Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Váhostav vyhral súťaž o prestavbu mosta na Orave za cenu päťkrát menšiu, ako ponúkal štát

Obmedzená doprava na moste v Nižnej. Foto - Tasr
Obmedzená doprava na moste v Nižnej. Foto – Tasr

Keď chce šofér prejsť autom cez most v Nižnej ponad rieku Orava, najprv si počká na semafore. Most je v havarijnom stave, doprava je obmedzená, autá sa striedajú v jednom jazdnom pruhu.

Keby most nevydržal, hrozí v regióne dopravný kolaps. Šoférov by čakali obchádzky dlhé niekoľko desiatok kilometrov.

Cestári idú teraz most prestavať. Tento týždeň plánujú podpísať zmluvu s konzorciom vedeným Váhostavom v hodnote viac ako 2,1 milióna eur vrátane dane.

Podľa pripravenej zmluvy musia stavbári most postaviť do leta budúceho roka.

Cestári pôvodne v tendri odhadovali, že most vyjde päťkrát drahšie – na 8,4 milióna eur bez dane, čiže 10 miliónov eur vrátane DPH.

„To nedáva logiku,“ myslí si bývalý investičný riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Juraj Čermák. Chybu podľa jeho slov urobili zrejme cestári ešte pri odhade ceny.

Aj ďalší súťažiaci totiž štátu ponúkali práce na moste väčšinou za 3 až 5,6 milióna eur. V tendri ich bolo dokopy deväť.

Vedľa stavali podobne 3-krát drahšie

Čermák dodal, že Váhostav za ponúkanú cenu most zrejme postaví, otázka je, či nebudú dodatky a či sa to neodrazí na kvalite. To si bude musieť postrážiť stavebný dozor a Slovenská správa ciest, hovorí Čermák.

Cestári majú čerstvú skúsenosť s podobným projektom len 4 minúty cesty od Nižnej. Most v Podbieli sanoval Doprastav (po rokovacom konaní bez zverejnenia) za 6,1 milióna eur aj s DPH. Pôvodne odhadovali náklady na 8,2 milióna eur.

Most v Nižnej je o čosi dlhší, na rozdiel od toho v Podbieli ho nemuseli pred tendrom zatvoriť a existuje naň časť projektovej dokumentácie. Inak sú si obe stavby relatívne podobné.

Cestárom sa cena od Váhostavu pôvodne nepozdávala. Ako mimoriadne nízku ju vylúčili z tendra, vrátiť do súťaže ju nariadil Úrad pre verejné obstarávanie. Tender sa naťahoval od júna minulého roku.

„Napriek tomu máme obavy o realizáciu prác v tak nízkej sume,“ píšu cestári.

„Cena, ktorú konzorcium ponúklo, bola dosiahnutá optimalizovaným technickým riešením oproti navrhovanému riešeniu, využitím vlastných výrobných kapacít oboch spoločností na predmetnej zákazke a tiež vhodným využitím lokálnych zdrojov materiálu,“ vysvetlil hovorca Váhostavu Tomáš Halán. Pripomenul, že konzorcium bude viazané zmluvou a má vlastné špecifické kapacity.

„Váhostav postaví most vlastnými kapacitami špeciálneho mostného strediska a strediska špeciálneho zakladania. V neposlednom rade má Váhostav cenné skúsenosti pri realizácii v danom regióne, napríklad na stavbe R3 Oravský Podzámok – Horná Lehota alebo R3 Obchvat Trstenej,“ dodal Halán.

Mostov v havarijnom stave rýchlo pribúda

Problém s cestami prvej triedy v čoraz horšom stave sa na Slovensku prehlbuje. Čím neskôr sa cesty sanujú, tým väčšia a drahšia je potom oprava.

„Keď je cesta v havarijnom stave, dramaticky sa zvyšuje cena opráv.  Keď spadol most v Podbieli, stálo to vyše 6 miliónov eur za 56-metrový most dva metre nad vodou. Veď to je choré.  Keby sa robila pravidelná údržba, tak by sme do toho mosta dali pred piatimi rokmi cca 500-tisíc eur,“ upozornil v rozhovore koaličný poslanec Igor Janckulík (odídenec zo Siete, člen parlamentného klubu Most-Híd).

Mostov v havarijnom stave nebezpečne pribúda, tie, ktoré sú v kategórii prvá trieda, má na starosti Slovenská správa ciest.


Zanedbávanie ciest prvej triedy kritizuje aj opozícia.

„To je základná kostra našej cestnej infraštruktúry, a tá je v podstate posledných 10 rokov absolútne zanedbaná. Túto sieť máme v rozsahu 3300 km, z toho vyše 40 percent máme v nevyhovujúcom alebo v havarijnom stave, a neustále máme rozpočtovaných len 48 miliónov na opravu, správu a údržbu tejto cestnej siete v rozpočte,“ povedal Miroslav Ivan (SaS) v relácii RTVS O 5 minút 12.

Pre ilustráciu: Jeden kilometer diaľnice pri Čadci alebo Prešove vychádza na viac než 40 miliónov eur.

Ivan navrhuje, aby sa rozpočet SSC na opravy a údržbu ciest prvej triedy zvýšil aspoň na 80 miliónov eur. „To by mohlo pomôcť práve v čase, kým nedokončíme niektoré diaľničné úseky,“ dodal Ivan.

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) povedal, že o rozpočet cestárov rokuje s ministerstvom financií.

„Jednám s ministerstvom financií, nemám na bežné výdavky, a bežné výdavky sú práve tie koberce, kde by niekde stačilo len natiahnuť koberec, a bol by pokoj, ale toto je v jednaní,“ povedal Érsek v relácii RTVS O 5 minút 12.

Minister vysvetlil, že táto časť rozpočtu cestárov nemôže rátať s pomocou z eurofondov. Tie sú určené pre väčšie investície do „zbezpečnenia“ ciest, ale aj na mosty.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Za prvé tri kvartály roku 2019 sa na Slovensku zvýšili ceny bytov o 7,7 %. Za deväť mesiacov tohto roka vzrástla z 1671 až na 1800 eur za štvorcový meter, čo v januári málokto očakával, hovorí analytik Realitnej únie Vladimír Kubrický.

„Je možné, že na konci roka bude táto cena atakovať hodnotu 1850 eur/m2. Znamenalo by to dvojciferný ročný rast. Ten už teraz majú za sebou v segmente najlikvidnejších nehnuteľností, pri starších 3-izbových bytoch, Banská Bystrica a Košice. Po deviatich mesiacoch tohto roka sa tam zvýšili ceny o 14,2, respektíve o 13,9 %,“ priblížil situáciu na trhu Kubrický.

Dvojciferné zvýšenie cien na konci roka podľa neho pravdepodobne čaká aj Prešov a Bratislavu. Ceny v spomínanom segmente tam stúpli za tri štvrťroky o 9,3 % respektíve 8,2 %. Naopak, v Nitre to bolo o 2,1 %.

V aktuálnom cenovom rebríčku krajských miest v segmente starších 3-izbových bytov je na čele Bratislava (2386 eur/m2), na druhom mieste sú Košice (1687 eur/m2) a na treťom je Trnava (1617 eur/m2). Na konci je Trenčín (1276 eur/m2).

V hlavnom meste sú najdrahšie byty v centrálnom Starom Meste (3067 eur/m2). „Práve tam sa spomedzi všetkých mestských častí zvýšili ceny starších 3-izbových bytov v tomto roku najviac, až o 12,2 %,“ doplnil Kubrický.

Jeseň je v znamení nízkej ponuky bytov na trhu a ďalšieho znižovania úrokov na hypotékach.

„Vidina dlhodobo nízkej ceny peňazí na finančnom trhu psychologicky nabáda ďalších záujemcov o bývanie k zadlžovaniu. Ceny bytov preto stále rastú, a to i napriek tomu, že od 1. júla 2019 je v platnosti posledná vlna reštrikčných úverových opatrení Národnej banky Slovenska,“ konštatuje analytik s tým, že týmito opatreniami nateraz centrálna banka minula všetku svoju „muníciu“, ktorú mala pripravenú proti neprimeranému zadlžovaniu obyvateľstva.

Novostavby, pretože sú drahšie ako staršie byty, kupujú realitní investori a ľudia, ktorí majú na bývanie vyšší rozpočet.

„Staršie byty často preferujú rodiny deťmi. Okrem toho, že v porovnaní s novostavbou získajú za rovnakú cenu väčší počet štvorcových metrov, starostlivo sledujú pri výbere aj infraštruktúru, ako sú školy, škôlky, obchody, zdravotné zariadenia, možnosti mestskej hromadnej dopravy,“ vysvetlil Kubrický.

Staršie byty sú podľa neho v lokalitách, ktoré tieto požiadavky spĺňajú. Záujem o ne na úkor novších sa zvyšuje aj v dôsledku rýchlo rastúcich cien naprieč celým realitným trhom. (tasr)

Zdieľať

Pomôcku pre pochopenie, aký je rozdiel medzi štátnym rozpočtom a rozpočtom verejnej správy a ktorý čo obsahuje, zverejnila rozpočtová rada.

Zdieľať

Audítorka Renáta Blahová kritizuje postavenie Penty v zdravotníctve. „Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili,“ píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako by sa verejnosť, podnikatelia, politici a verejné inštitúcie mali správať k Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám po tom, čo je už preukázané, že v minulosti spoluorganizoval korupčné schémy v prostredí vrcholovej politiky?

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku:

Verejnosť by mala byť vo vlastnom záujme vnímavejšia už aj na potenciálny konflikt verejného záujmu (zdravie občanov) so súkromným (maximalizácia zisku finančnej skupiny). Napríklad hromadné výzvy občanov na bojkot ZP Dôvera sa začali až po zverejnení nahrávok. Dôležité je, že to je krok správnym smerom a verejnosť začína byť na korupciu citlivejšia.

Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili. V žiadnej z krajín EÚ sa do zdravotníctva takým dominantným a agresívnym spôsobom súkromný kapitál neinfikoval.

Rovnako platí, že by sa aj seriózne podnikateľské subjekty, najmä tie, ktoré kladú dôraz na corporate governance, mali voči subjektu, ktorý je zapojený do masívnej korupčnej schémy, jednoznačne vymedziť. Je to v konečnom dôsledku v ich podnikateľskom záujme, korupčné prostredie nie je dlhodobo udržateľné a ohrozuje aj ich existenciu.

Boj proti korupčným praktikám je, pravdaže, témou aj v iných krajinách. Na ilustráciu čitateľom pripomeniem najväčšie prípady u našich susedov: Pandur v ČR (2006) a Buwog v AT (2004).

V prvom bol napriek nejasnej dôkaznej situácii český lobista Dalík už po 8 rokoch od začiatku procesu právoplatne odsúdený za korupciu štátnych úradníkov.

V druhom rakúska verejnosť aj obžalovaní lobisti a poradcovia bývalého rakúskeho ministra financií Grassera už 10 rokov od spustenia vyšetrovania korupčnej aféry čakajú na ukončenie komplikovaného, ale dôkladného a verejnosti prístupného súdneho procesu. Z verejných inštitúcií sú, pravdaže, v oboch procesoch rozhodujúce súdy a prokuratúra.

Držme si palce, aby sme sa v boji proti korupcii posúvali správnym smerom; nadchádzajúce voľby sú dôležitým míľnikom. Správnou voľbou tak môže prispieť každý z nás. A nezabúdajme, že naša krajina sa vo vnímaní korupcie od svojich susedov až tak nelíši. Ak sa vám to nezdá, kliknite si na interaktívnu mapu.

Čítajte aj odpovede ostatných členov Panelu expertov

Zdieľať

Skupina CMI, ktorú spoluvlastní Daniel Křetínský, kúpila podiel 4,07 percenta v spoločnosti ProSiebenSat.1 Media. Nákup podielu v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti označila CMI za súčasť novej stratégie.

Tá spočíva v nákupe minoritných akciových podielov v európskych mediálnych spoločnostiach.

„Táto investícia prináša pre CMI aj prvok diverzifikácie, kedy po výraznejších investíciách do oblasti tlače vrátane digitálnych aktív a vstupu na trh rádií investuje aj do oblasti celoplošnej televízie, ktorá je spoločne s internetom dominantným formátom na reklamnom trhu,“ uviedla skupina Czech Media Invest.

Křetínský vlastní v CMI polovičný podiel. Ďalšími spolumajiteľmi sú Patrik Tkáč (40 %) a Roman Korbačka (10 %).

CMI vydáva v Česku štyri denníky a niekoľko desiatok časopisov. Vlastní aj rozhlasové stanice v Česku a v Rumunsku, od minulého roku je majiteľom aj niekoľkých francúzskych tlačených periodík, kúpila aj podiel v denníku Le Monde. (čtk)

Zdieľať

Koncern Volkswagen v septembri predal klientom 904 200 vozidiel. To je medziročný nárast o viac než 9 percent. Dôvodom rastu sú slabé výkony v rovnakom období minulého roka.

Vtedy automobilka nepredávala niekoľko modelov v súvislosti s nábehom novej procedúry merania spotreby a emisií. V Európskej únii totiž začala platiť prísnejšia metodika merania spotreby (WLTP), ktorá bola reakciou na emisný škandál.

V letných mesiacoch zasa v predstihu ponúkali automobilky vysoké zľavy, aby predali autá, ktoré normy nespĺňali. V dôsledku toho prudko vzrástol predaj v auguste. (automobilwoche, tasr)

Zdieľať

Ako sa správať k Pente: Odpovedajú Mikloš, Blahová, Ovčarik, Molnárová, Hirman, Kovalčík, Vašáková, Svorenčík, Ježíková a Melioris

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ivan Mikloš o tom, ako sa správať k Pente po zverejnení nahrávok Gorily: „Keďže cítim politickú spoluzodpovednosť, myslím si, že mi neprislúcha dávať rady žiadnym ľuďom ani inštitúciám v tom, ako by sa mali správať voči Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám.“

Zdieľať

Silné overovanie klientov dostalo odklad

Banky v Európe dostali odklad povinnosti takzvaného silného overovania klienta. To malo prísť už od polovice septembra a týka sa napríklad platieb kartami na webe. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) nastavil nový termín na koniec budúceho roka.

Centrálnym bankám odporučil, aby sa nezameriavali len na kontrolu toho, či banky vo svojej úlohe pri silnom overovaní klienta uspeli. Ale mali by  aktívne sledovať aj celú prípravu.

Posun termínu zo strany EBA sa očakával, predbežné posuny konečného termínu odobrovali centrálne banky komerčným bankám po celej Európe. Nevedeli sa totiž novým pravidlám prispôsobiť. Nie preto, že by sa nepripravovali. Zaskočila ich však pred letom samotná EBA. Vydala správu so súhrnom záverov, čo silnej autentifikácii vyhovuje a čo nie. Škrtla im viac možností, s ktorými počítali.

Silné overovanie klienta, takzvané SCA (strong customer authentication) hovorí o tom, že klient musí byť vždy overený aspoň dvomi z troch faktorov. Tieto tri faktory sú: niečo, čo klient vlastní, niečo, čo vie, a overenie, kým je.

Na Slovensku aj v mnohých iných štátoch je zaužívané, že pri platení kartou na webe človek zadá údaje z karty, cez systém 3D Secure je overený a na povolenie transakcie musí zadať SMS kód, ktorý príde na jeho telefón. V kartových schémach Visa aj MasterCard sa práve 3D Secure zavádzal preto, aby boli platby bezpečné. A postupne sa zavádza jeho vyšší štandard, 3D Secure 2.0.

Lenže podľa výkladu EBA údaje o karte nie sú niečo, čo klient „vie“. A 3D Secure nič nehovorí o tom, „kým je“, aj keď sa posudzujú jeho dáta. Z dvojfaktorovej autentifikácie tak banky pri kartách spĺňajú len jednu – overenie toho, čo klient má, teda zariadenia cez SMS.

Teraz dostali banky čas. Budú hľadať riešenia, aby pravidlám EBA vyhoveli.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať