Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Najväčší tender tretej vlády Smeru pokračuje, železničiari sa pokúšajú druhýkrát vyhodiť firmu z Kazachstanu

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie nepomohlo, železničiari sa opäť snažia vyhodiť z 300-miliónového tendra lacnejšiu konkurenciu z Kazachstanu.

V kanceláriách štátnych železníc práve manažéri rozhodujú o najväčšej zákazke z čias tretej vlády Smeru. Chcú zmodernizovať trať od Devínskej Novej Vsi smerom na české hranice na 200-kilometrovú rýchlosť za 305 miliónov eur.

To je mimoriadne vysoká suma aj na pomery železničiarov. Väčšiu zákazku robili iba raz, keď pred dvoma rokmi prerábku trate pri Púchove za 365 miliónov eur zverili konzorciu Doprastav a TSS Grade.

Nájsť podobne veľký tender sa dá len s ťažkosťami aj v iných štátnych firmách.  Pre ilustráciu: Úsek D1 s najdlhším tunelom na Slovensku (Višňové) vychádza na 400 miliónov eur.

Logicky je prerábka trate pri Devínskej Novej Vsi v centre záujmu stavebných gigantov aj vplyvných lobistov. Ich pozornosť sa posledné týždne sústredila na manažérov ŽSR. Prirodzene ich zaujímalo, ako si železničiari poradia s rozhodnutím Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý prekazil pokus železničiarov vyradiť z tendra skúsenú kazašskú firmu Integra Construction.

Argumenty železničiarov o nezaručených skúsenostiach stavbárov z Kazachstanu UVO odmietol ešte koncom minulého roka. Jasne napísal, že referencie sú v poriadku, pretože ich potvrdzujú kazašské železnice. ŽSR prikázal vrátiť konkurenta do tendra a znova vyhodnotiť ich kvalifikáciu.

Železničiari spísali 35 strán výčitiek

„Úrad pochybnosti kontrolovaného (…) nepovažuje za pochybnosti, pre ktoré by kontrolovaný (ŽSR, pozn. red.) nemal akceptovať doklady, ktoré navrhovateľ (Integra Construction) predložil vo svojej ponuke v rámci jednotlivých vysvetlení za účelom preukázania splnenia predmetnej podmienky účasti, ako aj samotné potvrdenie odberateľa predmetnej stavby, ktorý jednoznačne potvrdil vybudovanie subsystému ETCS navrhovateľom,“ píše ÚVO v rozhodnutí.

Úrad dokonca napísal, že vyhodením kazašskej konkurencie „mohlo dôjsť k obmedzeniu hospodárskej súťaže“.

Železničiari si z toho vzali pasáž o tom, že po vrátení firmy do tendra majú opätovne posúdiť, či sa na zákazku kvalifikuje. Výsledok: Spísali 35-stranový dokument, v ktorom žiadajú od Kazachov nové vysvetlenia.

Kritizujú pečiatky aj štátnu minulosť

ŽSR opäť pochybujú o tom, či Integra Construction v Kazachstane budovala aj moderný zabezpečovací systém (takzvaný ETCS). To je taký, ktorý zabezpečuje rovnaké štandardy po celej Európe, či umožňuje rýchlu komunikáciu vlaku s bezpečnostnými prvkami na železnici.

Po novom ŽSR svoje zistenia rozšírili, používajú agresívnejší slovník, spochybňujú pečiatky, referencie aj kompetencie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Šanta dostal po Majskom, Kočnerovi a Ruskovi pred súd aj Stopku z Euro-Buildingu
 • Financie: Osobitný bankový odvod sa od 1. januára 2021 zruší, schválil to parlament
 • Cestovný ruch: Prepad návštevnosti hotelov a penziónov sa v septembri prehĺbil
 • Reality: Bratislavský hotel Devín získali od Technopolu sabolovci
 • Pomoc: Nemecká vláda plánuje v decembri poskytnúť podnikom ďalšiu pomoc 17 miliárd eur v prípade predĺženia reštrikcií
 • ČR: Európska komisia nezaplatí dotáciu 3,8 milióna eur na toastovú linku Penamu
 • Nemecko: Ekonomika v 3. kvartáli rástla o 8,5 %
 • Financie: Cena bitcoinu po takmer troch rokoch opäť prekonala hranicu 19-tisíc dolárov
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám o tom

Sulík uspel spolovice: Heger pošle na dlh zo zelených elektrární 162 miliónov

Prvú fotovoltickú elektráreň na Slovensku, ktorej polohovacie jednotky presne kopírujú pohyb Slnka, otvorili 12. augusta 2010 v Dolnom Bare pri Dunajskej Strede. Foto – TASR
Prvú fotovoltickú elektráreň na Slovensku, ktorej polohovacie jednotky presne kopírujú pohyb Slnka, otvorili 12. augusta 2010 v Dolnom Bare pri Dunajskej Strede. Foto – TASR

Minister Richard Sulík uspel spolovice s požiadavkou na zaplatenie historického dlhu za elektrinu. Jeho štátny tajomník Karol Galek chváli 162-miliónovú dotáciu na úhradu časti dlhu, pomôže znížiť tlak na ceny elektriny.

Minúta po minúte

Od piatka budú platiť nové pravidlá prísnejšie pre terasy podnikov a reštaurácií. Za exteriér bude považovaný len priestor s otvoreným vchodom, ktorý je ohraničený krátkodobými či dlhodobými konštrukciami maximálne z troch bočných strán.

Presnejšie sa definujú aj hromadné podujatia nad šesť osôb, ktoré sa môžu konať. Pôjde o podujatia jednorazovej povahy, ktoré trvajú najviac 48 hodín. Ich účastníci musia mať v čase začiatku negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu nie starší ako 12 hodín. (tasr)

Americký akciový index Dow Jones prvýkrát v histórii prekročil hranicu 30 000 bodov. Za rastom akcií sú pokroky pri vývoji vakcíny proti covidu-19 aj správa, že Donald Trump poveril svoj tím, aby začal práce na odovzdaní moci Joe Bidenovi.

Okolo 17.45 SEČ si index Dow Jones pripisoval 1,6 % na zhruba 30 065 bodov. Náladu na akciovom trhu podľa agentúry AP podporila aj informácia, že Bidenovou kandidátkou na post ministerky financií bude niekdajšia šéfka americkej centrálnej banky Janet Yellenová. (čtk)

Cigarety od februára 2021 zrejme zdražejú a majú byť pod prísnejšou kontrolou, parlament schválil novelu zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. V priemere by mohla cena jednej škatuľky vzrásť o 40 centov a o 20 centov v rokoch 2022 a 2023.

Sadzba na tabak sa má zvýšiť rovnakým tempom ako sadzba na cigarety.  Dopredávať cigarety má byť umožnené dva mesiace, tabak šesť mesiacov.

Novela zákona má upraviť sadzby spotrebnej dane pri cigaretách, bezdymovom tabakovom výrobku a tabaku v troch krokoch, v prípade cigár a cigariek sa navrhuje jednorazová úprava sadzby spotrebnej dane.

Sadzby dane tabakových výrobkov sa majú zvýšiť k 1. februáru 2021, k 1. februáru 2022 a k 1. februáru 2023.

Na úpravu sadzieb nadväzuje podľa rezortu financií aj nastavenie lehôt dopredaja jednotlivých tabakových výrobkov. Pri cigaretách sa navrhuje dvojmesačná lehota ich dopredaja po zmene sadzby dane, čo bude znamenať, že cigarety zdanené dnes platnou sadzbou dane, ktoré budú uvedené na slovenský trh do konca januára 2021, bude možné dopredávať do konca marca 2021. Rovnaký mechanizmus je pre cigarety navrhnutý aj pri zmene sadzby k 1. februáru 2023. V prípade tabaku má byť umožnený dopredaj počas šiestich mesiacov.

Novelou sa má sprísniť prevoz tabakových výrobkov. Slovensko totiž do praxe zavádza smernicu EÚ, podľa ktorej sa začne využívať elektronická evidencia prepravovaného tovaru.

Kým doteraz boli sprievodné dokumenty v klasickej papierovej podobe, po novom bude celý proces elektronický od začiatku až do konca. K elektronickým dokumentom budú mať jednoduchý prístup dotknuté colné úrady odosielateľa aj príjemcu. (tasr)

Súkromná výroba destilátov z vlastného ovocia sa rušiť nebude, ako pôvodne plánovalo ministerstvo financií. V novele zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, ktorú parlament schválil, od zrušenia upustilo.

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) tento krok avizoval počas predchádzajúcej schôdze Národnej rady.

Domáca výroba destilátov bola na Slovensku zlegalizovaná počas bývalej vlády, presadila ju vtedajšia koaličná strana Most-Híd. Súčasná platná legislatíva presne definuje súkromnú výrobu destilátu, ako i súkromného výrobcu destilátu.

Ministerstvo ako prvý argument na zrušenie ešte v dôvodovej správe uvádzalo, že zavedenie možnosti súkromnej výroby destilátu spôsobuje neefektívne vynakladanie prostriedkov na výkon daňovej kontroly výroby liehu súkromnými osobami. Následne rezort financií vysvetlil, že platný zákon je aj v rozpore s európskym právom.

Európska komisia by však Slovensko už postihovať nemala. „Komunikovali sme s Európskou komisiou, a keďže od 1. januára 2022 má začať platiť európska smernica, ktorá umožní aj súkromné pálenice popri pestovateľských páleniciach a klasickej výrobe liehu, tak môžeme od tohto bodu upustiť.  Počas budúceho roka by teda EK nepristúpila k ‚infringementu‘ z dôvodu, že od 1. januára 2022 bude platiť smernica a tento zákon bude v súlade so smernicou,“ vysvetlil v pléne počas minulej schôdze Heger.

Plénum tak schválilo pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým sa zo zákona vypustilo zrušenie súkromnej výroby destilátov. Budúci rok by sa mal tento zákon iba doladiť.

Colnými úradmi je evidovaných približne 26 súkromných výrobcov destilátu, pričom paušálna ročná výška spotrebnej dane je 135 eur.

Novela zákona preberá do slovenskej legislatívy eurosmernicu, ktorou sa stanovuje všeobecný systém spotrebných daní. V súvislosti s jej prebratím sa zavádza najmä nový typ daňového subjektu, ktorým je schválený odosielateľ a schválený príjemca, a upravuje sa postup pri preprave alkoholických nápojov v daňovom voľnom obehu na podnikateľské účely na základe zjednodušeného elektronického administratívneho dokumentu vyhotoveného prostredníctvom elektronického systému. (tasr)

Osobitný bankový odvod sa od 1. januára 2021 zruší. Za návrh hlasovalo 87 zo 138 prítomných poslancov.

Zrušením osobitného odvodu vybraných finančných inštitúcií sa naplní Memorandum o porozumení, ktoré uzavrelo v júni ministerstvo financií so Slovenskou bankovou asociáciou. V ňom dohodli vypracovanie návrhu legislatívy, ktorou dôjde k úplnému zrušeniu zákona o osobitnom odvode.

Zákon, ktorým sa osobitný odvod zaviedol, nadobudol účinnosť  1. januára 2012. Jeho cieľom bolo zaviesť odvody pre vybrané finančné inštitúcie a prispieť tak k tomu, aby sa podieľali na nákladoch budúcich finančných kríz v bankovom sektore, k zabezpečeniu spravodlivého rozdelenia záťaže a k predchádzaniu vzniku rozsiahlych výdavkov pre daňové subjekty, vládu a hospodárstvo v prípade riešenia finančných kríz.

Nemocnice majú byť naďalej chránené pred exekúciami, predpokladá to novela zákona, ktorú posunuli poslanci do druhého čítania. Parlament o nej rokuje v skrátenom legislatívnom konaní. (tasr)

V Poľsku budú počas zimnej sezóny a za prísnych hygienických opatrení fungovať vleky a lanovky. Hotely a penzióny však zostanú zatiaľ zatvorené, oznámil vicepremiér Gowin, ktorý sa na tom dohodol s hlavným hygienikom a prevádzkovateľmi vlekov. (čtk)

Nemecká vláda plánuje v decembri poskytnúť podnikom ďalšiu finančnú pomoc 17 miliárd eur v prípade predpokladaného predĺženia pandemických reštrikcií. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje z vládnych kruhov.

Šéfovia spolkových krajín sa v pondelok večer dohodli, že obmedzenia proti šíreniu pandémie predĺžia do 20. decembra. Konečné rozhodnutie má padnúť v stredu na ich porade s kancelárkou Angelou Merkelovou.

Pôvodne mali mať reštaurácie a voľnočasové a kultúrne zariadenia zatvorené len do konca novembra.

Na novembrovú finančnú pomoc podnikom vláda plánuje vynaložiť 14 až 15 miliárd eur. Peniaze majú kompenzovať výpadok tržieb, väčšinou vo výške 75 % príjmov z vlaňajšieho novembra.

Prvú časť finančnej pomoci by mali firmy a samostatne zárobkovo činné osoby dostať koncom mesiaca vo forme zálohových platieb. (čtk, dpa)

Na oddlženie nemocníc dostane minister zdravotníctva od ministerstva financií 575 miliónov eur. Aké budú pravidlá oddlženia, minister Krajčí nepovedal.

Spoločnosť Skanska SK ukončila práce na dočasnej obchádzkovej trase cez Národný park Muránska planina. Banskobystrický samosprávny kraj ju zazmluvnil ako zhotoviteľa rekonštrukcie na ceste II/531 medzi Muráňom a Prednou Horou.

Od stredy sa semafory vrátia do pravidelného režimu, ktorý vodiči s povolením na prejazd poznajú ešte z leta. Župa sa dohodla tiež s autobusovým dopravcom na zabezpečení zimnej prevádzky pravidelných prímestských liniek.

Smer nebude hlasovať za zrušenie obedov zadarmo. Kritizuje ministra práce Milana Krajniaka za novelizácie zákonov, zmeny považuje za antisociálne a za prejavy klamstva koalície.

Črtá sa konferencia o budúcnosti Únie. Ministerstvo zahraničia sa radí s odborníkmi a pripravuje úlohy pre vládu. Informovanosť o EÚ nie je cieľ sám osebe, má nám pomáhať robiť lepšie politiky, hovorí Alexander Duleba. (euractiv)

Strata leteckých spoločností za tento a budúci rok sa vyšplhá na 157 miliárd dolárov, odhaduje združenie IATA. Organizácia zhoršila predchádzajúcu prognózu v reakcii na ďalšiu vlnu pandémie a obmedzenia, ktoré zasiahli veľké trhy.

Ešte v júni IATA očakávala, že strata za dva roky dosiahne 100 miliárd dolárov. Najnovšie predpokladá, že v tomto roku bude 118,5 miliardy a na budúci rok 38,7 miliardy dolárov.

Zhoršenie výhľadu zdôrazňuje problémy, ktorým sektor stále čelí napriek pozitívnym správam o vývoji vakcíny proti covidu-19. Šéf IATA Alexandre de Juniac upozornil, že prípadné pozitívne vplyvy vakcíny na ekonomiku a leteckú dopravu sa masívnejšie neprejavia až do polovice roka 2021.

Ďalšie odhady IATA:

 • Počet prepravených cestujúcich tento rok klesne na 1,8 miliardy z vlaňajších 4,5 miliardy, na budúci rok by sa mohol zvýšiť na 2,8 miliardy.
 • Globálne tržby z prepravy osôb tento rok klesnú o 69 % na 191 miliárd dolárov.
 • Tržby leteckej nákladnej dopravy by sa mohli zvýšiť o 15 % na 117,7 miliardy dolárov, i keď objem prepravy klesne o 11,6 %. Odstavenie lietadiel totiž zvýšilo ceny.

IATA zopakovala výzvu vládam, aby karantény nahradili rozsiahlymi testovacími programami. De Juniac uviedol, že testovacie programy už zvažujú vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Británii, USA a Singapure. (čtk, reuters)

Talianska vláda chce nechať počas vianočných sviatkov zatvorené alpské lyžiarske strediská. Zároveň oslovila ďalšie štáty regiónu, aby zaviedli podobné pravidlá.

„S (nemeckou kancelárkou) Merkelovou a (francúzskym prezidentom) Macronom pracujeme na spoločných európskych pravidlách,“ povedal taliansky premiér Giuseppe Conte.

Podľa neho znamenajú zimné prázdniny v horách výrazné riziko šírenie nákazy koronavírusom. A to aj za predpokladu, že budú na zjazdovkách aj vlekoch platiť prísne hygienické pravidlá. (ansa, čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať