Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Čo ukázali neskartované dokumenty: Kaliňákova súťaž za 15 miliónov bola predražená o približne 5 miliónov

Denisa Saková a Robert Kaliňák. Foto – TASR
Denisa Saková a Robert Kaliňák. Foto – TASR

Podozrenie z úplatkov pri dodávke a inštalácii častí počítačovej siete od firmy Tempest ministerstvu vnútra v rokoch 2010 až 2012 prvý raz spomenul vo svojom vystúpení v marci prokurátor úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko. Rozprával o podieloch pre „Roba a Jana“, o ich kamarátovi „Milanovi“, či človeku s prezývkou „Peňaženka“, ktorý napokon organizoval pranie úplatkov.

Ide o jedno z najvážnejších podozrení z korupcie, ktoré sa netýka len bývalého ministra vnútra a bývalého ministra financií. Ide v ňom aj o povesť súčasnej ministerky vnútra Denisy Sakovej, ktorá už vtedy viedla IT sekciu ministerstva vnútra.

V spolupráci s IT špecialistami sme preto preštudovali všetky dostupné zmluvy, faktúry, cenníky a súťažné dokumenty týkajúce sa podozrivej dodávky. Výsledok je zistenie, že táto zákazka za 15 miliónov eur bola predražená tak, že v nej bol priestor na úplatky za približne 5 miliónov eur.

Najmenej o tretinu boli predražené dodávky hardvéru, ktoré tvorili väčšinu kontraktu. Lepšie to nebolo ani pri nákladoch na práce za 1,5 milióna eur pri inštalácii nakúpených komponentov.

Mnoho okolností navyše nahráva podozreniu zo Špirkovho vyšetrovania, že predraženie nebolo dôsledkom neschopnosti Kaliňáka, Sakovej ani ďalších úradníkov, ale že tender bol od začiatku manipulovaný. Firma Tempest vyhrala v takzvanej užšej súťaži s ponukou cien, ktoré mohli o desiatky percent bez akýchkoľvek problémov prebiť desiatky menších aj väčších slovenských IT firiem.

Tempest aj ostatní úplatky opakovane odmietli.

Predraženie hardvéru bolo v prvej zmluve o 30 až 60 percent

Súťažné podmienky, ktoré možní dodávatelia v roku 2009 videli v užšej súťaži, sa nezachovali. Ministerstvo tvrdí, že ich skartovalo. Ani Úrad pre verejné obstarávanie k tomu nemá dokumentáciu. Dochovalo sa len takzvané predbežné oznámenie, ktoré hovorilo o dodávke siete postavenej zo súčiastok od americkej firmy Cisco, ale pripúšťalo aj „ekvivalentné riešenie“ od iných výrobcov.

Faktom je, že vyhral Tempest s ponukou zariadení od Cisca. Táto americká firma bola už vtedy globálny líder v sieťových technológiách. Doteraz je svetová jednotka, nebýva však najlacnejšia.

Aj keď pripustíme, že dodávatelia technológií od iných výrobcov sa o kontrakt nezaujímali, problémom je cena, s ktorou prišiel Tempest vo svojej ponuke.   

Ceny uvedené v rámcovej zmluve, vďaka ktorým Tempest vyhral v roku 2010 súťaž na dodávku sieťových zariadení a komponentov, boli v priemere na úrovni cenníkových cien firmy Cisco. To znamená, že boli prakticky najvyššie možné.

Americká firma svojim zákazníkom nepredáva hardvér za cenníkové ceny, ale robí to cez sprostredkovateľov a vždy so zľavou v desiatkach percent. Cenníkové ceny sú teda pre dodávateľov zariadení od Cisca niečo ako strop, každý lokálny obchodný partner Cisca dokáže nakupovať od Cisca oveľa lacnejšie.  

Veľkosť bežných zliav oproti cenníkovým cenám a pomery na trhu sme konzultovali s dvoma dlhoročnými špecialistami na kúpu a montáž počítačových sietí a ich komponentov.

Peter Vágner je IT špecialista v bankovom sektore, ktorý momentálne pracuje vo Viedni pre finančnú skupinu pôsobiacu v celej strednej Európe. Hovorí, že zľavy sú „od 20 do 30 a viac percent z cenníkovej ceny“.

IT odborník na hardvér Peter Mihálik z firmy Bonet Systems je konkrétnejší. Tvrdí, že zľavy pri obchodoch v stovkách tisíc eur sa pohybujú až do 60 percent z cien v GPL cenníku. GPL (Global Price List) je skratka, ktorú Cisco používa na označenie svojho cenníka platného celosvetovo pre všetkých jeho partnerov.

„Na Slovensku, v Nemecku, Rakúsku a v Českej republike je pomerne

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Čo robiť, aby sme nedopadli ako Taliani +

  • Rozpočet má problém a parlament schvaľuje nižšiu DPH
  • Pellegrini podnikateľom vysvetľoval, že on nemôže za parlament
  • Odkladá sa veľká investícia do ciest 1. triedy
  • Slovenské firmy zatiaľ platia načas, no časy veľkých náborov sa skončili
Zdieľať

Maroš Šefčovič vyhlásil, že Rusko a Ukrajina ukázali dobrú vôľu do ďalších rokovaní, ktoré by mohli viesť k uzavretiu novej zmluvy o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu. Podpredseda eurokomisie pre energetickú úniu to uviedol po ďalšom kole rokovaní so zástupcami oboch krajín. (čtk)

Zdieľať

Líder strany Za ľudí Andrej Kiska obvinil vládu zo zlyhania v súvislosti s prepúšťaním v košických oceliarňach U. S. Steel. Premiér Peter Pellegrini mu odkázal, že ako prezident mohol pomôcť riešiť situáciu vo fabrike, a vyčítal mu, že počas cesty do USA navštívil centrálu Facebooku namiesto U. S. Steelu.

Čo navrhuje Kiska: Podľa Kisku musí vláda v súvislosti s prepúšťaním v U. S. Steele, ako i v ďalších podnikoch na Slovensku, prijať konkrétne aj legislatívne opatrenia.

„Po prvé, už dnes je potrebné pripraviť legislatívny rámec na prácu v skrátenom pracovnom čase – ‚kurzarbeit‘, ako je to v Nemecku a iných krajinách, aby podniky nemuseli prepúšťať ľudí, ale mohli ich nechať pracovať, a aby štát vykryl prípadné finančné straty,“ uviedol bývalý prezident. V prípade straty práce vzniká podľa neho pre ľudí obrovský problém.

Zároveň je podľa neho potrebné pripraviť prepusteným ľuďom reálnu rekvalifikáciu. Uviedol, že podľa portálu ponúkajúceho voľné miesta bolo v Košiciach tento rok 12-tisíc voľných pracovných miest. Neobsadené miesta zahŕňajú oblasť informačnej techniky, programátorov do výroby či montérov.

„My potrebujeme automaticky, keď človek príde o miesto, pripraviť preňho skutočnú rekvalifikáciu. Nie administratívnu budovu, kde ľudia budú sedieť a niekto im bude hovoriť, ako sa majú motivovať v živote, ale skutočnú fabriku na reálne preškoľovanie podľa požiadaviek praxe,“ konštatoval.

V čom vidí zlyhanie: Kiska uviedol, že v košickom U. S. Steel už prišlo o prácu tento rok 1400 ľudí, pričom plánované zníženie stavu zamestnancov do roku 2021 je o 2500.

„Kríza postihuje nielen U. S. Steel, ale valí sa na celú našu krajinu, no tu už prepukla naplno,“ povedal.

Vládu obvinil, že zlyháva. Konštatoval, že sú aj objektívne dôvody problémov, ako je prepad ceny ocele, americko-čínska obchodná vojna i celkové znižovanie objednávok.

„Na druhej strane treba povedať, že vláda dala tomuto podniku opakovane finančnú podporu. Ak mu dala podporu, tak má právo klásť aj nepríjemné otázky: čo sa stalo, že sa vyviezla viac ako miliarda eur zisku zo Slovenska preč, prečo sa neinvestovalo strategicky do rozvoja fabriky, a prečo fabrika nie je pripravená na takéto obdobie?“ vyhlásil.

Premiérova odpoveď: Pellegrini reagoval, že Kiska mohol vo funkcii prezidenta priložiť ruku k spoločnému dielu a prispieť konkrétnymi činmi k riešeniu situácie v továrni.

„To by však počas svojej návštevy USA musel navštíviť centrálu tejto spoločnosti v Pittsburghu alebo nastoliť tento problém na stretnutiach na najvyššej úrovni, ktoré sa nikdy neuskutočnili. Pán Kiska totiž pred týmito štátnickými povinnosťami uprednostnil návštevu Facebooku a iné osobné priority, ktorým podriadil aj program cesty v USA,“ vyhlásil premiér. (tasr)

Zdieľať

Premiér Pellegrini sa stretol s predstaviteľmi zamestnávateľských zväzov, debatovali o spomalení ekonomického rastu. „Už zajtra zverejní ministerstvo hospodárstva akčný plán na podporu slovenskej ekonomiky a slovenského priemyslu,“ rečnil Pellegrini.

Za jeden z najvážnejších problémov označili na stretnutí slabú predvídateľnosť podnikateľského prostredia.

„Slovenský legislatívny proces je koncipovaný tak, že nielen vláda, ale aj parlament má svoju legislatívnu právomoc a rokovací poriadok umožňuje prijať zásadné zmeny v zásadných zákonoch tejto krajiny v priebehu dvoch mesiacov,“ povedal Pellegrini.

Aktuálne sa debatuje napríklad aj o minimálnej mzde.

„Veľkou témou bola síce minimálna mzda, ale ani jeden z predstaviteľov slovenských zamestnávateľov nemal problém s minimálnou mzdou ako takou,“ povedal Pellegrini, podľa ktorého je problém skôr v desiatkach iných zákonov, ktoré sú s minimálnou mzdou previazané.

Zdieľať

Ceny ropy dnes obnovili rast. Obchodníci vyhodnocujú riziká, ktoré prináša výpadok dodávok zo Saudskej Arábie po víkendovom útoku dronmi na jej ropnú infraštruktúru. Brent pridával pred 17:00 1,5 percenta na 64,14 dolára. (reuters)

Zdieľať

Tender na opravy za 200 miliónov bol nefér, rozhodol ÚVO. Cesty zostanú deravé

Sľubované opravy ciest za 200 miliónov za tejto vlády nebudú, lebo štátni cestári vyberali stavbárov cez diskriminačnú súťaž, ktorú musia zrušiť, informoval Trend.

Širší kontext: 

  • Stav ciest prvej triedy sa dlhodobo zhoršuje, čo prispieva k nehodám.
  • V roku 2004 bola v nevyhovujúcom alebo havarijnom stave pätina ciest, v roku 2011 vyše polovica.
  • Po roku 2012 sa to trochu zlepšilo vďaka eurofondom, ale cesty sú stále v horšom stave než napríklad v roku 2005.
  • Je to preto, lebo štát v posledných rokoch preferoval nákladnú výstavbu diaľnic a cesty prvej triedy zanedbával.
  • Pritom investície do opráv ciest prvej triedy môžu byť efektívnejšie, čo zvykne odporúčať aj Útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií.

Čo sa stalo:

Minister dopravy Árpád Érsek zabezpečil na opravy ciest peniaze zo štátneho rozpočtu. Súťaž vyhlásila Slovenská správa ciest v máji.

Hodnota zákazky 200 miliónov eur bez DPH je na slovenské pomery prelomová. Veľkoplošné opravy ciest sa v minulosti financovali len z eurofondov, aj to v menších objemoch.

Počas štyroch rokov po podpise zmluvy štát plánoval opraviť každoročne 130 kilometrov ciest prvej triedy vo všetkých ôsmich krajoch.

Ministerstvo a Slovenská správa ciest sa chceli pri výbere stavebných firiem vyhnúť nekonečným výberovým konaniam, ktoré stále niekto napáda a brzdí.

Preto plánovali vybrať v jednom veľkom tendri tri firmy a s nimi podpísať rámcové zmluvy na štyri roky.

Potom by im zadávali čiastkové zákazky na konkrétne cestné úseky, o ktoré mali tri firmy medzi sebou súťažiť v elektronickej aukcii.

Argumenty proti:

Takéto podmienky nevyhovovali menším stavebným firmám. Jeden z nich namietal na Úrade pre verejné obstarávanie, že pravidlá súťaže vytvárajú riziko „ťažkého kartelu“ a neodôvodnene diskriminujú väčšinu súťažiteľov.

Nespokojná firma podľa rozhodnutia úradu namietala, že súťaž „fakticky umožňuje splnenie podmienok výlučne rádovo pár hospodárskym subjektom s vysokou ekonomickou silou a vylučuje z hospodárskej súťaže malé a stredné podniky, čo je v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní“.

Rozhodnutie o zrušení súťaže je už právoplatné. „Podľa navrhovateľa rozdelenie zákazky na menšie časti by, naopak, vylúčilo diskrimináciu a viedlo k súťaži viacerých súťažiteľov a vo finále by pre kontrolovaného prinieslo výhodnejšiu cenu,“ uvádza sa v rozhodnutí.

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR
Zdieľať

Tržbu v systéme eKasa aktuálne eviduje vyše 124 000 pokladníc z celkového počtu približne 220 000 evidovaných v systéme eKasa. Najviac nepripojených pokladníc je v sektore maloobchodu, tvrdí finančná správa.

Zo štatistík finančnej správy vyplýva, že 28,58 % z nepripojených pokladníc je v sektore maloobchod (potraviny, nápoje, textil, domáce potreby), nasleduje veľkoobchod s 12,89 % a ubytovacie a stravovacie zariadenia s 12 %.

Finančná správa upozorňuje podnikateľov, ktorí evidujú tržby v pokladnici a ešte neprešli na systéme eKasa, aby to urobili čo najskôr. Čas majú len do konca roka.

Počet pokladníc zapojených do systému eKasa stúpa. Aktuálne je v systéme eKasa evidovaných 218 154 pokladníc, z toho 124 204 už aj v systéme eKasa eviduje tržbu, teda vydáva pokladničné doklady.