Denník N

Manažér zbrojovky Saab: Náš Gripen je dostupnejší, USA vám núkajú stíhačku, ktorú ani sami nekupujú

Magnus Lewis-Olsson, šéf marketingu firmy Saab pre Európu. Foto - Saab
Magnus Lewis-Olsson, šéf marketingu firmy Saab pre Európu. Foto – Saab

Výrobca švédskych stíhačiek Gripen odmieta tvrdenia amerických konkurentov, že by Slovensku ponúkal horšie lietadlo.

Denník N pred dvomi týždňami uverejnil rozhovor s obchodníkom americkej firmy Lockheed, ktorý spochybnil kvalitu ponuky švédskych stíhačiek Gripen od zbrojovky Saab a presviedčal, že Slovensko by si malo kúpiť americké lietadlo F-16. Magnus Lewis-Olsson, marketingový riaditeľ zbrojovky Saab pre Európu, poskytol v reakcii Denníku N rozhovor, v ktorom prináša argumenty v prospech Gripenu a v neprospech amerických strojov. 

Nákup stíhačiek bude jedným z najväčších štátnych obchodov od vzniku samostatného Slovenska. Ministerstvo obrany počíta s investíciou 1,1 až 2 miliardy eur. Ministerstvo vedené nominantmi SNS o obchode zatiaľ zverejňuje len málo informácií. Rozhovory so zástupcami švédskej a americkej zbrojovky tak verejnosti dávajú možnosť získať informácie o ponukách. 

Začneme otázkou, ktorú sme dali aj americkému Lockheedu. Slovensko má na výber americké lietadlo F-16 alebo švédsky Gripen. Prečo by sme si mali vybrať to vaše?

Gripen poskytuje najlepšiu hodnotu za peniaze. Je to nové lietadlo, môže niesť výzbroj od akéhokoľvek západného výrobcu, lietajú na ňom aj vaši susedia – Maďarsko a Česká republika –, ktorí sú s ním veľmi spokojní. Slovensko potrebuje v rozumnom čase vymeniť súčasné lietadlá (poruchové ruské stíhačky MiG-29 – pozn. red.). S nami môžete tento cieľ dosiahnuť rýchlejšie, pretože stroje dokážeme dodať do osemnástich mesiacov.

K rýchlosti dodávok sa dostaneme, teraz zostaňme pri „najlepšej hodnote za peniaze“. Nami oslovení experti sa zhodujú, že najnovšia verzia F-16 je výkonnejšia než švédsky Gripen. Prečo by sme teda mali chcieť vaše lietadlo, ktoré je menej výkonné?

Náš konkurent, firma Lockheed, chystá novú verziu lietadla F-16, označovanú ako Block 70, ktorú ponúkli aj Slovensku. Zaujímavé ale je, že ani americká vláda, ani ďalšie krajiny NATO ju nechcú. Tieto krajiny si idú kupovať inú americkú stíhačku: F-35. Slovensku teda ponúkajú lietadlo, ktoré je údajne skvelé, akurát ho nikto nechce (medzi krajinami NATO plánuje modernizovať súčasnú flotilu F-16 zatiaľ len Grécko – pozn. red.).

Lietadlo Gripen bude v Európe určite lietať nasledujúcich tridsať až štyridsať rokov. Ale či to bude platiť aj o lietadle F-16, tým si nie som istý. Americkí inžinieri sa budú v najbližších rokoch sústrediť na projekt lietadla F-35, zatiaľ čo lietadlá F-16 budú postupne z Európy miznúť. My na vývoji Gripenu neustále pracujeme. Saab priebežne modernizuje napríklad software a čiastočne aj hardware lietadla.

Stíhačku JAS 39 Gripen má dnes vo výzbroju päť krajín: Švédsko, Česko, Maďarsko, Thajsko a Južná Afrika. Foto – Saab

To platí aj o lietadle F-16. Jeho najnovšia verzia využíva viaceré špičkové technológie, ktoré sú inštalované aj do supermoderných lietadiel F-35. A to vrátane radaru, ktorý je pre schopnosti lietadla mimoriadne dôležitý.

Lietadlo F-16 pochádza z roku 1974. Teraz ho síce vylepšujú, ale zatiaľ nikto úplne nevie, aké budú jeho vlastnosti, ani náklady na prevádzku. Na rozdiel od toho stroj Gripen verzie C/D, ktorý Slovensku ponúka švédska vláda, je už riadne odskúšaný. Môže niesť rovnakú výzbroj ako americký F-16 a dokonca aj takú výzbroj, ktorú do lietadla F-16 neintegrovali.

Akú výzbroj presne myslíte?

Hovorím o najmodernejších strelách vzduch-vzduch, ktoré sú známe pod označením Meteor. Zatiaľ je len jediná stíhačka na svete, ktoré ich dokáže používať, a tou je Gripen (Meteor je strela ďalekého dosahu, ktorú vyvinulo niekoľko európskych krajín, Gripen ju prvýkrát odpálil v roku 2013 – pozn. red.). Gripen môžete vyzbrojiť aj arzenálom ďalších zbraní, ktoré spĺňajú štandardy NATO.

Lietadlo F-16 má výkonnejší motor, odnesie viac zbraní a podľa oslovených expertov má aj výkonnejší radar. Vy teda nesúhlasíte s tým, že Gripen je horšie lietadlo…

Nie, Gripen je vo všeobecnosti výkonnejšie lietadlo. Pokiaľ hovoríte, že náš konkurent unesie viac zbraní, tak k tomu mám jednu poznámku: v dnešných bojových operáciách sa pilot len ťažko dostane do situácie, že by si vystrieľal všetky strely, alebo zhodil všetky bomby. Množstvo zbraní, ktoré môže niesť, preto nehrá takú úlohu. Naopak, Gripen je obratnejšie lietadlo. Dokáže sa rýchlejšie otočiť, preto je vhodnejší pre krajiny s menšou rozlohou.

Nákup stíhačiek je aj politická otázka. Vláda sa na to môže pozerať aj takto: Pre Slovensko bude strategicky výhodnejšie kúpiť si lietadlá z USA, a budovať s nimi vojenskú spoluprácu, než ju budovať s menším a neutrálnym Švédskom.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie