Denník N

Odišiel z Facebooku, aby založil YouTube. Dnes videoportál oslavuje 10. narodeniny

Steve Chen. Foto: Wikipedia/Rico Shen
Steve Chen. Foto: Wikipedia/Rico Shen

Každú minútu nahrajú ľudia na YouTube 300 hodín videa. Prvé video bolo nahraté presne pred 10 rokmi – 23. apríla 2005.

Ten príbeh je ako zo stránok motivačnej literatúry, konkrétne z kapitoly o tom, že ak niečomu veríte, máte si za tým ísť, aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať nerozumné. Bol rok 2005 a rodil sa úspech Facebooku. Jedným z jeho prvých zamestnancov bol programátor Steve Chen. Ten sa však po niekoľkých týždňoch rozhodol z firmy odísť

Rozhodol sa totiž, že si spolu s kamarátmi založí stránku na zdieľanie videí. Ľudia z Facebooku ho presviedčali, aby zostal, pretože Facebook bude jedného dňa naozaj veľký, kým videoportálov už existuje veľa. Chan si však nedal povedať, odišiel – a založil YouTube.

Steve Chen sa narodil v roku 1978 v Taipei, hlavnom meste Taiwanu. Keď mal 15 rokov, jeho rodina sa odsťahovala do USA. V roku 2002 vyštudoval počítačovú vedu na University of Illinois a potom šiel pracovať do firmy PayPal, ktorá prevádzkuje internetový platobný systém. V PayPale sa Chen zoznámil s Jawedom Karimom a Chadom Hurleyom.

Druhý príbeh, ktorý je asi marketingovo trochu prifarbený, hovorí o tom, ako boli všetci traja na večierku. Natočili na ňom video, ale nemali ho ako ukázať svojim priateľom a známym. Bolo totiž príliš veľké na to, aby sa dalo poslať e-mailom. A tak vraj vznikol nápad na založenie portálu YouTube. Hurley, ktorý vyštudoval dizajn, vytvoril logo a vizuálnu podobu stránky, Chen a Karim sa zamerali na samotné technické riešenie.

Prvé video pred 10 rokmi

Doména Youtube.com bola zaregistrovaná 14. februára 2005 a prvé video bolo na server nahrané presne pred desiatimi rokmi: 23. apríla 2005.

Na videu s názvom „Me at the zoo“, ktoré je dodnes online, vystupuje Jawed Karim. „Tak sme tu, pri slonoch. Skvelá vec na týchto chlapíkoch je, že majú skutočne, skutočne, skutočne dlhé choboty. A to je skvelé! To je všetko, čo som vám chcel povedať,“ hovorí Karim do roztrasenej kamery.

Video má takmer 19 sekúnd a dodnes ho videlo viac ako 19 miliónov ľudí.

Steve Chen odišiel z Facebooku v čase, keď táto sieť rástla rýchlo, ale stále bola najmä portálom pre študentov niekoľkých amerických univerzít. Svoj odchod z firmy však nemusí ľutovať ani dnes, keď je Facebook gigantom, ktorý používa mesačne takmer 1,4 miliardy ľudí.

YouTube sa totiž hneď po založení stal jednou z najrýchlejšie rastúcich stránok a do roka bol desiatym najnavštevovanejším portálom na celom internete. V novembri 2006 ho traja zakladatelia predali spoločnosti Google za 1,65 miliardy dolárov.

Chen sa tak ešte pred tridsiatkou zaradil medzi milionárov, uznávaných programátorov a podnikateľov. Dnes je jeho majetok odhadovaný na 300 až 350 miliónov dolárov.

Podobný rozruch ako pred desiatimi rokmi sa mu už však nepodarilo vyvolať. Spolu s Chadom Hurleyom pokračoval v podnikaní a založil firmu AVOS Systems. Jej produkty však žiadnu dieru do sveta neurobili. V roku 2011 napríklad od firmy Yahoo kúpili kedysi populárnu stránku Delicious.com a chceli ju oživiť. Zlyhali a po dva a pol roku sa jej zbavili.

Miliarda návštevníkov

V životopise Steva Chena teda ostáva veľkými písmenami zapísaný len úspech spred 10 rokov. Podľa štatistík dnes YouTube navštevuje viac ako miliarda unikátnych užívateľov mesačne. Polovica divákov sleduje videá na mobilných zariadeniach.

Každú minútu ľudia na YouTube nahrajú 300 hodín videa. Je lokalizovaný v 75 krajinách sveta a funguje v 61 jazykoch. Slovenská verzia bola spustená 21. mája 2013.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie