Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Sulík chce späť rovnú daň 19 %, už nehovorí o dani z príjmov 15 %

SaS ukázala aktualizovanú verziu opatrení pre podnikateľov. Zrušila by viacero daní aj investičné stimuly, uvoľnila režim odpisov a podnikatelia by robili menej administratívy.

SaS ukázala zoznam opatrení pre podnikateľov, ktoré sa chystá presadiť, keď sa jej podarí dostať po najbližších voľbách do vlády.

Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka sa nebránia tomu, že sú stranou podnikateľov. „Keď sa podnikateľom bude viac dariť, vznikne viac pracovných miest a zvýši to životnú úroveň ľudí,“ hovorí Sulík.

Treba podľa neho zrušiť „zbytočné a otravné regulácie“ a nevymýšľať sociálne balíčky, ktoré len „betónujú ľudí v ich chudobe“.

To, že v pravidlách a podmienkach pre podnikateľské prostredie má čo štát zlepšovať, Sulík ukazuje na dvoch príkladoch: Pripomína rebríček miery ekonomickej slobody, ktorý pred pár dňami zverejnil ekonomický think tank Heritage Foundation. Slovensko v ňom dopadlo horšie ako Česko, Maďarsko, Poľsko a aj ako priemer Európskej únie. Podobne zle sme obstáli aj v roku 2000. Po reformách druhej Dzurindovej vlády sme tieto krajiny predbehli, no opäť sme sa prepadli.

Sulík pripomína aj to, že vláda vlani poskytla investičné stimuly celkom za 84 miliónov eur, no vyše dve tretiny z nich šli do okresov s podpriemernou nezamestnanosťou. Sulík vychádzal z dát, ktoré zostavil inštitút INESS.

Opatrenia, ktoré dnes SaS predstavila, sú aktualizovanou verziou dokumentu Agenda 2020, čo je návrh opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia SaS. Opatrenia dala dokopy šéfka hospodárskeho výboru Jana Kiššová, Sulík vyzýva na ich pripomienkovanie.

Chcú nižšie dane

SaS navrhuje, aby sa Slovensko vrátilo k rovnej dani 19 %. Druhá Ficova vláda ju zrušila od januára 2013, podnikatelia dnes zdaňujú svoje zisky sadzbou 21 %.

Opozičná strana ešte nedávno hovorila, že daň z príjmov by znížila až na 15 %. Teraz hovorí, že má osem reformných zámerov a aby to všetko do seba zapadalo, ostáva pri sadzbe 19 %.

„Aby sa dalo všetkých našich osem reformných diel aj naozaj realizovať, dospeli sme k záveru, že pokiaľ to má ostať ako jeden celok, ostaneme pri rovnej dani 19 %,“ povedal Sulík.

Vysvetlil to tým, že ako najväčší problém nevnímajú výšku sadzby dane z príjmu, ale problémom je podľa nich to, že Slovensko má jedny z najvyšších odvodov v Európe.

Avizuje tiež, že čoskoro predstavia aktualizovaný odvodový bonus. Na chyby v ňom viackrát upozornil ekonóm Marian Jánoš. Strana niektoré uznala, no väčšinu nie a opakovane tvrdí, že odvodový bonus je realizovateľný.

SaS chce tiež liberalizovať odpisy, podnikatelia by si mohli uplatniť odpisy rýchlejšie, ako im to umožňujú dnešné pravidlá. „To by pomohlo zlepšiť cash flow začínajúcim firmám a aj tým, ktoré chcú investovať a modernizovať. Ostane im potom viac času a peňazí aj na zvyšovanie platov zamestnancom,“ povedala Kiššová.

Navrhuje tiež, aby si podnikatelia mohli uplatniť daňovú stratu tak, ako chcú. Okrem toho chce SaS zrušiť napríklad daň z dividend, bankový odvod, aj 8-percentný poistný odvod.

Navrhujú alternatívu ku gastrolístkom

Sulíkova strana chce tiež zrušiť investičné stimuly. Tvrdí, že deformujú trh, správanie ľudí a ich očakávania. „Vláda ľudí učí, že peniaze sa získavajú na ministerstvách a úradoch,“ povedala Kiššová.

To, čo podľa Sulíka najviac pomôže najmenej rozvinutým okresom, je infraštruktúra. Vie si však predstaviť jedinú výnimku, že by šlo o veľkú investíciu niekde na východe Slovenska.

„My sme proti investičným stimulom. Ale keby mala dôjsť taká obrovská investícia ako Jaguar, tam si aj ja viem predstaviť jednu jedinú odôvodnenú výnimku, keby to malo byť niekde východne od Prešova,“ povedal. Považuje za „obrovský hriech“ na niekoľko desiatok rokov, že sa Jaguar nebuduje východne od Prešova.

SaS chce tiež podnikateľom umožniť, aby nahradili gastrolístky peniazmi. Z Agendy 2020 nevyplýva, že ich chce úplne zrušiť.

Chcú viac remeselníkov a menej administratívy

SaS chce tiež zjednodušiť Zákonník práce. Pred pár dňami poslanci schválili vyššie príplatky za prácu v noci, cez víkendy a sviatky. SaS navrhuje mzdové zvýhodnenie za prácu v nedeľu a počas sviatkov na úrovni 25 %, čo je menej, ako sú príplatky, ktoré majú platiť od mája.

Minimálnu mzdu by opozičná strana určila ako 50 % priemernej mzdy v hospodárstve. Ficova vláda hovorí, že v budúcom roku chce minimálnu mzdu zvýšiť nad 500 eur.

Strana tiež navrhuje zrušiť definíciu závislej činnosti. Kiššová hovorí, že má byť na rozhodnutí firmy, na aký typ zmluvy budú pre ňu ľudia robiť. „Aj eseročka a živnostník by mali mať možnosť pre firmu pracovať,“ hovorí Kiššová.

SaS chce tiež podporiť vytváranie remesiel. Chce preto presadiť jednu voľnú živnosť, aby si živnostník nemusel každú voľnú živnosť registrovať samostatne. Niektoré remeselné a viazané živnosti by presunula do voľných živností, zjednodušila by tiež nároky na získanie niektorých remeselných a viazaných živností.

Opozičná strana navrhuje zrušiť povinnosť zamestnávateľa zasielať štatistickému úradu štvrťročný výkaz o práci a ročný výkaz o úplných nákladoch práce. Chce tiež zrušiť povinnosť uchovávať cenové evidencie počas troch rokov či archivovať výplatné pásky. Archivačnú lehotu účtovných dokladov chce skrátiť z 10 na 5 rokov.

Chce tiež zrušiť zodpovednosť podnikateľa za to, že jeho dodávateľ niekoho nelegálne zamestnáva. Navrhuje zrušiť povinnosti v oblasti odpadov pre tých, ktorí neuvedú na trh za rok viac ako 300 kilogramov obalov a ich ročný obrat neprekročí 150-tisíc eur.

SaS by tiež zrušila pracovnú zdravotnú službu pre I. a II. kategóriu. „Vláda Smeru nespravila v pracovnej službe žiadne zásadné opatrenie, len predĺžila niektoré lehoty a iné skrátila, napríklad na preventívne prehliadky, ale nič zásadné nespravila,“ povedala Kiššová.

Strana avizuje, že chystá aj rovnaké pravidlá pre taxikárov.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Slovensko má šancu na obrovské peniaze
 • Makro: Nálada v slovenskej ekonomike padla v máji najnižšie za 11 rokov
 • Bratislava: Mestskí poslanci schválili kúpu 49 % v dcére vodární od firmy Ivana Kmotríka
 • Firmy: SES Tlmače ohlásili prepúšťanie, ukončenie výroby je jeden z dvoch scenárov
 • Energetika: Český štát poskytne firme ČEZ pôžičku na stavbu nového bloku jadrovej elektrárne v Dukovanoch
 • Výroba: Boeing obnovil výrobu problematických lietadiel 737 Max, ktorú zastavil v januári
 • Vývoj: Ekonomika USA v 1. štvrťroku klesla v prepočte na celý rok o 5 %, najviac od krízy v roku 2009
 • Radíme: Ako odmietnuť odklad dovolenky a kedy sa dajú získať peniaze
Zdieľať

Ako mám odmietnuť odklad dovolenky a získať peniaze? (otázky a odpovede)

Foto N - Denisa Čimová
Foto N – Denisa Čimová

Ak máte 65 a viac rokov a cestovka vám ponúka zmenu zmluvy k objednanej dovolenke, ale vy chcete radšej späť peniaze, treba dodatok písomne odmietnuť. Prinášame otázky a odpovede k novele zákona, ktorá umožňuje cestovkám vracať peniaze neskôr.

Minúta po minúte

Zdieľať

O podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň požiadalo vyše 2,1 milióna ľudí. Počet nových žiadostí opäť klesol, no dva a pol mesiaca zostáva nad 2 miliónmi. Od vypuknutia koronakrízy v polovici marca prišlo o prácu zhruba 41 miliónov ľudí.

Počet nových žiadostí o dávky v predchádzajúcom týždni do 16. mája dosiahol 2,45 milióna. Najnovšie tak klesol ôsmy týždeň po sebe, no zostáva zhruba 10-krát vyšší než pred marcovým vypuknutím pandémie.

Miera nezamestnanosti za máj, ktorú štatistici zverejnia začiatkom júna, by podľa analytikov mohla prekročiť 20 percent. Už v súčasnosti je najvyššie od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia.

„Obávam sa, že sme svedkami druhého kola prepúšťania v súkromnom sektore, ktoré v spojení s rastúcim počtom prepustených vo verejnom sektore zvyšuje počet nezamestnaných,“ hovorí Joel Naroff zo spoločnosti Naroff Economics.

„Ak je to tak, vzhľadom k tempu opätovného otvárania by sme sa mohli nachádzať v dlhšom období mimoriadne vysokej nezamestnanosti. Znamená to, že zotavenie bude pomalšie a bude trvať oveľa dlhšie.“

Ministerstvo obchodu informovalo, že HDP Spojených štátov v 1. štvrťroku klesol v prepočte na celý rok o 5 %, čo je najhlbší prepad od finančnej krízy pred 10 rokmi. (reuters, cnbc, čtk)

Zdieľať

Záujemcovia o prvú pomoc za apríl môžu zasielať výkazy alebo žiadosti aj s výkazmi len do 31. mája do polnoci, upozorňuje ministerstvo práce. Od 1. júna začnú úrady práce prijímať výkazy aj žiadosti za máj.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc v rámci rovnakého opatrenia ako za mesiac marec

 • Pošlú úradom práce iba vyplnený výkaz, do ktorého uvedú číslo uzatvorenej dohody s úradom práce.
 • Ak ešte dohodu nemajú, ale žiadosť za marec poslali, môžu požiadať o príspevok za apríl a vo výkaze neuvedú číslo dohody.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc v rámci odlišného opatrenia ako za mesiac marec

 • Proces žiadania o príspevok je rovnaký ako v marci.
 • Žiadateľ elektronicky vyplní žiadosť a výkaz pre dané opatrenie a nepodpísané dva dokumenty pošle elektronicky na e-mail prislúchajúceho úradu práce.
 • Žiadatelia sa môžu ďalší mesiac rozhodnúť aj pre príspevok z iného opatrenia podľa toho, ktorá pomoc je pre nich výhodnejšia. Prechádzať však nemôžu v rámci opatrenia 3. Ak raz požiadali o príspevok 3A, nemôžu ďalší mesiac žiadať o príspevok 3B či naopak.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc prvýkrát

 • Elektronicky vyplnia žiadosť a výkaz pre dané opatrenie.
 • Nepodpísané dva dokumenty pošlú elektronicky na emailovú adresu prislúchajúceho úradu práce.
Zdieľať

Ekonomika USA v 1. štvrťroku klesla v prepočte na celý rok o 5 %, čo je najviac od finančnej krízy v roku 2009. V porovnaní s prvým odhadom z apríla je prepad hlbší, ešte výraznejší pokles sa očakáva v 2. kvartáli.

V apríli americké ministerstvo obchodu uviedlo, že ekonomika v 1. štvrťroku v prepočte na celý rok klesla o 4,8 %. V poslednom kvartáli vlaňajška HDP stúpol o 2,1 %.

Pandémia koronavírusu začala naplno ovplyvňovať ekonomiku USA v marci, teda v poslednom mesiaci úvodného štvrťroka. Veľa podnikov muselo výrazne utlmiť činnosť alebo úplne prerušiť aktivity, za 11 týždňov požiadalo o podporu v nezamestnanosti zhruba 41 miliónov ľudí.

Prvým štvrťrokom sa v USA zrejme končí rekordne dlhé obdobie hospodárskej expanzie, ktoré trvalo od roku 2009. Podľa analytikov má americká ekonomika to najhoršie iba pred sebou, keď sa začne prejavovať pokles výdavkov spotrebiteľov i firiem. (čtk)

Zdieľať

Boeing obnovil výrobu problematických lietadiel 737 Max, ktorú zastavil v januári. Správa o reštarte produkcie prišla krátko potom, ako firma oznámila v Spojených štátoch prepúšťanie takmer 7000 ľudí.

O obnovení výroby lietadiel 737 Max v americkom Rentone informuje portál Zdopravy.cz. Produkcia zatiaľ pobeží pomalým tempom vzhľadom k zavádzaniu opatrení zameraných na bezpečnosť práce a kvalitu.

Lietadlá 737 Max sú celosvetovo uzemnené od vlaňajšieho marca, keď ich prevádzku zakázali úrady po dvoch tragických nehodách v Ázii a Afrike. Boeing stále nezískal povolenie na opätovné nasadenie strojov.

Boeing oznámil, že v prvej vlne prepustí 6770 ľudí v USA z celkového počtu 160-tisíc zamestnancov. V nasledujúcich mesiacoch majú prísť o prácu ďalšie tisícky ľudí.

Zdieľať

Medziročná inflácia v Nemecku podľa metodiky EÚ sa v máji ďalej spomalila na 0,5 percenta z aprílových 0,8 percenta. Rast spotrebiteľských cien v najväčšej európskej ekonomike sa tak ešte viac vzdialil od cieľa ECB tesne pod 2 percentami.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zostali harmonizované ceny podľa predbežných výsledkov bez zmeny. Analytici prognózovali pokles o 0,1 %, v medziročnom porovnaní odhadovali májovú infláciu na 0,5 %.

Podľa domácej metodiky dosiahol rast cien v máji 0,6 %, k zvoľneniu inflácie najviac prispelo zlacnenie energií o 8,5 %. Naopak, ceny potravín vzrástli o 4,5 % a služby zdraželi o 1,3 %.

Rýchly odhad inflácie vychádza z údajov od šiestich zo 16 spolkových krajín, v ktorých žije vyše polovica nemeckej populácie. Konečné údaje za máj zverejnia štatistici v polovici júna. (čtk)

Zdieľať

Ruskí boháči zarobili v období pandémie desiatky miliárd dolárov

Najmajetnejší Rusi počas pandémie koronavírusu zbohatli o 62 miliárd dolárov. V Rusku za uplynulé dva mesiace pribudli dvaja noví dolároví miliardári, celkovo ich je 104 s úhrnným majetkom 454 miliárd dolárov.

„Marcové pády cien akcií na burzách po celom svete silne postihli biznis najväčších boháčov sveta, ale za vyše dva mesiace, ktoré odvtedy uplynuli, dolároví miliardári len bohatli. Bokom nezostali ani boháči z ruského rebríčka,“ píše magazín Forbes.

Od polovice marca americký burzový index Dow Jones vzrástol o 23 percent podobne ako širší index S&P. Index moskovskej burzy stúpol o 30 percent.

Majetok piatich najbohatších Rusov sa počas tohto obdobia zväčšil o 22,6 miliardy dolárov na 109,5 miliardy dolárov.

Kto sú najbohatší Rusi (majetok v mld. USD):

1. Vladimir Potanin (26,1) – patrí mu ťažiarsky gigant Norilsk Nickel. Počas pandémie zarobil najviac, jeho majetok sa zväčšil o 6,4 miliardy dolárov,

2. Leonid Michelson (22,5) – zo spoločnosti Novatek,

3. a 4. oceliari Vladimir Lisin (21 mld.) a Alexej Mordašov (19,1),

5. Vagit Alekperov (20,8) – vlastník ropného koncernu Lukoil

Podľa Forbesu v globálnom meradle v období koronavírusu najviac zarobili miliardári, ktorých podnikanie je späté s internetom.

Uhľobarón Dmitrij Bosov, ktorý v rebríčku ruského Forbesu figuroval s majetkom odhadovaným na 1,1 miliardy dolárov na 86. priečke, začiatkom mesiaca podľa médií spáchal samovraždu. (čtk)

Zdieľať

McDonald´s dnes rozšíril službu donášky jedla McDelivery do Košíc. Po Bratislave, kde ju už ponúka deväť reštaurácií, pribudli dve reštaurácie v Košiciach. Doručenie jedla ku dverám zákazníkov zabezpečuje doručovacia služba Wolt.

Zdieľať

Smer vyzval vládu, aby prestala riešiť epidemiologickú situáciu a začala sa zaoberať ekonomikou. „Kým na jednej strane dnes minister zdravotníctva a vláda ohlasujú, že pravdepodobne sme pandémiu vírusu porazili, z čoho máme veľkú radosť, žiaľ, dnes musím skonštatovať, že Slovensku hrozí ďalšia veľmi vážna pandémia – pandémia nezamestnanosti,“ povedal Peter Pellegrini.

Od premiéra a členov vlády očakáva, že nebudú „hodiny a hodiny na tlačovkách rozprávať“ napríklad o tom, aká vzdialenosť má byť medzi stolmi, ale že sa pred kamery na dennej báze postavia premiér s ministrom hospodárstva a ministrom financií a povedia, čo mienia so slovenskou ekonomikou v najbližšej dobe robiť.

„Zatiaľ sú to len kozmetické opatrenia, ktoré určite neprinesú nejaký výrazný impulz do našej ekonomiky,“ dodal Pellegrini.

Na 13. dôchodky sa podľa neho peniaze nájsť musia. Vládu zároveň vyzýva, aby dôchodcom dala jasnú odpoveď, či peniaze dostanú, alebo nedostanú.

„Ekonomika sa tak skoro nenaštartuje,“ uviedol Peter Žiga. Tvrdí, že napríklad ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) nevidel na tlačovej konferencii posledné dva či tri týždne. Od vlády pritom očakáva presný plán vrátane toho, ako chce využiť 8 miliárd eur z európskeho fondu obnovy, ktoré má SR dostať.

„Vláda nemá plán, nevie s tým narábať,“ reaguje na situáciu bývalý minister hospodárstva. Apeluje na súčasný kabinet, aby sa venoval trom skupinám ľudí, ktorí budú nezamestnanosťou postihnuté v najvyššej miere. Prvou sú zamestnanci zo segmentu služieb, ďalej z oblasti firiem a fabrík, ktoré boli napojené na zahraničné trhy a treťou skupinou sú ľudia, ktorí sa vrátili zo zahraničia, pretože tam prišli o zamestnanie. (tasr)

Zdieľať

Bratislavskí poslanci schválili kúpu 49-percentného podielu v dcére bratislavských vodarní Infra Services. Za bolo 39, proti jeden, zdržali sa štyria. Podnikateľ Ivan Kmotrík tak už nebude mať v BVS vplyv.

Poslancom, ktorí sa zdržali, prekážalo, že nemali dostatok času na preštudovanie materiálov, a chýbalo im stanovisko dozornej rady BVS.

„Ide o historický míľnik vo veľmi dôležitej infraštruktúre. Rozpredaj majetku mesta a profit súkromníkov bez toho, aby bol braný záujem obyvateľov mesta a obcí, skončí, keď sa transakcia dokončí,“ povedal primátor Matúš Vallo a poďakoval mestským poslancom a zástupcom BVS.

Vallo hovorí, že doterajší stav v BVS a InfraServices bol výrazne nevýhodný a mesto podnikne ďalšie kroky, pokiaľ získa dôkazy o nevýhodnom hospodárení v BVS.

Kúpa podielu v InfraServices bude podmienená súhlasom dozornej rady BVS, ktorá bude rokovať 8. júna.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať