Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Bratislavská hlavná stanica má novú čakáreň za milión

Jeden z priestorov nových čakární. Foto – TASR
Jeden z priestorov nových čakární. Foto – TASR

Trištvrte roka trvalo, kým na bratislavskej stanici zrekonštruovali bývalú reštauráciu na čakáreň. Reštaurovali v nej aj pôvodné fresky a stĺpy.

Bratislavská hlavná stanica má zrekonštruovanú čakáreň. Otvorili ju v piatok, nachádza sa v historickej budove stanice a cestujúci v nej uvidia aj pôvodné fresky a zreštaurované historické stĺpy.

Celé to stálo 825 560 eur bez DPH a takto to vyzerá:

Foto – TASR
Foto – TASR
Foto – TASR

Takmer miliónová prestavba bola podľa železničiarov efektívna.

„Tieto dve veľké miestnosti, kde v minulosti bola reštaurácia, boli desiatky rokov zatvorené a nijakým spôsobom nevyužívané,“ povedala hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Pripomenula, že prerábaná budova je ešte z roku 1871, a preto všetko, čo prinesie vyšší komfort, je veľmi žiadané.

Zoznam prác na stanici

 • Vybudovanie novej prípojky NN (nízkeho napätia),
 • úprava NN rozvodov, štruktúrovanej a optickej kabeláže, zriadenie WiFi smerovačov,
 • ústredné vykurovanie a vzduchotechnika,
 • výmena dlažby, obkladov a podhľadov,
 • nátery a maľby,
 • vybudovanie informačného systému pre cestujúcich,
 • vybudovanie rozhlasového zariadenia,
 • zriadenie kamerového systému,
 • stolárske, klampiarske a tesárske práce, dodanie mobiliáru,
 • realizácia nových posuvných dverí a repasácia zvyšných poškodených okien a dverí,
 • kompletná výmena osvetlenia,
 • reštaurovanie pôvodných historických stĺpov,
 • reštaurovanie pôvodných fresiek

Prerábku zadali firme SP PLUS koncom minulého roka, podľa zmluvy s ňou mala byť hotová už v júli.

„Pri rekonštrukcii starej reštaurácie na novú čakáreň bolo veľmi citlivo skĺbené reštaurovanie a rekonštruovanie historických prvkov starej budovy s modernými materiálmi a technológiami,“ povedal šéf firmy SP Plus Vladimír Štiglinc.

Pri úvodnom búraní sa vyviezlo viac ako 110 ton sute. „V stenách sme vysekali takmer 1000 metrov drážok na umiestnenie kabeláže. V elektroinštaláciách bolo natiahnutých 4100 m káblov, z toho 2600 m silových a 1500 m slaboprúdových káblov,“ vymenoval Štiglinc.

Železničiari vyberali víťaza cez prieskum trhu, rozhodla podľa ich slov najnižšia cena.

Pre ilustráciu, keď železničiari rekonštruovali stanicu a priľahlé objekty v Trenčianskej Teplej, trvalo to 4 mesiace a robila to firma RISS Plus s cenou 124 346 eur bez DPH (najnižšia cena v obstarávaní) .

Bratislavská hlavná stanica je predmetom kritiky dlhé roky. Súčasťou prác na novej čakárni bola aj technická príprava pre dočasné umiestnenie osobných pokladní pred druhou plánovanou fázou rekonštrukcie stanice.

„Čaká nás ešte veľa práce, no ak budú mať ľudia aj vďaka týmto pekným priestorom čakárne pocit, že chodia na stanicu, ktorá je čistá, kde sú dobré služby, potom budú mať aj väčší záujem o cestovanie vlakom a o to nám ide,“ skonštatoval minister dopravy Árpád Érsek.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Koronavírus už definitívne nie je len problém Ázie
 • Ekonomické programy strán: Slovenskú ekonomickú spoločnosť najviac uspokojila PS/Spolu
 • Parlament: Poslanci schválili skrátené konanie o 13. dôchodkoch
 • Makro: Nemecká ekonomika v štvrtom kvartáli stagnovala, potvrdil štatistický úrad

Minúta po minúte

Zdieľať

Japonské akcie sa pre koronavírus oslabili na štvormesačné minimum. Hlavný index tokijskej burzy Nikkei odpísal 3,3 percenta a vykázal tak najhorší jednodňový výsledok za 14 mesiacov.

Nikkei stratil hneď po otvorení trhu 4,5 %, v závere obchodovania sa mierne posilnil a uzatváral na 22 605,41 bodu.

So stratou skončili akcie 98 percent najvýznamnejších firiem, čo je najvyšší pomer za dva roky, píše Reuters.

Akcie Toyoty klesli o 3,7 %, Fast Retailing (materská firma výrobcu oblečenia Uniqlo) stratila 4,2 %. Obe firmy sú veľmi závislé od globálnych dodávateľských reťazcov, ktoré sú prerušené výpadkami v čínskych továrňach.

Padali aj americké akcie:

Najväčším percentuálnym poklesom za 2 roky otvorili nový týždeň americké akcie. Index Dow Jones klesol v pondelok o 3,5 %.

Reagoval na prudký rast počtu ochorení novým koronavírusom mimo Číny, ktorý vyvolal obavy z oveľa vážnejšieho dosahu na globálny rast, než sa doteraz predpokladalo. (čtk)

Zdieľať

Pri hlasovaní o zrušení diaľničných známok nebolo v sále dosť poslancov. Bude sa opäť rokovať o 10. 20 h.

Zdieľať

Predseda parlamentu prerušil schôdzu do 10. hodiny, do sály prichádzajú poslanci. O 10. hodine sa bude hlasovať o skrátenom legislatívnom konaní k 13. dôchodkom.

Zdieľať

Poľská sieť drogérií Hebe plánuje expanziu na slovenský a český trh. Reťazec je súčasťou portugalskej maloobchodnej skupiny Jerónimo Martins Group, ktorá kontroluje tiež najväčšiu poľskú sieť potravín Biedronka.

O expanzii Hebe k južným susedom Poľska sa zmienil šéf Jerónimo Martins Pedro Soares dos Santos. Nespresnil však, koľko obchodov v Česku a na Slovensku plánujú otvoriť, píše portál Esmmagazine.com.

Hebe prevádzkuje v Poľsku zhruba 270 obchodov, jej tržby sa vlani zvýšili o takmer štvrtinu na 259 miliónov eur.

Vlani spustila na poľskom trhu internetový obchod, ktorý má mesačne zhruba 1,2 milióna návštevníkov.

Na expanziu do ďalších krajín sa pripravujú aj potraviny Biedronka. Podľa Soaresa dos Santos by mohli vstúpiť do Rumunska, zvažujú skôr prevzatie zavedenej firmy, než rozvoj biznisu od nuly.

Jerónimo Martins je druhou najväčšou maloobchodnou spoločnosťou v Portugalsku. Okrem domáceho a poľského trhu je aktívna ešte v Kolumbii.

Zdieľať

Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka vo štvrtom štvrťroku podľa očakávania stagnoval. Vo svojej konečnej správe to dnes uviedol spolkový štatistický úrad, ktorý tak potvrdil predbežné údaje. V predchádzajúcom kvartáli HDP rástol o 0,1 percenta.

Hlavný podiel na výsledku mal pokles vývozu.

Export v období od októbra do decembra klesol v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi o 0,2 percenta. To znamená, že čistý obchod ubral z hospodárskeho výkonu zeme, ktorá je od vývozu závislá, 0,6 percenta. Podnikové investície sa znížili o 0,2 percenta a stagnovali výdavky domácností.

Za celý vlaňajšok sa HDP najväčšej európskej ekonomiky zvýšil o 0,6 percenta. To je výrazne menej než v predchádzajúcich dvoch rokoch a najhorší celoročný výsledok od roku 2012.

Spolková centrálna banka varovala nemeckých exportérov, že pravdepodobne utrpia šírením nového koronavírusu a uviedla, že nevidí známky možného oživenia ekonomiky v prvom štvrťroku.

Výsledok za štvrtý štvrťrok dokazuje, že nemecká ekonomika nie je na epidémiu, ktorá narušuje dodávateľské reťazce, dobre pripravená, uviedla agentúra Bloomberg. (čtk)

Zdieľať

Múdrych aj koncepčných opatrení je v opozičných volebných programoch dostatok a prekvapilo ma najmä to, že na väčšine dôležitých sa demokratická opozícia zhoduje, hovorí v Paneli expertov o pozitívach volebných programov Renáta Bláhová.

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Čo vás v dobrom prekvapilo vo volebných programoch pred aktuálnymi parlamentnými voľbami?
Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku

Najviac opatrení priaznivých pre podnikateľov má v programe jednoznačne SAS, najoriginálnejšie z nich je asi „kilečko“. Avšak múdrych aj koncepčných opatrení dôležitých z pohľadu dlhodobej udržateľnosti celkového hospodárenia krajiny je v opozičných volebných programoch dostatok: v dobrom ma prekvapilo najmä to, že na väčšine z tých dôležitých sa demokratická opozícia zhoduje. Spomeniem tri, ktoré by podľa mňa mali byť prioritou:

 • Legislatíva bude podstatne predvídateľnejšia a jednoduchšia, ak sa zákony budú schvaľovať s účinnosťou vždy od 1. 1. nasledujúceho roka, s dostatočný predstihom, transparentne, po povinnej diskusii v parlamente a bez prílepkov. K presadeniu tohto opatrenia bude stačiť disciplína, podporuje ho jednoznačne aj vyhlásenie Desatoro zo strany obchodných komôr a AZZZ. V diskusiách koncom minulého roka sa na tom zhodli zástupcovia všetkých opozičných a dokonca aj niektorých koaličných strán.
 • Najväčší dôraz na dôležité zníženie odvodového zaťaženia práce kladie v programe Miroslav Beblavý a PS/Spolu. Na začiatok sa chce zamerať najmä na nižšiu a strednú vrstvu zamestnancov, odvahu v tomto smere určite treba pochváliť. Daňovo-odvodové zaťaženie práce je na Slovensku dlhodobo jedno z najvyšších v EÚ a znižuje jeho konkurencieschopnosť. Kým slovenskí zamestnávatelia odvádzajú štátu na odvodoch asi 35 % hrubej mzdy, nemeckí alebo rakúski len 20 %, je preto najvyšší čas začať znižovať odvody aj pre firmy, najlepšie postupne, aby bol nápor na slovenský rozpočet rozložený (napr. 1 % ročne).
 • Z pohľadu boja za menej korupcie v biznise považujem za najodvážnejší systém majetkových priznaní od Veroniky Remišovej z dielne Za ľudí. Kladie dôraz na transparentnosť, prepojenia na registre a nezávislé kontroly. Ten bol vyhodnotený ako najlepší aj analýzou Nadácie Zastavme korupciu.

Na záver si dovoľujem pripomenúť jedno účinné opatrenie na odstránenie diery spôsobenej podvodmi DPH, ktoré zatiaľ nemá v programe žiadna strana. Ide o zavedenie celoplošného systému prenesenia platenia DPH na koncového zákazníka (tzv. reverse charge). Ten by eliminoval motiváciu všetkých podvodníkov, keďže DPH by sa vyberala len na poslednom článku reťazca a nadmerné odpočty by pri firmách prakticky už neboli možné. Keďže výnimku pre tento systém už EÚ schválila pre Českú republiku, nová slovenská vláda nebude musieť veľa riskovať – stačí si počkať na zavedenie u našich západných susedov, dosahy budú z pohľadu štátneho rozpočtu pozitívne.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Toto už definitívne nie je len problém Ázie +

 • NKÚ našiel v Košiciach drahé varovanie pred zle nastavenými energetickými úsporami
 • Piráti píšu kongresu, aby Američania nepredávali Novu a Markízu
 • Špičkoví ekonómovia hovoria, ktoré programy sú k veci
Zdieľať

Špičkoví slovenskí ekonómovia najvyššie hodnotia program PS/Spolu

Ekonómov Slovenskej ekonomickej spoločnosti najviac presvedčil volebný program PS-Spolu. Za dvojkoalíciou skončili strany Za ľudí, SaS, KDH a OĽANO. Hodnotenie sa sústredilo na to, do akej miery programy pokrývajú kľúčové ekonomické otázky a výzvy.

Prečo je to dôležité: Slovenská ekonomická spoločnosť združuje špičkových slovenských ekonómov, ktorí majú kvalitné vedecké publikácie v ekonomickej oblasti alebo sa výrazne zaslúžili o rozvoj ekonomickej vedy na Slovensku.

Slovenská ekonomická spoločnosť reprezentuje slovenských ekonómov
ako plný člen Medzinárodnej ekonomickej asociácie (IEA).

Ako prebiehalo hodnotenie: Hodnotenie SES sa sústredilo na ekonomické otázky prioritné pre hospodársku politiku Slovenska .

Najvyššiu mieru pokrytia kľúčových ekonomických otázok namerali PS-Spolu (76 %), Za ľudí  dosiahla 71 %, SaS 68 %, KDH 66 % a OĽANO 64 %.
Strany Smer-SD a ĽSNS nezverejnili žiadny relevantný ekonomický program a v hodnotení prepadli.

Medzi top tri priority zaradili ekonómovia SES  otázky rozvoja vedy a výskumu, udržateľného rozvoja, dekarbonizácie, ochrany životného prostredia, ako aj inkluzívneho trhu práce a integrácie vylúčených komunít do spoločnosti a na trhu práce.
Prvým dvom z týchto oblastí priradila maximálnu prioritu aj koalícia PS-Spolu.

Zdieľať

Pozitívne prekvapenie je aj nápad SaS konsolidovať všetky výdavky na šport a voľnočasové aktivity detí do jedného fondu, ktorý má byť následne prerozdelený medzi deti vo forme športových poukazov, píše v Paneli expertov Róbert Chovanculiak.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Čo vás v dobrom prekvapilo vo volebných programoch pred aktuálnymi parlamentnými voľbami?

Robert Chovanculiak, INESS

Z programov opozičných strán ašpirujúcich na účasť v budúcej vláde bolo cítiť, že školstvo bude pre nich priorita. Venovali mu prvé kapitoly a veľké množstvo strán. Kvantita sa však nie vždy premietla do kvality a programy obsahovali pomerne veľa ťažko hodnotiteľných výziev na
posilnenie, zlepšenie, zvýšenie, zabezpečenie a podporenie. Strany tak isto pomerne ľahkovážne narábali so sľubmi na zvýšenie platov učiteľov. Ak mám vyzdvihnúť jedno pozitívne prekvapenie, tak je to nápad strany SAS konsolidovať všetky výdavky na šport a voľnočasové aktivity detí do jedného fondu, ktorý má byť následne prerozdelený medzi deti vo forme športových poukazov.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Talianska ekonomika sa v dôsledku šírenia koronavírusu dostane do recesie, predpokladajú analytici. Už v uplynulom štvrťroku sa HDP Talianska znížilo o 0,3 %.

Prvé dôsledky pocíti turistický priemysel a maloobchod, uviedli analytici, podľa ktorých by HDP mohlo poklesnúť o 0,5 %.

Koronavírusom sa v Taliansku nakazilo 220 ľudí, sedem pacientov vírusu podľahlo. V dôsledku šírenia nákazy v niektorých oblastiach Talianska zatvorili školy a zrušili kultúrne aj športové podujatia. Predčasne sa skončil aj slávny karneval v Benátkach. (reuters, čtk)

Zdieľať

Koalícia PS/Spolu má vo volebnom programe ako jediná konkrétne kroky proti dezinformáciám – vytvorenie centra pre hybridné hrozby a dezinformácie a zavedenie mediálnej výchovy na školách zameranej na rozlišovanie fake news, píše v Paneli expertov o pozitívach volebných programov Katarína Čechová.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Čo vás v dobrom prekvapilo vo volebných programoch pred aktuálnymi parlamentnými voľbami?

Katarína Čechová, špecialistka na obchodné právo, senior partner v advokátskej kancelárii Čechová & Partners, s. r. o.

Takmer všetky strany a hnutia a mnohí ich predstavitelia práve v tomto období oveľa viac ako inokedy čelia dezinformáciám z rôznych zdrojov… Pritom to nie je hrozba len pre politikov, ale pre každého z nás a predovšetkým naše deti. A zmienok o zameraní sa na elimináciu dezinformačných hrozieb je vo volebných programoch ako šafranu. Preto najviac oceňujem bod volebného programu PS/Spolu, ktorý jediný obsahuje aj konkrétne kroky: vytvorenie centra pre hybridné hrozby a dezinformácie a zavedenie mediálnej výchovy na školách zameranej na rozlišovanie fake news.

Až na drobné výnimky je vo všetkých programoch zmienka o ochrane našich lesov. Konkrétne kroky ponúka už podstatne menej strán. Najodvážnejší svieti v programe OĽaNO – osobitný zákon o štátnom podniku Lesy SR upravujúci osobnú hmotnú zodpovednosť vedenia podniku za spôsobené škody na lesoch a v lesnom hospodárstve. V kombinácii napr. s ambíciou Za ľudí zásadne obmedziť vývoz nespracovaného dreva zo Slovenska a zavedením 5 % úplne bezzásahových území v chránených oblastiach (ktoré sľubuje PS/Spolu), by sme mohli v budúcnosti rátať s tým, že na Slovensku ešte budú lesy.

A v tomto besnení proti Istanbulskému dohovoru som si dala osobitne pod drobnohľad, ktorá zo strán (samozrejme, s výnimkou SaS a PS/Spolu) uvedie vo svojom volebnom programe potrebu legislatívnej úpravy inštitútu životného partnerstva pre páry rovnakého pohlavia. A čuduj sa svete, našla sa ešte jedna – Socialisti! Aj keď asi pri hlasovaní v parlamente nebudú, je to odvážny počin (zjavne s niektorými bodmi programu Socialistov bude mať problém demokratický a podnikateľsky zmýšľajúci volič). Takže jediní popri SaS a PS/Spolu mali guráž dať si do agendy LGBTI. Škoda, že žiadna ďalšia strana, ba ani tá, ktorej by som veľmi chcela dať hlas (lebo voľby sú aj o dôveryhodných politikoch), to v programe nemá.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Americké akcie po otvorení trhu prudko klesli, index Dow Jones v prvých minútach obchodovania stratil vyše 800 bodov. Investori preferujú bezpečnejšie investície, môže za to prudký rast počtu ochorení na koronavírus mimo Číny.

Šírenie koronavírusu za hranicami pevninskej Číny vyvoláva obavy, že bude mať na globálny rast oveľa vážnejší dosah, než sa doteraz očakávalo.

Ako sa hýbu americké akcie:

 • index Dow Jones zhruba 15 minút po otvorení obchodovania klesal o 2,8 %,
 • širší index Standard & Poor’s 500 strácal 2,5 %,
 • technologický index Nasdaq si pohoršil o 2,9 %.

Jedným z mála ziskových titulov je farmaceutická firma Gilead Sciences, ktorej akcie stúpli o zhruba 5 %.

Jej experimentálny prípravok Remdesivir je podľa vyjadrení predstaviteľov WHO nádejným liekom na nový typ koronavírusu.

Ako sa šíri vírus:

Novému koronavírusu v Taliansku podľahlo už sedem ľudí, nakazených je viac ako 200 osôb. Vírus sa začal šíriť vo viacerých regiónoch na severe krajiny na konci minulého týždňa.

Podľa správy polooficiálnej agentúry ILNA má Irán 50 obetí koronavírusu, čo je najviac mimo Číny. Iránske štátne média uvádzajú nižší počet úmrtí.

Prvý prípad nákazy oznámil tiež Afganistan, dva prípady Omán. (čtk)

Zdieľať

Väčšina čínskych tovární Volkswagenu je po odstávke pre koronavírus opäť v prevádzke. Automobilka uviedla, že pre obmedzenie pohybu pre vírus bude so zákazníkmi v Číne viac komunikovať cez internet.

VW už obnovil výrobu vo všetkých závodoch spoločného podniku s firmou FAW a tiež vo väčšine prevádzok spoločného podniku s automobilkou SAIC, píše agentúra DPA.

Podľa ratingovej agentúry Standard & Poor’s je Volkswagen spomedzi automobiliek najviac vystavený negatívnym dosahom epidémie koronavírusu v Číne.

Pre VW je Čína najväčším trhom, vyrába a predáva v nej takmer 40 percent svojich automobilov.

Podľa štatistík čínskeho automobilového zväzu CPCA sa predaj vozidiel v prvej polovici februára medziročne prepadol o 92 percent.

Zdieľať

Úrad podpredsedu vlády Rašiho reagoval na Remišovej kritiku, že krátko pred voľbami podpísal poradenské zmluvy za 57 miliónov eur. Uviedol, že v skutočnosti podpísal rámcovú zmluvu so 6 konzultačnými firmami „na sumu 19,7 milióna eur“. „Tieto služby bude využívať, ak sa ich rozhodne objednať, až budúce vedenie úradu a vláda.“

Rašiho úrad uviedol, že toto verejné obstarávanie začali pripravovať pred viac ako dvoma rokmi a prešlo kontrolou všetkých riadiacich orgánov, ktorých sa týka a dvakrát kontrolou ÚVO. Keďže ide o rámcovú zmluvu, jednotlivé zákazky sa budú súťažiť medzi víťaznými spoločnosťami.

„Zvolili sme najhospodárnejší model obstarania zákazky, pretože každé čiastkové zadanie prejde „malou“ súťažou medzi 3 dodávateľmi, s ktorými bola podpísaná Rámcová dohoda, takže bude neustály vyvíjaný tlak na najnižšiu ceny pri zabezpečenej úrovni kvality,“ uviedol v stanovisku úrad podpredsedu vlády.

Úrad ďalej uviedol, že obstarávané aktivity sú súčasťou schválených (resp. pripravovaných) národných projektov z jednotlivých operačných programov, kde sa rátalo so zapojením externých expertov a dodávkami ich výstupov. „Bez vysúťažených konzultačných služieb by napríklad nebolo možné pripraviť podklady na budúce programové obdobie a ďalšie čerpanie eurofondov, čo by pani Remišová, ktorá sa pasuje za odborníčku na štrukturálne fondy, mohla vedieť,“ reagoval úrad, ktorý vedie podpredseda vládneho Smeru Raši.

„Ak by sme už len kúrili a svietili, ako si to predstavuje A. Kiska, a nepracovali až do posledného dňa, nová vláda by mala problém nielen pri implementácii projektov, ale aj pri rozbehu nového programového obdobia a boli by ohrozené miliardy eur pre Slovensko,“ odkázal Raši prostredníctvom tlačového oddelenia.

Zdieľať

Finančná správa tvrdí, že 51-miliónová zmluva, ktorú uzavrela nedávno v utajenom režime, sa týka projektu kybernetickej bezpečnosti a nesúvisí s voľbami. „Finančná správa na projekte pracuje už niekoľko mesiacov a na celý projekt získala financie z Európskej únie – z OP II.“

Na zmluvu uzatvorenú krátko pred voľbami dnes upozornila poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí). Upozornila, že zo zverejnených informácií nie je zrejmý predmet zmluvy, dĺžka trvania ani dodatky.

Finančná správa uviedla, že projekt pripravila na základe odporúčaní zvýšiť bezpečnosť v kybernetickom priestore, konkrétne na základe výstupu z auditu CSIRT.sk, ktorý odhalil určité kritické zistenia.

„Vyplýva nám to však aj zo zákona o KyB 69/2018 a zákona o ITVS 95/2019 a Koncepcie kybernetickej bezpečnosti SR. Pre projekt sme sa rozhodli aj z dôvodu medializovaných incidentov, pri ktorých sme boli obviňovaní z potenciálneho úniku informácií z prostredia finančnej správy. Samozrejme, chceme aj držať krok s technologickým pokrokom a efektívne reagovať na hrozby v oblasti kybernetickej bezpečnosti,“ reagovala finančná správa.

V stanovisku tiež uviedla, že ešte v máji minulého roka sa uskutočnilo verejné prerokovanie projektu aj za účasti odborných partnerov či zástupcov tretieho sektora, napríklad Slovensko.digital.

Aj ministerstvo financií v reakcii uviedlo, že o tomto projekte sa hovorí už od mája minulého roka, keď bolo verejné prerokovanie projektu, „takže nikto nič netajil“.

„Ide o projekt na Vybudovanie nosnej infraštruktúry bezpečného informačno-komunikačného systému finančnej správy. FS SR na projekte spolupracuje s Úradom podpredsedu vlády SR a financie získala z OP integrovaná infraštruktúra. Z peňazí daňových poplatníkov teda projekt „nezhltne“ ani jedno euro,“ uviedlo ministerstvo financií.

Ciele projektu podľa finančnej správy:

 • vybudovanie nosnej infraštruktúry na monitoring, analýzu a aktívnu ochranu pred kybernetickými hrozbami v rámci finančnej správy,
 • vybudovať samostatnú nosnú sieť na odhaľovanie útokov,
 • vybudovať analytické centrum pre posudzovanie jednotlivých druhov správania sa zamestnancov ako aj samotnej siete,
 • uzatvoriť perimeter koncových IT zariadení vo finančnej správe,
 • vybudovať schopnosť určiť konkrétne osoby zodpovedné za incident, resp. potenciálny únik informácií.

Finančná správa uviedla, že výber zmluvného partnera je výsledkom obstarávania, na ktorom sa zúčastnilo 6 uchádzačov. Zmluvu podpísala s firmou Alison.

„Doba implementácie je dva roky. V rámci procesu prípravy projektu brala finančná správa do úvahy pripomienky ÚPVII a ÚHP,“ dodali daniari.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať