Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Lazár zo Smeru: Pri kompe sme v zmluve omylom spravili chybu v cene

FOTO N - Vladimír Šimíček
FOTO N – Vladimír Šimíček

Niekdajší šéf Vodohospodárskej výstavby Ladislav Lazár priznáva pochybenie v prípade kompy cez Dunaj, pre ktorú vo funkcii skončil. Hovorí, že chybu v cene za naftu neopravil v miliónovej zmluve kvôli opozícii.

Ladislav Lazár (44) je dlhoročným členom Smeru. V roku 2006 ho strana dosadila za šéfa košickej teplárne. Bol poslancom parlamentu, viceprimátorom Košíc a župným poslancom. Za jednofarebnej vlády Smeru sa stal šéfom Vodohospodárskej výstavby vďaka priateľovi – ministrovi životného prostredia Petrovi Žigovi. Keď ministerstvo po voľbách v roku 2016 pripadlo strane Most-Híd, Lazár vo funkcii skončil, dôvodom bol hlavne škandál s kompou cez Dunaj.

V rozhovore sa dočítate:

 • ako u firmy Ponton City zisťoval, prečo si pred súťažou dala vyrobiť drahú kompu,
 • vedel sa im dovolať, keď firma oficiálne nemá nijaký telefón, 
 • prečo považuje za slušné, ak významnú funkciu získal vďaka diere v zákone,
 • čo zapríčinilo, že nezarobil ako Jozef Brhel,
 • ako v amerických filmoch nachádza odpoveď na to, prečo sa na Slovensku nedarí vyšetriť korupčné kauzy,
 • čo si myslí o obrovskej odmene pre advokáta Radomíra Bžána,
 • na čo narazil pri odobratí Gabčíkova Talianom.

Ste z východu, podľa Roberta Fica tam nič nie je. Čo si o tom myslíte?

Treba to vnímať v kontexte, v akom to povedal. Určite to nepovedal v kontexte, ako sa to podáva. Pokiaľ viem, bývalý premiér veľmi často chodí na východ a pozná tam situáciu.

Ako to teda myslel, ak nie v kontexte, že tam ani talianska mafia nejde, lebo tam nič nie je.

Neviem to posúdiť, nie je to téma na mňa. Myslím, že všetci vieme, čo všetko na východe je.

Keď sedíte s kamarátmi v Košiciach a toto počujete, čo si hovoríte, zahladí sa to alebo to prehnal?

V prvom rade som to nepočul, keď to povedal. Myslím si, že je to vytrhnuté z kontextu tak, ako sa to podáva. To je celé, nič viac o tom neviem.

Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ľudia vo veľkom protestovali proti fungovaniu štátu, keď sa darí hlavne vďaka kamarátšaftom a rodinným väzbám. Aká je vaša skúsenosť?

Mal som desaťročné obdobie v komunálnej sfére, dnes je taká doba, že je ľahké niekoho obviniť, vytvárajú sa rôzne vymyslené konštrukcie. Platí určitý stupeň prezumpcie neviny a nemôžeme obviňovať každého len tak, lebo mi to teraz vyhovuje. A keď niečo urobí jedna strana, tak je to zlé a keď to spraví druhá strana, tvárime sa, že je to v poriadku.

Je zaujímavé rozprávať sa s ľuďmi, ktorí sú úspešní v biznise a idú robiť pre štát, ako vidia svet a ako ho vidia bežní ľudia. Ľudia hovoria, že Košice ovládal Dušan Mach s nedávno zosnulým Pavlom Paškom a aj Peter Žiga. Máte pocit, že riadia Košice?

Po prvé, posledné roky už nie som veľa v Košiciach. Po druhé, nemám tento pocit ani to tak vôbec nevnímam.

Aj váš osobný príbeh ukazuje, že vám pomohla vaša známosť s vplyvným členom Smeru Petrom Žigom, keď ste sa stali šéfom Vodohospodárskej výstavby. Využil dieru v zákone, aby vás spravil šéfom štátneho podniku.

Nevyužil dieru v zákone. Práveže predošlý riaditeľ bol nominovaný v rozpore so zákonom. V mojom prípade to bolo v súlade. Je pochopiteľné, že minister má politickú zodpovednosť za podnik a, samozrejme, že tam dáva ľudí, ktorým dôveruje. Tak sa to udialo aj v roku 2016, keď rezort dostal Most-Híd, dali si tam svojho riaditeľa. Je to normálne a legitímne.

Prečo hovoríte, že to bolo v súlade so zákonom? Žiga využil dieru v zákone, v jeden deň vás spravil riaditeľom sekcie a hneď na druhý deň ste sa vďaka tomu mohli stať šéfom celej Vodohospodárskej výstavby.

Bol som len poverený riadením, potom som musel ísť na regulérny konkurz. Takáto prax je na Vodohospodárskej výstavbe roky rokúce. Nebolo to v rozpore so zákonom.

Ale zákon o štátnom podniku to neumožňoval.

Išlo to presne podľa zákona.

To, že vás v jeden deň spravil riaditeľom sekcie, aby sa splnila zákonná požiadavka, že ste zamestnancom Vodohospodárskej výstavby. a obratom vás vymenoval za šéfa?

Takto to je presne v súlade so zákonom. Opakujem, pán Gál, ktorý bol predo mnou, bol vymenovaný jednoznačne v rozpore so zákonom.

Pán Gál tu nie je. Technicky ste zákon možno dodržali, ale keď sa na to pozrie človek zvonku, musí sa smiať. Zjednodušme to, vybral si vás Peter Žiga. Neprekáža vám, že ste politicky nominovaný a potom absolvujete konkurz, ktorý je formálny?

Áno, oslovil ma Peter Žiga a ja som to prijal, vtedy som bol viceprimátorom Košíc. Konkurz nebol formálny, bol zverejnený. Za to, že sa nikto neprihlásil, nemôžem. Chcem povedať, prečo to takto urobil. Pokiaľ viete, bolo medializované, že ľudia vo vedení podniku dávajú zákazky firmám, v ktorých pôvodne pôsobili. Reagoval na situáciu. Súhlasím, bolo to narýchlo, tiež som s tým takto nepočítal.

Peter Žiga si vyberá svojich ľudí a potom za nich politicky zodpovedá. Rešpektujeme to, ale aj tak sa pýtame: nie je ponižujúce ísť na konkurz, o ktorom viete, že vás prakticky nemožno poraziť? Každý rozumný človek sa neprihlási.

Išiel som tam, lebo

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Zákonník práce: Ministerstvo predložilo návrh novely, chce meniť gastrolístky, tripartitu či home-office
 • Obchod: Rakúsky maloobchodný reťazec Billa sa sťahuje z Ukrajiny
 • Financie: Maďarsko predĺži moratórium na splácanie pôžičiek niektorým domácnostiam a spoločnostiam
 • Dohoda: Americký prezident Trump podporil návrh dohody medzi spoločnosťami Oracle, Walmart a čínskou ByteDance
 • Uniknutý plán reforiem: Prečítajte si náčrt zmien v daniach, dôchodkoch a ďalších oblastiach

Mám 100 eur investovať do jedného fondu alebo ich rozdeliť do dvoch? Je lepší podielový fond alebo riadená investícia?

Foto - JumpStory
Foto – JumpStory

Je lepšie dať 100 eur do jedného fondu alebo ich radšej rozdeliť do dvoch investícií? A kedy má zmysel podielový fond a kedy iná investícia? Šiesti odborníci na financovanie odpovedajú na otázky Denníka E.

Matovič potvrdil, že jeho manželka investovala do zmeniek Arcy. Nemá ich vyplatené, hovorí

Premiér Matovič. Foto - TASR
Premiér Matovič. Foto – TASR

Premiér Matovič vysvetľoval, prečo sa niekoľko dní nevyjadril k informáciám o údajných investíciách svojej manželky. Od štvrtka vraj vedel, ako to je, avšak zámerne nechával plynúť dej. „Bola to skúška dôvery voči koaličným partnerom, voči novinárom, voči komukoľvek, kto sa o tom dozvedel,“ povedal premiér.

Minúta po minúte

Značka Prior sa vrátila do centra Bratislavy, na budovu niekdajšieho obchodného domu s tým názvom, ktorý neskôr fungoval ako Kmart, Tesco či My.

Ochrannú známku Prior Bratislava si dal súčasný vlastník budovy zaregistrovať na úrade priemyselného vlastníctva. Rovnako požiadal o registráciu ochrannej známky Prior Nitra.

George Trabelssie, ktorý sa stal novým vlastníkom budovy po predaji reťazcom Tesco, chcel obchodný dom na Kamennom námestí v Bratislave pôvodne pomenovať Prešporok. O registráciu tejto ochrannej známky požiadala spoločnosť Obchodný dom Bratislava pôvodne ešte koncom roku 2019. Rovnako požiadala o registráciu ochrannej známky aj na gastrozónu v obchodnom dome, ktorú chcela pomenovať Prešporok Food Court.

Registráciu oboch týchto ochranných známok však úrad priemyselného vlastníctva zamietol. Preto spoločnosť Obchodný dom Bratislava v marci tohto roka požiadala o registráciu ochrannej známky Prior Bratislava.

V metodike zvolenej na výber úsekov do zoznamu priorít vo výstavbe ciest chýva nadväznosť plánovaných úsekov na existujúce. Prínosom je vôľa zaviazať sa k napĺňaniu definovaných priorít, tvrdia oslovení odborníci z oblasti dopravy.

Za dôležité považujú aj spôsob financovania.

Metodika podľa Výskumného ústavu dopravného neprináša v zásade nič nové. „Dovolím si tvrdiť, že použitý metodický aparát, ktorý autori aplikovali na posudzovanie cestných dopravných projektov, je obdobou mechanizmu hodnotenia, ktorý sme v rámci jednej z úloh vedy a výskumu použili na prioritizáciu projektov už v roku 2012,“ skonštatoval generálny riaditeľ ústavu Ľubomír Palčák s tým, že sa navyše venovali aj železničným dopravným projektom. Zohľadňovalo sa tiež väčšie spektrum hodnotiacich kritérií.

„Pri metodike chýba veľmi dôležitý parameter, a to je nadväznosť chýbajúcich úsekov na už v súčasnosti jestvujúce úseky a úseky rozostavané,“ upozornil riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej. Zverejnený zoznam podľa neho neobsahuje spôsob financovania jednotlivých úsekov, čo je dôležitá skutočnosť. Ocenil však, že vláda schválila priority vo výstavbe cestnej infraštruktúry na základe konkrétnej metodiky.

„To, čo považujem za prínos oproti minulosti, je vôľa vlády zaviazať sa k napĺňaniu zadefinovaných dopravných priorít nielen z hľadiska výstavby, ale hlavne investičnej prípravy, ktorá vyžaduje viac ako dve tretiny celkového času z fázy životného cyklu projektu pred jeho užívaním, a zároveň, čo zvlášť vítam, je priame prepojenie na sektor financovania,“ dodal Palčák.

Zostavený rebríček projektov však podľa neho nadobudne skutočný význam až po zadefinovaní časového harmonogramu prípravy a výstavby s plánovaním finančného krytia projektov minimálne v časovom horizonte do roku 2030.

Predložený materiál považuje Palčák len za predbežný. Z hľadiska alokácie verejných financií je podľa neho najdôležitejšie, aby európske alebo štátne zdroje boli prioritne použité na projekty s celospoločenským dosahom. Zastáva názor, že po ustálení zoznamu nielen cestných, ale aj železničných projektov z hľadiska jeho komplexného posúdenia širokou odbornou verejnosťou by to mal byť materiál záväzný pre všetky budúce vlády. Mala by tak byť zabezpečená kontinuita v príprave a výstavbe národných dopravných projektov.

Návrh priorít vo výstavbe cestnej infraštruktúry schválila vláda. Podľa neho nevyhnutné projekty na realizáciu pre nevyhovujúci stav a prekročenú kapacitu existujúcej cestnej siete predstavujú 4,5 miliardy eur. (tasr)

Už koncom roka 2021 majú byť elektronické prevody peňazí v reálnom čase normou. To je cieľom novej stratégie pre platby v maloobchode, ktorú chce Európska komisia schváliť v stredu 23. septembra.

O stratégii informuje agentúra DPA, ktorá má k dispozícii jej návrh.

Dôvodom je razantný vývoj rôznych elektronických platobných riešení – či už sú to bankové a kreditné karty, mobilné aplikácie, alebo takzvané inteligentné hodinky (smartwatch). Všetky tieto riešenia získali dodatočný impulz v súvislosti so súčasnou koronakrízou.

Európska komisia kritizuje rozdrobený európsky trh. S výnimkou kreditných kariet globálnych spoločností a riešení od veľkých technologických koncernov neexistuje digitálne platobné riešenie, ktoré by bolo možné používať v kamenných aj internetových obchodoch v celej Európe.

Cieľom Komisie je vytvoriť vlastné konkurencieschopné paneurópske riešenia.

Ústredným bodom pre Komisiu je dostupnosť prevodov v reálnom čase, tzv. instant payments, pri ktorých sa peniaze v priebehu niekoľkých sekúnd prevedú priamo na účet príjemcu. „Komisia sa zameriava na úplné uskutočnenie instant payments v EÚ do konca roka 2021,“ cituje DPA z návrhu stratégie. Predpokladom na dosiahnutie tohto cieľa sú jednotné pravidlá, jednotné technické štandardy a príslušná infraštruktúra.

V snahe presvedčiť spotrebiteľov požaduje Komisia podobne výhodné pravidlá, ktoré platia pre ostatné platobné metódy, napríklad prostredníctvom kariet. Konkrétne ide o možnosť vrátenia peňazí, keďže pri okamžitom prevode na rozdiel od bežného bankového prevodu nemá spotrebiteľ v prípade chyby možnosť platbu zastaviť. Komisia uvádza, že vtedy môžu vzniknúť dodatočné náklady, a chce obmedziť výšku prípadných poplatkov.

Komisia zároveň uviedla, že hotovosť ešte dlho zostane zachovaná a rovnako aj povinnosť obchodníkov prijímať bankovky a mince. V rámci eurozóny sa až 78 % platieb stále robí v hotovosti. Nemecko s Rakúskom, Slovenskom a Slovinskom na rozdiel od Estónska či Holandska patria ku krajinám, ktoré výrazne uprednostňujú hotovosť. (tasr)

Americký prezident Trump podporil návrh dohody medzi americkými spoločnosťami Oracle a Walmart a čínskou ByteDance, ktorá umožní, že čínska aplikácia TikTok bude môcť naďalej fungovať v USA.

Ministerstvo obchodu v reakcii na to uviedlo, že o týždeň odkladá účinnosť nariadenia, podľa ktorého nesmú obchody s aplikáciami ponúkať TikTok na stiahnutie.

Trump sa obáva, že TikTok by mohol ohroziť národnú bezpečnosť a súkromné údaje. (reuters, čtk)

Rakúsky maloobchodný reťazec Billa sa sťahuje z Ukrajiny. Materská spoločnosť reťazca Rewe International predá ukrajinské predajne reťazcu LLC Novus, ktorý patrí litovskej firme UAB Consul Trade House.

Obe strany už podpísali dohodu. Na konci roka 2019 Billa na Ukrajine zamestnávala 1325 ľudí a prevádzkovala 35 obchodov v Kyjeve a okolí.

Prevzatie ešte musia schváliť príslušné protimonopolné úrady, uviedla Rewe Group. Obe strany sa dohodli na detailoch kontraktu diskrétne a bez zverejnenia detailov. Ukrajinské predajne Billa sa zmenia na LLC Novus.

Reťazec otvoril svoj prvý obchod v roku 2009 a na konci roka 2019 prevádzkoval na Ukrajine 44 predajní.

Spoločnosť Rewe International zdôraznila, že sa ďalej sústredí na medzinárodné aktivity v krajinách strednej a východnej Európy so značkami Billa a Iki v Bulharsku, Česku, Litve, Rusku a na Slovensku. Zastúpenie Billy na Ukrajine bolo relatívne malé, v ostatných krajinách je podstatne silnejšia, dodala Rewe. (tasr)

Manželka premiéra Pavlína Matovičová nikdy nemala ani euro vložené v Arca Capital, povedal Matovič na tlačovke. Podľa neho mala a má tri zmenky, každú po 200-tisíc eur, vo firme Arca Investments.

Prvá je z 25. septembra 2019, druhá z 8. apríla 2020 a tretia zo 4. mája 2020.

Peniaze sú podľa neho riadne zdanené a jeho manželka je stále na zozname veriteľov.

Podľa Plus 7 dní mala v Arca Capital premiérova manželka vložených 10 miliónov eur, ktoré jej vraj prednostne vyplatili.

Pentu ako majiteľa Plus 7 dní, Smer a Hlas Matovič obvinil z ohovárania.

Spoločnosti Arca Capital hrozí konkurz, čo znamená, že zrejme bude musieť vyplatiť záväzky firmám a ľuďom.

Španielsko počas koronakrízy stratilo najviac pracovných miest spomedzi európskych ekonomík. Jeho straty za celý 1. polrok boli takmer trikrát väčšie ako inde.

Prísne blokády počas prvej vlny pandémie a vysoká miera dočasných pracovných zmlúv sú jedným z dôvodov, prečo zamestnanosť v Španielsku klesla o zhruba 8 %.

A toto číslo neberie do úvahy všetkých prepustených, keďže mnohí pracovníci sú stále zaradení v španielskom systéme ERTE, ktorý umožňuje firmám dočasne poslať zamestnancov domov alebo skrátiť ich pracovný čas.

Po ukončení tohto štátom financovaného programu ochrany pracovných miest sa ukáže jasnejší obraz o skutočnom vplyve nového koronavírusu na zamestnanosť.

Aj ostatné štáty Európskej únie zaviedli podobné programy, tzv. kurzarbeit, na ochranu pracovných miest a podporu ekonomiky počas pandémie.

Podľa Eurostatu v 2. kvartáli klesla zamestnanosť v Španielsku o 7,5 %. Ak sa k tomu pridá jej zníženie o 1 % v 1. štvrťroku, počet zamestnaných osôb sa za celý 1. polrok znížil o vyše 8 %.

Na porovnanie, podľa Eurostatu v Nemecku ubudlo v 2. kvartáli 1,4 % pracovných miest a vo Francúzsku 2,6 %. Spojené kráľovstvo stratilo v období apríl-jún iba 0,7 % pracovných miest napriek podobnému poklesu ekonomiky ako v prípade Španielska. (tasr)

Maďarsko predĺži moratórium na splácanie pôžičiek niektorým domácnostiam a spoločnostiam až do polovice roku 2021. Oznámil to premiér Orbán, ktorý moratórium predstavil v marci a malo platiť len do konca roka. (čtk)

Česi tento rok cez leto minuli na Slovensku viac peňazí ako vlani. Populárnou prázdninovou destináciou Čechov bolo aj Chorvátsko, hitom sa však stala domáca dovolenka.

Podľa analýzy Českej sporiteľne pritom do Chorvátska aj na Slovensko vyrazilo tento rok menej Čechov ako vlani.

Konkrétne na Slovensku to bolo o 5 % menej a pri Jadrane dovolenkovalo v júli o štvrtinu (25 %) ľudí menej, zatiaľ čo v auguste dosiahol medziročný pokles 16 %.

Napriek menšiemu počtu českých turistov v oboch krajinách ich dovolenkové výdavky vzrástli. Na Slovensku počas oboch mesiacov, v Chorvátsku len v auguste.

„V oboch prípadoch však nárast nedosahuje ani 10 %,“ povedala analytička Českej sporiteľne Tereza Hrtúsová. „Pomerne malý pokles výdavkov o 5 % oproti minulému roku zaznamenali v Rakúsku. O niečo väčší, o pätinu, už bol pokles výdavkov v Nemecku,“ dodala.

Aj prílev zahraničných turistov do Českej republiky bol v dôsledku pandémie oveľa menší. Z údajov poskytovateľa platobnej techniky Global Payments vyplýva, že turisti z krajín, ako je Rusko, Japonsko či USA, tento rok uskutočnili v Česku o 76 % menej platieb kartou ako vlani. V prípade zahraničných turistov z Európy klesli takéto platby medziročne o 19 %.

Dáta spoločnosti Global Payments ďalej ukázali, že najväčší výpadok zahraničných turistov eviduje Praha. Návštevnosť českej metropoly totiž klesla v tomto roku medziročne o 93 %. Hotely v hlavnom meste boli v júli obsadené len na 22 %. Prirodzenou reakciou na menšiu ziskovosť je prepúšťanie, ku ktorému sa niektoré hotely, napríklad Hilton, už uchýlili.

Na druhej strane horské oblasti a kempy výpadok turistov takmer nezaznamenali. Najväčší záujem bol o Krkonoše, Šumavu a juh Moravy. (tasr)

Dlh za poplatok za pobyt v štátnom karanténnom zariadení predstavuje aktuálne viac ako 674 600 eur z celkovej výšky pohľadávok vyše 1,4 milióna eur. Ministerstvo vnútra stále priebežne vystavuje faktúry.

Ministerstvo prijalo niekoľko listov od občanov, ktorí pripomienkujú platby faktúr za pobyt v karanténnom zariadení.

Eviduje i žiadosti občanov o odpustenie platby a žiadosti o inú formu pomoci pri vyrovnaní sa s platbami za pobyty v karanténnych zariadeniach.

Celkovo bolo v štátnej karanténe 23 600 občanov. (tasr)

Čína hrozí odvetou za rozhodnutie americkej vlády začať v USA blokovať čínske aplikácie TikTok a WeChat. Čínske ministerstvo obchodu vyjadrilo svoj „rozhodný odpor“ a TikTok požiadal americký súd, aby rozhodnutie vyhlásil za neplatné.

Ak sa Spojené štáty budú držať doterajšieho kurzu a nenapravia svoje chyby, Čína podnikne nevyhnutné opatrenia, aby ochránila svoja legitímne práva a záujmy čínskych firiem, uviedlo čínske ministerstvo.

Bližšie podrobnosti k možným krokom však neuviedlo, upozornila agentúra Reuters.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať