Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo MediabrífingSpravodajské médiá dosiahli v marci rekordy, Hlavné správy majú čítanosť takmer na úrovni TA3

Aktuálny MediaBrífing sa venuje témam:

1. Spravodajské médiá dosiahli rekordy, Hlavné správy majú čítanosť na úrovni TA3.com.
2. Problémy Facebooku pokračujú, vyrába si ďalšie. Ľuďom zmazal správy od Zuckerberga. 
3. Vedenie RTVS je v konflikte s vlastnými novinármi, čakáme na ďalší krok vedenia.
4. Ďalšie správy z médií napríklad aj o tom, že Zoznam.sk chce vytvoriť spoplatnený spravodajský web. 

Spravodajstvo dosiahlo historicky najvyššie čísla

Píše Radoslav Augustín: Slovenské spravodajské stránky v oficiálnom audite AIM Slovakia zaznamenali v pondelok 12. marca najväčšiu dennú návštevnosť v histórii – 1,530 milióna reálnych používateľov (RU). Minister vnútra Robert Kaliňák vtedy ohlásil svoj odchod. V ten deň vyvrcholil zvýšený záujem ľudí o spravodajstvo na internete, ktorý sa začal informáciou o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v pondelok 26. 2. ráno. Doterajší denný rekord návštevnosti spravodajských webov bol pondelok po marcových voľbách 2016 (1,429 mil. RU).

Aktuality.sk mali v deň zverejnenia informácie o vražde historicky najvyššiu návštevnosť. Ani v spravodajsky vypätých dňoch v minulosti nepresahovala denná návštevnosť webu 600-tisíc, teraz siahala často na 730-tisíc.

Ostatné spravodajské weby mali vyššiu návštevnosť, ale nie odlišnú ako počas iných mimoriadnych udalostí. Hoci sa Penta snaží z Pluska.sk urobiť hlavný web svojej mediálnej skupiny, ako spravodajský web sa nezachovala – jej návštevnosť na mimoriadnu udalosť v podstate nereagovala.

Naopak, najväčší skok spomedzi spravodajských denníkov zaznamenal Denník N. V deň zverejnenia tragédie mal návštevnosť vyššiu o 200 %. Aj mesiac po tragédii má stále mimoriadnu návštevnosť (približne 170-tisíc RU v porovnaní s bežnou asi 120-tisíc RU/deň), pričom ostatné spravodajské weby vrátane Aktualít sa už dostali do normálu. Mesačná návštevnosť Denníka N v marci prvýkrát prekročila 1 milión RU (bežne má pod 700-tisíc).

Denná návštevnosť pred vraždou Jána Kuciaka a po nej
Počet denných reálnych používateľov v audite AIM monitor od 18. 2. do 18. 3. 2018 v spravodajských častiach webov.

Zdroj: AIM Monitor

Záujem o spravodajstvo na internete zvyšoval návštevnosť aj webom, ktoré  oficiálny audit nevidí, pretože nie sú jeho súčasťou. Aj Hlavnespravy.sk sa v marci pochválili rekordom: prvýkrát mali nad 1 milión unikátnych návštevníkov. Na meranie používajú bezplatnú službu Google Analytics. V tomto istom kritériu v Google Analytics má Denník N približne 2,2 milióna unikátnych návštevníkov. Prvýkrát sa tak dá odvodiť skutočná návštevnosť jedného z hlavných konšpiračných webov na Slovensku: ich rekord by v oficiálnom audite, ktorý je prísnejší (berie do úvahy, že jeden človek používa viac zariadení, nezaratúva náhodné návštevy atď.), mohol znamenať asi 500-tisíc reálnych používateľov. Ich bežná návštevnosť je teda pravdepodobne niekde okolo 400-tisíc RU mesačne – niekde medzi TA3 (cca 450-tisíc) a Parlamentnými listami (asi 300-tisíc). Hoci ide o najmenej navštevované spravodajské portály, už môže ísť o polovicu bežnej návštevnosti spravodajskej časti Pravdy alebo Denníka N.

Rekord 1 milión reálnych užívateľov v oficiálnom audite dosiahli aj Dobrenoviny.sk. Hoci o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej takmer neinformovali, záujem o spravodajstvo celkovo pomohol aj im.

MediaBrífing je týždenný prehľad toho najzaujímavejšieho o digitálnych médiách a žurnalistike. Prihláste sa na odber newslettra a dostávajte ho každý piatok e-mailom.

Rekordy aj na Facebooku

Píše Filip Struhárik: Rekordné čísla dosiahli spravodajské médiá aj na Facebooku. Najviac sa darilo Denníku N, ktorého stránka v marci zaznamenala viac ako 600-tisíc interakcií (lajky, komentáre a zdieľania).

Počty interakcií na facebookových stránkach slovenských médií (marec, február, medzimesačná zmena). Zdroj – Zoomsphere

Problémy Facebooku pokračujú, vyrába si ďalšie

Facebook už dva týždne rieši škandál okolo firmy Cambridge Analytica. Tá vraj zneužívala dáta z Facebooku na ovplyvňovanie volieb. (Ako to fungovalo, vysvetľuje Aleksandr Kogan z Cambridge University.) Facebook v reakcii predstavil drobné zmeny v ochrane súkromia, zároveň však prišli správy, že problém sa týka až 87 miliónov používateľov, nie 50 miliónov, ako sa pôvodne hovorilo.

Facebook ukončí spoluprácu s firmami zhromažďujúcimi osobné údaje a jeho produktový šéf vraví, že ak dáta nepomáhajú ľuďom, nemali by ich zbierať. Zároveň sme sa však dozvedeli, že Facebook zbiera zo zariadení Android aj informácie o telefonátoch a SMS správach. Hoci Mark Zuckerberg opakuje, že víta viac regulácie a transparentnosti pri politických reklamách, jeho lobisti sa snažili zastaviť Honest Ads Act, ktorého cieľom je to isté. Väčšiu ochranu súkromia, ktorú má Facebook od mája zabezpečiť, aby vyhovel európskemu nariadeniu GDPR, Zuckerberg neplánuje zaviesť celosvetovo.

Facebook tiež priznal, že dáta o „väčšine ľudí na Facebooku“ mohli byť stiahnuté a uložené do databáz, o ktorých nemáme žiadnu vedomosť. Podľa magazínu Atlantic hovoríme o viac ako miliarde účtov; treba však dodať, že stiahnuté boli len už aj tak verejné dáta. Na verejnosť tiež unikla interná správa manažéra Facebooku Andrewa Boswortha, ktorý kolegom písal, že rast je dôležitejší ako bezpečnosť používateľov.

V reakcii na problémy sa niektorí rozhodli z Facebooku odísť: za všetkých spomeňme Playboy, firmy Elona Muska, poslankyňu Veroniku Remišovú (OĽaNO) či kapelu Massive Attack. Zuckerberg však povedal, že iniciatíva #DeleteFacebook nemá zásadný vplyv.

Prevádzková riaditeľka firmy Sheryl Sandbergová povedala, že ak by ľudia nechceli, aby na nich firma cielila reklamu, museli by si za Facebook platiť.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Ak ste nepriznali príjem z predaja nehnuteľnosti, čakajte poštu z daňového úradu

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Ak ste nepriznali príjem z predaja nehnuteľnosti, čakajte poštu z daňového úradu. Finančná správa oslovila takmer 13-tisíc daňovníkov, ktorých predaj bytu či domu nebol od dane oslobodený. Dala termín na podanie priznania a zaplatenie dane do konca marca.

Minúta po minúte

USA schválili vakcínu proti koronavírusu od firmy Johnson & Johnson na núdzové použitie. Ide tak o tretiu očkovaciu látku schválenú v USA, podáva sa pri nej iba jedna dávka. Do konca marca majú Spojené štáty sľúbených od výrobcu 20 miliónov dávok.

„Je to vzrušujúca správa pre všetkých Američanov a povzbudivý vývoj v našom úsilí o ukončenie tejto krízy. Teraz ale nemôžeme poľaviť alebo sa domnievať, že víťazstvo je samozrejmosťou,“ uviedol prezident Joe Biden krátko po schválení.

Očkovanie touto vakcínou je podľa amerických odborníkov vhodné pre osoby vo veku 18 rokov a viac. Vakcína poskytuje spoľahlivú ochranu pred ťažkým priebehom covidu-19, teda hospitalizáciou a smrťou. Počas rozsiahleho klinického testovania dosiahla účinnosť v USA 86 percent a v JAR 82 percent.

Výsledky ukázali, že 28 dní po podaní vakcíny neboli evidované žiadne hospitalizácie ani úmrtia súvisiace s nákazou u všetkých očkovaných.

Vakcínu je možné uchovávať v chladničke až tri mesiace, čo uľahčí distribúciu. (tasr, čtk, ap)

V skladoch krajín EÚ sa hromadia vakcíny od firmy AstraZeneca, ich použitie okrem iného odmieta aj verejnosť, hoci ju zdravotnícke úrady schválili. EÚ sa pritom s touto farmaceutickou firmou sporí kvôli spomaleným dodávkam.

Napríklad Francúzsko do piatka spotrebovalo len 16 percent z 1,1 milióna dávok vakcíny, ktorá sa musí aplikovať dvakrát. Prvá zásielka prišla do Paríža začiatkom februára. Nemecko do štvrtka použilo zhruba pätinu z 1,45 milióna dávok preparátu. Približne rovnaké množstvo vakcíny použilo aj Taliansko, ktoré dostalo vyše milión dávok. Španielsko do piatka použilo jednu tretinu z 808 000 dávok.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že využitie tejto vakcíny spomaľuje aj to, že ju ľudia odmietajú. Verejne preto vyhlásila, aby mali otvorenú myseľ: „Všetky kompetentné úrady nám hovoria, že tomuto prípravku môžete veriť.“

To je podľa médií výrazná zmena tónu. Len pred niekoľkými týždňami viedli európski politici s firmou AstraZeneca vyhrotený spor kvôli dodávkam a francúzsky prezident vtedy povedal, že jej vakcína je pre starších ľudí „takmer neúčinná“. (čtk, financial times)

Deväť slovenských miest získalo spolu 12 miliónov eur a 28 škôl si podelí jeden milión eur z nórskych fondov. Financie by mali použiť na zateplenie budov, viac zelene, vodozádržné opatrenia a aj podporu alternatívnych spôsobov prepravy.

Informovalo o tom ministerstvo životného prostredia. Envirorezort uvádza, že v piatok nadobudlo účinnosť 34 projektových zmlúv.

„Vďaka financiám z nórskych fondov mestá budú môcť zlepšiť kvalitu bývania a znížiť produkciu emisií oxidu uhličitého či posilniť schopnosť reagovať na klimatické zmeny prostredníctvom plánovania a realizácie konkrétnych opatrení,“ tvrdí rezort.

Základné a stredné školy prispejú k upevňovaniu povedomia žiakov o klimatickej kríze a spôsoboch, ako sa pripraviť na nepriaznivé dôsledky globálneho otepľovania. Má ísť nielen o teoretickú výučbu, ale aj praktickú v priestoroch škôl a školských areáloch.

Žiadatelia budú podľa envirorezortu spolupracovať so subjektmi z prispievateľských krajín, ktorými sú Nórsko a Island. Rezort verí, že vďaka „kvalitne realizovaným projektom“ sa podarí naplniť hlavný cieľ programu, a to zmierňovať zmenu klímy a prispôsobovať sa tejto zmene. (tasr)

Rakúsko a Dánsko sa chcú dohodnúť na úzkej spolupráci s Izraelom v oblasti výskumu a výroby očkovacích látok a liekov proti koronavírusu. Lídri krajín sa majú stretnúť 4. marca.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v sobotu oznámil, že spolu s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou budú o tom hovoriť budúci týždeň s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

Podľa Kurza budú obaja cestovať do Izraela 4. marca. „Našou hlavnou prioritou je urýchliť výrobu a zaobstaranie vakcín pre budúcnosť,“ uviedol šéf rakúskej vlády na sociálnej sieti.

Cieľom podľa neho musí byť aj príprava na fázu po lete v súvislosti s možnými ďalšími mutáciami koronavírusu. (tasr, dpa)

Pandémia vyhnala rozpočtový deficit Kanady za 9 mesiacov na takmer 162 miliárd eur. Na konci roka 2019 mala pritom krajina ešte prebytok. Dôvodom sú opatrenia súvisiace s pandémiou. (tasr)

V Kanade riešia záhadu masla, ktoré v teple nemäkne. Spotrebitelia si všimli, že v poslednom čase sa horšie rozotiera, majú pochybnosti o jeho kvalite. Jedným z možných vysvetlení je to, že chovatelia začali kravám dávať do krmiva viac palmového tuku.

Potravinársku aféru s názvom „buttergate“ podľa anglického označenia pre maslo ako prví na sociálnych sieťach rozšírili profesionálni kuchári a gastronomickí blogeri. „S naším maslom sa niečo deje a ja na to prídem. Všimli ste si, že pri izbovej teplote už nemäkne? Je vodové? Gumové?“ napísala na Twitteri začiatkom februára kanadská autorka kuchárskych kníh Julie Van Rosendaalová.

Tá prišla aj s prvým vysvetlením – za zmenu kvality masla zodpovedá zmenené zloženie krmív. V Kanade totiž vlani dlhá karanténa a ľudia, ktorí sa počas nej venovali pečeniu, spôsobili, že dopyt po masle stúpol o 12 %.

Doplnky na báze palmového tuku sa pridávajú do krmív už roky, zvyšujú produkciu mlieka aj jeho tučnosť. Vlani sa však tieto doplnky začali používať vo väčšej miere. Podľa doterajších zistení môže mať maslo vyrobené z mlieka kráv, ktoré bohato kŕmia palmovým tukom, vyššiu teplotu topenia.

Šéf potravinárskeho laboratória na univerzite Dalhousie Sylvain Charlebois tvrdí, že palmový tuk v krmivách je síce povolený, ale nie úplne neškodný, najmä s ohľadom na životné prostredie. Farmári však nesúhlasia, podľa nich je palmový tuk spoľahlivým prostriedkom ako kravám dodať energiu a žiadne jeho škodlivé vplyvy na kvalitu mlieka nie sú známe. (čtk, bbc)

Železničná spoločnosť Slovensko dosiahla vlani kladný hospodársky výsledok 10 miliónov eur. Stalo sa tak preto, že účtovne rozpustila rezervu, ktorú si vytvárala pre prípad prehry vo veľkom súdnom spore. V oblasti tržieb od cestujúcich však hlási výrazný pokles.

„Žiaľ, pod všetko sa podpísala koronakríza, a keďže nevieme predvídať jej ďalší vývoj, ťažko sa nám odhaduje, kedy sa dostaneme opäť na lepšie čísla. Pretrvávajúci lockdown nám neustále spôsobuje pokles cestujúcich, ktorých budeme chcieť opäť pritiahnuť do vlakov, čo si bude vyžadovať ďalšie marketingové aktivity,“ priblížil hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Tiež poukázal na to, že napriek kríze sa nezastavila obnova vozidlového parku, ktorý potrebuje nemalé investície. „Ďalšou položkou v našom rozpočte sú opatrenia, ktoré si zasa vyžiadala pandémia. Celkovú situáciu teda nemôžeme hodnotiť pozitívne,“ zhrnul.

Zároveň skonštatoval, že ZSSK hľadá úspory na dennej báze takmer všade. Počas minulého roka tak podľa hovorcu ušetrili na ľudských zdrojoch 2,4 milióna eur, a to v podobe „home office“ či krátenia úväzkov, na energiách zasa oproti plánu ušetrili 3,4 milióna eur, hoci od decembra ZSSK jazdí na novej trati do Komárna. Na ostatných službách, bez tých opravárenských, vykazuje spoločnosť úsporu 4 milióny eur.

Takisto na zamedzenie zvyšovania ďalších strát a nákladov stopli komerčné vlaky InterCity či zredukovali dĺžku jednotlivých vlakov.

Otázka realizácie a financovania dopravných služieb vo verejnom záujme, a teda aj hospodárenia ZSSK v čase koronakrízy, je podľa hovorcu stále otvorená.

„Intenzívne komunikujeme s naším akcionárom, ministerstvom dopravy, ale aj s ministerstvom financií o tom, ako zabezpečiť naše fungovanie tak, aby výpadky v našich službách a rozpočte neovplyvnili budúcnosť železničnej dopravy na Slovensku,“ dodal.

Súčasne zdôraznil, že v tejto chvíli je ťažké niečo predvídať, medziročný prepad cestujúcich a tržieb je obrovský. Pokles cestujúcich pri porovnaní januára 2020 a 2021 je 65,98 %. Prepad tržieb v rovnakom porovnaní predstavuje 72,13 %, a to všetko po zarátaní novej trate Bratislava – Dunajská Streda – Komárno.

„Pokiaľ nevidíme na koniec pandémie, nevieme seriózne plánovať ani naše financie, ani marketingové kampane motivujúce ľudí na návrat do vlakov,“ podotkol Kováč. (tasr)

Ministerstvo vnútra plánuje 200 miliónov eur z fondu obnovy využiť na boj proti korupcii, modernizáciu krízového riadenia, zefektívnenie finančného vyšetrovania či modernizáciu polície.

„Ministerstvo vnútra SR je v intenzívnom kontakte s Ministerstvom financií SR, s ktorým dolaďuje komponent s názvom Boj proti korupcii, bezpečnosť a ochrana obyvateľstva tak, aby bol pripravený na ďalšie rokovania s Európskou komisiou,“ priblížil rezort.

Hlavným cieľom opatrení má byť zavedenie efektívneho proaktívneho finančného vyšetrovania s vybudovaním personálnych a informačných kapacít. Zefektívniť by sa mohol aj boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí. Prispieť by k tomu mali nové nástroje na ich odhaľovanie.

Pripravované opatrenia sa podľa MV SR zameriavajú aj na zníženie nedôvery v políciu jej modernizáciou, digitalizáciou, zlepšením analytických možností a poskytovaním pomoci obetiam trestných činov.

Víziou je tiež zvýšenie odolnosti v krízových situáciách, ako je napríklad pandémia ochorenia covid-19, a modernizácia systému krízového riadenia. (tasr)

Vodiči a niektorí ďalší zamestnanci Dopravného podniku Bratislava sa môžu dať zaočkovať už tento víkend. „Sme za túto možnosť nesmierne vďační, lebo bez našich kolegov by mesto nemohlo plnohodnotne fungovať,“ uviedol riaditeľ DPB Martin Rybanský.

„Od začiatku pandémie sme zdôrazňovali, že naši vodiči sú v prvej línii, dennodenne odvezú desaťtisíce ľudí bez ohľadu na to, aká je epidemická situácia. Aj vďaka nim sa do práce dostanú lekári, lekárky, zdravotníci a ľudia z mnohých ďalších profesií, ktoré spadajú do kritickej infraštruktúry. Sú jednými z nich.“

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať