Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Po zosuvoch začali D1 pri Ružomberku po rokoch znovu naplno stavať, kolóny môžu zostať do roku 2022

Slávnostný začiatok razenia tunela Čebrať v roku 2014. Foto - Tasr
Slávnostný začiatok razenia tunela Čebrať v roku 2014. Foto – Tasr

Po troch rokoch začínajú opäť naplno stavať D1 pri Ružomberku. Pokyn vydal minister dopravy Árpád Érsek.

„Zhotoviteľ začal s razením tunela Čebrať z východného portálu. Zo získaného materiálu pri razbe tunela sa bude budovať teleso diaľnice,“ píše Národná diaľničná.

Diaľnicu Hubová – Ivachnová (15 km) prestali naplno stavať, keď sa tam v roku 2015 zosunul svah, v roku 2016 stavbu formálne zastavili. Ukázalo sa, že trasu treba zmeniť.

Potom sa zháňali dodatky a posudok o dopade novej trasy na prírodu (prišlo 159 požiadaviek laickej a odbornej verejnosti).

Teraz majú diaľničiari všetky povolenia v rukách. To je pre Ružomberčanov a vodičov, ktorí tadiaľ jazdia, mimoriadne dôležitá správa. Dopravná situácia v meste je taká vážna, že mesto sa stáva známym protestnými blokádami.

Po novom sa už miestni nebudú pozerať na prázdne stavenisko. V kolónach však s veľkou pravdepodobnosťou budú stáť ešte niekoľko rokov. Diaľnica bude hotová v roku 2022, aj to iba, ak sa už nič nestane.

Pellegrini pýta rýchle riešenie, také nie je

Situácia je taká vážna preto

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kondrót ustúpil pri ďalšej novele podozrivej z pokusu o pomoc Babišovi

Poslanec Maroš Kondrót zo Smeru ustúpil pri novele, pre ktorú ho v SaS podozrievali z pokusu pomôcť Duslu Šaľa Andreja Babiša. On aj ďalší koaliční poslanci podporili pozmeňujúci návrh od Karola Galeka z SaS, ktorý spornú novelu okresal. „Ušetrili sme ľuďom sedem miliónov eur ročne v účtoch za elektrinu, na ktoré by sme sa museli všetci spoločne poskladať Andrejovi Babišovi,“ povedal Galek.

Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR
Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR

Minúta po minúte

Zdieľať

Útok dronov na najväčšie ropné zariadenie na svete zrejme zdvihne ceny komodity

Dva útoky na veľké saudskoarabské ropné zariadenia spôsobia výpadok zhruba 5 % svetovej produkcie ropy. Po víkende tak zrejme stúpnu ceny ropy na svetových trhoch.

Prečo je to dôležité: Saudská Arábia dodáva v súčasnosti trhu asi 10 percent svetových dodávok ropy, aktuálny výpadok by mal byť vo výške 5 miliónov barelov denne.

Financial Times tvrdí, že výpadky by mohli byť relatívne rýchlo nahradené, no trhy budú minimálne v prvých dňoch tak či tak zasiahnuté.

Spoločnosť Saudi Aramco ani saudskoarabské oficiálne orgány ani 15 hodín  po útoku nepovedali, aký je odhadovaný rozsah škôd.

Problémom sú aj pochybnosti, či Saudská Arábia dokáže zabezpečiť ochranu svojich zariadení pred útokmi dronov v budúcnosti. To by mohlo ceny ropy ovplyvňovať dlhšie.

Útočili jemenskí povstalci: K sobotňajšiemu útoku na dve veľké ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci húsíovia.

Ich vojenský hovorca vyhlásil, že vyslali desať dronov, aby zaútočili na závod na spracovanie ropy v Búkjaku a ropné pole Churajs na východe krajiny. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca súčasne varoval, že útoky húsíov proti Saudskej Arábii sa len zintenzívnia, ak bude vojna v Jemene pokračovať. „Jedinou možnosťou pre saudskoarabskú vládu je prestať na nás útočiť,“ vyhlásil vo vystúpení, ktoré odvysielala satelitná televízia húsíov.

Saudskou Arábiou vedená vojenská koalícia bojuje proti povstalcom v susednom Jemene od marca 2015.

Útok na najväčšie ropné zariadenie na svete:       

Terčom jedného útoku bol spracovateľský závod štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Saudi Aramco v Búkjaku, ležiacom neďaleko pobrežného mesta Dammán vo Východnej provincii.

Firma označuje svoje zariadenie v Búkjaku za „najväčší závod na stabilizáciu ropy na svete“. Závod spracováva tzv. kyslú ropu na sladkú, ktorú potom prepravujú na prekládkové stanice na pobreží Perzského zálivu a Červeného mora. Podľa odhadov dokáže spracovať až sedem miliónov barelov ropy denne.

Závod bol v minulosti terčom militantov. Samovražední bomboví útočníci al-Káidy sa neúspešne pokúsili zaútočiť na tento ropný komplex vo februári 2006.

Druhým miestom útoku bolo podľa ministerstva ropné pole Churajs.

Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.
Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.