Denník N

Denník N vydáva veľký magazín o fungovaní médií a práci novinárov

Časopis má 84 strán a vysvetľuje, čo sú médiá, ako vznikajú kauzy a akým správam sa dá veriť.

Najnovší N magazín nájdete v stánkoch na celom Slovensku od 3. apríla. Členovia Klubu N ho dostanú bezplatne poštou alebo si ho môžu prelistovať na noviny.dennikn.sk. Okrem toho bude magazín vďaka podporovateľom zadarmo doručený na 430 škôl.

Za posledný mesiac som tie otázky počul stokrát: Ako to zvládate? Čo sa zmenilo vo vašej redakcii? Nemáte strach?

Pýtajú sa kolegovia novinári zo zahraničia, ktorí sa snažia vcítiť do našej situácie, ale aj uistiť sa, že u nich sa to nestane. Pýtajú sa ma to zahraniční politici, ktorí sú v šoku a úprimne zdesení.

Nedá sa s tým zmieriť. Predstava, že na Slovensku môžu zabiť novinára, aby ho umlčali, je desivá a rozum mi to stále nie je ochotný akceptovať. Vražda ako riešenie problému je zo sveta mafie a filmov, nie z našej európskej reality.

Časopis o fungovaní médií sme začali pripravovať dávno pred tým, ako zabili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Pri výbere témy nám pomohli učitelia, ktorí už v minulosti pracovali s našimi časopismi o klamstvách na Facebookukritickom myslení. Opýtali sme sa ich, aká ďalšia téma je pre nich zaujímavá a aký časopis spoločne s príručkou pre školy by im mohol pomôcť na hodinách. Povedali, že médiá.

Po tej vražde je téma ešte dôležitejšia. Za posledný mesiac si veľa ľudí uvedomilo, aké dôležité pre spoločnosť médiá sú. Ak totiž útok na novinárov znamená útok na demokraciu, je jasné, že novinári majú naozaj vážnu zodpovednosť.

Vražda Jána a Martiny nám odhalila veľa vecí. Uvedomili sme si, že Smer ovládol spolu s mafiánmi krajinu až tak, že ju vlastne ukradol.

Ale neboli to iba zlé zistenia. Ukázalo sa, že ľuďom to nie je jedno. Desaťtisícové demonštrácie politikom jasne odkázali, že nemôžu pokračovať, ako keby sa nič nestalo.

Mnohí sa prvý raz v živote obrátili na médiá. S informáciami o korupcii a zle, ktoré sa ich dotýka a ktorého sa doteraz báli alebo mali pocit, že sú v tom sami. A mnohí opäť začali čítať noviny, lebo uverili, že tam sa dozvedia pravdu.

Zmenili sa aj novinári. Klamali by sme, ak by sme sa tvárili, že sme sa nezľakli. Strach je úplne pochopiteľný, nemôže však byť paralyzujúci. A to sa zatiaľ nestalo. Naopak. Všetky slovenské médiá zverejnili posledný článok Jána Kuciaka, i keď ho práve ten mohol stáť život. Novinári začali viac spolupracovať. Napríklad aj preto, že si uvedomili, aké dôležité je ich poslanie a že ide o výsledok a nie o osobný úspech.

Tento časopis je tiež toho dôkazom. Pri jeho príprave nám pomohli kolegovia z viacerých redakcií. Boli ochotní hovoriť o svojej práci. Vysvetľovať, ako funguje televízia, ako sa riadia noviny a aké je to byť investigatívcom.

Po poslednom mesiaci hrdo hovorím, že som novinárom. Lebo byť novinárom je príležitosť byť na strane dobra.

Pýtať sa nepríjemné otázky, hľadať chyby a zlyhania politikov, odhaľovať korupciu a podvody, dať priestor tým, ktorí ho nedostávajú. To všetko sa niekedy môže zdať ako nepríjemná robota. Teraz si ešte viac uvedomujem, že nemôžeme dopustiť, aby sa tento omyl šíril. Naozaj nezávislý a zodpovedný novinár to nerobí v snahe niekomu ublížiť. Neženie nás radosť z nešťastia iných.

Naozaj nezávislý a zodpovedný novinár píše, nakrúca, fotí, aby ukázal, že sa deje niečo zlé. Túži upozorniť ľudí, aby to tak nenechali. Po poslednom mesiaci vieme, že nenechajú.

Snáď vám aj tento časopis pomôže pochopiť svet novinárov.

Matúš Kostolný
šéfredaktor

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie