Denník N

Jedno dieťa jej nevzali do škôlky, druhé do jaslí, vrátiť do práce sa zatiaľ nemôže

Ilustračné foto – archív TASR
Ilustračné foto – archív TASR

Jasličkový zákon mal pomôcť zosúladiť rodinný a pracovný život. Prax ukazuje, že sa to úplne nepodarilo.

Jana vyštudovala vysokú školu, má dve malé deti a žije v Bratislave. Staršia dcéra má štyri a pol roka, dva roky chodila do súkromnej škôlky. Mladšia dcérka má dva a pol roka a donedávna s ňou bola Jana doma.

Pred niečo vyše mesiacom dala mladšiu dcérku do súkromného zariadenia a bola s ním veľmi spokojná, dcérka tiež. Prekvapilo ju, keď zistila, že od leta už zariadenie uprednostní deti, ktoré majú viac ako tri roky. Jej mladšia dcéra tak do tretích narodenín teraz nemá isté miesto.

Riaditeľka to zdôvodnila jasličkovým zákonom, ktorý od zariadení pre deti do troch rokov vyžaduje splnenie prísnych podmienok a zaregistrovanie v registri zariadení sociálnych služieb VÚC.

To, že jej mladšie dieťa nebude môcť ďalej chodiť do jaslí, Janu zaskočilo o to viac, že zhruba v tom istom čase jej staršie dieťa odmietli vziať od septembra do štátnej škôlky. Štátna škôlka to zdôvodnila nedostatočnou kapacitou – detí je oveľa viac ako miest v škôlke.

Zo súkromnej škôlky pritom staršiu dcéru odhlásila. Predpokladala totiž, že 4,5-ročné dieťa už do štátnej škôlky vezmú, tak jej to povedali, keď sa bola na miesto pre dieťa ešte vlani pýtať. Pre istotu sa išla informovať aj v januári tohto roka a opäť odišla s informáciou, že miesto pre jej staršiu dcéru sa určite nájde.

No nenašlo sa. A tak kým v máji mala Jana starostlivosť o obe deti zabezpečenú a začala uvažovať o návrate do práce,  pretože už mala reálnu ponuku, začiatkom letných prázdnin na to nemôže ani pomyslieť. „Nateraz som sa rozhodla prácu neriešiť,“ vraví.

Miest pre najmenšie deti ubudlo

Môže sa jej totiž stať, že bude na jeseň doma nie s jedným dieťaťom ako na jar, ale s obidvomi. Pre obe dcéry by to pritom bol krok späť, keďže – jedna dlhšie, druhá o niečo kratšie – sa už zžívali s detským kolektívom.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Jasle a škôlky

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie