Denník N

Expert na počítačové siete o IT zákazke na vnútre: Ak by to chceli robiť transparentne, robili by to inak

Peter Vágner. Foto N
Peter Vágner. Foto N

Peter Vágner hovorí o IT zákazke na ministerstve vnútra, na ktorú upozornil prokurátor Vasiľ Špirko.

Peter Vágner je architekt IT infraštruktúry a expert na počítačové siete. Študoval silnoprúd na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. V minulosti bol šéfom siete Tatra banky, v súčasnosti rieši strategické technologické rozhodnutia v jej materskej bankovej sieti v rámci strednej a východnej Európy.

Keď prokurátor Vasiľ Špirko vystúpil v marci na verejnosti a hovoril o pravdepodobnej korupcii spojenej s IT zákazkou na ministerstve vnútra v roku 2010, čo ste si pomysleli?

Špirko hovoril o už otvorenom prípade. Vtedy sa mi to hodnotilo ťažko, lebo som o prípade nič nevedel. Pozrel som si však rámcovú zmluvu k IT zákazke. Môj názor je, že ak by to chcel človek robiť transparentne, robil by to inak.

Ako?

Zákazku by rozdelil na menšie logické celky, umožnil by súťažiť väčšiemu počtu firiem, nebol by tam len jeden výrobca hardvéru, ale viacerí a dal by tam viac kontrolných mechanizmov.

Bolo na Slovensku viacero dodávateľov, ktorí by také služby a hardvér v tom čase dokázali poskytnúť?

Samozrejme.

Čo ste si ešte v rámcovej zmluve všimli?

Keď som si pozeral ponuku, všimol som si, že produktové čísla nesedia s tým, ako ich Cisco oficiálne uvádza vo svojom GPL cenníku. Tento cenník má vari každý sieťový inžinier na Slovensku, ktorý je registrovaný u výrobcu. Veľmi rýchlo si vie pozrieť takzvané „part numbers“ a vidí, aká je cenníková cena tovaru. Tender za 15 miliónov eur je nesmierne náročné spraviť tak, aby bol krištáľovo čistý a transparentný. Jeho príprava si vyžaduje čas. V každom prípade: finálne vyhodnotenie zákazky musí byť natoľko otvorené, aby sa nedala spochybniť objektívnosť výsledku. Z rámcovej zmluvy to celkom jasné nie je.

V štandardnom cenníku Cisca sme pri porovnaní s číslami uvedenými v rámcovej zmluve našli len zlomok položiek. Čítate to ako snahu o mystifikáciu?

Nechcem to takto hodnotiť. V každom prípade sa neviem zbaviť dojmu, že takto by to robil človek,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Prokurátor Špirko

Rozhovory

Verejné IT zákazky

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie