Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

100-percentné hypotéky v júli definitívne končia

Foto – Fotolia
Foto – Fotolia

Od júla budú banky rátať aj 8-násobok ročného čistého príjmu žiadateľa. Väčšiu hypotéku by mu nemali dať.

Podmienky pre hypotéky sa od júla opäť sprísnia, čo môže niektorým záujemcom o úver skrížiť plány, akú veľkú hypotéku im banka ešte poskytne.

Banky od júla už nebudú vôbec dávať viac ako 90-percentné hypotéky, súčasne bude klesať podiel úverov nad 80 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Začne tiež platiť strop pre výšku hypotéky, čo bude 8-násobok ročného čistého príjmu žiadateľa. Ak budú dvaja žiadatelia, ich príjmy sa zrátajú a tak sa určí strop pre hypotéku.

Národná banka Slovenska (NBS), ktorá presadila ďalšie sprísnenie pravidiel pre hypotéky, už mesiace upozorňuje na to, že domácnosti na Slovensku sa zadlžujú najrýchlejšie v Európskej únii. A to treba podľa nej pribrzdiť.

NBS však tvrdí, že hoci sa pravidlá od leta opäť sprísnia, žiadatelia o hypotéku zásadnú zmenu nepocítia. „Začíname tam, kde sa trh dnes nachádza, žiaden Armagedon nebude,“ hovorí riaditeľ odboru dohľadu na makroúrovni NBS Marek Ličák.

100 % hypotéky od júla úplne skončia

Maximálna hypotéka bude od júla 90 %. To znamená, že žiadatelia musia mať na kúpu bytu aj vlastné úspory, niektorí to zrejme dofinancujú spotrebným úverom, ktorý je však drahší než úver založený nehnuteľnosťou. No bude platiť nové pravidlo,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Ak sa bude odškodňovať, hotely a reštaurácie z toho môžu vypadnúť

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Hotely a reštaurácie môžu mať problém získať ďalšie odškodnenie, aj keby prešiel nový pripravovaný zákon. Prekážkou je, že už čerpali zo schémy ministerstva dopravy a na rovnaké nekryté fixné náklady by dvakrát získať peniaze nemali.

Minúta po minúte

Vyplatili mu pomoc za pol roka. Teraz ju musí vrátiť a o nový príspevok požiadať nemôže

Úrad práce vyplatil podnikateľovi pomoc za pol roka, no teraz ju musí vrátiť a o nový príspevok nemôže žiadať. Doplatil na nespravodlivo nastavené podmienky pomoci z prvej vlny pandémie, ktoré už ministerstvo zmenilo, ale situáciu podnikateľa to nerieši.

MMF zlepšil odhad vývoja ázijskej ekonomiky v tomto roku, počíta s vyše 7-percentným rastom regiónu. V budúcom roku by sa tempo rastu ázijskej ekonomiky malo spomaliť na 5,4 %.

MMF v najnovšej prognóze odhaduje tohtoročný rast ekonomiky ázijských krajín na 7,6 %. V prognóze z októbra minulého roka odhadoval rast na úrovni 6,9 %. Upozornil však na rozdiely medzi jednotlivými ekonomikami, najmä podľa ich závislosti od cestovného ruchu.

Ázia sa zotavuje z minuloročného prepadu spôsobeného pandémiou, medzi štátmi sú však veľké rozdiely. Zatiaľ čo niektoré ťažia z globálneho rastu dopytu po produktoch, iné, ktoré sú závislé od cestovného ruchu, trpia, povedal zástupca riaditeľa MMF pre Áziu a Tichomorie Jonathan Ostry.

Ako dodal, kľúčové bude tempo očkovania, ale aj účinnosť vakcín proti novým mutáciám. O ďalšom vývoji rozhodne aj to, či nedôjde k ďalším vlnám nového koronavírusu. Všetko sú to podľa zástupcu MMF nemalé riziká, ktoré môžu tempo rastu ázijskej ekonomiky ovplyvniť.

Vyhliadky regiónu však môžu ovplyvniť aj ďalšie faktory. K nim patrí americká fiškálna a menová politika. Zatiaľ čo mohutné fiškálne stimuly americkej vlády sú pre ázijské ekonomiky orientované na export pozitívnym faktorom, rýchlejšie než očakávané zvyšovanie úrokových sadzieb bude mať presne opačný efekt a ázijské krajiny budú čeliť odlevu kapitálu. (tasr)

Čínsky regulátor varoval viac ako 30 internetových firiem, aby upustili od zakázaných praktík. Napríklad nútili obchodníkov, aby používali výlučne jednu platformu. Úrad nedávno vymeral Alibabe rekordnú pokutu 2,3 miliardy eur.

Úrad na reguláciu trhu oslovil zástupcov 34 firiem, sú medzi nimi aj veľké podniky ako Tencent, ByteDance a JD.com, či vyhľadávač Baidu a platformu na doručovanie jedla Meituan.

Nariadil im, aby do mesiaca urobili inšpekciu a pohrozil tvrdým trestom, ak aj potom budú porušovať protimonopolné pravidlá, ktoré v Číne platia pre internetové platformy od februára.

Regulátor varoval aj pred výrazne nízkymi cenami s cieľom prilákať zákazníkov, zneužívaním veľkých dát a daňovými podvodmi. Najviac mu prekáža, že internetové platformy si vymáhajú exkluzivitu u obchodníkov, ktorí potom nemôžu predávať inde. (čtk, reuters)

Johnson & Johnson odkladá distribúciu vakcíny v Európe

Johnson & Johnson odkladá distribúciu svojej vakcíny proti covidu v Európe kvôli vyšetrovaniu zriedkavých prípadov krvných zrazenín v USA. V najbližších týždňoch mali podľa pôvodných plánov do európskych krajín doraziť státisíce dávok.

„Vyhodnocujeme tieto prípady s európskymi zdravotníckymi úradmi,“ uviedla spoločnosť k prípadom krvných zrazenín. „Rozhodli sme sa distribúciu vakcín v Európe odložiť.“

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) kvôli skúmaniu zriedkavých prípadov zrazenín u ľudí očkovaných vakcínou od Johnson & Johnson odporučili v USA imunizáciu týmto liekom pozastaviť.

S prvými dodávkami od Johnson & Johnson počítalo v apríli aj Slovensko. (ap, jnj, čtk)

Spotrebiteľské ceny v USA v marci vzrástli najviac za osem a pol roka, stúpli o 0,6 %. Medziročná inflácia sa zrýchlila na 2,6 % z februárových 1,7 %. K rastu cien prispelo otváranie ekonomiky i opatrenia za 1,9 bilióna dolárov.

Medziročná inflácia citeľne presahuje dvojpercentný inflačný cieľ americkej centrálnej banky Fed. Výrazné zrýchlenie do veľkej miery odráža fakt, že vlani ceny klesali, ako sa po nástupe pandémie zatvárala ekonomika.

Šéf Fedu Jerome Powell viackrát zdôraznil, že banka čaká na jar nárast inflácie. Považuje ho však za dočasný a nevníma ho ako znepokojivý, nepočíta teda zatiaľ so zvyšovaním úrokových sadzieb.

Powell cez víkend povedal, že základné úroky sa v USA pravdepodobne tento rok ešte nezvýšia. (čtk, reuters, cnbc)

Finančník Karel Pražák môže prevziať novácku chemičku Fortischem prostredníctvom spojenia s firmou CM-Credit zo svojej skupiny Kaprain. Transakciu schválil český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže.

Úrad informuje o povolení spojenia firiem na internetovej stránke. Skupina Kaprain už skôr uviedla, že chce prevziať a vytiahnuť Fortischem z existenčných problémov po bývalom majiteľovi Mariovi Hoffmannovi.

Skupina Kaprain bola založená v roku 2013, podniká v troch základných oblastiach, a to v priemysle, nehnuteľnostiach a financiách. Jej majiteľom je Karel Pražák, ktorý začínal v 90. rokoch v Pragobanke a neskôr pracoval aj v PPF priamo pre Petra Kellnera. (čtk)

Od pondelka sa uvoľnia opatrenia:

 • otvoria všetky obchody a služby, na 1 osobu bude 15 štvorcových metrov, povinný je negatívny test,
 • umožnia pohyb v prírode aj mimo okresu s testom,
 • otvoria kostoly, na 1 osobu bude 15 štvorcových metrov a povinný test,
 • šport v exteriéri – max. 6 osôb s testom,
 • otvoria zoo, múzeá a botanické záhrady, 1 osoba na 15 štvorcových metrov,
 • knižnice – max. 6 osôb,
 • hotel a penzión bez reštaurácií, na izbe len ľudia zo spoločnej domácnosti, najviac dve dospelé osoby,
 • bazény – max. 6 osôb s testom.

Francúzska automobilka Renault začala rokovať s odbormi o predĺžení obmedzení v niektorých závodoch v Španielsku do konca septembra. Dôvodom je pokračujúci nedostatok čipov.

Automobilky po celom svete zápasia s dôsledkami nedostatku čipov vyrábaných najmä v Ázii. Renault už čiastočne obmedzil produkciu v španielskych závodoch, očakával, že dodávky čipov sa v druhom polroku vrátia do normálu.

Problémy s dodávkami však pokračujú. V marci situáciu ešte skomplikoval požiar v závode jedného z kľúčových dodávateľov, japonskej firmy Renesas. Renault preto uvažuje o tom, že obmedzenia v závodoch Palencia a Valladolid predĺži.

Ako uviedla odborová organizácia UGT, automobilka navrhuje pokračovanie odstávok v závodoch od apríla do konca septembra na jeden až tri dni týždenne v prípade, že sa nedostatok čipov presunie aj do tretieho štvrťroka. Celkovo by sa tak v závodoch nemalo podľa Renaultu v danom období vyrábať od 31 do 39 dní.

Renault by mal na budúci týždeň zverejniť tržby za 1. štvrťrok tohto roka a očakáva sa, že upraví aj vyhliadky v oblasti predaja. Zatiaľ firma očakáva, že v dôsledku nedostatku čipov predá v tomto roku zhruba o 100 000 vozidiel menej. (tasr)

Alternatívna taxislužba Grab vstúpi na akciový trh v USA spojením s firmou špecializovanou na akvizície, takzvanou SPAC. Nová rekordná transakcia tohto typu oceňuje najhodnotnejší juhoázijský startup na 40 miliárd dolárov.

Grab sa zlúči s investičnou firmou Altimeter Capital. Transakcia zahŕňa aj finančnú injekciu 4 miliardy dolárov od firiem BlackRock, Fidelity International, Janus Henderson Investors, Temasek Holdings a ďalších.

S akciami Grabu sa bude obchodovať na trhu Nasdaq, kde je veľa firiem z odvetvia vyspelých technológií.

Viac o firme Grab:

 • Štartovala v roku 2012 v Malajzii. V súčasnosti sídli v Singapure a pôsobí v ôsmich krajinách juhovýchodnej Ázie.
 • Okrem služieb alternatívnej taxislužby podniká aj v rozvoze jedla a poskytovaní finančných služieb.
 • V roku 2018 prevzala aktivity Uberu v juhovýchodnej Ázii, za čo americký konkurent získal menšinový podiel v Grabe.

Zatiaľ najväčšia transakcia s firmou SPAC podčiarkuje trend na akciových trhoch. Spoločnosti tohto typu od začiatku roka vybrali od investorov 99 miliárd dolárov na vstup na burzu v USA, za celý vlaňajšok to bolo 83 miliárd dolárov.

SPAC je prázdna firma založená len na účely akvizície. Najprv vydá akcie v rámci IPO, vstúpi na burzu a potom hľadá vhodný cieľ na prevzatie. Investori do SPAC spočiatku nevedia, aký podnik firma prevezme. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať