Denník N

Kažimír má problém, zháňa pol miliardy na 10-percentný rast platov vo verejnej správe

Foto – TASR
Foto – TASR

Kým sa na verejnosti diskutovalo o sociálnych balíčkoch, odbory hrozili vláde štrajkom a tá preto súhlasila s rýchlejším rastom platov svojich zamestnancov.

Vláda chystá pred voľbami veľké zvyšovanie platov vo verejnej správe. Odborárom ponúkla od januára rast v priemere o 10 percent a tí s tým predbežne súhlasia.

„Posledná verzia návrhu platových taríf a tabuliek už značne zodpovedá aj našim požiadavkám. Myslím si, že v tejto veci sme už veľmi blízko dohody,“ povedala viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Monika Uhlerová.

Platy majú o 10 percent od januára stúpnuť aj učiteľom, vedcom a výskumníkom, nielen napríklad úradníkom či sociálnym pracovníkom. Učiteľom by sa tak platy pravdepodobne nedvihli od septembra, ale išli by hore až od nového roka.

Vládou ponúknutý 10-percentný rast platov vo verejnej sfére je takmer dvojnásobkom odhadu zvyšovania miezd v celej ekonomike. V budúcom roku by mali platy na Slovensku v priemere rásť bez započítania inflácie o 5 až 6 percent.

Po novom by najnižšia tabuľková mzda mala byť 520 eur. Táto suma by mala byť zároveň novou výškou minimálnej mzdy. To predznamenáva, že tripartita, ktorá bude o novej minimálnej mzde rokovať v najbližšom čase, bude len formalita.

Zladenie spodnej úrovne platových tabuliek s minimálnou mzdou bolo totiž tiež jedným zo známych cieľov práve končiacich rokovaní vlády a odborov pracovníkov vo verejnej správe.

Hľadá sa miliarda

Pre ministra financií Petra Kažimíra (Smer) bude príprava rozpočtu na rok 2019 zrejme poslednou, neoficiálne už jeho okolie ráta s jeho odchodom za guvernéra NBS ešte pred

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie