Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

14 tendrov za 5 rokov: Figeľ diaľnice pre štát zlacňoval, Počiatek zdražuje

Najviac daňovým poplatníkom ušetrila obrovská zákazka na tunel pri Žiline. Figeľ ju pripravil a Počiatek podpísal.

Za posledných 5 rokov sa na Slovensku uzavrelo 14 diaľničných tendrov. Ich výsledky sme porovnali so štátnou expertízou a tým, kto bol minister. Hlavné zistenia:

 • Od roku 2010 sa u nás vysúťažilo a minimálne rozostavalo asi 150 kilometrov diaľnic.
 • Štátne expertízy odhadovali, že vyjdú na vyše 4 miliardy eur.
 • Napokon súťaže dospeli k celkovej cene 2,5 miliardy eur.
 • Prvú lacnejšiu diaľnicu začal súťažiť ešte Ľubomír Vážny ako minister dopravy za prvej vlády Roberta Fica. Nemal sa k tomu, aby kontrakt so zľavou podpísal.
 • Jeho prácu dotiahol do konca až jeho nástupca, Ján Figeľ. Po diaľnici na východe, ktorú s 30percentnou zľavou postavila Skanska, už jazdia autá.
 • Ďalšie zľavy podpísal Figeľ napríklad na časti D1. Sám však rozbehol aj podpísal úsporu iba v hodnote zhruba 370 miliónov eur.
 • Lacnú diaľnicu sa vtedy núkala stavať napríklad Eurovia. Nehlási, že by teraz mala problém platiť dodávateľov. Zmluva s ňou sa už podpisovala po formálnom nástupe novej vlády.
 • Zvyšné úspory priniesli najmä tendre, ktoré Figeľ rozbehol a dokončil už nový minister dopravy za Smer Ján Počiatek.
 • Ten ale postupne rozbiehal svoje vlastné tendre, kde sa éra zliav končí. Stavební gigant prichádzajú v menšom počte a triafajú sa oveľa bližšie k štátnej expertíze.
 • Reálne sa dajú u nás diaľnice stavať asi za 60 percent predpokladov štátu. Jeho expertízy sú totiž nadhodnotené. Pozrite si, kto sa ako triafal. Vybrali sme najvýznamnejšie stavby posledných rokov.

Pozn.: K jednotlivým tendrom sú priradené mená ministrov, za ktorých súťaž začala a za ktorých skončila.

Diaľničné tendre od roku 2010

Diaľnica dĺžka (km) víťaz počet ponúk podpis zmluvy štátna expertíza (mil. eur) víťazná cena % zo štátnej expertízy
začiatok tendra Ľubomír Vážny, podpis zmluvy Ján Figeľ
Košice – Milhosť 14,2 Skanska 7 august 2010 116,8 77,7 66,00%
začiatok tendra aj podpis zmluvy Ján Figeľ
Jánovce – Jablonov, I. úsek 9 Váhostav, Bögl a Krýsl 13 jún 2011 95 60 63,00%
Dubná Skala – Turany 16,4 Váhostav 6 október 2011 335 138 41,00%
Fričovce – Svinia 11,2 Doprastav, Strabag 10 november 2011 213 114,6 54,00%
začiatok tendra Ján Figeľ, podpis zmluvy Ján Počiatek
Jánovce – Jablonov, II. úsek 9,5 Eurovia, Stavby mostov Slovakia 13 máj 2012 270 126 47,00%
Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala 13,5 Salini Impregilo, Dúha 5 jún 2014 896,5 409,8 46,00%
Hubová – Ivachnová 15,3 OHL, Váhostav 7 november 2013 465,7 227,3 49,00%
začiatok tendra aj podpis zmluvy Ján Počiatek
obchvat Žiaru nad Hronom (polovičný profil) 5,8 Strabag 9 november 2012 56,1 26,1 47,00%
Zvolen, východ – Pstruša 7,85 Corsan-Corviam, Chemkostav 11 júl 2014 137 82 60,00%
Pstruša – Kriváň 10,4 Strabag, Doprastav Váhostav 5 november 2013 227 178 78,00%
Ruskovce – Pravotice (polovičný profil) 9,6 Inžinierske stavby 9 december 2013 105 88 84,00%
Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka 11,3 Doprastav, Strabag, Váhostav, Metrostav 2 december 2013 487,6 427,2 88,00%
Źilina, Strážov – Žilina, Brodno 4,3 Eurovia, Hochtief, Stavby mostov Slovakia 5 máj 2014 284 255 90,00%
Svrčinovec – Skalité (polovičný profil) 12,3 Váhostav, Doprastav, Strabag, Metrostav 4 jún 2013 366 330 90,00%

Dnes na DennikE.sk

 • Prognóza: Slovenská ekonomika by sa mala ku koncu tohto roka prepadnúť v stálych cenách o 6,1 %, odhadli bankoví analytici
 • Ropa:  Jej ceny pokračujú v prepade, klesla na 18-ročné minimum
 • Ekonomický newsfilter: Matovičova koalícia prekvapila, ohlásila trikrát väčšiu pomoc, ako sa čakalo
 • Obchod: Oddnes môžu otvoriť stavebniny, záhradkárstva aj optiky, musia zabezpečiť dezinfekciu a rozostupy
 • Automobilky: Toyota dočasne zastaví všetky svoje fabriky v Európe
 • Napíšte nám: Čo si myslíte o vládom balíku na pomoc ekonomike?

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomická nálada v eurozóne sa v marci pre koronavírus rekordne prepadla. Výrazne klesla dôvera medzi spotrebiteľmi aj vo všetkých hospodárskych odvetviach. V mnohých prípadoch sa tak stalo ešte pred zavedením koronavírusových obmedzení.

Index dôvery v eurozóne sa oproti februáru znížil o 8,9 bodu na 94,5 bodu. Ide o najvýraznejší medzimesačný pokles od roku 1985, keď sa začala táto štatistika sledovať, píše Reuters.

Hodnota ukazovateľa je najnižšia od roku 2013, ale mierne prekonala odhady analytikov.

Väčšina respondentov odpovedala na otázky pred zavedením opatrení proti šíreniu nákazy v jednotlivých štátoch. V prípade Nemecka a Talianska sa to týka 71 až 85 % odpovedí, vo Francúzsku vyše 95 %.

Zdieľať

Ceny ropy pokračujú v prepade, európska zmes Brent odpisuje zhruba 8 % a dostala sa pod 23 dolárov za barel, čo je najmenej od novembra 2002. Za výrazným zlacnením sú dosahy pandémie koronavírusu.

Pre koronavírus klesá dopyt nielen po rope, ale tiež po niektorých ďalších komoditách. Ťažba však zostáva vysoká, preto je na trhu čoraz viac ropy, ktorú teraz nikto nepotrebuje.

 • cena ropy Brent dopoludnia klesala o 8,2 % na 22,89 dolára za barel,
 • americká ľahká ropa WTI strácala 5,3 % na 20,38 dolára za barel. Ráno sa prepadla pod 20 dolárov a drží sa blízko 18-ročného minima.

Ceny ropy za uplynulý mesiac klesli o viac ako polovicu. Padať začali, keď sa Saudskej Arábii nepodarilo presvedčiť Rusko, aby podporilo spoločnú dohodu s kartelom OPEC o koordinovanom znížení ťažby. Obe krajiny potom oznámili, že ju zvýšia.

Deje sa tak v čase, keď rafinérie po celom svete spracovávajú menej ropy a klesá dopyt po pohonných látkach, pretože letecké spoločnosti odstavili veľkú časť flotily. Na cestách je tiež menej áut, keďže mnohé krajiny pre koronavírus obmedzili cestovanie.

Podľa analytikov je kolaps dopytu pre koronavírusové opatrenia hlavným dôvodom prepadu cien ropy. (čtk, bbc)

Zdieľať

Reťazec Tesco prijal viac ako 850 nových dočasných kolegov, vytvoril pre nich flexibilné pracovné miesta na dobu určitú. Chce tak uspokojiť zvýšený dopyt zákazníkov po potravinách v obchodoch a pri online nakupovaní.

Tesco spustilo intenzívnu náborovú kampaň na Slovensku a vo všetkých ďalších krajinách strednej Európy, kde pôsobí. Tvrdí, že promptnou reakciou na aktuálnu mimoriadnu situáciu sa podarilo pomôcť mnohým rodinám, ktoré teraz čelia dočasnej strate zamestnania.

O dočasné pracovné miesta prejavilo záujem približne 1100 uchádzačov. Tesco prijalo nových kolegov najmä do tímov v pokladniciach, doplňovania tovaru a Tesco Online nákupov. Priemerný vek uchádzačov bol 35 rokov. Väčšina z nich pôvodne pracovala v gastronómii a hotelierstve, taxi službách či vo výrobnom sektore.

Zdieľať

Maloobchodníci nepovažujú opatrenia vlády za dostatočné

Limit príspevkov 200-tisíc eur na jednu firmu považujú maloobchodníci za diskriminačný a potrebujú pomôcť najmä s nájomným. Iniciatíva slovenských maloobchodníkov, do ktorej sa zapojilo takmer 50 obchodov, napriek tomu opatrenia vlády na riešenie dôsledkov epidémie víta a chce jej pri tvorbe ďalších opatrení pomôcť.

„Vítame rozhodnutie vlády Slovenskej republiky prijať viacero opatrení na ochranu podnikateľov a živnostníkov pred dopadmi pandémie Covid-19. Rozumieme, že ide len o prvý návrh opatrení novej vlády, avšak ako iniciatíva združujúca slovenských maloobchodníkov ich v tejto chvíli nepovažujeme za dostatočné, keďže neriešia viacero problémov, ktorým maloobchodníci čelia,“ píše sa vo vyjadrení iniciatívy, ktoré podpísali zástupcovia spoločnosti NAY, Martinusu, FAnn-Parfumérie, Cinemaxu a ďalších maloobchodných firiem z rôznych segmentov maloobchodu.

Na čo upozorňujú obchodníci: 

 • Viaceré opatrenia sú nedostatočne zadefinované a z pohľadu maloobchodníkov zatiaľ nejednoznačné.
 • Nastavený maximálny limit príspevkov 200-tisíc eur na jednu spoločnosť považujú za diskriminačný voči väčším zamestnávateľom a môže mať za následok ohrozenie veľkého množstva pracovných miest.
 • Žiadne z opatrení nepomáha riešiť problém s platením nájomného. Väčšina prenajímateľov naďalej vyžaduje platby aj za prenájom priestorov prevádzok, ktoré obchodníci v súčasnosti nemôžu využívať.
 • Maloobchodníci patria medzi najviac zasiahnutú časť slovenskej ekonomiky, preto vyzývajú vládu, aby pripravila aj adresné opatrenia pre tento segment.
 • Okrem kompenzácie miezd zamestnancov považujú za nutné pripraviť aj legislatívnu úpravu vzťahov s prenajímateľmi tak, aby boli vzájomné vzťahy oboch strán rovnocenné.

Iniciatíva maloobchodníkov zároveň deklaruje, že sú pripravení na takýchto opatreniach spolupracovať a kedykoľvek ich konzultovať.

Zdieľať

Slovenská ekonomika by sa mala ku koncu tohto roka prepadnúť v stálych cenách o 6,1 %. Vyplýva to z marcovej makroekonomickej predikcie vybraných bánk, ktorú zverejnila Národná banka Slovenska.

Analytici medzimesačne výrazne zmenili odhad rastu HDP na tento rok. Zatiaľ čo ešte vo februári očakávali 2,2 % rast ekonomiky, ku koncu tohto roka podľa marcového prieskumu má klesnúť o 6,1 %.

Ku koncu tohto roka by sa mala výraznejšie zvýšiť aj nezamestnanosť. Podľa odhadov by mala dosiahnuť 7,8 %, ešte vo februári analytici očakávali, že bude na úrovni 5,9 %.

Spomaliť by sa mal aj rast nominálnych miezd. Tie by v tomto roku mali dosiahnuť tempo rastu na úrovni 3 %, vo februári analytici očakávali rast na úrovni 7,6 %.

Miera zamestnanosti by ku koncu tohto roka podľa analytikov mala klesnúť o 1,7 %, vo februári očakávali jej rast na úrovni 1,2 %.

Budúci rok však bankoví analytici mierne zlepšili odhad rastu o 2,6 percentuálneho bodu a ekonomika má rásť 4,7 % tempom v stálych cenách.

Ku koncu budúceho roka by mala zamestnanosť dosiahnuť rast 1,3 %, miera nezamestnanosti by mala zostať na vyššej úrovni, a to 7,3 %, a nominálne mzdy by mali rásť 3,7 % tempom. (tasr)

Zdieľať

Prišiel už aj prvý posun v cene hypoték, v UniCredit pod jedným percentom nebudú

UniCredit Bank na Slovensku zdražuje hypotéky minimálne o pol percentuálneho bodu, so sadzbou pod jedno percento ich klient nezoženie. Ani nie pred tromi týždňami banka začala ponúkať hypotéky za 0,59 %, no nevystihla správny čas, pandémia koronavírusu zastavila ekonomiku.

UniCredit Bank, hoci patrí v úverovaní obyvateľstva k menším hráčom, ukazuje, že hypotéky môžu byť aj drahšie. Hoci ešte pred tromi týždňami rozhodnutie posunúť sadzby o desatinu percentuálneho bodu naznačovalo jej apetít zabojovať o hypotekárneho klienta – a to aj cenou, teraz je všetko inak.

Namiesto toho, aby sa vrátila k pôvodnej cene, posunula minimum, za ktoré hypotéky ponúka, až nad jedno percento. Podľa Finančného kompasu pri fixácii na tri roky sa cena začína od 1,09 percenta, fixácia na štyri a päť rokov je postupne o desatinu bodu vyššia. Pri fixe na sedem rokov je sadzba už 1,49 percenta a na desať rokov 1,69 percenta (doteraz bola 0,79 percenta).

Zmena sadzieb „od“ je v prípade UniCredit prvá jasná reakcia na krízu aj v cene. Ostatné banky zatiaľ ofiicálne úrokové sadzby nemenia.

Výrazne však obmedzujú klientelu, ktorá môže na hypotéky siahnuť. Podnikatelia nepodnikajúci v takých segmentoch, ktoré majú teraz rušno (napríklad zdravotníci, lekári), môžu mať stopku. Najmä ak sú z oblastí, kde majú podniky teraz zakázané byť otvorené.

Hoci ostatné banky oficiálne úrokové sadzby nemenia, neznamená to, že tí klienti, ktorí úver dostanú, ho nedostanú za vyššiu cenu, než by mali pred nástupom pandémie. Začala sa kríza, otázka nebude za koľko, ale či banky vôbec budú peniaze požičiavať.

Skutočné sadzby sa môžu dostať vyššie nielen pre vyššie riziko, ktoré teraz banky podstupujú pri úverovaní. No aj preto, že v hypotékach si posledné roky dovolili ísť do takej nízkej úrovne, že ich to teraz trápi, môžu tak chcieť sadzby opraviť.

Zdieľať

Obchody môžu od pondelka vpúšťať dnu len obmedzený počet zákazníkov – jedného na 25 metrov štvorcových. Pred niektorými prevádzkami sa začínajú tvoriť rady aj v čase, keď je predaj obmedzený len pre seniorov.

Foto N - Kaufland v Petržalke
Foto N – Kaufland v Petržalke
Zdieľať

Burza v Šanghaji sa v 1. štvrťroku dostala na čelo rebríčka svetových búrz s najväčším počtom primárnych ponúk. Vrátila sa naň po takmer troch rokoch aj napriek tomu, že trhmi otriasala epidémia koronavírusu šíriaceho sa z Číny.

Celkom 33 firiem na hlavnej burze a na trhu STAR zameranom na začínajúce firmy získalo 7,3 miliardy dolárov, píše Reuters. Najväčšiu primárnu ponuku akcií mala Beijing-Shanghai Speed Railway, získala 4,4 miliardy dolárov.

Na druhej v poradí, americkej burze Nasdaq, vyťažilo 17 podnikov z IPO spolu 5,1 miliardy dolárov.

Podľa analytikov Šanghaj triumfoval vďaka obrovskému počtu čínskych startupov a rastúcou tendenciou čínskych firiem ponúknuť akcie na domácom trhu, kde získajú väčšie ohodnotenie.

Čínskym burzám sa v úvode roka darilo lepšie než západným. Hlavný akciový index búrz v Šanghaji a Šen-čene CSI 300 klesol od začiatku roka o 9,4 %, zatiaľ čo americký S&P 500 o 21 % a paneurópsky STOXX 600 o 25 %.

Zdieľať

Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nehovorí, kto bude viesť Všeobecné zdravotnú poisťovňu. Po tom, čo minister odvolal doterajšiu šéfku poisťovne Ľubicu Hlinkovú, má poveriť riadením jedného z členov predstavenstva. Zatiaľ nie je jasné, ktorého. „Uvedené ešte prechádza posudzovaním,“ tvrdí ministerstvo.

Zdieľať

Združenie automobilového priemyslu je znepokojené opatreniami, ktoré na podporu ekonomiky predstavila vláda. Podľa zástupcov automobiliek je podpora priemyslu oproti iným krajinám nedostatočná a mala by zahŕňať aj veľké podniky.

Automobilkám chýbajú aj opatrenia na podporu dočasného skrátenia pracovného času (kurzarbeit/short time work), ktoré by im umožnili zachovať pracovné miesta.

„Prijaté opatrenia hodnotíme ako nedostatočné pre záchranu slovenskej ekonomiky a udržateľnej životnej úrovne zamestnancov a ich rodín v porovnaní s inými európskymi krajinami, ako sú napríklad Nemecko, Rakúsko, Veľká Británia či krajiny s porovnateľným typom ekonomík,“ uviedlo združenie v reakcii na zverejnené opatrenia.

Tieto krajiny podľa združenia razantne pristúpili k plošnej záchrane ekonomiky aj pracovných miest tým, že vo svojich právnych systémoch buď už majú, alebo momentálne urýchlene prijímajú princípy „kurzarbeit/short time work“.

„Princíp, keď štát a zamestnávateľ združia prostriedky, a tak sa postarajú spoločne o udržanie pracovného miesta, je vnímaný ako jeden zo základných a účinných princípov na udržanie ekonomiky v chode, elimináciu hrozby prudkého nárastu nezamestnanosti a zániku firiem bez náhrady v budúcnosti, a to bez ohľadu na to, aká je firma veľká,“ zdôraznilo združenie.

Pokiaľ štát tento nástroj nepodporí, môže to mať podľa združenia pre priemysel a pre príjmy Slovenska devastačné následky, ktoré môžu spôsobiť „nezvrátiteľné škody“.

Združenie očakáva od vlády v čo najkratšom čase zvolanie opätovného rokovania so zástupcami zamestnávateľov o vytvorení balíka opatrení aj na podporu veľkých podnikov a zamestnávateľov. (tasr)

Zdieľať

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku bola na začiatku marca oproti stavu spred mesiaca optimistickejšia. Sezónne upravený indikátor spotrebiteľskej dôvery medzimesačne vzrástol o 3,3 bodu na hodnotu -7,8.

„Respondenti boli optimistickejší pri všetkých štyroch zložkách indikátora, najmä v očakávaniach celkovej hospodárskej situácie a úspor domácností, menej v očakávaniach finančnej situácie domácností a vývoja nezamestnanosti. V porovnaní so situáciou pred rokom boli respondenti pesimistickejší o 0,8 bodu a aktuálny výsledok aj naďalej prevyšuje dlhodobý priemer,“ informuje Štatistický úrad.

Prieskum bol vykonávaný v prvej polovici marca, preto následky rozšírenia nákazy koronavírusom a zavedenia preventívnych opatrení sú v prieskumoch zachytené len čiastočne.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať