Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Lekár často prijme nového pacienta, len keď musí. Kto býva v inom obvode, má smolu

Foto - TASR
Foto – TASR

V niektorých častiach Slovenska lekári chýbajú úplne, inde po odchode lekára na penziu rozdelia jeho pacientov medzi ostatných lekárov, ktorí ordinujú v okolí.

Marek potreboval nového všeobecného lekára. Trvalý pobyt má ešte u rodičov, ale pracuje a žije v Bratislave.

Keďže býva v podnájme, nemá v hlavnom meste trvalý pobyt. Všeobecného lekára však potrebuje mať čo najbližšie, a tak začal hľadať lekára, ktorý by mu v Bratislave vyhovoval. Marek chcel, aby sa k nemu dalo objednať, aby ordinoval v hodinách, keď ešte nie je v práci; pozeral si pritom aj hodnotenia na internete.

Postupne bol u ôsmich lekárov, vo viacerých mestských častiach. Šesť z nich ho odmietlo hneď, v siedmej ambulancii mu povedali, nech sa ozve, keď sa lekár vráti z dovolenky. Až v poslednej povedali, že aj keď nepatrí do ich rajónu, prijmú ho do evidencie.

Prečo ho ostatní lekári, ktorých navštívil, neprijali? Ako dôvod uviedli, že majú veľa pacientov a nie je z ich obvodu, tak ho prijať nemusia.

Po niekoľkých týždňoch hľadania je Marek rád, že ho nejaký lekár prijal. Taký problém ako on má mnoho ľudí. Niektorí nechcú navštevovať lekára, ktorý je v ich obvode, lebo im nevyhovuje alebo preto, že pracujú či žijú inde.

Podľa zákona si síce pacienti môžu vybrať lekára, ktorého chcú, ale keďže ich má možnosť odmietnuť, často sú nakoniec radi, že ich nejaký lekár prijme.

V Bratislave je to vypuklý problém najmä preto, že tu mnoho ľudí pracuje alebo študuje, ale nemajú tu trvalý pobyt. Asociácia súkromných lekárov aj župy však potvrdzujú, že takéto problémy riešia na celom Slovensku, a nielen u všeobecných lekárov, ale aj u špecialistov či zubárov.

„Pri výbere lekára sa pacienti zvyknú orientovať podľa hodnotení na internete. Snažia sa dostať k tým lekárom, ktorí majú v danom regióne najlepšie hodnotenia,“ hovorí hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo Jana Bendová.

No najlepšie hodnotení lekári 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie