za výhodnú cenu priťahuje mnoho zákazníkov.“

Iní za agresívnym správaním Francúzov vidia nárast chudoby v krajine.

„Na prvý pohľad je prekvapujúce, že ľudia bojujú, aby ušetrili niekoľko eur. Ale od roku 2002 zaznamenávame pokles kúpnej sily,“ uviedol pre France Info antropológ Dominique Desjeux. „Existuje veľká časť nižšej strednej triedy, ktorá má každý mesiac problémy so svojimi výdavkami.“

Podľa správy o nerovnostiach narástol počet chudobných vo Francúzsku medzi rokmi 2004 až 2015 z 950-tisíc na 1,2 milióna.

Taliansky výrobca Nutelly, Ferrero, uviedol, že nemá nič spoločné s touto zľavou, a že o nej rozhodol samotný reťazec. Rovnako varoval, že obchod riskuje u svojich spotrebiteľov zmätok a sklamanie.

Nutella je ikonickou značkou a obľúbenou súčasťou francúzskych raňajok. Je veľmi populárna a uznávaná, pretože sa od roku 1960 takmer nezmenila. V minulosti ju kritici obviňovali z ničenia životného prostredia, keďže na jej výrobu sa používa palmový olej.

Prieskum organizácia Greenpeace však ukázal, že Ferrero spolu s Nestlé ako jediné spoločnosti dokázali, že dodávatelia, od ktorých odoberajú palmový olej, dodržiavajú zásady ochrany tropického pralesa.

Koniec cenovým vojnám a akciám

Vláda prezidenta Emmanuela Macrona predstavila po incidentoch návrh zákona o potravinách a poľnohospodárstve. Chce ním vyvážiť obchodné vzťahy v potravinárskom sektore a podporiť zdravé a udržateľné produkty. Jeho súčasťou je aj návrh obmedziť zľavu nad 34 percent a zakázať akciu „dve za cenu jednej“.

Zákon by mal tiež zaručiť poľnohospodárom a výrobcom vyšší podiel na zisku v porovnaní so supermarketmi tým, že obráti proces stanovenia konečných spotrebiteľských cien. Podľa nových podmienok začne dohodou o férovej cene pre výrobcov.

Francúzski poľnohospodári sa už dlho sťažujú, že doplácajú na cenové vojny medzi maloobchodnými reťazcami. Návrh zákona preto ukladá supermarketom povinnosť zvýšiť cenu produktov o najmenej 10 percent v porovnaní s nákupnou cenou, aby úmyselne nepredávali ani pod cenu.

„Maloobchodníci budú môcť znížiť maržu na iné výrobky a lepšie zaplatiť dodávateľov,“ povedal podľa agentúry Reuters minister poľnohospodárstva Stéphane Travert.

Francúzsko, ktoré je najväčším poľnohospodárskym producentom v EÚ, chce novým opatrením bojovať aj proti plytvaniu potravín. Nepotravinových produktov sa navrhované zmeny nebudú týkať.

Dnes na DennikE.sk

Na obnovu starých budov pôjde viac – vláda očakáva vyše miliardy eur ročne

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Výdavky na obnovu budov sa zvýšia z doterajších 0,9 na 1,1 – 1,2 miliardy ročne, očakáva vládna stratégia. V zatepľovaní bytových domov Slovensko aj predtým patrilo medzi lídrov EÚ, no pri verejných budovách štátna politika nefungovala.

Minúta po minúte

Nemecká ekonomika bude v 1. štvrťroku pravdepodobne stagnovať, predpokladá inštitút Ifo. Dôvodom je predĺženie karanténnych opatrení. V minulom roku klesla ekonomika krajiny o 5 %.

Bol to najvýraznejší pokles od svetovej finančnej krízy, na druhej strane bol o niečo miernejší, než sa čakalo. V 2. štvrťroku Ifo očakáva medzikvartálny rast o 3 %. Dôležité však bude ukončenie karanténnych opatrení najneskôr v marci. (tasr)

Sen Arcy o menej prísnom oddlžení v Česku sa rozpadá. Pražský súd zamietol aj jej druhý insolvenčný návrh

Šéf skupiny Arca Rastislav Velič. Foto N - Tomáš Benedikovič
Šéf skupiny Arca Rastislav Velič. Foto N – Tomáš Benedikovič

Zadlžená skupina Arca sa vzďaľuje od menej prísneho oddlženia v Česku. Pražský mestský súd dnes zamietol už druhý insolvenčný návrh na oddlženie podľa českých zákonov. Súd píše, že firma by sa mala pokúsiť o oddlženie na Slovensku, kde bude musieť vrátiť veriteľom minimálne polovicu dlhov.

Miera nezamestnanosti sa zvýšila druhý mesiac v rade, v decembri podľa štatistík ústredia práce stúpla na 8,30 % z novembrových 8,14 %.

Nezamestnanosť je tak o viac než dva percentné body vyššia než vo februári minulého roka na začiatku pandémie, keď predstavovala 6,13 %.

Údaj je vypočítaný z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie. Stúpla aj evidovaná nezamestnanosť, ktorá sa počíta z aktívne hľadajúcich prácu. V decembri predstavovala 7,57 %, v novembri 7,38 %.

Nemecká ekonomika bude v prvom štvrťroku podľa inštitútu Ifo pravdepodobne stagnovať, je to dôsledok predĺžených opatrení proti koronavírusu. V druhom kvartáli dosiahne rast zhruba 3 %, predpovedal nemecký inštitút.

Čo sa deje

  • Kancelárka Angela Merkelová sa utorkovom rokovaní s premiérmi spolkových krajín zhodla na predĺžení karantény v Nemecku najmenej do 14. februára.
  • „Každý týždeň, o ktorý sa uzávera predĺži, bezprostredne vedie k stratám v odbyte, výrobe a tvorbe hodnôt,“ uviedol ekonóm Ifo Timo Wollmershäuser.

Čo hovoria iní

  • Pesimistickejší než Ifo je vo výhľade pre prvý štvrťrok ekonóm Jörg Krämer z Commerzbank. Podľa agentúry Reuters predpovedal pokles HDP o 2 %. Bez reštriktívnych opatrení by podľa neho ekonomika naopak vykázala dvojpercenntný rast.

Spolkový štatistický úrad minulý týždeň v predbežnej správe uviedol, že nemecký HDP sa v celom minulom roku pre pandémiu covidu-19 znížil o 5 %. Podrobnejšiu správu zahŕňajúcu údaje za štvrtý kvartál zverejní 29. januára.

Nemecká vláda v októbri predpovedala, že v tomto roku sa HDP zvýši o 4,4 %. Minister hospodárstva Peter Altmaier však minulý týždeň varoval, že rast bude zrejme slabší.

Nemecko je najväčšou ekonomikou Európy a najväčším obchodným partnerom Slovenska. (čtk, e)

Poslanci bratislavskej časti Nové Mesto schválili rozpočet, samospráva sa tak dostane z rozpočtového provizória. Hospodáriť bude so sumou 30 miliónov eur. (tasr)

Výberom riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry sa bude podľa portálu Poľnoinfo zaoberať polícia. Podnet jej odstúpila špeciálna prokuratúra. Podľa portálu súvisí s tvrdeniami organizácie Vidiecka platforma, že za podporu nominácií údajne ponúkali štátne pozície.

Výberové konanie ministerstvo pôdohospodárstva nakoniec zrušilo, hovorí, že ani jeden z piatich záujemcov nesplnil kritériá. Agentúru vedie dočasne Jaroslav Jánoš, ktorý vo voľbách kandidoval za farmársku stranu Máme toho dosť.

„Zaznamenali sme aktivity, ktoré výmenou za podporu nominácií na post generálneho riaditeľa PPA ponúkajú vysoké štátne pozície tým, ktorí nominácie podporia,“ tvrdila Vidiecka platforma podľa Polnoinfo.sk.

Platforma podľa svojho webu združuje 27 organizácií a 900 členov, jej hovorkyňou je podnikateľka a bývalá neúspešná prezidentská kandidátka Bohumila Tauchmannová.

Ministra Mičovského sa, naopak, zastala Iniciatíva poľnohospodárov, v ktorej pôsobí jednotka kandidátky Máme toho dosť František Oravec. Verejne sa obrátila na orgány činné v trestnom konaní a tvrdí, že má zvukové nahrávky, na ktorých sa o funkciu generálneho riaditeľa PPA uchádza člen výkonného výboru Vidieckej platformy Milan Kyseľ.

„Máme za to, že Vidiecka platforma bola zneužitá na diskreditáciu Jána Mičovského a Jaroslava Jánoša z dôvodu strachu z ďalších potenciálnych zistení podvodov na PPA,“ napísala organizácia.

Bývalého šéfa PPA Juraja Kožucha obvinila polícia v kauze Dobytkár.

Prímestské autobusy Arrivy v okresoch Nitra a Zlaté Moravce budú jazdiť od pondelka 25. januára v prázdninovom režime, tento týždeň premávajú vo víkendovom. Arriva obmedzenie zdôvodňovala dramatickým znížením počtu vodičov autobusov počas pandémie.

Oba okresy patria v januári k najviac zasiahnutým koronavírusom. Dopravca tvrdí, že epidemická situácia v jeho firme sa teraz už zlepšila.

Prímestskú autobusovú dopravu objednávajú a financujú samosprávne kraje, v tomto prípade Nitriansky kraj. (tasr, e)

Akcie Netflixu reagovali na výsledky za 4. kvartál nárastom o 13 %, za posledný rok stúpli o približne dve tretiny. Najväčšia streamovacia služba na trhu prekonala očakávania a rozšírila počet predplatiteľov o ďalších 8,5 milióna.

Analytici očakávali, že počet predplatiteľov Netflixu za tri mesiace do decembra stúpne o 6,1 milióna. Platforma zvýšila tržby o vyše pätinu na 6,6 miliardy dolárov, zisk jej klesol o takmer 8 % na 542 miliónov dolárov.

Netflix sa koncom minulého roka prehupol cez hranicu 200 miliónov divákov, polovičnú hranicu prekonal v roku 2017. Firma uviedla, že po prvý raz zvažuje odkup vlastných akcií.

Čo ťahá Netflix

Podobne ako ďalšie streamovacie služby aj Netflix ťaží z pandemických reštrikcií, v dôsledku ktorých je obmedzený pohyb. Ľuďom sa zúžili možnosti zábavy, keďže sú zatvorené kiná a neorganizujú sa koncerty.

Nových abonentov Netflix koncom vlaňajška prilákal napríklad na pôvodné seriály ako Bridgertonovci či Dámsky gambit. V prvých šiestich mesiacoch mu pribudlo 26 miliónov predplatiteľov, v 2. polroku rekordných 36,6 milióna.

Ďalšie podrobnosti:

  • Netflix sa pri ďalšej expanzii spolieha najmä na zahraničné trhy mimo domácich Spojených štátov, najviac na Európu a Južnú Ameriku.
  • Na 1. štvrťrok má Netflix vzhľadom na silné čísla spred roka konzervatívny odhad prírastku 6 miliónov nových zákazníkov. Analytici počítajú s rozšírením základne predplatiteľov o 7,5 milióna divákov.
  • Netflix sa musí vyrovnať s čoraz silnejšou konkurenciou. Napríklad streaming Disney+ nabral od štartu koncom roka 2019 celosvetovo zhruba 87 miliónov predplatiteľov. (e, čtk, reuters, bloomberg)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať