Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Riaditeľ Váhostavu zastupoval firmu, ktorá je teraz kľúčovým veriteľom Váhostavu

Foto – TASR
Foto – TASR

Do Národného tenisového centra prídu vo štvrtok veritelia, aby posunuli do finále plán Širokého firmy zbaviť sa veľkej časti dlhov. Teraz prichádzajú nové dôkazy o tom, že pád svojej firmy mohol manipulovať.

Riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík zastupoval v minulosti na základe na plnej moci rôzne schránkové firmy. Bola medzi nimi firma Lomark, ktorá je najznámejšou schránkovou firmou spomedzi nezabezpečených veriteľov Váhostavu.

Táto informácia od Aliancie Fair-play môže pokaziť plány Váhostavu vymazať v reštrukturalizácii viac ako 80 percent jeho dlhov.

Lomark je totiž veriteľom Váhostavu a má veľký vplyv na to, koľko percent z dlhov (a či vôbec) Váhostav smie vymazať.

Dokonca  sa dostal do kľúčovej pätice veriteľov Váhostavu – takzvaného veriteľského výboru. Iba také percentá dlhov na odpis, aké povolí výbor, sa mohli posunúť ďalej na hlasovanie všetkým ostatným.

Ak je Lomark blízky Váhostavu natoľko, že ho vlastnia či riadia tie isté osoby, nemal čo sedieť vo veriteľskom výbore. Oslabil by sa aj jeho hlas pri hlasovaní o škrtaní dlhov, ktoré je naplánované už na 30. apríla, čiže na štvrtok v bratislavskom Národnom tenisovom centre.

Váhostav tvrdenia Aliancie Fair-play odmieta. Hovorí, že Moravčík dostal plnú moc ešte v minulosti od istého klienta v čase, keď sa predávala nehnuteľnosť z portfólia firmy Lomark. Tvrdí, že v aliancii nevedia čítať zákon, ktorý podľa nich jasne určuje, kto už je a kto nie je spriaznená firma. Nezávislej inštitúcii sa tiež vyhráža právnymi krokmi.

Čo hovorí Váhostav

 • Generálna plná moc nie je podľa zákona dôkaz o prepojenosti dlžníka s veriteľom.
 • Plné moci, ktoré spomína Aliancia Fair-play, boli pred niekoľkými rokmi vrátené, čím pre Mariána Moravčíka stratili platnosť.
 • Nie je pravda, že Moravčík z Váhostavu registroval webovú doménu pre spoločnosť Regio Enterprise.
 • Konanie na základe akejkoľvek plnej moci nezakladá spriaznenosť.

„Tieto informácie preveríme. Samozrejme, skúmame aj to, či v celej reštrukturalizácii nevystupujú aj fiktívni veritelia,“ povedal policajný prezident Tibor Gašpar o zisteniach Aliancie fair-play.

Zároveň potvrdil, že polícia už Moravčíka v kauze Váhostav vypočula. „Súčasťou výsluchov sú aj upozornenia, aby aj v tejto chvíli narábali s majetkom tak, aby nepáchali trestný čin,“ hovorí Gašpar.

Do desiatich dní by polícia podľa neho chcela vypočuť všetkých členov predstavenstva vrátane Širokého. Polícia sa zatiaľ nechystá nikoho v kauze obviniť.

Ak však reštrukturalizačná správkyňa, sudca alebo iní veritelia zoberú informácie Aliancie Fair-play vážnejšie, môže to výrazne ovplyvniť priebeh kauzy. Tú sú pravdepodobné scenáre pred štvrtkovou schôdzou veriteľov.

1. Všetko bude pokračovať

Veritelia prídu na schôdzu veriteľov. Správkyňa, ktorá mala na celé mazanie dlhov dohliadať, a teda aj preverovať, či úvery nie sú fiktívne alebo nepochádzajú od spriaznených osôb, môže tvrdiť, že o blízkosti veľkých nebankoviek a dlžníka nevedela. Na schôdzi veriteľov môže vďaka novým dôkazom dodatočne poprieť pohľadávky takýchto firiem a de facto ich vylúčiť z hlasovania.

Z úverov, o ktorých deklarujú, že ich poskytli Širokého firme, by tak v najbližších piatich rokoch nevideli 15 percent, ale zrejme nulu.

Hlasy, ktoré majú k dispozícii bežní drobní stavbári, by tak mali väčšiu váhu. Keby chceli, mohli by mať šancu poslať firmu aj do konkurzu. Nie je to však v ich záujme. Od premiéra Roberta Fica už majú sľúbené, že im namiesto Váhostavu preplatí polovicu peňazí, ktoré im firma dlhuje.

Medzi veriteľmi môžu byť aj viacerí stavbári, ktorí si výmenou za svoj hlas mohli poistiť budúce zákazky na diaľniciach.

Tento scenár je najmenej pravdepodobný. Je to preto, lebo čas na popieranie pohľadávok zrejme už správkyni dávno vypršal.

2. Správkyňa dá firmu do konkurzu

Správkyňa Petra Gabrišová môže na štvrtkovej schôdzi veriteľov pod vplyvom nových informácií prehlásiť, že medzi veriteľmi sú aj spriaznené firmy, a tak je celý reštrukturalizačný plán neplatný. V tom prípade by zrejme poslala firmu priamo do konkurzu.

„Mohla by dať návrh na vyhlásenie konkurzu, s odôvodnením, že návrh na reštrukturalizáciu nespĺňa zákonné predpoklady,“ vysvetľuje partner advokátskej kancelárie Maple & Fish Viliam Karas.

Stále však môže správkyňa hovoriť o tom, že nové informácie nie sú dostatočným dôkazom, a nechať veriteľov spoločne so schránkovými nebankovkami hlasovať.

3. Sudkyňa odvolá správkyňu

Celá reštrukturalizácia vo finále vždy končieva u sudcu. Prípad Váhostav dostala na starosti sudkyňa Katarína Bartalská, v minulosti kritizovaná denníkom SME za to, že za úradnícku prácu poberala sudcovský plat.

 Ktoré schránky požičali Váhostavu 

 • Efelan Trading, Cyprus: 7 mil. eur
 • Ginostra Limited, Cyprus: 3 mil. eur
 • Synergy Continental, Belize: 3 mil. eur
 • Scarlatina Holding, Cyprus: 3 mil. eur
 • Lomark, registrovaná na Slovensku, matku má vo Veľkej Británii: 1,5 mil. eur
 • Pallizi Holdings, Cyprus: 2,5 mil. eur

Pokiaľ sa sudkyni počínanie správkyne nebude pozdávať, môže ju odvolať. Potom by ju bolo treba nahradiť niekým iným, aby sa reštrukturalizácia dokončila, spomína advokát Karas jednu z možností.

Ak sa sudkyni nebude pozdávať to, čo správkyni áno, môže tiež firmu poslať do konkurzu, dodal Karas.

Váhostav tvrdí, že v konkurze by jeho veritelia uvideli oveľa menej peňazí než pri mazaní dlhov, keď firma pokračuje ďalej v stavbách štátnych diaľnic. Zatiaľ vo Váhostave príliš nekalkulovali s možnosťou predávať celú firmu aj so zákazkami.

4. Prokuratúra dostane dôkazy

Informácie o pôsobnosti Mariána Moravčíka ako zástupcu rôznych firiem však môžu byť dôležitým podkladom pre prokuratúru.

V momente, ak sa preukáže, že v skutočnosti požičal Váhostav sám sebe, ale to nepriznal, prichádza do úvahy množstvo trestných činov s väzobnou sadzbou aj 15 rokov.

Tá sa u nás vzťahuje spravidla na manažérov firmy. V jej orgánoch pôsobí Juraj Široký starší aj jeho mladší syn a menovec.

Dnes na DennikE.sk

Šéf Lidla: Nesmieme sa pýtať zamestnancov, či sú očkovaní

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Lidl nebol prvý reťazec na Slovensku, ktorý uvoľnil predaj spotrebného tovaru, hovorí jeho riaditeľ Matúš Gála. „Pravdou je to, že niektorí naši veľkí konkurenti ho ani nezablokovali. Vo viacerých reťazcoch ste si mohli 23. decembra kúpiť hračky. U nás to nebolo možné.“

Minúta po minúte

Americký senát schválil súbor opatrení za 1,9 bilióna dolárov na podporu ekonomiky zasiahnutej pandémiou. Návrh prešiel v pomere 50 k 49 hlasom po dlhých debatách a pozmeňovacích návrhoch. Ide o jeden z najväčších legislatívnych balíkov v histórii USA.

Návrh prezidenta Joea Bidena sa teraz vráti do Snemovne reprezentantov, kde majú väčšinu demokrati. Senát je rozdelený medzi demokratov a republikánov. Definitívne prijatie sa podľa agentúry AP očakáva na budúci týždeň.

Snemovňa reprezentantov už raz koncom februára balík opatrení schválila. Balíček vtedy prešiel v pomere hlasov 219 k 212. Zo záchranného plánu majú byť financované vakcíny, zdravotnícky materiál a finančná pomoc zasiahnutým domácnostiam, malým firmám a regionálnym a miestnym vládam.

Demokrati tvrdia, že balíček je nevyhnutný. Republikáni, ktorí za Donalda Trumpa široko podporovali predchádzajúce výdavky na pomoc v boji s covidovou krízou, považujú väčšinu navrhovaného súboru opatrení za zbytočnú. Na boj s koronavírusom je podľa nich priamo určených len deväť percent balíčka.

Pre Bidena je schválenie podporných opatrení prvým veľkým legislatívnym víťazstvom v Kongrese. (čtk)

Výber dane z ubytovania na Liptove vlani klesol o takmer 20 %, uvádza oblastná organizácia cestovného ruchu. Žilinský kraj bol podľa údajov štatistického úradu vlani najmenej postihnutým regiónom, hoci aj tam sa znížil počet návštevníkov a klesli tržby.

„Napriek pandémii nového koronavírusu čísla nie sú najhoršie. Môže za to minuloročná zima, ktorá do marca 2020 bežala v normálnom režime, a tiež relatívne úspešné leto,“ uviedla manažérka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov Katarína Šarafínová.

Vyhliadky na rok 2021 sú však podľa nej oveľa horšie.

Návštevníci na poplatkoch pre samosprávy vlani podľa organizácie zaplatili necelých 1,2 milióna eur, v priemere na jednu noc sa vyberalo 91 centov. Viac než štvrtina celkovej sumy pripadala na Demänovskú dolinu (360-tisíc eur), kým najväčšie mesto Liptovský Mikuláš získalo 217-tisíc eur.

Štatistický úrad vyčíslil, že tržby ubytovacích zariadení vlani na celom Slovensku padli o 46 % a počet návštevníkov o 50 %. V Žilinskom kraji, pod ktorý Liptov spadá, bol však prepad počtu návštevníkov miernejší (-38 %) a tržby klesli približne o štvrtinu. (tasr, e)

Venezuelská centrálna banka začne vydávať bankovky s nominálnou hodnotou milión bolívarov. Dôvodom je hyperinflácia, od pondelka zavedie aj 200-tisícové a 500-tisícové bankovky. Doteraz najvyššia hodnota bola 50-tisíc bolívarov.

Kedysi prosperujúca krajina vyvážajúca ropu zažíva veľmi rýchly rast cien štvrtý rok. Vlani miera inflácie vystúpila na 3 000 %, v januári zbrzdila na 2 665 %.

Za jeden milión bolívarov (zhruba 50 centov) sa dá podľa agentúry AFP kúpiť zhruba kilogram paradajok alebo „250 mililitrov málo kvalitného tekutého mydla“.

Obyvatelia Venezuely bežne používajú americké doláre. Bolívarmi platia najmä cestovné v hromadnej doprave. (čtk)

V roku 2027 sa podľa CNN plánuje otvorenie prvého vesmírneho hotela. Rotujúce koleso obiehajúce okolo Zeme bude zložené z 24 modulov spojených výťahovými šachtami, postaviť sa ho chystá firma Orbital Assembly Corporation bývalého pilota Johna Blincowa.

Ako bude hotel vyzerať

 • Nákresy naznačujú, že interiér sa nebude líšiť od luxusného hotela na Zemi, ale bude mať pekné nepozemské výhľady.
 • Keď mali pôvodné návrhy pred pár rokmi premiéru, hlavný dizajnér Orbital Assembly Corporation Tim Alatorre povedal, že estetika hotela bola priamou reakciou na film Stanleyho Kubricka „2001: Vesmírna odysea“. Snímku však označil za „takmer plán, čo nerobiť“.
 • Kým klasický film podľa Alatorreho zdôrazňoval rozdiel medzi technikou a ľudstvom, a stanice či lode vytvoril ako sterilné a mimozemské, hotel chce preniesť zo Zeme atmosféru príjemných apartmánov, elegantných barov a reštaurácií. Hostia si majú užívať normálne postele a sprchy.
 • V hotelovej reštaurácii sa však plánuje servírovať tradičné „vesmírne jedlo“ ako napríklad zmrzlina pre astronautov. V ponuke budú rekreačné aktivity umožnené zníženou gravitáciou či stavom beztiaže. Rotujúce koleso vytvorí simulovanú gravitáciu – čím bližšie k vonkajšej strane, tým vyššiu.
 • Pôvodný názov hotela Stanica Von Braun zmenili, keďže raketový konštruktér Wernher von Braun bol zapojený aj do nacistického raketového programu. Nový názov je Stanica Voyager.
 • Cena pobytu zatiaľ nie je známa, no dá sa očakávať, že bude pomerne vysoká. Napríklad Virgin Galactic plánuje cestujúcim za suborbitálny let účtovať 250-tisíc dolárov.

Vesmírna turistika sa stáva čoraz atraktívnejšou témou a existuje niekoľko spoločností, ktoré sa o ňu snažia – od Virgin Galactic po SpaceX Elona Muska. (čtk, cnn)

Vizualizácia - Orbital Assembly Corporation / FB
Vizualizácia – Orbital Assembly Corporation / FB

Igor Matovič hovorí, že Sulíka by najradšej odvolal, ale neurobí to. „Ak by som odvolal Richarda Sulíka, urobil by za pár týždňov všetko pre to, aby vládu položil,“ tvrdí v Sobotných dialógoch. Potom povedal, že Sulík robí všetko pre to, aby padla vláda. „Unisono všetkých prehovára – poďme do predčasných volieb.“

Premiér tvrdí, že urobí všetko, aby mu tento plán prekazil.

V kritike ministra hospodárstva pokračuje po trojdňovej prestávke. Ďalej tvrdí, že Sulík sa správa nezodpovedne. „Pán minister hospodárstva mi vulgárne viac minút nadával,“ povedal o stredajšom rokovaní vlády v  RTVS.

Na pláži pri francúzskom prístave Marseille sa tento rok vynorí podmorský kábel známy ako Peace. Budujú ho čínske spoločnosti a slúžiť bude najmä čínskym firmám, ktoré obchodujú v Afrike a v Európe. Projekt je tiež novou kapitolou v geopolitike internetu, píše agentúra Bloomberg.

Podrobnosti:

 • Káblový systém s dĺžkou 12-tisíc kilometrov vedie po súši z Číny do Pakistanu, kde sa zanorí, potom pozdĺž Afrického rohu, cez Červené a Stredozemné more po dne do Európy.
 • Za sekundu dokáže preniesť dáta, ktoré pokryjú 90-tisíc hodín programov internetovej televízie Netlflix.
 • Tretím najväčším akcionárom v spoločnosti Hengtong Optic-Electric, ktorá káblový systém stavia, je podnik Huawei Technologies, dodáva systému aj vybavenie. Huawei je zároveň jablkom obchodného a bezpečnostného sváru medzi Čínou a USA.

Politické súvislosti:

 • Alphabet (pod ktorý spadá Google) a Facebook uviedli, že neplánujú káblový systém využívať, pretože už majú dostatok kapacity.
 • Ak by chceli predsa len Peace využiť, nebolo by to ľahké, pre bojkot čínskych technologických firiem, ktorý s odvolaním na národnú bezpečnosť iniciovala administratíva bývalého prezidenta Donalda Trumpa.
 • Podmorské káble sú mimoriadne strategicky významné, 400 z nich v súčasnosti pokrýva 98 % medzinárodnej prevádzky internetových dát a telefonického spojenia. Väčšinu prevádzkujú americké spoločnosti.
 • Vlani Francúzsko pred infraštruktúrou budovanou Číňanmi varoval bývalý americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Francúzsko však podľa zdrojov Bloombergu tlaku Washingtonu neustúpi, pretože nechce „plne závisieť od rozhodovania Spojench štátov“. Proti izolácii Číny v tejto oblasti sa vyjadril vlani francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová.
 • Obmedzovanie infraštruktúry internetu z bezpečnostných dôvodov môže spomaliť celkovú konektivitu, uviedol Mike Hollands zo spoločnosti Interxion, ktorá sa na projekte Peace podieľa.
 • Holandská spoločnosť Leiden Asia Center odhaduje, že v roku 2019 Čína ovládala 11,4 % podmorských káblov, Peking tento podiel medzi rokmi 2025 a 2030 zvýši na 20 %.
 • V niektorých prípadoch už USA a spojenci Čínu v pokladaní podmorských káblov zablokovali. V roku 2018 tak urobila Austrália v prípade kábla divízie Huawei Marine Network, ktorý mal prepojiť Šalamúnove ostrovy, Papuu-Novú Guineu, Sydney a skupinu tichomorských ostrovných štátov. Vlani zas menila trasu časť káblu, ktorý viedol z Los Angeles do Hongkongu. Projekt sčasti financovali Google a Facebook a pre americkú národnú bezpečnosť ho odkláňali z území pod kontrolou Číny. (čtk, bloomberg)

V Nórsku funguje pošta inak ako u nás. „Obchod vám pripraví nákup, vyzdvihne ho šofér nórskej pošty a nechá vám nákup spolu s poštou v byte,“ opisuje pomery nový šéf Slovenskej pošty Martin Ľupták, ktorý pre nórsku poštu predtým pracoval. Sám však uznáva, že severská mentalita je predsa len iná.

Americké akcie dnes výrazne posilnili. Technologické firmy sa zotavili z predchádzajúceho prepadu, k rastu veľkou mierou prispel Microsoft. Pomohli aj správy o nových 379-tisíc pracovných miestach v USA za február, čo je viac, ako analytici očakávali. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať