Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Z Bratislavy do Viedne za 8 minút? Hyperloop na Slovensku nebude

Zdroj – Hyperloop Transportation Technologies
Zdroj – Hyperloop Transportation Technologies

Momentálne spolupráca nepokračuje, píše digitálny líder o americkej firme Hyperloop Transportation Technologies. Jej manažérom poradili, aby sa radšej venovali výskumu.

Pamätáte sa, ako v roku 2016 politici vážne rozprávali o cestovaní medzi Bratislavou a Viedňou za 8 minút? Pre vizionársky dopravný systém z pera Elona Muska spísali aj memorandum.

„Tranzitné kapsuly sú poháňané slnečnou energiou, pohybujú sa v nízkotlakových trubiciach takmer nadzvukovou rýchlosťou. Slnečná energia je generovaná zo slnečných panelov umiestnených na povrchu rúr,“ opisovali na ministerstve hospodárstva, keď v marci 2016 podpisovali slávne memorandum.

Rátali v ňom so štúdiou uskutočniteľnosti a následne s funkčným prototypom nízkotlakového potrubia, v ktorom by sa cestovalo rýchlosťou 1 200 km/hod. Dokonca určili, že experimentálna dráha pre cestovanie v kapsuliach levitujúcich na magnetoch má mať od 5 do 50 kilometrov.

Teraz sa ukazuje, že vízia o bratislavskom hyperloope bola od začiatku nereálna.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zákon o dani z príjmu sa čistí od volebnej korupcie, hovorí šéf finančného výboru Viskupič

Minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) počas rokovania parlamentu. Foto – TASR
Minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) počas rokovania parlamentu. Foto – TASR

Národná rada schválila vládnu novelu zákona o dani z príjmov, ktorá ruší daňové úľavy pri 13. a 14. platoch aj nezdaniteľnú sumu na pobyt v kúpeľoch. Novelu podporilo 84 zo 131 prítomných poslancov.

Minúta po minúte

Na oddlženie nemocníc má ísť do 600 miliónov eur. Minister zdravotníctva zatiaľ nehovorí, aké budú musieť dodávatelia dať zľavy z istiny, to ešte budú riešiť. Krajčí dúfa, že do roku až dvoch budú v nemocniciach lepšie výsledky ako po poslednom oddlžení.

EÚ chce po nástupe Joea Bidena do úradu prezidenta výrazne posilniť spoluprácu s USA, s ktorými mala za vlády Donalda Trumpa chladné vzťahy. Spoločne s Washingtonom plánuje bojovať proti pandémii, klimatickým zmenám a vyriešiť aj obchodné spory.

EÚ zverejnila plán, v ktorom dáva najavo, že Bidenovo víťazstvo nad Trumpom je „príležitosť, ktorá sa naskytne raz za generáciu“. Európsky blok ju chce využiť a presvedčiť novú americkú vládu na spoluprácu na globálnych témach a návrat k multilateralizmu.

„Vysielame našim americkým priateľom a spojencom jasný signál. Poďme sa pozerať dopredu, nie späť,“ vyhlásil šéf diplomacie EÚ Josep Borrell s odkazom na spory, ktoré medzi spojencami vznikli počas Trumpovho pôsobenia.

V čom sú rozdiely:

  • Trump odmietal uznať vážnosť klimatických zmien a oznámil odstúpenie USA od parížskej klimatickej dohody. Biden dal jasne najavo, že plánuje v tejto veci obrátiť kurz a rešpektovať pôvodné záväzky.
  • Výrazne aktívnejší prístup bližší európskemu má Biden aj smerom k pandémii, ktorej priebeh Trump najskôr zľahčoval a snažil sa čo najmenej obmedziť americkú ekonomiku.
  • Únia by chcela presvedčiť USA, aby spolufinancovali zabezpečenie vakcín pre celý svet. Trump sa pritom na nedávnom samite G20 zmienil, že vakcínu by podľa neho mali ako prví dostať Američania. (čtk)

Predaj áut v Spojených štátoch sa v novembri oslabil. V prepočte na celý rok sa predalo 15,55 milióna osobných a ľahkých úžitkových vozidiel, v októbri bol tento ukazovateľ na 16,21 milióna. Negatívny vplyv na trh má vzostup pandémie.

Dáta o vývoji automobilového trhu zverejnila výskumná spoločnosť Wards Intelligence. V dôsledku pandémie sa predaj áut v USA v apríli prudko znížil a dosiahol najslabšie výsledky od decembra 1970.

Následne sa začal zvyšovať, čo posmelilo veľké automobilky k posilneniu výroby. Autosalóny začali dopĺňať zásoby. Ďalšie šírenie nákazy však zvýšilo neistotu v pokračovaní zotavovania dopytu.

Predaj áut je výrazne pod úrovňami z vlaňajšieho novembra, keď v prepočte na celý rok dosiahol 17,09 milióna. Oproti aprílovému minimu 8,58 milióna kusov je však skoro dvojnásobný. (čtk, reuters)

Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka je tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce bezpečný. „Žiaden z problémov sa netýka bezpečnosti, jadrová bezpečnosť nikdy ohrozená nebola.“ O bezpečnosti elektrárne pochyboval šéf SIS Pčolinský.

Nezamestnanosť v eurozóne v októbri klesla na 8,4 % zo septembrových 8,5 %, v celej EÚ zostala na 7,6 %. Najnižší podiel ľudí bez práce bol v Česku, aj keď medzimesačne sa zvýšil na 2,9 %. Nezamestnanosť na Slovensku stúpla na 7 %.

Údaje o miere nezamestnanosti v októbri zverejnil Eurostat na internetovej stránke.

Podrobnejšie údaje:

  • V celej EÚ bolo v desiatom mesiaci bez práce 16,236 milióna ľudí, oproti septembru zhruba o 91-tisíc menej.
  • V eurozóne počet nezamestnaných klesol medzimesačne o 86-tisíc na 13,825 milióna.
  • Najvyššiu nezamestnanosť z dostupných údajov malo Španielsko (16,2 %). Dvojciferná bola aj v Litve a na Cypre, v oboch prípadoch vyše 10 %.
  • Vlani v októbri nezamestnanosť v EÚ dosiahla 6,6 % a v eurozóne 7,4 %. (čtk, e)

Jaroslav Haščák sa po zadržaní políciou vzdáva všetkých výkonných pozícií v Pente. Riadiace kompetencie po ňom preberá Iain Child, ktorý bude novým riadiacim partnerom Penty pre všetky jej biznisy okrem realít. Tie budú ďalej riadiť iní dvaja spoluvlastníci Penty Marek Dospiva a Jozef Oravkin. Haščák naďalej zostáva spolumajiteľom Penty.

„Jaroslav Haščák, spolumajiteľ investičnej skupiny Penta, odmieta obvinenia, ktoré boli voči nemu vznesené zo strany príslušného vyšetrovateľa. V spolupráci so svojimi právnymi zástupcami preto použije všetky dostupné právne prostriedky na svoju ochranu. Vzhľadom na vzniknutú situáciu sa vzdáva všetkých výkonných pozícií v investičnej skupine Penta. Naďalej zostáva jej spoluvlastníkom,“ uviedla Penta v stanovisku.

Prečítajte si tiež: Prečo Haščáka obvinili teraz a kto sa má báť pokračovania

Ian Child Foto Penta
Ian Child Foto Penta

Ministerstvo životného prostredia vyhralo spor o zaplatenie vyše 34 miliónov eur so spoločnosťou Interblue Group. Okresný súd Bratislava I žalobu spoločnosti zamietol v celom rozsahu. Rozsudok nie je právoplatný, žalobca môže proti nemu podať odvolanie.

Spor sa ťahal od roku 2016. Predmetom sporu boli nároky spoločnosti Interblue Group (Europe) AG z predaja emisných kvót z čias prvej vlády Roberta Fica a ministrov za SNS.

Súd uviedol, že žalobca neuniesol dôkazné bremeno týkajúce sa jeho aktívnej vecnej legitimácie.

Minister životného prostredia Ján Budaj rozhodnutie súdu víta a konštatuje, že kauza nehospodárneho nakladania s majetkom štátu je vo finále. „Ostatné dni sa dozvedáme, ako sa prostredníctvom fiktívnych pohľadávok chystalo vykradnutie štátu, a to napojením na justičné kriminálne prostredie. Preto som rád, že v rozsudku sa preukázala špekulatívna povaha žaloby,“ povedal Budaj.

Sporný predaj emisných kvót oxidu uhličitého americkej spoločnosti Interblue Group je z roku 2008. Slovensko vtedy predalo 15 miliónov ton za cenu 5,05 eura za tonu, pričom okolité krajiny zrealizovali ich predaj výhodnejšie. Emisné kvóty predané Interblue Group, ktorá vraj takto zarobila 47 miliónov eur, mali skončiť v Japonsku. (tasr)

Plénum Národnej rady pokračuje v diskusii o návrhu štátneho rozpočtu. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga po rokovaní poslaneckého grémia informoval, že na prerokovanie rozpočtu boli splnené všetky podmienky stanovené rokovacím poriadkom.

Ten Šeliga označil za nadriadený voči zákonu o tripartite, na ktorého nedodržanie poukázal predseda Smeru Robert Fico. Šéf Smeru jeho výklad zákonov odmieta. Nevidí problém v tom, aby sa prerušila schôdza NR SR a stretla sa tripartita, ktorá by k rozpočtu zaujala stanovisko.

Šeliga vysvetlil, že kontaktovali ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) a ten povedal, že nie je možné zvolať tripartitu, pretože ju jeden z partnerov blokuje. Vysvetlil, že v súvislosti s rokovaním v pléne boli splnené podmienky stanovené rokovacím poriadkom.

Ten podľa jeho slov stanovuje podmienky, keď možno rokovať o rozpočte. Sú to zachovanie termínu predloženia návrhu rozpočtu, rokovanie príslušných výborov a to, že návrh o rozpočte ide rovno do druhého čítania. Uviedol, že tieto splnené boli, preto sa o rozpočte bude rokovať ďalej.

„Hrubo porušujete zákon. Nechápem, prečo lámete zákon na kolene,“ reagoval Fico a vyzval koalíciu, aby aspoň budila zdanie, že rešpektuje zákon. Tvrdí, že sociálnym partnerom ani nebola poslaná pozvánka a nie je pravda, že tripartita nemôže rokovať. Nevidí problém ani v tom, že by sa na dve hodiny prerušilo rokovanie NR SR a zvolala sa tripartita.

Podobne to vidí aj podpredseda Smeru a NR SR Juraj Blanár. V tomto prípade je podľa neho jasné, že zákon o tripartite nebol dodržaný. Zdôraznil, že toto sa nestalo, odkedy zákon nadobudol účinnosť, dokonca ani za vlády Ivety Radičovej. „Majú sa sociálni partneri vyjadriť, o to viac v čase, keď čelíme pandémii,“ podotkol. Rovnako žiada, aby sa prerušila schôdza NR SR a zvolalo sa rokovanie tripartity. (tasr)

Elon Musk nevylučuje, že by sa Tesla mohla spojiť s inou automobilkou. Podľa neho by firma bola ochotná rokovať s konkurentom, ktorý by spojenie považoval za „dobrý nápad“.

Tesla sa tento rok vďaka rastúcemu záujmu o elektromobilitu stala z hľadiska trhovej hodnoty najväčšou automobilkou na svete. V súčasnosti sa jej trhová kapitalizácia pohybuje blízko 550 miliárd dolárov.

Objem výroby Tesly pritom predstavuje len zlomok v porovnaní s produkciou tradičných veľkých automobiliek, ako napríklad Volkswagen.

Tesla vlani dodala zákazníkom 367 500 elektromobilov, zatiaľ čo odbyt VW dosiahol takmer 11 miliónov áut. Trhová hodnota Volkswagenu sa však pohybuje len okolo 78 miliárd eur. (čtk, dpa)

Francúzsko zavedie náhodné kontroly na hraniciach v blízkosti lyžiarskych stredísk v susedných krajinách, aby odradilo ľudí od cestovania do zahraničia. Polícia by Francúzov pri návrate domov mohla poslať do 7-dňovej izolácie.

Podľa premiéra Jeana Castexa je cieľom opatrenia predísť prípadnej ďalšej vlne epidémie a odradiť ľudí od cestovania do krajín, kde je povolené zjazdové lyžovanie, napríklad do Švajčiarska.

Európa je vo veci povolenia lyžovania v najbližších týždňoch rozdelená na dva tábory. Na strane Francúzska stojí Taliansko aj Nemecko, ktoré odmietajú otváranie stredísk pred koncoročnými sviatkami.

Opačný postoj má Švajčiarsko, ktoré povolilo lyžovanie, a Rakúsko, ktoré by malo predstaviť svoj plán dnes. Na lyžiarsku sezónu sa pripravujú aj areály v Česku, hoci stále nie je jasné, v akom termíne a za akých podmienok budú môcť byť otvorené pre verejnosť. (bfmtv)

Na oddlženie nemocníc by mali ísť financie do výšky 575 miliónov eur, schválila to vláda. Návrh musí ešte odobriť parlament.

Možnosť zapojiť sa majú dostať všetky nemocnice bez ohľadu na ich právnu formu či vlastníctvo.

„Cieľom návrhu je riešiť finančnú situáciu nemocníc vo vzťahu k ich veriteľom v oblasti existujúceho stavu záväzkov po lehote ich splatnosti, ako aj realizáciu opatrení na úrovni nemocníc s cieľom zamedzovať ich ďalšiemu zadlžovaniu. Sprievodným podporným opatrením má byť uvoľnenie zdrojov na oddlženie nemocníc,“ píše sa v návrhu.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že spolu s ministerstvom financií vytvorilo finančný mechanizmus, v rámci ktorého budú mať veritelia možnosť uspokojiť svoje pohľadávky voči nemocniciam. Proces má byť transparentný, efektívny a postavený na princípe rovnakých podmienok účasti pre všetkých.

V prípade, že prihlásená pohľadávka veriteľa nebude v tomto mechanizme uspokojená, práva veriteľa z titulu vlastníctva pohľadávky voči nemocnici nezanikajú a ostávajú nezmenené aj so všetkými právnymi nárokmi. To isté platí aj v prípade, že sa veriteľ do tohto mechanizmu nezapojí.

Predpokladom zapojenia veriteľa do procesu oddlžovania bude vzdanie sa všetkého príslušenstva k pohľadávkam, najmä úrokov z omeškania, rôznych zmluvných pokút, sankcií či poplatkov, ktoré vznikli ako dôsledok omeškania so splatením istiny pohľadávky, a diskont z istiny vo výške podľa zvolenej formy oddlžovania.

Celkovo bolo v rámci procesu doposiaľ oddlžených 209 115 pohľadávok a 307 dodávateľov vo výške 267 miliónov eur. Veritelia v rámci oddlženia poskytli diskont v objeme 7,1 miliardy eur.

Po poslednej etape oddlženia ku koncu minulého roka zostali nevysporiadané záväzky voči veriteľom vo výške 132,8 milióna eur. Z toho na jeden subjekt, ktorý skupoval pohľadávky za účelom ich ďalšej kapitalizácie, pripadala suma vo výške 112,6 milióna eur.

Rezort zdravotníctva objasnil, že tvorbu ďalšieho dlhu pre nasledujúce roky odhadovali na rok 2017 vo výške 81 miliónov eur, na rok 2018 vo výške 67 miliónov eur, na rok 2019 vo výške 55 miliónov eur a na rok 2020 vo výške 43 miliónov eur.

Zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva predstavovali ku koncu minulého roka napokon záväzky 541,80 milióna eur. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať