Denník N

Odvod pre reťazce zvýši ceny, môže zasiahnuť platy aj investície, tvrdí INESS

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Výkazy budú musieť robiť aj malí obchodníci, ktorí patria pod väčšiu alianciu so spoločnými marketingovými službami.

Osobitný odvod pre reťazce, o ktorom na návrh poslancov SNS bude rokovať parlament už na tejto schôdzi, sa odrazí vo vyšších cenách produktov. Nemusia sa zvýšiť automaticky o 2,5  percetna, čo je výška sadzby odvodu, ale určite sa zvýšenie viac premietne do cien potravín ako iných produktov. Inštitút INESS to tvrdí na základe analýzy.

Ak návrh zákona prejde, obchodníci, ktorí majú predajne v minimálne dvoch okresoch, čistý obrat aspoň 200-tisíc eur štvrťročne a minimálne desať percent z neho dosahujú z predaja potravín, majú už od budúceho roku odviesť do štátneho rozpočtu 2,5 percenta svojho čistého obratu.

Analytik INESS Martin Vlachynský upozorňuje, že hoci by mali reťazce odvádzať 2,5 percenta z celého obratu, napríklad aj z predaja televízorov, oblečenia či iného spotrebného tovaru, nebudú mať záujem zvyšovať ceny tohto tovaru, pretože by pri ňom nedokázali cenami konkurovať obchodníkom, na ktorých sa odvod nevzťahuje – teda obchodom s elektronikou či s oblečením.

„Je predpoklad, že vyšší tlak na ceny bude pri tovare, v ktorom reťazce dominujú, teda pri potravinách. Skutočný nárast cien potravín tak môže prekročiť 2,5 percenta,“ tvrdí INESS.

Inštitút vypočítal, že 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Odvod pre reťazce

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie