Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Nie je burza ako burza: Kotlebove ceny zahanbili Maňku, Lunter napokon nakúpil soľ najlacnejšie

„Za Maňku sa nakupovala posypová soľ po 128 eur za tonu, my sme ju nakúpili po 85 eur za tonu,“ chválil sa pred troma rokmi banskobystrický župan Kotleba, ako v porovnaní so županom Smeru šetrí pre kraj peniaze.

Na rozdiel od čias župana Vladimíra Maňku šli totiž Kotlebovi ľudia nakupovať posypovú soľ na bratislavskú komoditnú burzu, kde sa s touto komoditou dovtedy neobchodovalo. Hneď v úvode dosiahli na burze cenu 71 eur, čo je s DPH spomínaných 85 eur.

Kotlebovci preto doteraz s obľubou hovoria, že keď sa ukázalo, že štátna Národná diaľničná spoločnosť (NDS) nakúpila soľ takmer dvakrát drahšie ako ich kraj, nezostávalo jej nič iné, len ísť tiež na komoditnú burzu.

Kotlebov predchodca Maňka argumentoval, že on žiadnu posypovú soľ nikdy nekupoval a župa soľ kupovala za cenu, ktorá bola vtedy jednou z najnižších na Slovensku. „Kupovali ju podľa zákona formou súťaže, keď vypísali verejné obstarávanie vo verejnom vestníku,“ hovoril Maňka.

Župan Lunter, ktorý Kotlebu po minuloročných voľbách vymenil, našiel spôsob, ako Kotlebu poraziť aj v jeho úspešnej disciplíne – nákupe posypovej soli. Nová partia nákupcov z banskobystrickej župy sa rozhodla, že posypovú soľ na túto zimu už nenakúpi na bratislavskej komoditnej burze, ako to robila posledné štyri roky, ale skúsi dražbu zorganizovať sama.

Na nákup soli využila otvorenú elektronickú súťaž, takzvaný dynamický nákupný systém. Vyplatilo sa. Lunterovcom sa podarilo v troch elektronických aukciách dosiahnuť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Na trati Bratislava – Komárno začali v špičke jazdiť poschodové vozne. „Som veľmi rád, že sa nám zasa podarilo zvýšiť kapacitu na tejto trati. Vlaky na juh využíva veľa ľudí a hlavne v rannej špičke je ich kapacita nedostatočná,“ povedal minister dopravy Árpád Érsek.

Trať je mimoriadne vyťažená a možnosti jej skapacitnenia sú obmedzené.

Poschodové vozne budú nasadené na ranný vlak 4308 s odchodom z Dunajskej Stredy do Bratislavy vo všedné dni o 6:15.

Podľa ministra novinka zvýši možnosti vlakov na sedenie predovšetkým v ranných hodinách o stovky miest.

Súpravy zostavené z poschodových vozňov budú ťahať dieselové lokomotívy Siemens Eurorunner.

Zdieľať

Európska únia plánuje zaviesť digitálnu daň aj v prípade, že nedôjde ku globálnej dohode. Povedal to Paolo Gentiloni, nominovaný na post komisára pre hospodárske záležitosti.

„Mojou prvou úlohou bude zistiť, či je možné zaviesť webovú daň na úrovni Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj / skupiny G20 (20 najväčších svetových ekonomík), teda na globálnej úrovni, pretože by to bolo najefektívnejšie riešenie,“ povedal Gentiloni, bývalý predseda talianskej vlády v rozhovore pre denník La Stampa.

„Komisia sa bude snažiť dosiahnuť dohodu do roku 2020, ale ak to nebude možné, bude mojou úlohou navrhovať európsku webovú daň. Nie sme pripravení čakať,“ dodal.

Gentiloni tiež uviedol, že bude dohliadať aj na snahu o harmonizáciu daní z príjmu právnických osôb vo všetkých členských štátoch EÚ a prehodnotí súčasné nariadenie o zdaňovaní energie.

Ocenil menovú politiku Európskej centrálnej banky, ale domnieva sa, že len jej opatrenia nebudú stačiť na to, aby sa zastavilo spomaľovanie európskeho hospodárstva.

„Potrebujeme aj hospodárske a rozpočtové politiky, ktoré podporia rast,“ uzavrel.

Čítajte tiež: Česko zdaní internetové giganty, Slovensko ešte analyzuje možnosti

Zdieľať

Ceny ropy sú v reakcii na útoky na ropné zariadenia v Saudskej Arábii najvyššie za posledné štyri mesiace. Severomorská ropa Brent vystúpila o 19 % na 71,95 dolára a americká ľahká ropa WTI stúpla o 15 percent na 63,34 dolára za barel.

Ceny následne mierne klesli. Dôvodom bolo oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že schválil uvoľnenie ropy zo strategických rezerv, ak to bude potrebné. (čtk, bbc)

Vývoj ceny ropy Brent za posledný polrok. Zdroj: finance.yahoo.com
Vývoj ceny ropy Brent za posledný polrok. Zdroj: finance.yahoo.com