Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Matečná hovorí pri agroškandále na východe o podvode, vyhadzuje úradníkov, ruší zmluvu s SBS

Kontakty Ľubice Roškovej: ako poslankyňa parlamentu, s bývalým premiérom Robertom Ficom a s exprezidentom Ivanom Gašparovičom a bývalým košickým županom Zdenkom Trebuľom. Foto – TASR a Milan Potocký
Kontakty Ľubice Roškovej: ako poslankyňa parlamentu, s bývalým premiérom Robertom Ficom a s exprezidentom Ivanom Gašparovičom a bývalým košickým županom Zdenkom Trebuľom. Foto – TASR a Milan Potocký

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná má podozrenie zo závažného a cieleného subvenčného podvodu firmy bývalej poslankyne Smeru Ľubice Roškovej s prepojeniami na štátnych úradníkov. Šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch dáva v tomto prípade trestné oznámenie.

Ide o firmu Gard premenovanú na Agro Porúbka, na ktorú upozornil Andrej Bán v reportáži v Denníku N. „Chcem oceniť jeho prácu, naviedol nás na stopu závažného konania,“ hovorí Matečná.

Andrej Bán opísal, ako firma Agro Porúbka, ale aj iné firmy získavali priame platby z eurofondov aj na plochy, kde v skutočnosti stálo parkovisko alebo šlo o záhumienky, vinice či plochy s kríkmi za rodinnými domami.

Matečná hovorí, že v pondelok o tom informovala aj premiéra Petra Pellegriniho. „Oznámila som mu, že žiadne výnimky robiť nebudem a budem postupovať veľmi tvrdo.“

Pellegrini už v prvej reakcii hovoril, že všetky podozrenia treba prešetriť. „Ak by sa preukázalo, že v tom môžu mať prsty niektorí z našich regionálnych predstaviteľov, naše stranícke kruhy opustia. To je absolútne neprípustné, to sa nesmie na Slovensku diať, a ak sa to dialo, veľmi sa ospravedlňujem ľuďom, ktorí sa nedovolali pravdy,“ povedal pred pár dňami.

Časť vysokopostavených politikov Smeru však Bánove zistenia spochybňovala. Už bývalý minister vnútra Robert Kaliňák hovoril, že Rošková je slušná dáma a minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý bol v minulosti krajským predsedom Smeru v Košickom kraji, zasa hovoril, že Roškovej aktivity nepozná.

Keď sa v utorok na Roškovú pýtali novinári predsedu Smeru Roberta Fica, povedal, že to je vec orgánov činných v trestnom konaní. „Ja sa nemám k tomu čo vyjadrovať,“ povedal Fico.

Odkiaľ unikali informácie

Šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) hovorí, že v rámci preverovania zistili viacero závažných informácií, ktoré ukazujú na to, že firma musela mať veľmi presné informácie z interného prostredia.

Kožuch tvrdí, že šlo hlavne o informácie z Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy, najmä od ľudí na pozíciách operátorov.

Žiadateľ mal presné informácie o systéme fungovania podpôr.

„Dnes ráno som podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa na generálnu prokuratúru vo veci subvenčného podvodu. Vyšetrovateľom poskytneme všetky informácie,“ hovorí šéf PPA Kožuch.

Prepúšťanie a presúvanie agendy

Matečná dala príkaz na odvolanie troch zamestnancov výskumného ústavu, ktorí sú zodpovední za správu a digitalizáciu systému pozemkov.

Útvar digitalizácie a diaľkového prieskumu zeme sa presunie pod PPA.

Príde teda k posilneniu agentúry, ktorú zastupuje Kožuch.

Nateraz pritom nie je jasné, či išlo naozaj o únik z ústavu, a či sa na podvode nepodieľali aj ľudia z ministerstva či z agentúry, ktorá ročne rozdeľuje pol miliardy na dotáciách.

Matečná zároveň Pellegriniho požiadala o peniaze na kompletnú digitalizáciu PPA. „Prisľúbil, že vláda zafinancuje všetky potrebné systémy vrátane dronov, prenájmov sentinelov (družíc) z Európskej vesmírnej agentúry.“ Matečná vyzvala aj na nahlasovanie podnetov na nezákonné čerpanie podpôr (korupcia@land.gov.sk).

Gabriela Matečná a šéf PPA Juraj Kožuch. Foto – TASR

Aká je úloha Kožucha a Matečnej?

PPA na základe indícií

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kondrót ustúpil pri ďalšej novele podozrivej z pokusu o pomoc Babišovi

Poslanec Maroš Kondrót zo Smeru ustúpil pri novele, pre ktorú ho v SaS podozrievali z pokusu pomôcť Duslu Šaľa Andreja Babiša. On aj ďalší koaliční poslanci podporili pozmeňujúci návrh od Karola Galeka z SaS, ktorý spornú novelu okresal. „Ušetrili sme ľuďom sedem miliónov eur ročne v účtoch za elektrinu, na ktoré by sme sa museli všetci spoločne poskladať Andrejovi Babišovi,“ povedal Galek.

Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR
Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR

Minúta po minúte

Zdieľať

Útok dronov na najväčšie ropné zariadenie na svete zrejme zdvihne ceny komodity

Dva útoky na veľké saudskoarabské ropné zariadenia spôsobia výpadok zhruba 5 % svetovej produkcie ropy. Po víkende tak zrejme stúpnu ceny ropy na svetových trhoch.

Prečo je to dôležité: Saudská Arábia dodáva v súčasnosti trhu asi 10 percent svetových dodávok ropy, aktuálny výpadok by mal byť vo výške 5 miliónov barelov denne.

Financial Times tvrdí, že výpadky by mohli byť relatívne rýchlo nahradené, no trhy budú minimálne v prvých dňoch tak či tak zasiahnuté.

Spoločnosť Saudi Aramco ani saudskoarabské oficiálne orgány ani 15 hodín  po útoku nepovedali, aký je odhadovaný rozsah škôd.

Problémom sú aj pochybnosti, či Saudská Arábia dokáže zabezpečiť ochranu svojich zariadení pred útokmi dronov v budúcnosti. To by mohlo ceny ropy ovplyvňovať dlhšie.

Útočili jemenskí povstalci: K sobotňajšiemu útoku na dve veľké ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci húsíovia.

Ich vojenský hovorca vyhlásil, že vyslali desať dronov, aby zaútočili na závod na spracovanie ropy v Búkjaku a ropné pole Churajs na východe krajiny. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca súčasne varoval, že útoky húsíov proti Saudskej Arábii sa len zintenzívnia, ak bude vojna v Jemene pokračovať. „Jedinou možnosťou pre saudskoarabskú vládu je prestať na nás útočiť,“ vyhlásil vo vystúpení, ktoré odvysielala satelitná televízia húsíov.

Saudskou Arábiou vedená vojenská koalícia bojuje proti povstalcom v susednom Jemene od marca 2015.

Útok na najväčšie ropné zariadenie na svete:       

Terčom jedného útoku bol spracovateľský závod štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Saudi Aramco v Búkjaku, ležiacom neďaleko pobrežného mesta Dammán vo Východnej provincii.

Firma označuje svoje zariadenie v Búkjaku za „najväčší závod na stabilizáciu ropy na svete“. Závod spracováva tzv. kyslú ropu na sladkú, ktorú potom prepravujú na prekládkové stanice na pobreží Perzského zálivu a Červeného mora. Podľa odhadov dokáže spracovať až sedem miliónov barelov ropy denne.

Závod bol v minulosti terčom militantov. Samovražední bomboví útočníci al-Káidy sa neúspešne pokúsili zaútočiť na tento ropný komplex vo februári 2006.

Druhým miestom útoku bolo podľa ministerstva ropné pole Churajs.

Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.
Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.