Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Zahraniční manažéri chcú prísť do Nitry bývať rovno s kufríkom, ďalší mieria do ubytovní, hovorí šéf realitky

Juraj Šimeg, majiteľ nitrianskej realitnej kancelárie. Foto N - Tomáš Benedikovič
Juraj Šimeg, majiteľ nitrianskej realitnej kancelárie. Foto N – Tomáš Benedikovič

Odkedy do Nitry zamierila automobilka Jaguar Land Rover, ukazujú makléri Nitrianskej realitnej kancelárie byty na prenájom manažérom zo Španielska, Británie a často aj z Poľska. Ľudia na nižších pracovných pozíciách sa v Nitre skôr sústreďujú v ubytovniach. Juraj Šimeg hovorí aj:

 • ako sa v Nitre staršie rodinné domy prerábajú na ubytovne,
 • ako ochotne prenajímajú domáci byty zahraničným pracovníkom,
 • aké sú s nimi reálne skúsenosti, 
 • ako zdraželi nitrianske nehnuteľnosti a kto na tom najviac získal. 

Akí zahraniční pracovníci majú najväčší záujem o prenájom bytov v Nitrianskom kraji? 

Zatiaľ prevažujú zahraniční pracovníci na vyšších pracovných pozíciách. V poslednom období sme ubytovali Britov, dvaja si zobrali jeden rodinný dom. Jeden si dokonca zobral celý rodinný dom sám. Bolo to v dobrej lokalite, kde sa ceny nájmov pohybujú na úrovni okolo 1000 – 1200 eur mesačne. Z toho môžeme dedukovať, že ide o ľudí na vyšších pracovných pozíciách.

Zjavne ide o ľudí pre priemyselný park, v ktorom bude vyrábať Jaguar Land Rover, ale napríklad aj španielsky Gestamp (výrobca dielcov do áut). Hľadáte bývanie najčastejšie pre Britov?

Ide hlavne o Španielov, Poliakov, Britov. Pre každého z nich sme hľadali dvoj- až trojizbové byty.

Politici hovoria, že je problém nájsť ľudí na nižšie pracovné pozície. Takých neevidujete? 

Nehovorím, že ich tu nevidíme, ale slabšie zarábajúci do takýchto domov väčšinou nepôjdu. Skôr realitné kancelárie obchádzajú, smerujú po vlastnej ceste do ubytovne.

Juraj Šimeg (1987)

Narodil sa v Nových Zámkoch, vyštudoval Gymnázium v Šuranoch. Dva roky pôsobil na pozícií Regional Training Manager a 5 rokov na pozícii Sale Manager v medzinárodnej obchodnej spoločnosti Zepter. Päť rokov sa venuje realitnej činnosti v Nitrianskej realitnej kancelárií. Od novembra 2016 je majiteľom spoločnosti Nitrianska realitná kancelária, s. r. o.

Evidujete problém s čiernym trhom? Že sa päť-šesť ľudí ubytuje v jednom byte bez zmluvy?

Naši klienti v Nitre sú veľké firmy a ich vyššie postavení zamestnanci, títo si toto nemôžu dovoliť. Pri ubytovaní ľudí zo zahraničia si preverujeme všetky možné dostupné informácie, aby celý proces nájmu prebehol bez komplikácií. Sú to klienti, ktorí sú riadne evidovaní na úradoch.

Doteraz ste neubytovali nikoho, o kom by sa dalo povedať, že je zo zahraničia a nepatrí medzi riadiacich pracovníkov?

Áno, ale nie pre nitriansky priemyselný park. V Šali sme mali skúsenosti s ubytovaním Bulharov, Srbov aj Grékov. Boli ubytovaní po 5 – 6 ľudí v jednom byte. Tiež sme tam preverovali všetky doklady a povolenia.

Ich agentúry riešili ubytovanie cez vás?

Aj agentúry, ale stalo sa, že aj vedúci partie hľadali ubytovanie pre svojich ľudí. Boli situácie, keď do Šale prišlo 30 Bulharov, tak sme ich umiestnili. Vznikol tam raz aj problém, pretože fajčili v byte, vnútri bol hluk a podobne. Napokon sme s nimi rozviazali zmluvu. Po bytoch sme umiestňovali aj Rumunov, približne 20 až 25 ľudí.

Sú takéto problémy skôr výnimka?

Natrafili sme aj na takéto problémy, nielen s Bulharmi, aj s Ukrajincami, ale nie je to pravidelné. Mali sme stavbárov, ktorí platili nájomné 5 dní pred splatnosťou a všetko bolo v poriadku vrátane hygieny.

Stretávate sa s týmto problémom aj pri ubytovaní domácich pracovníkov?

Pri domácich sme takéto problémy nemali, ale samozrejme, výnimky sú. Nedá sa všeobecne povedať, že po Slovákoch je poriadok.

Na ako dlho sem podľa vašej skúsenosti zahraniční pracovníci prichádzajú?

Bulhari sa zdržali pol roka, Gréci trištvrte roka alebo rok. Boli to nárazové stavebné akcie, ktoré si investori potrebovali riešiť, tak si zavolali zahraničné firmy.

Prenajímatelia zdieľajú často diskutovanú obavu zo zahraničnej pracovnej sily?

Zo začiatku, keď sa investícia Jaguar Land Rover rozbiehala, mali obavy. Teraz si sami často vyžadujú, aby sme u nich ubytovali niekoho zo západu.

Majú takíto nájomníci špeciálne očakávania?

Tí, ktorí prídu do realitnej kancelárie zháňať ubytovanie, majú často predstavu, že prídu rovno bývať takpovediac „iba s kufríkom“. Žiadajú si plnú výbavu bytov, umývačku, pračku. Nájomcovia ich vnímajú ako istotu, že takýto človek si zoberie trojizbový byt, nezničí ho, platí riadne nájomné. Je pravda, že pri lacnejších pracovných silách bývajú prenajímatelia opatrnejší, ale prijmú ich. Stáva sa aj to, že majiteľ rodinného domu dopredu povie, že si nepraje nájomníkov z východných krajín s tým, že mu to nestojí za to nechať si rozbiť dom.

Pribudlo v poslednom čase ubytovní?

Pribudlo a podľa informácií ešte aj pribudnú. Dokončuje sa napríklad projekt s kapacitou 50 až 70 lôžok. Realitné kancelárie evidujú klientov, ktorí napríklad kupujú staršie domy, a potom ich prerábajú na ubytovne.

Ľudí na ubytovanie im podľa toho, čo hovoríte, nedohadzujete.

Spolupracujeme aj s ubytovňami, keď je taká príležitosť. Momentálne sú však ubytovne také žiadané a preplnené, že spoluprácu s realitnými kanceláriami nepotrebujú. Mám aj známych, ktorí majú ubytovne, sú plné, na pol roka dopredu vyplatené. Niektorí ubytovaným poskytujú aj predaj potravín a kompletných služieb. Dokonca ich rozvážajú do práce. Ľudia na nižších pracovných pozíciách využívajú skôr ubytovne, pretože byty sú drahé a máloktorý majiteľ odsúhlasí, aby mal šesť Rumunov v jednom byte. Takže k realitným kanceláriám sa skôr uchyľujú vyššie postavení pracovníci alebo ľudia, ktorí zháňajú staršie domy, ktoré prerobia na ubytovňu.

To sú tie rodinné domy s garážami prerobenými na ubytovanie, ktoré vidieť v Nitre? 

Napríklad, obvykle sú to klasické rodinné domy. Viete tam dať aj dvojposchodové postele, potom máte hneď 6 ľudí do jednej izby. Sú aj také prípady.

Takže sa zmenila tvár mesta?

Podľa reakcií z môjho okolia sa zmenil hlavne večerný život. V zábavných kluboch a na diskotékach vraj vidieť viac ľudí zo zahraničia. Niektorí hovoria, že viac než domácich.

Podľa debaty z miestnej ubytovne večer nehýria, skôr si po práci pripravia jedlo a idú spať.

Vonku v meste vídať Španielov, Poliakov, ale aj ľudí z Rumunska alebo z Bulharska. To budú možno skôr tí, ktorí majú v prenájme spomínané dvoj-trojizbové byty. Cudzincov v montérkach stretnete skôr večer v potravinách, keď sa premiestňujú do ubytovní.

Nie sú v tejto situácii pri hľadaní bývania znevýhodnení študenti?

Študenti si zvyknú prenajať jednu izbu. Problém s ich ubytovaním býva skôr v obavách prenajímateľov. Študenti majú letné aj vianočné prázdniny, a stáva sa, že buď odídu, alebo nezaplatia. Ale nemám pocit, že by mali zásadný problém ubytovať sa. Sú na trhu izby na prenájom, pre ktoré prenajímatelia nevedia aj dva mesiace nikoho nájsť.

Ten, kto si v roku 2015 kúpil byt v Nitre, asi urobil dobre…

Takíto kupujúci skôr rozmýšľali o investícii, ktorú neskôr využijú. Zameriavali sa na kúpu a následný prenájom pozične vyššiemu človeku.

Keby takýto byt chceli teraz predať, tak dobre zarobia.

Určite, cena jednoizbového bytu v roku 2015 v Nitre časť Klokočina sa pohybovala medzi 41 000 – 45 000 eur, v roku 2016 bola na úrovni 52 000 eur, ku koncu roku 2016 sa vyšplhala na 68 000 – 73 000 eur. V tomto období sa dá takýto byt kúpiť v cene 61 000 – 65 000 eur. Najviac by zarobili ľudia, ktorí si byt kúpili pred rokom 2015 alebo začiatkom roka 2015.

Teda ešte predtým, ako bolo oficiálne, že Jaguar Land Rover bude v Nitre (v lete Briti zámer verejne oznámili, v decembri sa podpísala aj zmluva s vládou o investičnej pomoci). 

Ceny sa dostali na rekordnú sumu v druhej polovici roka 2016.

Čo zdraželo najviac?

Najväčší nárast bol pri garsónkach, tých je aj na trhu veľmi málo. Výrazne išli hore aj ceny jednoizbových a dvojizbových bytov.

Foto N – Tomáš Benedikovič

O koľko v priemere zvýšili veľké investície v priemyselnom parku ceny nehnuteľností?

O približne 20 až 40 percent. Napríklad dvojizbový byt na sídlisku, ktorý sa v minulosti ponúkal za 67-tisíc eur, teraz nájdete na webe aj za 83-tisíc eur, povedal.

Aký vývoj očakávate tento rok?

Ceny bytov sa momentálne stabilizovali, je to aj dôsledkom pribúdajúcich novostavieb, ktoré sa v Nitre dokončujú. Nečakáme turbulentný nárast, rátam, že ceny ešte pôjdu hore, ale nebude to nič extrémne.

O koľko vzrástli ceny prenájmov?

V poslednom roku o 10 až 15 percent.

Pôjdu ešte hore ceny nájmov? Pýtam sa preto, že pracovníci na vyšších pozíciách môžu byť predvoj pre ľudí na nižších pozíciách, keďže výroba v priemyselnom parku sa ešte naplno nerozbehla a zároveň platí, že ubytovní pribúda.

V roku 2018 neočakávame nárast cien v prenájme nehnuteľností. Priemerná cena prenájmu bytu v Nitre sa momentálne nachádza na úrovni 500 – 700 eur.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Richard Sulík: Máme v programe rovnú daň a budeme sa zasadzovať za to, aby sme sa opäť k nej vrátili

Predseda SaS si myslí, že tento a budúci rok Slovensko určite nebude mať vyrovnaný rozpočet a minister financií Kamenický s tým nemôže nič urobiť.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Richardom Sulíkom:

 • Zavedenie výdavkových limitov nie je dogma
 • Súhlasí so zvýšením platov vo verejnej správe, ale žiada personálny audit
 • Rovná daň je stále priorita SaS, na jej sadzbu nemá Sulík vyhranený názor
 • Minimálnu mzdu by nerušil a zaviedol by pravidlo, že bude mať výšku 50 percent priemernej
 • Súhlasí aj s myšlienkou minimálneho dôchodku, len by ho konštruoval inak, ako navrhuje SNS
 • Miesto obedov zadarmo by Sulík dal daňové bonusy rodičom
 • Miesto vlakov zadarmo by SaS navrhla veľké zľavy a rovnaké pravidlá pre autobusy
 • Čítajte celý rozhovor s Richardom Sulíkom.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Zaradenie ďalších potravín do nižšej sadzby DPH by malo mať dosah na rozpočet asi 65 miliónov eur, povedal predseda parlamentu Andrej Danko. Priznal, že by mal byť výpadok v rozpočte nižší, podľa dohody mohol byť až 90 miliónov eur. Zoznam potravín, ktorých sa bude nižšia DPH týkať, podľa Danka ešte nie je uzavretý.

Zdieľať

OĽaNO podporí stratifikáciu nemocníc, ale len v prípade, že ministerstvo zdravotníctva definuje maximálne čakacie lehoty na liečbu ochorení a operácií. Povedali to poslanci Marek Krajčí a Eduard Heger.

Podpredseda zdravotníckeho parlamentného výboru Krajčí zdôraznil, že reforma je nevyhnutná, má k nej však výhrady. „V návrhu zákona chýba okrem definovanej geografickej dostupnosti aj časový nárok pacienta na jeho liečbu. Vnímali sme, že reforme nemocníc chýba, takpovediac, jedna noha. Pacientom by sa mohlo stať, že by im hrozili zvýšené čakacie lehoty na operácie.“

Dodal, že s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou (nominantka Smeru) sa na doplnení čakacích lehôt zhodli. „Dohodli sme sa, že v spolupráci s ministerstvom vypracujeme pozmeňovací návrh, ktorým pacientom definujeme ich zákonný návrh na maximálne čakacie lehoty, ktoré určia odborníci na jednotlivé medicínske odbory,“ dodal Krajčí s tým, že tento návrh predloží v druhom čítaní zákona v parlamente.

Ak tento termín nebude podľa neho vedieť zdravotná poisťovňa splniť, bude musieť pacientovi uhradiť liečbu či operáciu buď u nezmluvného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, alebo v inom členskom štáte Európskej únie.

Zároveň vyzval poslancov Smeru, aby návrh „vlastnej ministerky podporili“.

Ministerka zdravotníctva priebežne rokuje o stratifikácii so zástupcami všetkých parlamentných strán, vrátane zástupcov nezaradených poslancov. Ministerstvo zdravotníctva sa k záverom vyjadrí následne po skončení rokovaní. (tasr)

Zdieľať

Rodičovský príspevok od budúceho roka vzrastie. Na vyššiu dávku majú nárok tí rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali. Im sa rodičovský príspevok zvýši na 370 eur. Ostatným rodičom, ktorí pracovali len krátkodobo alebo dočasne a nepoberali materské, stúpne na 270 eur. (tasr)

Zdieľať

Zamestnanci budú môcť požiadať zamestnávateľa o príspevok na športovú činnosť dieťaťa. Výška príspevku má byť limitovaná na 55 % oprávnených výdavkov zamestnanca, najviac však v sume 275 eur za rok.

Návrh na doplnenie Zákonníka práce z dielne SNS schválili poslanci.

Za oprávnené výdavky sa budú považovať výlučne výdavky na športovanie dieťaťa zamestnanca v športovej organizácii zapísanej v registri právnických osôb v športe.

Podľa novely môže byť príspevok poskytnutý zamestnancovi, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov.

Zamestnancovi, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas, by sa mala najvyššia suma príspevku na športovú činnosť dieťaťa za kalendárny rok znížiť v pomere zodpovedajúcom kratšiemu pracovnému času. Príspevok by podľa poslancov mal byť poskytnutý aj zamestnancom pri výkone práce vo verejnom záujme.

„Motiváciou zamestnávateľa na poskytnutie tohto príspevku zamestnancovi je jeho oslobodenie od platenia daní a odvodov zamestnancom aj zamestnávateľom,“ uvádzajú predkladatelia. Tento nástroj tak má byť finančne efektívnejším spôsobom odmeny ako priama finančná odmena, ktorá podlieha plateniu daní a odvodov.

Počíta sa s tým, že príspevok má patriť v plnej výške medzi daňové náklady zamestnávateľa.

Príspevok sa má vzťahovať na dieťa zamestnanca, ktoré dovŕšilo najviac 18 rokov v kalendárnom roku, za ktorý zamestnanec žiada o príspevok a je osobou s príslušnosťou k športovej organizácii najmenej počas šiestich mesiacov. (tasr)

Foto - TASR
Foto – TASR
Zdieľať

Od budúceho roka klesne daň z príjmu právnických osôb z 21 % na 15 %. Týka sa to všetkých podnikateľských subjektov, ktoré majú obrat do 100-tisíc eur. Parlament schválil novelu zákona o dani z príjmov, za návrh hlasovalo 131 zo 143 prítomných poslancov.

Cieľom novely zákona je zavedenie zníženia sadzby dane z príjmov právnických osôb, ktoré je v súlade s programovým vyhlásením vlády.

Nižšia daň sa má podľa jedného z predkladateľov, poslanca SNS Radovana Baláža, týkať obratu do 100 000 eur preto, aby bol systém transparentný.

Daň z príjmu právnických osôb sa zníži z 21 % na 15 % s účinnosťou od 1. januára 2020. „Takéto zníženie sadzby dane je umožnené výrazne efektívnejším výberom daní a zrýchľovaním rastu slovenskej ekonomiky. Zároveň zníženie sadzby dane umožní nielen stimulovanie prílevu nových investícií, rovnako je možné očakávať aj generovanie domáceho inovačného potenciálu,“ zdôvodnili národniari.

Parlament súčasne schválil pozmeňujúci návrh poslanca SNS Radovana Baláža. Reaguje na zmenu sadzby dane z príjmov právnickej osoby, ktorej výška za dané zdaňovacie obdobie závisí od výšky dosiahnutých príjmov. Preto počas zdaňovacieho obdobia, na ktoré sú platené preddavky, ešte nebude známa sadzba dane.

„Preto sa navrhuje zmeniť výpočet poslednej známej daňovej povinnosti na účely platenia preddavkov do lehoty na podanie daňového priznania a po lehote na podanie daňového priznania,“ skonštatoval Baláž.

Zo zmeneného spôsobu výpočtu tak vyplýva, že pri platení preddavkov na zdaňovacie obdobie začínajúce najskôr 1. januára 2020 sa použije sadzba dane vo výške 21 %. (tasr)

Zdieľať

Medziročná miera inflácie v eurozóne zostala v auguste 2019 na júlovej úrovni 1 % a klesla z 2,1 % v rovnakom mesiaci minulého roka. Ukázali to spresnené údaje Eurostatu, ktoré sa zhodujú s rýchlym odhadom. (tasr)

Zdieľať

Nový minimálny vymeriavací základ v roku 2020 bude 506,50 eura. Výška poistného pre povinne poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu bude mesačne 167,89 eura.

Nový maximálny vymeriavací základ na rok 2020 bude 7091 eur. Poistné vypočítané z tohto vymeriavacieho základu pre povinne poistenú SZČO bude 2350,66 eura.

Podľa hovorcu poisťovne Petra Višvádera nový minimálny aj maximálny vymeriavací základ sa vzťahuje na obdobie od januára 2020. Sociálna poisťovňa tieto zmeny oznámi živnostníkom a ostatným SZČO listom alebo do e-schránky, ak ju majú aktivovanú.

SZČO, ktorých sa to týka, dostanú oznámenia v januári 2020 a poistné v novej výške prvý raz zaplatia vo februári 2020.

Vypočítané poistné je úhradou za predošlý mesiac a zahŕňa platbu na všetky fondy sociálneho poistenia. (tasr)

Zdieľať

Rozpočtová rada dôchodkovému automatu: Odpočívaj v pokoji

Najvýznamnejšie opatrenie na zlepšenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií po dvoch rokoch fungovania definitívne zaniká, hodnotí na svojom facebookovom profile Rada pre rozpočtovú zodpovednosť novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá pred dvomi rokmi zaviedla tzv. automat na dôchodkový vek. 

Rozpočtová rada pripomína, že parlament schválil novelu, ktorou sa do zákona o sociálnom poistení mali zaviesť ústavné stropy dôchodkového veku. Poslanci však upravili oveľa viac:

 • úplne sa ruší previazanie dôchodkového veku na vývoj strednej dĺžky života, zaniká tak možnosť jeho poklesu v prípade skrátenia dĺžky života
 • dôchodkové veky jednotlivých ročníkov budú pevne stanovené zákonom podľa počtu detí, po prechodnej dobe dosiahnu úroveň stropov
 • mení sa aj „základný“ mužský dôchodkový vek ročníkov 1960-1965
 • z predošlého vyplýva, že de facto zaniká zmysel stropu dôchodkového veku
 • novelou sa zvýši počet dôchodcov, ktorí budú poberať dlhší čas nižší dôchodok

Druhé najvýznamnejšie opatrenie podľa RRZ, valorizácia dôchodkov podľa dôchodcovskej inflácie, sa v prechodnom období do roku 2021 tiež neuplatňuje v pôvodnom nastavení a nebolo uplatnené ani jeden rok. Rozpočtová rada svoj status nazvala: RIP AUTOMAT DÔCHODKOVÉHO VEKU (*2017 – †2018)

Zdieľať

Ceny ropy v stredu ráno mierne klesli, keďže Saudská Arábia uviedla, že po útokoch na svoje ropné zariadenia úplne obnovila dodávku ropy.

Saudský minister energetiky princ Abdulaziz bin Salmán oznámil, že arabské kráľovstvo siahlo do svojich skladových zásob a obnovilo dodávky v plnom rozsahu.

Aj plnú produkciu chce Saudská Arábia po víkendových útokoch na svoje ťažobné zariadenia obnoviť skôr, ako sa pôvodne odhadovalo.

Uviedli to dva zdroje oboznámené so situáciou, podľa ktorých to potrvá len dva alebo tri týždne, nie mesiace.

Produkcia ropy v krajine by do konca septembra mala klesnúť o 5,7 milióna barelov denne.

Barel americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v októbri sa v stredu o 7.29 h SELČ predával po 59,04 USD (53,55 eura). To bolo o 30 centov menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena novembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa znížila o 3 centy na 64,52 USD za barel. (tasr)