Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

MediaBrífing: Náckovia sa sťahujú na Instagram, na sociálnych sieťach je stále viac antisemitizmu

MediaBrífing je piatkový newsletter o všetkom dôležitom v médiách a žurnalistike. Tento týždeň sa okrem iného dočítate:

  • Sociálne siete nevedia obmedziť šírenie nenávisti.
  • Nové pravidlá Facebooku o politickej reklame majú vážne problémy. 
  • Denník N odhalil ďalšiu stovku falošných diskutérov.
  • Slovenskí novinári vydávajú dve zaujímavé knihy.

Prvý prípad. Na malej sociálnej sieti Gab napísal, že hebrejská neziskovka vozí do krajiny votrelcov, aby zabíjali. „Nemôžem sedieť a pozerať sa, ako sú moji ľudia vraždení. Idem na to,“ napísal Robert Bowers. O chvíľu vošiel do synagógy v Pittsburghu, zabil 11 ľudí, ďalších šesť zranil. Bowers písal nenávistné príspevky na Gabe mesiace, teraz je vo väzbe a prokurátor žiada trest smrti.

Po streľbe ukončili spoluprácu so sociálnou sieťou platobné služby PayPal a Stripe, rovnako reagovala aj blogovacia platforma Medium. Firmy GoDaddy a Joyent sieti zrušili hosting. Všetci tvrdili, že ak stránka šíri nenávisť, nemajú o spoluprácu záujem. Gab je tak momentálne nefunkčný.

Ľudia sa však pýtali, prečo až teraz. Sociálna sieť je totiž od svojho vzniku v roku 2016 známa ako azyl pre extrémistov, antisemitov a šíriteľov nenávisti. Pod rúškom slobody slova im dávala priestor na vzájomné hecovanie sa. Bowers bol len jeden z mnohých.

Autori Gabu tvrdia, že odsudzujú všetky násilné a teroristické činy, no zároveň tvrdia, že sú najviac cenzurovaným startupom v histórii. „To znamená, že sme hrozbou pre médiá a oligarchiu zo Silicon Valley,“ píšu. Sľubujú, že sociálnu sieť obnovia. „Veľké technologické firmy nás nemôžu zastaviť. Mainstreamové médiá nás nemôžu zastaviť.“

„Židia sú deťmi Satana,“ mal Bowers napísané vo svojom profile na Gabe. Toto bol jeho posledný príspevok pred útokom na synagógu.

Druhý prípad. Minulý týždeň dostali balíčky s výbušninou Barack Obama, George Soros, manželia Clintonovci, redakcia CNN a ďalší. Z ich posielania je podozrivý 56-ročný Cesar Sayoc. Na webe dlhodobo šíril konšpirácie a vyhrážal sa ľuďom cez Twitter. Sociálna sieť nič neurobila.

Novinári zo CNN zistili, že Sayoc napísal na Twitteri minimálne 240 vyhrážok. Sociálna sieť sa bráni, že na problematické príspevky tohto muža dostali od používateľov len dve upozornenia. CNN však dodáva, že nedostatok upozornení môže znamenať aj to, že ľudia neveria, že nahlasovať hejty má nejaký zmysel. Aj novinári, ktorým sa Cesar Sayoc vyhrážal, povedali, že zväčša si nerobia starosť s nahlasovaním podobných príspevkov, lebo vedia, ako mizerne ich admini Twitteru posudzujú.

Twitter sa ospravedlnil a ako už mnohokrát predtým, sľúbil zlepšenie. Teraz vraj vylepší proces odvolávania, aby ľudia mohli reklamovať nesprávne rozhodnutia adminov. Zavedie vraj aj novú technológiu na odhaľovanie nevhodného obsahu. „Musíme byť lepší a budeme lepší,“ povedal šéf Twitteru Jack Dorsey.

Spomeňme v tejto súvislosti ešte niekoľko správ z uplynulých dní:

  • Reportéri New York Times po streľbe v Pittsburghu veľmi ľahko našli takmer 12-tisíc antisemitských príspevkov na Instagrame.
  • Výskumníci si všimli, že na Instagrame a Twitteri rastie počet antisemitských útokov. Vraj až tretinu útokov na Židov šírili boti.
  • Web Daily Beast upozorňuje, že Instagram sa stáva novým domovom pre far-right aktivistov, antisemitov a šíriteľov bludov, ktorí boli vykopnutí z Facebooku a Twitteru.
  • Facebook tvrdí, že boj proti falošným účtom je kľúčový v snahe ochrániť voľby vo svete pred manipulačnými kampaňami. Denník N ho upozornil na desiatky falošných účtov pôsobiacich na Slovensku. Ani po dvoch týždňoch nebola firma schopná zasiahnuť.
  • Ľudia upozorňujúci na konšpirátorov a nenávistných štváčov čelia na sieti mnohým útokom. Admini ich nevedia ochrániť, občas ich dokonca blokujú.

Hoci o problémoch so šírením nenávisti na webe vieme roky a sociálne siete robia pravidelné PR tančeky o tom, čo všetko vylepšili a ako sprísnili pravidlá, situácia sa evidentne nezlepšuje. Práve naopak, problém sa zväčšuje a šíri sa ďalej.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Paul DeGrauwe z London School of Economics: Len trh prinesie blahobyt, ale bez regulácie zničí sám seba 

Paul De Grauwe. Foto - Christophe Ketels
Paul De Grauwe. Foto – Christophe Ketels

Profesor ekonómie z London School of Economics Paul De Grauwe je jasným zástancom trhu, ale rovnako hlasno volá po jeho regulácii.

Aj súčasné politické problémy sú podľa neho dôsledkom toho, že sme nezvládli reguláciu.

Otvorene hovorí napríklad o potrebe vysokého zdanenia miliardárov, dokonca o čiastočnej konfiškácii ich majetku.

Minúta po minúte

Zdieľať

Väčšina malých a stredných firiem vo Francúzsku, ktoré obchodujú s Britániou, je na brexit slabo pripravená. Vyše polovica z nich ešte neposúdila, do akej miery ich odchod Británie z EÚ ovplyvní. Ukázal to prieskum francúzskeho ministerstva hospodárstva. (tasr)

Francúzska vláda už skôr upozornila firmy, ktoré budú po brexite vyvážať do a dovážať tovar z Británie, aby si dovtedy dali do poriadku potrebné papiere. Uviedla to pre agentúru Reuters štátna tajomníčka ministerstva hospodárstva a financií Agnés Pannierová-Runacherová.

Ako však ukázal októbrový prieskum ministerstva v Journal du Dimanche, ktorý sa uskutočnil na vzorke približne 3000 malých a stredných podnikov, zhruba 54 % z nich uviedlo, že nevedia, ako brexit ovplyvní ich biznis. Ďalších približne 40 % skúmalo možné dôsledky a iba 6 % z oslovených podnikov urobilo presné výpočty.

Navyše podľa prieskumu až 53 % podnikov uviedlo, že sú na odchod Británie z EÚ slabo pripravené.

„Určite nemôžem byť spokojná s tým, že 54 % firiem deklarovalo, že neskúmalo, ako brexit ovplyvní ich biznis, ich klientov a dodávateľov,“ povedala Pannierová-Runacherová pre Journal du Dimanche. Dodala však, že čo sa týka príprav, vláda urobila, čo mohla. Ďalšie kroky už budú závisieť od samotných firiem. (tasr)

Zdieľať

Slovenská ekonomika podľa Pellegriniho „hravo zvládne“ sociálne opatrenia, ktorú sú na stole. Deficit rozpočtu vo výške 0,5 % nepovažuje za problém. Podľa premiéra je krajina v podstate v prebytku, keby sa odmysleli náklady na splácanie dlhov.

Zdieľať

Za prvé tri kvartály roku 2019 sa na Slovensku zvýšili ceny bytov o 7,7 %. Za deväť mesiacov tohto roka vzrástla cena z 1 671 až na 1 800 eur za štvorcový meter, čo v januári málokto očakával, hovorí analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.

„Je možné, že na konci roka bude táto cena atakovať hodnotu 1 850 eur/m2. Znamenalo by to dvojciferný ročný rast. Ten už teraz majú za sebou v segmente najlikvidnejších nehnuteľností, pri starších 3-izbových bytoch, Banská Bystrica a Košice. Po deviatich mesiacoch tohto roka sa tam zvýšili ceny o 14,2, respektíve o 13,9 %,“ priblížil situáciu na trhu Kubrický.

Dvojciferné zvýšenie cien na konci roka podľa neho pravdepodobne čaká aj Prešov a Bratislavu. Ceny v spomínanom segmente tam stúpli za tri štvrťroky o 9,3 %, respektíve 8,2 %. Naopak, v Nitre to bolo o 2,1 %.

V aktuálnom cenovom rebríčku krajských miest v segmente starších 3-izbových bytov je na čele Bratislava (2 386 eur/m2), na druhom mieste sú Košice (1 687 eur/m2) a na treťom je Trnava (1 617 eur/m2). Na konci je Trenčín (1 276 eur/m2).

V hlavnom meste sú najdrahšie byty v centrálnom Starom Meste (3 067 eur/m2). „Práve tam sa spomedzi všetkých mestských častí zvýšili ceny starších 3-izbových bytov v tomto roku najviac, až o 12,2 %,“ doplnil Kubrický.

Jeseň je v znamení nízkej ponuky bytov na trhu a ďalšieho znižovania úrokov na hypotékach.

„Vidina dlhodobo nízkej ceny peňazí na finančnom trhu psychologicky nabáda ďalších záujemcov o bývanie k zadlžovaniu. Ceny bytov preto stále rastú, a to i napriek tomu, že od 1. júla 2019 je v platnosti posledná vlna reštrikčných úverových opatrení Národnej banky Slovenska,“ konštatuje analytik s tým, že týmito opatreniami nateraz centrálna banka minula všetku svoju „muníciu“, ktorú mala pripravenú proti neprimeranému zadlžovaniu obyvateľstva.

Novostavby, pretože sú drahšie ako staršie byty, kupujú realitní investori a ľudia, ktorí majú na bývanie vyšší rozpočet.

„Staršie byty často preferujú rodiny deťmi. Okrem toho, že v porovnaní s novostavbou získajú za rovnakú cenu väčší počet štvorcových metrov, starostlivo sledujú pri výbere aj infraštruktúru, ako sú školy, škôlky, obchody, zdravotné zariadenia, možnosti mestskej hromadnej dopravy,“ vysvetlil Kubrický.

Staršie byty sú podľa neho v lokalitách, ktoré tieto požiadavky spĺňajú. Záujem o ne na úkor novších sa zvyšuje aj v dôsledku rýchlo rastúcich cien naprieč celým realitným trhom. (tasr)

Zdieľať

Pomôcku pre pochopenie, aký je rozdiel medzi štátnym rozpočtom a rozpočtom verejnej správy a ktorý čo obsahuje, zverejnila rozpočtová rada.

Zdieľať

Audítorka Renáta Blahová kritizuje postavenie Penty v zdravotníctve. „Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili,“ píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako by sa verejnosť, podnikatelia, politici a verejné inštitúcie mali správať k Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám po tom, čo je už preukázané, že v minulosti spoluorganizoval korupčné schémy v prostredí vrcholovej politiky?

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku:

Verejnosť by mala byť vo vlastnom záujme vnímavejšia už aj na potenciálny konflikt verejného záujmu (zdravie občanov) so súkromným (maximalizácia zisku finančnej skupiny). Napríklad hromadné výzvy občanov na bojkot ZP Dôvera sa začali až po zverejnení nahrávok. Dôležité je, že to je krok správnym smerom a verejnosť začína byť na korupciu citlivejšia.

Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili. V žiadnej z krajín EÚ sa do zdravotníctva takým dominantným a agresívnym spôsobom súkromný kapitál neinfikoval.

Rovnako platí, že by sa aj seriózne podnikateľské subjekty, najmä tie, ktoré kladú dôraz na corporate governance, mali voči subjektu, ktorý je zapojený do masívnej korupčnej schémy, jednoznačne vymedziť. Je to v konečnom dôsledku v ich podnikateľskom záujme, korupčné prostredie nie je dlhodobo udržateľné a ohrozuje aj ich existenciu.

Boj proti korupčným praktikám je, pravdaže, témou aj v iných krajinách. Na ilustráciu čitateľom pripomeniem najväčšie prípady u našich susedov: Pandur v ČR (2006) a Buwog v AT (2004).

V prvom bol napriek nejasnej dôkaznej situácii český lobista Dalík už po 8 rokoch od začiatku procesu právoplatne odsúdený za korupciu štátnych úradníkov.

V druhom rakúska verejnosť aj obžalovaní lobisti a poradcovia bývalého rakúskeho ministra financií Grassera už 10 rokov od spustenia vyšetrovania korupčnej aféry čakajú na ukončenie komplikovaného, ale dôkladného a verejnosti prístupného súdneho procesu. Z verejných inštitúcií sú, pravdaže, v oboch procesoch rozhodujúce súdy a prokuratúra.

Držme si palce, aby sme sa v boji proti korupcii posúvali správnym smerom; nadchádzajúce voľby sú dôležitým míľnikom. Správnou voľbou tak môže prispieť každý z nás. A nezabúdajme, že naša krajina sa vo vnímaní korupcie od svojich susedov až tak nelíši. Ak sa vám to nezdá, kliknite si na interaktívnu mapu.

Čítajte aj odpovede ostatných členov Panelu expertov

Zdieľať

Skupina CMI, ktorú spoluvlastní Daniel Křetínský, kúpila podiel 4,07 percenta v spoločnosti ProSiebenSat.1 Media. Nákup podielu v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti označila CMI za súčasť novej stratégie.

Tá spočíva v nákupe minoritných akciových podielov v európskych mediálnych spoločnostiach.

„Táto investícia prináša pre CMI aj prvok diverzifikácie, kedy po výraznejších investíciách do oblasti tlače vrátane digitálnych aktív a vstupu na trh rádií investuje aj do oblasti celoplošnej televízie, ktorá je spoločne s internetom dominantným formátom na reklamnom trhu,“ uviedla skupina Czech Media Invest.

Křetínský vlastní v CMI polovičný podiel. Ďalšími spolumajiteľmi sú Patrik Tkáč (40 %) a Roman Korbačka (10 %).

CMI vydáva v Česku štyri denníky a niekoľko desiatok časopisov. Vlastní aj rozhlasové stanice v Česku a v Rumunsku, od minulého roku je majiteľom aj niekoľkých francúzskych tlačených periodík, kúpila aj podiel v denníku Le Monde. (čtk)

Zdieľať

Koncern Volkswagen v septembri predal klientom 904 200 vozidiel. To je medziročný nárast o viac než 9 percent. Dôvodom rastu sú slabé výkony v rovnakom období minulého roka.

Vtedy automobilka nepredávala niekoľko modelov v súvislosti s nábehom novej procedúry merania spotreby a emisií. V Európskej únii totiž začala platiť prísnejšia metodika merania spotreby (WLTP), ktorá bola reakciou na emisný škandál.

V letných mesiacoch zasa v predstihu ponúkali automobilky vysoké zľavy, aby predali autá, ktoré normy nespĺňali. V dôsledku toho prudko vzrástol predaj v auguste. (automobilwoche, tasr)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať