Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Aký ťažký je život seniorov: dôchodca si postavil stan, nevedel už vydržať v zariadení

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zariadenie pre seniorov IRIS v Bratislave na Heydukovej ulici po razii zatvorili a dvaja zamestnanci skončili vo väzbe. Sú podozriví, že seniorom podávali lieky, ktoré ich utlmovali, niektoré prípady mohli mať aj smrteľné následky. Lieky im dával vyučený kuchár, ktorý sa vydával za lekára. Zariadenie hneď zrušili, seniorov umiestnili v rôznych iných zariadeniach, hovorí odborníčka na sociálnu starostlivosť Lýdia Brichtová.

Žijú slovenskí seniori v zariadeniach dôstojne?

V niektorých zariadeniach sa zabezpečujú len základné životné potreby – bývanie, strava, hygiena, ale ďalej už s klientom nepracujú. Nerobia aktivity, terapie.

Existujú zariadenia, ktoré neposkytnú ani ten základ, napríklad neprebaľujú klientov tak často, ako treba, alebo ich nenakŕmia?

To sa deje veľmi výnimočne. Drvivá väčšina podľa mňa základné veci poskytuje. Ale potom máte zariadenie, kde už nerobia nič navyše, napríklad tam nájdete ľudí, ktorí neboli 30 rokov von zo zariadenia, pretože ich nik nevezme von. Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím robila monitoringy a na jednej konferencii povedala, že v mnohých zariadeniach sociálnych služieb sú horšie podmienky ako vo väzniciach, ktoré tiež navštevuje.

V čom?

Od nedostatku súkromia až po to, v akých priestoroch ľudia bývajú, nedodržiavajú sa tam ľudské práva. Vezmú vám preukazy, nemôžete rozhodovať o tom, čo budete robiť. Do izby idete len vtedy, keď vám to dovolia.

Zariadenie IRIS na Heydukovej funguje od roku 2015. Ministerstvo práce, ktoré tam posielalo peniaze, reaguje, že podávanie liekov nekontroluje. Ako funguje kontrola v takýchto zariadeniach?

Na Slovensku máme osobitný orgán – Dohľad nad poskytovaním sociálnych služieb a ten by mal kontrolovať aj dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd. To, čo sa dialo na Heydukovej, do tejto oblasti určite patrilo. Nemôže niekto ohrozovať vašu bezpečnosť alebo zneužívať vašu situáciu. Ale v roku 2016, čo je posledný zverejnený údaj, urobil tento orgán 16 dohľadov. Ide o desaťtisíce ľudí, ktoré tieto služby využívajú, lebo v tom sú všetky druhy služieb – krízová intervencia, služby na podporu rodiny a detí, pre ľudí s postihnutím aj seniorov. Na 16 kontrolách nezistíte nič.

Kto by mal kontrolovať podávanie liekov?

Pri podávaní liekov máme rezortizmus. Jedno je poskytovanie sociálnych služieb a druhé je ošetrovateľstvo, ktoré by mal kontrolovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Preto aj ministerstvo práce odpovedá, že to nie je v ich kompetencii.

Foto – TASR

Lýdia Brichtová (65)

Absolventka práva, má aj vysokoškolské vzdelanie III. stupňa v odbore sociálna práca. Takmer 25 rokov pôsobí v problematike sociálnej ochrany pre znevýhodnené skupiny so zameraním na koncepčnú a legislatívnu činnosť. Patrí k štatutárom a hovorcom SocioFóra – nezávislej platformy poskytovateľov sociálnych služieb, spolupracuje aj s inými mimovládnymi organizáciami v sociálnej oblasti. Je poradkyňou podpredsedníčky parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS), pracovala na ministerstve práce, spolupracovala na programe kandidáta na primátora Matúša Valla Plán Bratislava.

Zlyhali pri zariadení IRIS na Heydukovej kontrolné orgány?

Áno. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou jednoznačne. Museli tam byť zistené

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Pomôcku pre pochopenie, aký je rozdiel medzi štátnym rozpočtom a rozpočtom verejnej správy a ktorý čo obsahuje, zverejnila rozpočtová rada.

Zdieľať

Audítorka Renáta Blahová kritizuje postavenie Penty v zdravotníctve. „Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili,“ píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako by sa verejnosť, podnikatelia, politici a verejné inštitúcie mali správať k Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám po tom, čo je už preukázané, že v minulosti spoluorganizoval korupčné schémy v prostredí vrcholovej politiky?

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku:

Verejnosť by mala byť vo vlastnom záujme vnímavejšia už aj na potenciálny konflikt verejného záujmu (zdravie občanov) so súkromným (maximalizácia zisku finančnej skupiny). Napríklad hromadné výzvy občanov na bojkot ZP Dôvera sa začali až po zverejnení nahrávok. Dôležité je, že to je krok správnym smerom a verejnosť začína byť na korupciu citlivejšia.

Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili. V žiadnej z krajín EÚ sa do zdravotníctva takým dominantným a agresívnym spôsobom súkromný kapitál neinfikoval.

Rovnako platí, že by sa aj seriózne podnikateľské subjekty, najmä tie, ktoré kladú dôraz na corporate governance, mali voči subjektu, ktorý je zapojený do masívnej korupčnej schémy, jednoznačne vymedziť. Je to v konečnom dôsledku v ich podnikateľskom záujme, korupčné prostredie nie je dlhodobo udržateľné a ohrozuje aj ich existenciu.

Boj proti korupčným praktikám je, pravdaže, témou aj v iných krajinách. Na ilustráciu čitateľom pripomeniem najväčšie prípady u našich susedov: Pandur v ČR (2006) a Buwog v AT (2004).

V prvom bol napriek nejasnej dôkaznej situácii český lobista Dalík už po 8 rokoch od začiatku procesu právoplatne odsúdený za korupciu štátnych úradníkov.

V druhom rakúska verejnosť aj obžalovaní lobisti a poradcovia bývalého rakúskeho ministra financií Grassera už 10 rokov od spustenia vyšetrovania korupčnej aféry čakajú na ukončenie komplikovaného, ale dôkladného a verejnosti prístupného súdneho procesu. Z verejných inštitúcií sú, pravdaže, v oboch procesoch rozhodujúce súdy a prokuratúra.

Držme si palce, aby sme sa v boji proti korupcii posúvali správnym smerom; nadchádzajúce voľby sú dôležitým míľnikom. Správnou voľbou tak môže prispieť každý z nás. A nezabúdajme, že naša krajina sa vo vnímaní korupcie od svojich susedov až tak nelíši. Ak sa vám to nezdá, kliknite si na interaktívnu mapu.

Čítajte aj odpovede ostatných členov Panelu expertov

Zdieľať

Skupina CMI, ktorú spoluvlastní Daniel Křetínský, kúpila podiel 4,07 percenta v spoločnosti ProSiebenSat.1 Media. Nákup podielu v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti označila CMI za súčasť novej stratégie.

Tá spočíva v nákupe minoritných akciových podielov v európskych mediálnych spoločnostiach.

„Táto investícia prináša pre CMI aj prvok diverzifikácie, kedy po výraznejších investíciách do oblasti tlače vrátane digitálnych aktív a vstupu na trh rádií investuje aj do oblasti celoplošnej televízie, ktorá je spoločne s internetom dominantným formátom na reklamnom trhu,“ uviedla skupina Czech Media Invest.

Křetínský vlastní v CMI polovičný podiel. Ďalšími spolumajiteľmi sú Patrik Tkáč (40 %) a Roman Korbačka (10 %).

CMI vydáva v Česku štyri denníky a niekoľko desiatok časopisov. Vlastní aj rozhlasové stanice v Česku a v Rumunsku, od minulého roku je majiteľom aj niekoľkých francúzskych tlačených periodík, kúpila aj podiel v denníku Le Monde. (čtk)

Zdieľať

Koncern Volkswagen v septembri predal klientom 904 200 vozidiel. To je medziročný nárast o viac než 9 percent. Dôvodom rastu sú slabé výkony v rovnakom období minulého roka.

Vtedy automobilka nepredávala niekoľko modelov v súvislosti s nábehom novej procedúry merania spotreby a emisií. V Európskej únii totiž začala platiť prísnejšia metodika merania spotreby (WLTP), ktorá bola reakciou na emisný škandál.

V letných mesiacoch zasa v predstihu ponúkali automobilky vysoké zľavy, aby predali autá, ktoré normy nespĺňali. V dôsledku toho prudko vzrástol predaj v auguste. (automobilwoche, tasr)

Zdieľať

Ako sa správať k Pente: Odpovedajú Mikloš, Blahová, Ovčarik, Molnárová, Hirman, Kovalčík, Vašáková, Svorenčík, Ježíková a Melioris

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ivan Mikloš o tom, ako sa správať k Pente po zverejnení nahrávok Gorily: „Keďže cítim politickú spoluzodpovednosť, myslím si, že mi neprislúcha dávať rady žiadnym ľuďom ani inštitúciám v tom, ako by sa mali správať voči Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám.“

Zdieľať

Silné overovanie klientov dostalo odklad

Banky v Európe dostali odklad povinnosti takzvaného silného overovania klienta. To malo prísť už od polovice septembra a týka sa napríklad platieb kartami na webe. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) nastavil nový termín na koniec budúceho roka.

Centrálnym bankám odporučil, aby sa nezameriavali len na kontrolu toho, či banky vo svojej úlohe pri silnom overovaní klienta uspeli. Ale mali by  aktívne sledovať aj celú prípravu.

Posun termínu zo strany EBA sa očakával, predbežné posuny konečného termínu odobrovali centrálne banky komerčným bankám po celej Európe. Nevedeli sa totiž novým pravidlám prispôsobiť. Nie preto, že by sa nepripravovali. Zaskočila ich však pred letom samotná EBA. Vydala správu so súhrnom záverov, čo silnej autentifikácii vyhovuje a čo nie. Škrtla im viac možností, s ktorými počítali.

Silné overovanie klienta, takzvané SCA (strong customer authentication) hovorí o tom, že klient musí byť vždy overený aspoň dvomi z troch faktorov. Tieto tri faktory sú: niečo, čo klient vlastní, niečo, čo vie, a overenie, kým je.

Na Slovensku aj v mnohých iných štátoch je zaužívané, že pri platení kartou na webe človek zadá údaje z karty, cez systém 3D Secure je overený a na povolenie transakcie musí zadať SMS kód, ktorý príde na jeho telefón. V kartových schémach Visa aj MasterCard sa práve 3D Secure zavádzal preto, aby boli platby bezpečné. A postupne sa zavádza jeho vyšší štandard, 3D Secure 2.0.

Lenže podľa výkladu EBA údaje o karte nie sú niečo, čo klient „vie“. A 3D Secure nič nehovorí o tom, „kým je“, aj keď sa posudzujú jeho dáta. Z dvojfaktorovej autentifikácie tak banky pri kartách spĺňajú len jednu – overenie toho, čo klient má, teda zariadenia cez SMS.

Teraz dostali banky čas. Budú hľadať riešenia, aby pravidlám EBA vyhoveli.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať