Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Érsek kontroloval obchvat Bratislavy a tlačil najmä na rýchlejšiu výstavbu R7

Kontrolný deň na stavbe obchvatu Bratislavy. Na snímke úsek D4 pri Bratislave v mieste, kde sa má stavať nový most cez Dunaj. Foto - Tasr
Kontrolný deň na stavbe obchvatu Bratislavy. Na snímke úsek D4 pri Bratislave v mieste, kde sa má stavať nový most cez Dunaj. Foto – Tasr

V obci Holice pri Dunajskej Strede sa črtá budúci nadjazd. Je to súčasť projektu 59-kilometrovej autostrády s obchvatom Bratislavy (D4) s jeho napojením na Dunajskú Stredu (R7).

V utorok si ho prišiel skontrolovať minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd). Nepozdávalo sa mu, že hoci je zmluva na stavbu obchvatu už dva roky stará, práce na ňom sa stále naplno nerozbehli. Na stavenisku bolo vídať napríklad bagre odstraňovať ornicu.

V apríli vidí Érsek zlepšenie.

„Videli sme, že stavba sa začala. Očakával som však, že už budú ďalej,“ skonštatoval Érsek po kontrole.

Minister dopravy Árpád Érsek na kontrolnom dni projektu D4,R7 v časti pri Dunajskej Strede. Foto – Tasr

Z konzorcia vedeného španielskou firmou Cintra (víťaz tendra) ešte v januári sľubovali, že práce sa rozbehnú naplno v marci. Teraz sľubujú ešte výraznejšie zrýchlenie prác o dva týždne.

„Dohodli sme sa, že behom ďalších dvoch týždňov sa ešte zdvojnásobní počet mechanizmov, ktoré sa dostanú na túto cestu, ale ja by som to rád videl,“ povedal Érsek.

Na stavbe je 350 ľudí, čakajú ešte viac než 2000

Zástupca koncesionára Michal Lešňovský skonštatoval, že práce sa už rozbiehajú naplno, a ešte „sa to bude stupňovať“. Termíny nekomentuje. V zmluve majú napísané, že posledný kus diaľnice má byť hotový v roku 2020.

„Nejaké krátke zdržanie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kondrót ustúpil pri ďalšej novele podozrivej z pokusu o pomoc Babišovi

Poslanec Maroš Kondrót zo Smeru ustúpil pri novele, pre ktorú ho v SaS podozrievali z pokusu pomôcť Duslu Šaľa Andreja Babiša. On aj ďalší koaliční poslanci podporili pozmeňujúci návrh od Karola Galeka z SaS, ktorý spornú novelu okresal. „Ušetrili sme ľuďom sedem miliónov eur ročne v účtoch za elektrinu, na ktoré by sme sa museli všetci spoločne poskladať Andrejovi Babišovi,“ povedal Galek.

Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR
Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR

Minúta po minúte

Zdieľať

Útok dronov na najväčšie ropné zariadenie na svete zrejme zdvihne ceny komodity

Dva útoky na veľké saudskoarabské ropné zariadenia spôsobia výpadok zhruba 5 % svetovej produkcie ropy. Po víkende tak zrejme stúpnu ceny ropy na svetových trhoch.

Prečo je to dôležité: Saudská Arábia dodáva v súčasnosti trhu asi 10 percent svetových dodávok ropy, aktuálny výpadok by mal byť vo výške 5 miliónov barelov denne.

Financial Times tvrdí, že výpadky by mohli byť relatívne rýchlo nahradené, no trhy budú minimálne v prvých dňoch tak či tak zasiahnuté.

Spoločnosť Saudi Aramco ani saudskoarabské oficiálne orgány ani 15 hodín  po útoku nepovedali, aký je odhadovaný rozsah škôd.

Problémom sú aj pochybnosti, či Saudská Arábia dokáže zabezpečiť ochranu svojich zariadení pred útokmi dronov v budúcnosti. To by mohlo ceny ropy ovplyvňovať dlhšie.

Útočili jemenskí povstalci: K sobotňajšiemu útoku na dve veľké ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci húsíovia.

Ich vojenský hovorca vyhlásil, že vyslali desať dronov, aby zaútočili na závod na spracovanie ropy v Búkjaku a ropné pole Churajs na východe krajiny. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca súčasne varoval, že útoky húsíov proti Saudskej Arábii sa len zintenzívnia, ak bude vojna v Jemene pokračovať. „Jedinou možnosťou pre saudskoarabskú vládu je prestať na nás útočiť,“ vyhlásil vo vystúpení, ktoré odvysielala satelitná televízia húsíov.

Saudskou Arábiou vedená vojenská koalícia bojuje proti povstalcom v susednom Jemene od marca 2015.

Útok na najväčšie ropné zariadenie na svete:       

Terčom jedného útoku bol spracovateľský závod štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Saudi Aramco v Búkjaku, ležiacom neďaleko pobrežného mesta Dammán vo Východnej provincii.

Firma označuje svoje zariadenie v Búkjaku za „najväčší závod na stabilizáciu ropy na svete“. Závod spracováva tzv. kyslú ropu na sladkú, ktorú potom prepravujú na prekládkové stanice na pobreží Perzského zálivu a Červeného mora. Podľa odhadov dokáže spracovať až sedem miliónov barelov ropy denne.

Závod bol v minulosti terčom militantov. Samovražední bomboví útočníci al-Káidy sa neúspešne pokúsili zaútočiť na tento ropný komplex vo februári 2006.

Druhým miestom útoku bolo podľa ministerstva ropné pole Churajs.

Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.
Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.