Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Kažimír má problém, zháňa pol miliardy na 10-percentný rast platov vo verejnej správe

Foto – TASR
Foto – TASR

Vláda chystá pred voľbami veľké zvyšovanie platov vo verejnej správe. Odborárom ponúkla od januára rast v priemere o 10 percent a tí s tým predbežne súhlasia.

„Posledná verzia návrhu platových taríf a tabuliek už značne zodpovedá aj našim požiadavkám. Myslím si, že v tejto veci sme už veľmi blízko dohody,“ povedala viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Monika Uhlerová.

Platy majú o 10 percent od januára stúpnuť aj učiteľom, vedcom a výskumníkom, nielen napríklad úradníkom či sociálnym pracovníkom. Učiteľom by sa tak platy pravdepodobne nedvihli od septembra, ale išli by hore až od nového roka.

Vládou ponúknutý 10-percentný rast platov vo verejnej sfére je takmer dvojnásobkom odhadu zvyšovania miezd v celej ekonomike. V budúcom roku by mali platy na Slovensku v priemere rásť bez započítania inflácie o 5 až 6 percent.

Po novom by najnižšia tabuľková mzda mala byť 520 eur. Táto suma by mala byť zároveň novou výškou minimálnej mzdy. To predznamenáva, že tripartita, ktorá bude o novej minimálnej mzde rokovať v najbližšom čase, bude len formalita.

Zladenie spodnej úrovne platových tabuliek s minimálnou mzdou bolo totiž tiež jedným zo známych cieľov práve končiacich rokovaní vlády a odborov pracovníkov vo verejnej správe.

Hľadá sa miliarda

Pre ministra financií Petra Kažimíra (Smer) bude príprava rozpočtu na rok 2019 zrejme poslednou, neoficiálne už jeho okolie ráta s jeho odchodom za guvernéra NBS ešte pred

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kondrót ustúpil pri ďalšej novele podozrivej z pokusu o pomoc Babišovi

Poslanec Maroš Kondrót zo Smeru ustúpil pri novele, pre ktorú ho v SaS podozrievali z pokusu pomôcť Duslu Šaľa Andreja Babiša. On aj ďalší koaliční poslanci podporili pozmeňujúci návrh od Karola Galeka z SaS, ktorý spornú novelu okresal. „Ušetrili sme ľuďom sedem miliónov eur ročne v účtoch za elektrinu, na ktoré by sme sa museli všetci spoločne poskladať Andrejovi Babišovi,“ povedal Galek.

Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR
Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR

Minúta po minúte

Zdieľať

Útok dronov na najväčšie ropné zariadenie na svete zrejme zdvihne ceny komodity

Dva útoky na veľké saudskoarabské ropné zariadenia spôsobia výpadok zhruba 5 % svetovej produkcie ropy. Po víkende tak zrejme stúpnu ceny ropy na svetových trhoch.

Prečo je to dôležité: Saudská Arábia dodáva v súčasnosti trhu asi 10 percent svetových dodávok ropy, aktuálny výpadok by mal byť vo výške 5 miliónov barelov denne.

Financial Times tvrdí, že výpadky by mohli byť relatívne rýchlo nahradené, no trhy budú minimálne v prvých dňoch tak či tak zasiahnuté.

Spoločnosť Saudi Aramco ani saudskoarabské oficiálne orgány ani 15 hodín  po útoku nepovedali, aký je odhadovaný rozsah škôd.

Problémom sú aj pochybnosti, či Saudská Arábia dokáže zabezpečiť ochranu svojich zariadení pred útokmi dronov v budúcnosti. To by mohlo ceny ropy ovplyvňovať dlhšie.

Útočili jemenskí povstalci: K sobotňajšiemu útoku na dve veľké ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci húsíovia.

Ich vojenský hovorca vyhlásil, že vyslali desať dronov, aby zaútočili na závod na spracovanie ropy v Búkjaku a ropné pole Churajs na východe krajiny. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca súčasne varoval, že útoky húsíov proti Saudskej Arábii sa len zintenzívnia, ak bude vojna v Jemene pokračovať. „Jedinou možnosťou pre saudskoarabskú vládu je prestať na nás útočiť,“ vyhlásil vo vystúpení, ktoré odvysielala satelitná televízia húsíov.

Saudskou Arábiou vedená vojenská koalícia bojuje proti povstalcom v susednom Jemene od marca 2015.

Útok na najväčšie ropné zariadenie na svete:       

Terčom jedného útoku bol spracovateľský závod štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Saudi Aramco v Búkjaku, ležiacom neďaleko pobrežného mesta Dammán vo Východnej provincii.

Firma označuje svoje zariadenie v Búkjaku za „najväčší závod na stabilizáciu ropy na svete“. Závod spracováva tzv. kyslú ropu na sladkú, ktorú potom prepravujú na prekládkové stanice na pobreží Perzského zálivu a Červeného mora. Podľa odhadov dokáže spracovať až sedem miliónov barelov ropy denne.

Závod bol v minulosti terčom militantov. Samovražední bomboví útočníci al-Káidy sa neúspešne pokúsili zaútočiť na tento ropný komplex vo februári 2006.

Druhým miestom útoku bolo podľa ministerstva ropné pole Churajs.

Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.
Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.