Denník N

Cestovka dostala takmer 200-tisíc z eurofondov, aby školila 90 ľudí o holokauste

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Projekt spochybnili aj jeho hodnotitelia, ktorí napísali, že nie je zaručená odbornosť. Autority, ktoré sa zaoberajú holokaustom, o činnosti cestovky ViVa Tours veľa nevedia.

Cestovná kancelária ViVa Tours dostala v polovici júla 189-tisíc eur z eurofondov, aby vzdelala 80 študentov a desať budúcich lektorov o holokauste.

Projekt má názov Odkaz holokaustu a jeho dosah na dnešných mladých ľudí. Pred schválením sumy ho posudzovali dvaja hodnotitelia. Spochybnili odbornosť projektu, nič to však nezmenilo na tom, že cestovná kancelária uspela a ministerstvo školstva peniaze na tento projekt schválilo.

Kritické hodnotenie

Hodnotiteľ si všimol, že „garanti“ a „experti“ projektu vyštudovali odbor lesný inžinier a informatik. Cestovná kancelária podľa hodnotiteľov nemá dostatočnú odbornú kapacitu, aby zabezpečila projekt garantmi odborných aktivít a expertmi na problematiku šoa (holokaust, pozn. red.) a lektormi. Chýbajú im odborníci z oblasti religionistiky alebo judaistických štúdií.

Certifikát o absolvovaní krátkeho seminára o špecifikách holokaustu nepovažuje hodnotiteľ za dostačujúci. „Garancie sú zjavne nedostatočné,“ napísal. Projektového manažéra a garanta projektu spochybnil tým, že človek s rovnakým menom, priezviskom aj titulom z Bratislavy je identifikovaný ako možný dlžník na poistnom.

Napriek výhradám cestovná kancelária dostala v hodnotení dosť bodov na to, aby jej ministerstvo peniaze pridelilo – celkovo dostali 87 zo sto bodov aj napriek vážnym výhradám k odbornosti.

Šéfka firmy: Je to naša srdcová záležitosť

Konateľka ViVa Tours Štefánia Matejová neodpovedala priamo na otázky, kto zaručí odbornosť projektu alebo prečo žiadali o takmer 200-tisíc eur, keď má firma len dvoch zamestnancov a tržby 23-tisíc eur ročne. Odkázala len na zmluvu zverejnenú podľa zákona v Centrálnom registri.

„Nepochybne túto činnosť budú vykonávať odborníci s niekoľkoročnou praxou, s ktorými už spolupracujeme, máme dobré výsledky, aj referencie,“ tvrdí šéfka cestovnej kancelárie a odkazuje na to, že to posudzovalo ministerstvo. Tému holokaustu označila za ich srdcovú záležitosť.

„Spoločnosť ViVa Tours, ako organizátor aj poznávacích zájazdov

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Eurofondy v školstve

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie