Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Slovenský minister obrany podľa Švédov klamal o ich ponuke na stíhačky

Minister Peter Gajdoš (na fotke) je formálne tým, kto zodpovedá za vojenské nákupy. Neformálne ich dohaduje skôr vysoký úradník a Dankov priateľ Ján Hoľko. Foto N – Tomáš Benedikovič
Minister Peter Gajdoš (na fotke) je formálne tým, kto zodpovedá za vojenské nákupy. Neformálne ich dohaduje skôr vysoký úradník a Dankov priateľ Ján Hoľko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Švédska zbrojovka Saab sa dostala do ďalšieho sporu s nominantmi Andreja Danka na ministerstve obrany. Dôvodom je ich ponuka na stíhačky Gripen, o ktorej sa v týchto dňoch rozhoduje.

Švédi sľubujú, že pokiaľ si ich Slovensko kúpi, vytvoria u nás takzvané logistické centrum na údržbu stíhačiek, kde môže pracovať až 500 ľudí.

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) však cez víkend v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy povedal, že o žiadnej takejto ponuke nevie. „Čo sa týka ponuky nejakého logistického centra a pracovných miest, odkiaľ to máte? My sme takú ponuku nedostali,“ povedal v sobotu minister obrany.

Týmito slovami odrážal argumenty poslanca SaS Ľubomíra Galka, ktorý hovoril, že nákup švédskych stíhačiek by mohol byť pre Slovensko výhodnejší než kúpa amerických lietadiel F-16, ktoré pretláčajú nominanti SNS.

Na Gajdošove vyjadrenia teraz zareagoval výrobca gripenov, švédsky Saab. Šéf marketingu pre európsky trh Magnus Lewis-Olsson poslal Denníku N stanovisko, v ktorom uviedol, že ministerstvo obrany bolo o ponuke na logistické centrum informované už vlani na jeseň.

„26. októbra 2017 bol návrh Saabu na vytvorenie regionálneho podporného centra osobne doručený slovenskému ministerstvu obrany. K návrhu bol pripojený sprievodný list od Marcusa Wallenberga a Hakana Bushkeho, predsedu predstavenstva a výkonného riaditeľa spoločnosti Saab AB,“ píše sa v stanovisku.

Hovorkyňa: nebola to oficiálna ponuka

Voči švédskemu vyhláseniu sa dodatočne ostro ohradila hovorkyňa ministerstva Danka Capáková. Stanovisko Saabu označila za „nátlak, ktorým chce jedna zo spoločností ovplyvňovať výber dodávateľa nadzvukových lietadiel.“

Podľa Capákovej nebola ponuka na vybudovanie logistického centra súčasťou oficiálnej ponuky, ktorú im predložila švédska vláda. So slovenskou stranou totiž oficiálne nerokuje Saab ako výrobca stíhačiek, ale zástupcovia švédskej vládnej agentúry FXM.

„Ak teda švédsky výrobca myslí svoju ponuku o vybudovaní logistického centra vážne, musela by byť súčasťou oficiálnej vládnej švédskej ponuky. A to určite nie je. Vzhľadom na nepravdivé medializované informácie sa rezort obrany musí ohradiť voči klamstvu, že takýto projekt bol Slovensku oficiálne ponúknutý. Opätovne zdôrazňujeme, že ak by to tak bolo, muselo by ísť o súčasť  oficiálnej ponuky,“ napísala hovorkyňa Capáková.

Bezpečnostný analytik 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kondrót ustúpil pri ďalšej novele podozrivej z pokusu o pomoc Babišovi

Poslanec Maroš Kondrót zo Smeru ustúpil pri novele, pre ktorú ho v SaS podozrievali z pokusu pomôcť Duslu Šaľa Andreja Babiša. On aj ďalší koaliční poslanci podporili pozmeňujúci návrh od Karola Galeka z SaS, ktorý spornú novelu okresal. „Ušetrili sme ľuďom sedem miliónov eur ročne v účtoch za elektrinu, na ktoré by sme sa museli všetci spoločne poskladať Andrejovi Babišovi,“ povedal Galek.

Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR
Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR

Minúta po minúte

Zdieľať

Útok dronov na najväčšie ropné zariadenie na svete zrejme zdvihne ceny komodity

Dva útoky na veľké saudskoarabské ropné zariadenia spôsobia výpadok zhruba 5 % svetovej produkcie ropy. Po víkende tak zrejme stúpnu ceny ropy na svetových trhoch.

Prečo je to dôležité: Saudská Arábia dodáva v súčasnosti trhu asi 10 percent svetových dodávok ropy, aktuálny výpadok by mal byť vo výške 5 miliónov barelov denne.

Financial Times tvrdí, že výpadky by mohli byť relatívne rýchlo nahradené, no trhy budú minimálne v prvých dňoch tak či tak zasiahnuté.

Spoločnosť Saudi Aramco ani saudskoarabské oficiálne orgány ani 15 hodín  po útoku nepovedali, aký je odhadovaný rozsah škôd.

Problémom sú aj pochybnosti, či Saudská Arábia dokáže zabezpečiť ochranu svojich zariadení pred útokmi dronov v budúcnosti. To by mohlo ceny ropy ovplyvňovať dlhšie.

Útočili jemenskí povstalci: K sobotňajšiemu útoku na dve veľké ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci húsíovia.

Ich vojenský hovorca vyhlásil, že vyslali desať dronov, aby zaútočili na závod na spracovanie ropy v Búkjaku a ropné pole Churajs na východe krajiny. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca súčasne varoval, že útoky húsíov proti Saudskej Arábii sa len zintenzívnia, ak bude vojna v Jemene pokračovať. „Jedinou možnosťou pre saudskoarabskú vládu je prestať na nás útočiť,“ vyhlásil vo vystúpení, ktoré odvysielala satelitná televízia húsíov.

Saudskou Arábiou vedená vojenská koalícia bojuje proti povstalcom v susednom Jemene od marca 2015.

Útok na najväčšie ropné zariadenie na svete:       

Terčom jedného útoku bol spracovateľský závod štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Saudi Aramco v Búkjaku, ležiacom neďaleko pobrežného mesta Dammán vo Východnej provincii.

Firma označuje svoje zariadenie v Búkjaku za „najväčší závod na stabilizáciu ropy na svete“. Závod spracováva tzv. kyslú ropu na sladkú, ktorú potom prepravujú na prekládkové stanice na pobreží Perzského zálivu a Červeného mora. Podľa odhadov dokáže spracovať až sedem miliónov barelov ropy denne.

Závod bol v minulosti terčom militantov. Samovražední bomboví útočníci al-Káidy sa neúspešne pokúsili zaútočiť na tento ropný komplex vo februári 2006.

Druhým miestom útoku bolo podľa ministerstva ropné pole Churajs.

Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.
Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.