Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Pellegrini splní Ficov sľub, po troch rokoch pošle na internáty 20 miliónov eur

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Väčšinu peňazí dostanú na opravu študentského bývania univerzity v Bratislave, kde nemôžu čerpať eurofondy, dohodli sa na tom samotné školy.

Ešte pred voľbami prišiel vtedajší premiér Robert Fico (Smer) s veľkou tabuľou, na ktorej boli plánované sociálne opatrenia. Bolo medzi nimi aj 50 miliónov eur na rekonštrukciu vysokoškolských internátov.

Prešli tri roky a nový premiér Peter Pellegrini (Smer) hovorí, že to už naozaj Smer urobí.

V týchto dňoch a týždňoch by na účty univerzít malo prísť 20 miliónov eur, ktoré by mali do konca roka vyčerpať na rekonštrukcie internátov, časť by mala ísť aj na nákup nábytku. Pellegrini to oznámil po stretnutí s rektormi vysokých škôl.

Smer pôvodne sľuboval 50 miliónov eur. Hovorí, že zvyšnú sumu 30 miliónov by mal univerzitám poslať ďalší rok, lebo by celú sumu naraz nestihli vyčerpať.

„Som rád, že džentlmenské dohody platia,“ povedal šéf rektorskej konferencie Rudolf Kropil. Naše školy sú podľa neho dobré a potrebujú peniaze na to, aby sa zrekonštruovali.

„Kým všetko urobíme, obstaráme, bude už september, október,“ povedal rektor Univerzity Komenského v Bratislave Karol Mičieta. Priznal, že teraz by viac peňazí minúť nevedeli. 

Aj lepšie internáty by mali podľa premiéra prispieť k tomu, že pôjde menej mladých ľudí študovať na zahraničné školy. Slovensko má jeden z najväčších odlivov mozgov – veľké množstvo absolventov stredných škôl odchádza na zahraničné vysoké školy, najmä do Česka.

Lubyová: Bolo to politické gesto

Peniaze na internáty dostane 20 univerzít – 51 percent z celkovej sumy dostanú školy v Bratislave.  Dohodli sa na tom samotné univerzity.

Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) hovorí, že ide o politické gesto. Časť internátov je podľa nej zastaraná a treba ju obnoviť.

A prečo trvalo tak dlho, kým vláda sľub Smeru splnila?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Šéf NKÚ: Hrozí, že sa nevýhodná zmluva so SkyTollom predĺži o 5 rokov

Karol Mitrík, riaditeľ SIS v rokoch 2010 až 2012. Foto N - Tomáš Benedikovič
Karol Mitrík, riaditeľ SIS v rokoch 2010 až 2012. Foto N – Tomáš Benedikovič

V krátkom čase predloží NKÚ vláde po mýte aj správu o vodárňach. „Tam sme vyhodnotili, že došlo k tichému prechodu strategických vodárenských spoločností na privátne osoby,“  hovorí šéf úradu Karol Mitrík.

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Všetko, čo potrebujte vedieť o daniach a odvodoch pre rok 2020

  • Daň bude nižšia, ale zďaleka nie pre všetkých
  • Mení sa aj daňový poriadok – za dane môžete prísť napríklad o vodičský preukaz
  • Menej papierov a daňové mini úľavy pre zamestnávateľov
Zdieľať

V Česku aj na Slovensku objavili podvodné stránky, ktoré ponúkajú smartfón Samsung Galaxy S10+ za niekoľko eur. Tvária sa ako stránky známych médií či spoločností, ako napríklad iDnes.cz, iHned.cz, Aktuality.sk, T-Mobile či Samsung.

Väčšinou sú písané lámanou češtinou či slovenčinou a vyžadujú zadanie osobných údajov a zaslanie platby z účtu.

Tieto stránky často menia svoju podobu, samotný obsah ponuky aj internetovú adresu a užívateľ sa na ne môže, okrem iného, dostať po kliknutí na podozrivo formulovaný sponzorovaný post na Facebooku, ktorý napríklad informuje o špeciálnej akcii Samsungu. Klienti týmto riskujú nielen stratu zaslaných peňazí, ale aj zneužitie svojej identity. (tasr)

Zdieľať

Zmenu v minimálnych dôchodkoch, ktorú presadila SNS, podľa Richarda Sulíka bude treba po voľbách napraviť. Zdôvodnil to nespravodlivosťou, ktorú zavádza. Hovorí, že ak sa neurobia zmeny, o pár rokov občan, ktorý 40 rokov nerobil, penziou predbehne toho, kto pracoval 40 rokov.

Ak bude SaS súčasťou budúcej vlády, bude podľa Sulíka presadzovať aj zrušenie vlakov zadarmo a ich nahradenie výraznými zľavami na železnici, ale aj v autobusovej doprave. Obedy zadarmo pre školákov by podľa neho malo nahradiť zvýšenie daňového bonusu na dieťa tak, aby sa rodičia mohli rozhodnúť, aký druh stravy dieťaťu doprajú a na čo peniaze od štátu využijú.

SaS tiež chce zliberalizovať trh v osobnej železničnej doprave tak, aby mohli súťažiť súkromní dopravcovia. V nákladnej železničnej doprave by podľa Sulíka malo dôjsť k privatizácii Carga, aby sa nekopili ďalšie stámiliónové straty.

Zdieľať

Keď bude SaS vo vláde, rekreačné poukazy budú len dobrovoľné, povedal Richard Sulík v diskusii v RTVS. Opatrenia SNS označil za „fejk“. Podľa neho je najväčší benefit pre zamestnancov vyššia mzda.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať