Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Bratislavská hlavná stanica má novú čakáreň za milión

Jeden z priestorov nových čakární. Foto – TASR
Jeden z priestorov nových čakární. Foto – TASR

Bratislavská hlavná stanica má zrekonštruovanú čakáreň. Otvorili ju v piatok, nachádza sa v historickej budove stanice a cestujúci v nej uvidia aj pôvodné fresky a zreštaurované historické stĺpy.

Celé to stálo 825 560 eur bez DPH a takto to vyzerá:

Foto – TASR
Foto – TASR
Foto – TASR

Takmer miliónová prestavba bola podľa železničiarov efektívna.

„Tieto dve veľké miestnosti, kde v minulosti bola reštaurácia, boli desiatky rokov zatvorené a nijakým spôsobom nevyužívané,“ povedala hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Pripomenula, že prerábaná budova je ešte z roku 1871, a preto všetko, čo prinesie vyšší komfort, je veľmi žiadané.

Zoznam prác na stanici

 • Vybudovanie novej prípojky NN (nízkeho napätia),
 • úprava NN rozvodov, štruktúrovanej a optickej kabeláže, zriadenie WiFi smerovačov,
 • ústredné vykurovanie a vzduchotechnika,
 • výmena dlažby, obkladov a podhľadov,
 • nátery a maľby,
 • vybudovanie informačného systému pre cestujúcich,
 • vybudovanie rozhlasového zariadenia,
 • zriadenie kamerového systému,
 • stolárske, klampiarske a tesárske práce, dodanie mobiliáru,
 • realizácia nových posuvných dverí a repasácia zvyšných poškodených okien a dverí,
 • kompletná výmena osvetlenia,
 • reštaurovanie pôvodných historických stĺpov,
 • reštaurovanie pôvodných fresiek

Prerábku zadali firme SP PLUS koncom minulého roka, podľa zmluvy s ňou mala byť hotová už v júli.

„Pri rekonštrukcii starej reštaurácie na novú čakáreň bolo veľmi citlivo skĺbené reštaurovanie a rekonštruovanie historických prvkov starej budovy s modernými materiálmi a technológiami,“ povedal šéf firmy SP Plus Vladimír Štiglinc.

Pri úvodnom búraní sa vyviezlo viac ako 110 ton sute. „V stenách sme vysekali takmer 1000 metrov drážok na umiestnenie kabeláže. V elektroinštaláciách bolo natiahnutých 4100 m káblov, z toho 2600 m silových a 1500 m slaboprúdových káblov,“ vymenoval Štiglinc.

Železničiari vyberali víťaza cez prieskum trhu, rozhodla podľa ich slov najnižšia cena.

Pre ilustráciu, keď železničiari rekonštruovali stanicu a priľahlé objekty v Trenčianskej Teplej, trvalo to 4 mesiace a robila to firma RISS Plus s cenou 124 346 eur bez DPH (najnižšia cena v obstarávaní) .

Bratislavská hlavná stanica je predmetom kritiky dlhé roky. Súčasťou prác na novej čakárni bola aj technická príprava pre dočasné umiestnenie osobných pokladní pred druhou plánovanou fázou rekonštrukcie stanice.

„Čaká nás ešte veľa práce, no ak budú mať ľudia aj vďaka týmto pekným priestorom čakárne pocit, že chodia na stanicu, ktorá je čistá, kde sú dobré služby, potom budú mať aj väčší záujem o cestovanie vlakom a o to nám ide,“ skonštatoval minister dopravy Árpád Érsek.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kondrót ustúpil pri ďalšej novele podozrivej z pokusu o pomoc Babišovi

Poslanec Maroš Kondrót zo Smeru ustúpil pri novele, pre ktorú ho v SaS podozrievali z pokusu pomôcť Duslu Šaľa Andreja Babiša. On aj ďalší koaliční poslanci podporili pozmeňujúci návrh od Karola Galeka z SaS, ktorý spornú novelu okresal. „Ušetrili sme ľuďom sedem miliónov eur ročne v účtoch za elektrinu, na ktoré by sme sa museli všetci spoločne poskladať Andrejovi Babišovi,“ povedal Galek.

Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR
Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR

Minúta po minúte

Zdieľať

Útok dronov na najväčšie ropné zariadenie na svete zrejme zdvihne ceny komodity

Dva útoky na veľké saudskoarabské ropné zariadenia spôsobia výpadok zhruba 5 % svetovej produkcie ropy. Po víkende tak zrejme stúpnu ceny ropy na svetových trhoch.

Prečo je to dôležité: Saudská Arábia dodáva v súčasnosti trhu asi 10 percent svetových dodávok ropy, aktuálny výpadok by mal byť vo výške 5 miliónov barelov denne.

Financial Times tvrdí, že výpadky by mohli byť relatívne rýchlo nahradené, no trhy budú minimálne v prvých dňoch tak či tak zasiahnuté.

Spoločnosť Saudi Aramco ani saudskoarabské oficiálne orgány ani 15 hodín  po útoku nepovedali, aký je odhadovaný rozsah škôd.

Problémom sú aj pochybnosti, či Saudská Arábia dokáže zabezpečiť ochranu svojich zariadení pred útokmi dronov v budúcnosti. To by mohlo ceny ropy ovplyvňovať dlhšie.

Útočili jemenskí povstalci: K sobotňajšiemu útoku na dve veľké ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci húsíovia.

Ich vojenský hovorca vyhlásil, že vyslali desať dronov, aby zaútočili na závod na spracovanie ropy v Búkjaku a ropné pole Churajs na východe krajiny. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca súčasne varoval, že útoky húsíov proti Saudskej Arábii sa len zintenzívnia, ak bude vojna v Jemene pokračovať. „Jedinou možnosťou pre saudskoarabskú vládu je prestať na nás útočiť,“ vyhlásil vo vystúpení, ktoré odvysielala satelitná televízia húsíov.

Saudskou Arábiou vedená vojenská koalícia bojuje proti povstalcom v susednom Jemene od marca 2015.

Útok na najväčšie ropné zariadenie na svete:       

Terčom jedného útoku bol spracovateľský závod štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Saudi Aramco v Búkjaku, ležiacom neďaleko pobrežného mesta Dammán vo Východnej provincii.

Firma označuje svoje zariadenie v Búkjaku za „najväčší závod na stabilizáciu ropy na svete“. Závod spracováva tzv. kyslú ropu na sladkú, ktorú potom prepravujú na prekládkové stanice na pobreží Perzského zálivu a Červeného mora. Podľa odhadov dokáže spracovať až sedem miliónov barelov ropy denne.

Závod bol v minulosti terčom militantov. Samovražední bomboví útočníci al-Káidy sa neúspešne pokúsili zaútočiť na tento ropný komplex vo februári 2006.

Druhým miestom útoku bolo podľa ministerstva ropné pole Churajs.

Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.
Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.