Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Váhostavu Doprastav, Doprastavu Váhostav

Váhostav Doprastavu, Doprastav Váhostavu. Foto - TASR
Váhostav Doprastavu, Doprastav Váhostavu. Foto – TASR

Veľké stavebné firmy si vzájomné pomáhajú s odpúšťaním dlhov na úkor malých.

BRATISLAVA. Veritelia stavebnej firmy Váhostav sa môžu rozlúčiť s pohľadávkami za približne 100 miliónov eur. Ide o stovky väčšinou menších stavebných firiem, ktoré firme Juraja Širokého dlho dôverovali až do poslednej chvíle.

Robili pre ňu na sekeru, až kým Váhostav nepriznal, že ho už dlhy prevalcovali, musí ich vyškrtať, hoci zostane ďalej pracovať na štátnych diaľniciach.

Viacerí stavbári sa zhodli na tom, že nejde o žiadny nevyhnutný úpadok ich dlžníka, ale o podvod.

„Bolo to všetko vopred pripravené, bez požehnania najvyšších činiteľov tohto štátu  by sa to nikdy nemohlo udiať,“ vyhlásil jeden z veriteľov Váhostavu po schôdzi veriteľov.

Tá v piatok vybrala piatich zástupcov, takzvaný výbor veriteľov, ktorý bude fakticky rozhodovať o tom, kto napokon koľko zo svojich peňazí uvidí. Až tieto návrhy výboru veriteľov sa posunú na konečné hlasovanie všetkým, ktorým Váhostav dlhuje.

Svedčia si vzájomne

Do veriteľského výboru zvolili aj firmu Doprastav, ku ktorej má podľa viacerých zdrojov blízko priateľ premiéra Roberta Fica Miroslav Výboh.

Doprastav je vo veľmi podobnej situácii ako Váhostav, obe firmy sa rozhodli škrtnúť dlhy a stavať ďalej.

Akurát si vymenili pozície. Vo veriteľskom výbore Doprastavu bol Váhostav a v piatok sa dohodlo, že Doprastav bude hovoriť do odpisu dlhov Váhostavu.

Za podozrivé považujú veritelia aj to, že spomedzi stoviek veriteľov Váhostavu si prišlo uplatniť svoje právo hlasovať iba niekoľko desiatok z nich.

Skupina asi štyridsiatich veriteľov Váhostavu sa už podpísala pod otvorený list pre prezidenta Andreja Kisku. Dúfajú, že ich prijme v prezidentskom paláci.

Spätnú väzbu na list zatiaľ od neho nedostali.

Toto je vraj lepšie

Šéf Váhostavu Ivan Kimlička hovorí, že to, čo sa udialo, nie je podvod. Naopak, takéto ozdravenie Váhostavu je podľa jeho slov najlepším možným riešením.

„Všetko ostatné by bolo horšie aj pre veriteľov,“ povedal Kimlička.

Platí, že súdy môžu firme dovoliť, aby sa vyhla bankrotu, očistila sa a podnikala ďalej vtedy, ak je predpoklad, že takto uvidia jej veritelia viac peňazí.

Váhostav istia práve štátne zákazky.

Riaditeľ Kimlička predpokladá, že z faktúr, ktoré by za normálnych okolností musel Váhostav vyplatiť celé, napokon preplatia počas najbližších rokov iba čosi viac ako 10 percent.

Posledné slovo pritom má mať práve 5-členný veriteľský výbor, ktorý bude rozhodovať o tom, aké škrtanie dlhov posunie na odklepnutie všetkým ostatným veriteľom Váhostavu.

Okrem Doprastavu bude vo výbore zastupovať stovky veriteľov ešte skupina troch bánk a jeden menší veriteľ.

Banky pri odpise dlhov spravidla nemajú čo stratiť. Keď dávajú úvery, pýtajú si za ne aj záruky.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Ekonómovia odkazujú Matovičovej koalícii, že je nebezpečne pomalá
 • Akciové trhy: Americké akcie v pondelok prudko stúpli, hlavné indexy si pripísali vyše 7 %
 • Taliansko: Vláda schválila pomoc firmám za 400 miliárd eur
 • Firmy: Samsungu stúpol prevádzkový zisk
 • Banky: Ako to bude v odkladmi splátok úverov (otázky a odpovede)
 • Napíšte nám: Pomôže vám vládny balík na pomoc ekonomike?
Zdieľať

Mikloš: Cena bude tak či tak vysoká, ale bude ešte vyššia, ak vláda nebude konať rýchlo a razantne

Ivan Mikloš. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta
Ivan Mikloš. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Cena bude tak či tak vysoká, ale bude ešte vyššia, ak sa nebude konať dostatočne rýchlo a razantne, hovorí Ivan Mikloš ako signatár výzvy slovenských ekonómov vláde. Do ekonomiky treba bezodkladne naliať viac peňazí a okamžite sa dohodnúť na ďalšom postupe aj s bankami.

Zdieľať

Špičkový ekonóm Pástor: Ak vláda nezrýchli tempo, kríza bude bolestivejšia a pokrízové prebudenie ekonomiky pomalšie

Ľuboš Pástor. Foto – Univerzita v Chicagu
Ľuboš Pástor. Foto – Univerzita v Chicagu

Je ťažké nájsť lepší čas na vynakladanie verejných prostriedkov ako v čase tejto krízy, hovorí pravdepodobne najvýznamnejší slovenský ekonóm Ľuboš Pástor k výzve, ktorú špičkoví ekonómovia adresovali vláde. Teraz má investícia verejných zdrojov mimoriadne vysoký výnos, ľudský aj ekonomický, tvrdí Pástor.

Zdieľať

Senickému Arceloru padli tržby o 70 percent. Aj vďaka štátnej pomoci vyrába ďalej

Výrobná hala ArcelorMittal Gonvarri SSC Slovakia v Senici. Foto - TASR
Výrobná hala ArcelorMittal Gonvarri SSC Slovakia v Senici. Foto – TASR

Oceliarskej fabrike ArcelorMittal Gonvarri v Senici klesli tržby o 70 percent, ale vďaka štátnej pomoci neprepúšťa. Prišla o zákazky v automobilovom priemysle, z troch zmien prešla na jednu, ale plánuje vyrábať celý apríl..

Zdieľať

Treba urýchlene konať, už včera bolo neskoro! (výzva ekonómov Pástora, Eichlera, Horvátha, Kohútikovej, Mikloša, Ódora, Oravca, Sterna a Šramka)

Treba urýchlene konať, už včera bolo neskoro! – píše 9 špičkových slovenských ekonómov Pástor, Eichler, Horváth, Kohútiková, Mikloš, Ódor, Oravec, Stern a Šramko.

 • Základné odporúčania ekonómov v koronakríze sú „bezodkladne naliať do ekonomiky viac finančných zdrojov a okamžite sa dohodnúť na ďalšom postupe s bankami“.
 • „Toto nie je čas na moralizovanie či rozprávanie o morálnom hazarde. Vírus nebola ničia chyba,“ píšu vo vyhlásení.

Minúta po minúte

Zdieľať

Samsung Electronics zvýšil v 1. štvrťroku prevádzkový zisk medziročne o 3 % v prepočte na 4,7 miliardy eur. Za jeho rastom stál silný dopyt po čipoch, ktorý prevážil negatívny dosah koronakrízy na predaj televízorov a smartfónov.

Tržby Samsungu podľa predbežných údajov stúpli o 5 % na 41,5 miliardy eur. Zisk prekonal očakávania analytikov, píše Reuters.

Samsung ťažil z vyššieho dopytu po čipoch od výrobcov notebookov a dátových centier, ktorý podporuje nárast práce z domu v dôsledku koronavírusu.

Aký bude vplyv koronakrízy:

Samsung už skôr varoval, že koronakríza zasiahne predaj smartfónov a spotrebnej elektroniky. Očakáva, že negatívne dosahy na jeho výsledky sa výraznejšie prejavia v 2. kvartáli.

Podľa odhadu Hana Financial Investment predaj smartfónov Samsungu klesne v tomto roku na 260 miliónov kusov zo skôr odhadovaných 300 miliónov.

Samsung je najväčší výrobca smartfónov na svete, patrí mu tiež vedúca pozícia na trhoch s pamäťovými čipmi a televízormi.

Zdieľať

Americký výrobca lietadiel Boeing pre pandémiu koronavírusu dočasne preruší výrobu modelu 787 Dreamliner v závode v štáte Južná Karolína. (čtk)

Zdieľať

Talianska vláda schválila pomoc firmám vo výške 400 miliárd eur. Opatrenie spolu s predchádzajúcim balíčkom na podporu ekonomiky umožní bankám poskytnúť pôžičky v hodnote prevyšujúcej 750 miliárd eur v snahe odvrátiť kolaps ekonomiky. (čtk)

Zdieľať

Americké akcie sa dnes prudko spevnili. Hlavné tri akciové indexy si pripísali vyše sedem percent. Nádeje vyvolal mierny denný pokles počtu obetí choroby COVID-19 v New Yorku, najviac postihnutom americkom štáte.

Ako rástol Wall Street

 • Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa 30 popredných amerických podnikov, si pripísal 7,73 percenta a obchodovanie zakončil na 22 679,99 bodu.
 • Širší index S&P 500 vzrástol o 7,03 percenta na 2663,68 bodu.
 • Index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 7,33 percenta na 7913,24 bodu.

Čo hovorí analytik

 • „To, že trh tak prudko stúpal, aj keď jeho základy stále zakúšajú voľný pád, vlastne znamená, že trh sa díva cez údolie a hovorí, si, že o šesť mesiacov budú veci stúpať,“ konštatoval analytik Sam Stovall zo spoločnosti CFRA Research. „(Investori) sa dívajú cez údolie, vidia veľa hrozivých správ, ale hovoria, že to zvládnu,“ dodal.

Aj európske akcie sa výrazne posilnili

 • Skutočnosť, že na kontinente sa nárast počtu obetí choroby COVID-19 spomalil, vzbudila nádeje, že zavedené reštrikcie sa budú postupne uvoľňovať.
 • Paneurópsky akciový index Stoxx 600 si pripísal 3,73 percenta na 320,58 bodu. Najviac rástli akcie automobilového priemyslu a cestovného ruchu.
 • Nemecký akciový index DAX má za sebou najlepšiu seansu za dva týždne. Stúpol o 5,77 percenta na 10 075,17 bodu.
 • Index parížskej burzy CAC 40 sa zvýšil o 4,61 percenta na 4346,14 bodu.
 • Index milánskej burzy FTSE/MIB vzrástol o štyri percentá na 17 039,31 bodu.
 • Hlavný index londýnskej burzy FTSE 100 si pripísal 3,08 percenta na 5582,29 bodu.
 • „V terajšej smršti sa trh chytá akéhokoľvek, hoci aj najmenšieho pozitívneho ukazovateľa,“ povedal agentúre FP Régis Aubert zo spoločnosti Financière Arbevel. Tým je podľa neho skutočnosť, že krivka počtu infikovaných a mŕtvych v Európe sa „splošťuje alebo klesá“.

Ceny ropy klesajú, schôdzka sa sa odložila

 • Ceny ropy začali nový týždeň poklesom, pretože členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a ich spojenci odložili stretnutie, ktorého cieľom je vyriešenie rastúcich nadmerných dodávok ropy v čase, keď koronavírus prudko znižuje dopyt.
 • Náladu na trhu zhoršila aj správa o raste zásob v USA.
 • Okolo 22:15 SELČ americká ľahká ropa WTI  zlacnela o 7,3 percenta na 26,27 dolára za barel.
 • Cena severomorskej ropy Brent klesla o 3,05 percenta na 33,07 dolára za barel.
 • Globálny trh s ropou minulý týždeň ožil, pretože informované zdroje uviedli, že skupina OPEC+ vrátane Ruska je ochotná dohodnúť sa na znížení dodávok na trhy. Chcú však aj príspevok USA a ďalších krajín. Rokovanie sa malo konať dnes, bolo však odložené na štvrtok. Podľa analytikov to znižuje nádej na dohodu o významnom poklese ťažby.
 • Podľa správy spoločnosti Genscape zásoby ropy v dôležitom americkom prekladisku Cushing stúpli minulý týždeň o 5,8 milióna barelov. Ak rovnaký údaj potvrdí americký úrad pre energetické informácie EIA, bude to už piaty týždeň rastu zásob v prekladisku a najvyšší nárast od roka 2004, keď sa tento údaj začal sledovať, napísala agentúra Reuters. (čtk)
Vývoj Dow Jonesovho indexu. Screenshot - Google
Vývoj Dow Jonesovho indexu. Screenshot – Google
Zdieľať

Americké akcie otvorili obchodovanie prudkým nárastom, kopírujú rastové tendencie z parketov v Európe a Ázii. Za zlepšením nálady investorov sú náznaky stabilizácie pandémie koronavírusu v najviac zasiahnutých krajinách.

Všetky tri kľúčové indexy na Wall Street, teda Dow Jones Industrial Average, S&P 500 aj Nasdaq Composite si pripísali zhruba 4-percentné zisky, píšu Financial Times.

„Pokračujúce spomaľovanie prírastku nových prípadov dáva investorom nádej, že opatrenia sa budú pomaly uvoľňovať, čo umožní postupný nábeh ekonomickej aktivity,“ hovorí Lee Hardman, analytik MUFG Bank.

V nedeľu bolo celosvetovo potvrdených zhruba 71 500 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo bol najnižší denný prírastok za šesť dní.

Zdieľať

Ľudia a firmy, ktorí podali daňové priznanie do konca marca, nebudú musieť čakať na preplatky do konca pandémie. Ministerstvo financií pripravuje zákonné opatrenie, aby ich dostali najneskôr do 10. mája.

O čo ide

 • V dôsledku pandémie koronavírusu štát odsunul termíny daňových priznaní aj splatnosti dane.
 • Zároveň však nechtiac posunul aj vyplácanie preplatkov, hoci napríklad podnikatelia môžu práve v čase koronakrízy hotovosť potrebovať.
Zdieľať

Desaťtisíce britských vodičov vyhrali prvé kolo žaloby proti Volkswagenu týkajúcej sa kauzy dieselgate. Londýnsky súd ešte musí stanoviť, na čo presne budú mať majitelia dotknutých vozidiel nárok.

Spor sa týka inštalácie zariadení na falšovanie emisných testov v naftových autách. Súd rozhodol, že VW používal vo vozidlách takzvané odpájacie zariadenie, píše BBC.

Rozhodnutie sa týka všetkých značiek skupiny, teda VW, Audi, Seat a Škoda.

V Anglicku a Walese podalo na VW a ďalšie jeho značky žalobu zhruba 90-tisíc šoférov s požiadavkou na odškodné. Prípad by mohol byť najväčším spotrebiteľským sporom v anglickej právnej histórii.

VW v súvislosti s falšovaním emisií čelí množstvu žalôb po celom svete. Škandál vypukol v roku 2015, koncern doposiaľ vyplatil na odškodnom spolu okolo 30 miliárd eur.

Zdieľať

Slovensko si prostredníctvom štvrťročných a polročných poukážok požičalo 1,5 miliardy eur. Pri štvrťročných poukážkach dosiahli výnosy investorov zápornú úroveň, pri polročných nulovú.

 • V aukcii štátnych pokladničných poukážok splatných 7. júla sa dopyt investorov vyšplhal na 760 miliónov eur, z toho akceptovaný dosiahol 505 miliónov eur. Výnosy do splatnosti mali negatívnu úroveň 0,0020 % p. a.
 • V aukcii poukážok splatných 5. októbra 2020 evidovala Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) dopyt 1,27 miliardy eur, z toho akceptovala jednu miliardu. Výnosy mali nulovú úroveň. (tasr, n)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať