Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo MediabrífingMediaBrífing: Knihy roka 2018 o médiách a žurnalistike

MediaBrífing je piatkový newsletter o všetkom dôležitom v médiách a žurnalistike. Tento týždeň sa špeciálne venuje knihám, ktoré vyšli v roku 2018.

Tieto knihy sa pozerajú na svet médií z rôznych perspektív. V prehľade tak nenájdete len knihy o žurnalistike a sociálnych sieťach, ale zaradili sme doň aj publikácie, ktoré rozoberajú ďalšie súvisiace témy. Nájdete tu teda všetko od politiky po filozofiu, od technológií po komiksy, odborné eseje aj zaujímavé memoáre.

Želáme príjemné čítanie!

Rachel Botsmanová – Komu se dá věřit? Aneb jak nás technologie sblížily a proč by nás mohly zase rozeštvat
„Nežijeme vo veku nedôvery,“ napísala Rachel Botsmanová. Hoci sa to v médiách občas tvrdí, dôvera zo spoločnosti podľa nej nezmizla, len sa preliala inam – a má to dôsledky na všetko okolo nás. „Dôvere a vplyvu sa dnes tešia viac jednotlivci ako inštitúcie,“ píše vo svojej veľmi dobrej knihe o vplyve technológií na naše správanie. Tento rok vyšla v češtine.

Siva Vaidhyanathan – Antisocial Media: How Facebook Disconnects Us and Undermines Democracy
Ak by ste hľadali knihu o Facebooku, ktorú sa oplatí prečítať, tak je to táto. Profesor Siva Vaidhyanathan sa v nej vracia ku všetkým škandálom, ktoré sa okolo Marka Zuckerberga v posledných rokoch nakopili. Vysvetľuje, že Facebook je príliš veľký na to, aby sa dal spravovať, a že my sme obeťami jeho úspechu. Viac o knihe nájdete – paradoxne – na Facebooku.

Alan Rusbridger – Breaking News: The Remaking of Journalism and Why It Matters Now
Britský novinár Alan Rusbridger 20 rokov šéfoval jedným z najvplyvnejších novín sveta – denníku Guardian. Vo svojej knihe ponúka jedinečný vhľad do fungovania redakcie a ukazuje, ako zásadne sa zmenil svet médií. Jedna z kníh roka o žurnalistike.

Timothy Snyder – Cesta do neslobody: Rusko, Európa, Amerika
Je to najmä kniha o kybernetickej vojne, ktorú rozpútalo Rusko proti Západu, ale dobre popisuje, akú úlohu v tom zohrali médií, internet a sociálne siete. Nie je to Snyderova najlepšia kniha, ale rozhodne hodná prečítania.

Seymour M. Hersh – Reporter: A Memoir
Seymour Hersh dostal za svoje informovanie o vojne vo Vietname Pulitzerovu cenu. Písal tiež o kauze Watergate, o Kórei, Iraku, Iráne, Sýrii či o zabití Usamu bin Ládina. Vo svojich memoároch čitateľom sľubuje, že ich zavedie do zákulisia svojej vyše 50-ročnej práce investigatívneho novinára.

Agnieszka Wójcińska – Vesmír v kvapke vody
12 rozhovorov s prekliatymi reportérmi o tom, ako robia svoju prácu. Napríklad sa dozviete, ako hľadajú svoje témy, hrdinov či ako kladie nobelistka Svetlana Alexijevič otázky svojim respondentom.

Marek Vagovič a kolektív – Umlčaní
Redakcia webu Aktuality vydala knihu o zavraždenom novinárovi Jánovi Kuciakovi a o jeho snúbenici Martine Kušnírovej. „Nájdu sa tam všetci: Fico, Počiatek, Kaliňák, Výboh, Bašternák, Kočner, bödörovci, Taliani, Trošková aj Jasaň,“ povedal novinár Marek Vagovič.

Štefan Hríb – Jar, ktorá zmenila Slovensko
Udalosti, ktoré nasledovali po vražde, mapuje aj kniha z redakcie .týždňa. Štefan Hríb v nej hovorí s organizátormi protestov Za slušné Slovensko Karolínou Farskou a Jurajom Šeligom, sú v nej aj viaceré prejavy z námestí.

Tomáš Gális – 2018. Rok protestov
Tomáš Gális sa s politológom Grigorijom Mesežnikovom rozpráva o protestoch a politických dôsledkoch vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Knihu dopĺňajú Shootyho ilustrácie, fotografie Tomáša Benedikoviča a texty ľudí, ktorí patrili k dôležitým aktérom udalostí.

Petr Nutil – Média, lži a příliš rychlý mozek
Kniha ponúka základný pohľad do fungovania médií, manipulácie, propagandy a dezinformácií. Dopĺňa to sumarizáciou zistení Daniela Kahnemana o fungovaní ľudského mozgu. Vhodné na rýchle zorientovanie sa v problematike alebo pre prvákov na žurnalistike.

Miloš Gregor, Petra Vejvodová – Nejlepší kniha o fake news
Podobne ako kniha Média, lži a příliš rychlý mozek ponúka Nejlepší kniha o fake news základné informácie o problematike dezinformácií, propagandy, fungovania médií a internetu. Je však skôr pre mladších čitateľov. Viac sa o oboch knihách dočítate tu.

Vladimír Šnídl – Pravda a lož na Facebooku
Kniha síce vyšla ešte koncom minulého roka, ale keďže veľmi dopĺňa predchádzajúce dve publikácie, dávame ju aj do tohto prehľadu. Fungovanie dezinformačných médií a manipulácií opisuje na konkrétnych príkladoch zo Slovenska.

Tomáš Hrábek – Smrť na Facebooku
Môže facebookový profil zosnulého ovplyvniť naše spomienky? Má trúchlenie na sociálnych sieťach ešte niečo spoločné s tradičnými smútočnými rituálmi? Kniha Tomáša Hrábka ukazuje, ako sa mení vnímanie smrti v dobe Facebooku.

Jaron Lanier: Ten Arguments For Deleting Your Social Media Accounts Right Now
Každý rok vyjde niekoľko kníh varujúcich pred škodlivosťou sociálnych sietí. Táto môže byť dobrým darčekom pre závisláka vo vašom okolí. Okrem iného povie aj to, prečo sa normálni ľudia na nete menia na trtkov a prečo majú trtkovia vždy viac lajkov. Financial Times knihu zaradil medzi naj knihy roka o technológiách.

Franklin Foer – World Without Mind: The Existential Threat of Big Tech
Kniha novinára Franklina Foera síce vyšla ešte koncom roka 2017, tento rok však bola vydaná aj vo forme paperbacku, dovolili sme si ju preto zahrnúť aj do tohto zoznamu. Kniha analyzuje hrozby, aké nám hrozia vďaka obrovským IT firmám ako Apple, Amazon, Google či Facebook. Dobrý rozhovor s Foerom nedávno robila novinárka Kara Swisher, dá sa vypočuť aj ako podcast.

Yochai Benkler, Robert Faris, Hal Roberts – Network Propaganda: Manipulation, Disinformation, and Radicalization in American Politics
Traja vedci z Harvardovej univerzity analyzujú krízu politickej komunikácie v USA a zameriavajú sa najmä na kampaň Donalda Trumpa a jeho prvý rok v úrade prezidenta. Autori skúmajú polarizované médiá v USA. Kniha sa dá čítať zadarmo na webe Oxford Scholarship.

Miroslav Marcelli – Myslenie v sieti
Podľa anotácie sa slovenský filozof vo svojej eseji venuje fenoménu kolektívneho myslenia v súvislosti s nástupom nových technológií. Miroslav Marcelli však viac rozoberá kolektívne myslenie v meste a vojenstve, ako jeho nové podoby s príchodom internetu. Tam už neprináša žiadne zaujímavé príklady ani úvahy. Jeho príspevok k problematike digitálnej doby a jej výziev je skôr povrchný a laický, netreba preto mať prehnané očakávania.

Tim Wu – The Curse of Bigness: Antitrust in the New Gilded Age
Je potrebné vrátiť sa k prísnejším zákonom na ochranu hospodárskej súťaže, pretože veľké IT firmy sú stále väčšie a ohrozujú demokraciu. Americký právnik Tim Wu tvrdí, že je najvyšší čas rozdeliť Facebook, Google a Amazon na menšie firmy, podobne ako v roku 1982 bola v USA rozdelená firma Bell Systems.

Tim O’Reilly – WTF: Co přinese budoucnost a jak přežít
Kto chce čítať trochu viac o technológiách a o tom, ako nás všetkých raz nahradí umelá inteligencia, IT guru Tim O’Reilly môže byť dobrá voľba. Jeho posledná kniha vyšla v auguste po česky.

The Data Journalism Handbook 2
Prvá Data Journalism Handbook z roku 2012 bola preložená do 12 jazykov a z webu si ju vraj stiahlo 150-tisíc ľudí. Keďže sa však svet dátovej žurnalistiky rýchlo mení, vychádza druhý diel knihy a prvých 21 kapitol je už zadarmo dostupných na webe.

Hillary L. Chute – Why Comics? From Underground to Everywhere
Čím sú komiksy výnimočné? Aká je ich história a aké témy zobrazujú? Knihu americkej literárnej vedkyne Hillary Chute zaradil denník New York Times medzi 100 kníh roka.

Tarleton Gillespie – Custodians of the Internet: Platforms, Content Moderation, and the Hidden Decisions That Shape Social Media
Sociológ Tarleton Gillespie sa pozrel na to, ako sociálne siete bojujú proti nevhodnému obsahu. Okrem iného vysvetľuje, prečo je dôležité, aby sa o ich práci vedelo viac. Práca adminov sociálnych sietí totiž nie je len o tom, koľko fotiek bradaviek nájdeme online, no má oveľa väčšie dôsledky na spoločnosť a slobodu slova.

Sarah Jeong – The Internet of Garbage
Táto kniha o problematike online obťažovanie vyšla prvýkrát ešte v roku 2015, tento rok sa dočkala nového vydania. Z webu magazínu Verge sa dá stiahnuť zadarmo ako e-book.

Safiya Umoja Noble – Algorithms of Oppression: How Search Engines Reinforce Racism
Nehovorí sa o tom často, ale aj internetové vyhľadávače posilňujú rasizmus a sexizmus v spoločnosti. Stačí, ak dáte vyhľadávať najprv „black girls“ a potom „white girls“, a uvidíte, aké rozdielne dostanete výsledky. Autorkou knihy je profesorka z University of Southern California.

Yuval Noah Harari – 21 Lessons for the 21st Century
Najnovšia Harariho kniha nie je primárne o médiách, no keďže píše o obavách z 21. storočia, nemôže túto tému vynechať. „Ľudia žijú v postpravdivej dobe odjakživa, základom nášho biologického úspechu je to, že sila nášho druhu závisí od ‚tvorby fikcie a viery v ňu‘. Sme jedinými cicavcami, ktoré dokážu spolupracovať vo veľkých počtoch, pretože nás zjednocuje viera v spoločnú fikciu, ktorú sme si vytvorili,“ píše v recenzii knihy Martin M. Šimečka.

Emily Chang – Brotopia: Breaking Up the Boys‘ Club of Silicon Valley
„Silicon Valley je moderná utópia, kde môže každý zmeniť svet. Pokiaľ nie ste žena,“ píše sa v anotácii na túto knihu. Americká novinárka Emily Chang v nej odhaľuje, aké sexistické prostredie vládne v popredných amerických IT firmách – a ako proti tomu ženy začínajú bojovať.

Lindsay Palmer – Becoming the Story: War Correspondents since 9/11
Profesorka žurnalistiky Lindsay Palmer vo svojej knihe opisuje, ako sa zmenila práca vojnových spravodajcov po teroristických útokoch z 11. septembra 2001.

Doplnené 18. decembra: Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek vydal knihu o vzniku a histórii denníka SME – Bol som dlho v SME.

Štandardný MediaBrífing, ktorý bude zhŕňať všetky dôležité správy o médiách a žurnalistike, vyjde opäť o týždeň. Prihláste sa na odber newslettra a dostanete ho každý piatok emailom.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Slovensko má šancu na obrovské peniaze
 • Makro: Nálada v slovenskej ekonomike padla v máji najnižšie za 11 rokov
 • Bratislava: Mestskí poslanci schválili kúpu 49 % v dcére vodární od firmy Ivana Kmotríka
 • Firmy: SES Tlmače ohlásili prepúšťanie, ukončenie výroby je jeden z dvoch scenárov
 • Energetika: Český štát poskytne firme ČEZ pôžičku na stavbu nového bloku jadrovej elektrárne v Dukovanoch
 • Výroba: Boeing obnovil výrobu problematických lietadiel 737 Max, ktorú zastavil v januári
 • Vývoj: Ekonomika USA v 1. štvrťroku klesla v prepočte na celý rok o 5 %, najviac od krízy v roku 2009
 • Radíme: Ako odmietnuť odklad dovolenky a kedy sa dajú získať peniaze
Zdieľať

Ako mám odmietnuť odklad dovolenky a získať peniaze? (otázky a odpovede)

Foto N - Denisa Čimová
Foto N – Denisa Čimová

Ak máte 65 a viac rokov a cestovka vám ponúka zmenu zmluvy k objednanej dovolenke, ale vy chcete radšej späť peniaze, treba dodatok písomne odmietnuť. Prinášame otázky a odpovede k novele zákona, ktorá umožňuje cestovkám vracať peniaze neskôr.

Minúta po minúte

Zdieľať

O podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň požiadalo vyše 2,1 milióna ľudí. Počet nových žiadostí opäť klesol, no dva a pol mesiaca zostáva nad 2 miliónmi. Od vypuknutia koronakrízy v polovici marca prišlo o prácu zhruba 41 miliónov ľudí.

Počet nových žiadostí o dávky v predchádzajúcom týždni do 16. mája dosiahol 2,45 milióna. Najnovšie tak klesol ôsmy týždeň po sebe, no zostáva zhruba 10-krát vyšší než pred marcovým vypuknutím pandémie.

Miera nezamestnanosti za máj, ktorú štatistici zverejnia začiatkom júna, by podľa analytikov mohla prekročiť 20 percent. Už v súčasnosti je najvyššie od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia.

„Obávam sa, že sme svedkami druhého kola prepúšťania v súkromnom sektore, ktoré v spojení s rastúcim počtom prepustených vo verejnom sektore zvyšuje počet nezamestnaných,“ hovorí Joel Naroff zo spoločnosti Naroff Economics.

„Ak je to tak, vzhľadom k tempu opätovného otvárania by sme sa mohli nachádzať v dlhšom období mimoriadne vysokej nezamestnanosti. Znamená to, že zotavenie bude pomalšie a bude trvať oveľa dlhšie.“

Ministerstvo obchodu informovalo, že HDP Spojených štátov v 1. štvrťroku klesol v prepočte na celý rok o 5 %, čo je najhlbší prepad od finančnej krízy pred 10 rokmi. (reuters, cnbc, čtk)

Zdieľať

Záujemcovia o prvú pomoc za apríl môžu zasielať výkazy alebo žiadosti aj s výkazmi len do 31. mája do polnoci, upozorňuje ministerstvo práce. Od 1. júna začnú úrady práce prijímať výkazy aj žiadosti za máj.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc v rámci rovnakého opatrenia ako za mesiac marec

 • Pošlú úradom práce iba vyplnený výkaz, do ktorého uvedú číslo uzatvorenej dohody s úradom práce.
 • Ak ešte dohodu nemajú, ale žiadosť za marec poslali, môžu požiadať o príspevok za apríl a vo výkaze neuvedú číslo dohody.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc v rámci odlišného opatrenia ako za mesiac marec

 • Proces žiadania o príspevok je rovnaký ako v marci.
 • Žiadateľ elektronicky vyplní žiadosť a výkaz pre dané opatrenie a nepodpísané dva dokumenty pošle elektronicky na e-mail prislúchajúceho úradu práce.
 • Žiadatelia sa môžu ďalší mesiac rozhodnúť aj pre príspevok z iného opatrenia podľa toho, ktorá pomoc je pre nich výhodnejšia. Prechádzať však nemôžu v rámci opatrenia 3. Ak raz požiadali o príspevok 3A, nemôžu ďalší mesiac žiadať o príspevok 3B či naopak.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc prvýkrát

 • Elektronicky vyplnia žiadosť a výkaz pre dané opatrenie.
 • Nepodpísané dva dokumenty pošlú elektronicky na emailovú adresu prislúchajúceho úradu práce.
Zdieľať

Ekonomika USA v 1. štvrťroku klesla v prepočte na celý rok o 5 %, čo je najviac od finančnej krízy v roku 2009. V porovnaní s prvým odhadom z apríla je prepad hlbší, ešte výraznejší pokles sa očakáva v 2. kvartáli.

V apríli americké ministerstvo obchodu uviedlo, že ekonomika v 1. štvrťroku v prepočte na celý rok klesla o 4,8 %. V poslednom kvartáli vlaňajška HDP stúpol o 2,1 %.

Pandémia koronavírusu začala naplno ovplyvňovať ekonomiku USA v marci, teda v poslednom mesiaci úvodného štvrťroka. Veľa podnikov muselo výrazne utlmiť činnosť alebo úplne prerušiť aktivity, za 11 týždňov požiadalo o podporu v nezamestnanosti zhruba 41 miliónov ľudí.

Prvým štvrťrokom sa v USA zrejme končí rekordne dlhé obdobie hospodárskej expanzie, ktoré trvalo od roku 2009. Podľa analytikov má americká ekonomika to najhoršie iba pred sebou, keď sa začne prejavovať pokles výdavkov spotrebiteľov i firiem. (čtk)

Zdieľať

Boeing obnovil výrobu problematických lietadiel 737 Max, ktorú zastavil v januári. Správa o reštarte produkcie prišla krátko potom, ako firma oznámila v Spojených štátoch prepúšťanie takmer 7000 ľudí.

O obnovení výroby lietadiel 737 Max v americkom Rentone informuje portál Zdopravy.cz. Produkcia zatiaľ pobeží pomalým tempom vzhľadom k zavádzaniu opatrení zameraných na bezpečnosť práce a kvalitu.

Lietadlá 737 Max sú celosvetovo uzemnené od vlaňajšieho marca, keď ich prevádzku zakázali úrady po dvoch tragických nehodách v Ázii a Afrike. Boeing stále nezískal povolenie na opätovné nasadenie strojov.

Boeing oznámil, že v prvej vlne prepustí 6770 ľudí v USA z celkového počtu 160-tisíc zamestnancov. V nasledujúcich mesiacoch majú prísť o prácu ďalšie tisícky ľudí.

Zdieľať

Medziročná inflácia v Nemecku podľa metodiky EÚ sa v máji ďalej spomalila na 0,5 percenta z aprílových 0,8 percenta. Rast spotrebiteľských cien v najväčšej európskej ekonomike sa tak ešte viac vzdialil od cieľa ECB tesne pod 2 percentami.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zostali harmonizované ceny podľa predbežných výsledkov bez zmeny. Analytici prognózovali pokles o 0,1 %, v medziročnom porovnaní odhadovali májovú infláciu na 0,5 %.

Podľa domácej metodiky dosiahol rast cien v máji 0,6 %, k zvoľneniu inflácie najviac prispelo zlacnenie energií o 8,5 %. Naopak, ceny potravín vzrástli o 4,5 % a služby zdraželi o 1,3 %.

Rýchly odhad inflácie vychádza z údajov od šiestich zo 16 spolkových krajín, v ktorých žije vyše polovica nemeckej populácie. Konečné údaje za máj zverejnia štatistici v polovici júna. (čtk)

Zdieľať

Ruskí boháči zarobili v období pandémie desiatky miliárd dolárov

Najmajetnejší Rusi počas pandémie koronavírusu zbohatli o 62 miliárd dolárov. V Rusku za uplynulé dva mesiace pribudli dvaja noví dolároví miliardári, celkovo ich je 104 s úhrnným majetkom 454 miliárd dolárov.

„Marcové pády cien akcií na burzách po celom svete silne postihli biznis najväčších boháčov sveta, ale za vyše dva mesiace, ktoré odvtedy uplynuli, dolároví miliardári len bohatli. Bokom nezostali ani boháči z ruského rebríčka,“ píše magazín Forbes.

Od polovice marca americký burzový index Dow Jones vzrástol o 23 percent podobne ako širší index S&P. Index moskovskej burzy stúpol o 30 percent.

Majetok piatich najbohatších Rusov sa počas tohto obdobia zväčšil o 22,6 miliardy dolárov na 109,5 miliardy dolárov.

Kto sú najbohatší Rusi (majetok v mld. USD):

1. Vladimir Potanin (26,1) – patrí mu ťažiarsky gigant Norilsk Nickel. Počas pandémie zarobil najviac, jeho majetok sa zväčšil o 6,4 miliardy dolárov,

2. Leonid Michelson (22,5) – zo spoločnosti Novatek,

3. a 4. oceliari Vladimir Lisin (21 mld.) a Alexej Mordašov (19,1),

5. Vagit Alekperov (20,8) – vlastník ropného koncernu Lukoil

Podľa Forbesu v globálnom meradle v období koronavírusu najviac zarobili miliardári, ktorých podnikanie je späté s internetom.

Uhľobarón Dmitrij Bosov, ktorý v rebríčku ruského Forbesu figuroval s majetkom odhadovaným na 1,1 miliardy dolárov na 86. priečke, začiatkom mesiaca podľa médií spáchal samovraždu. (čtk)

Zdieľať

McDonald´s dnes rozšíril službu donášky jedla McDelivery do Košíc. Po Bratislave, kde ju už ponúka deväť reštaurácií, pribudli dve reštaurácie v Košiciach. Doručenie jedla ku dverám zákazníkov zabezpečuje doručovacia služba Wolt.

Zdieľať

Smer vyzval vládu, aby prestala riešiť epidemiologickú situáciu a začala sa zaoberať ekonomikou. „Kým na jednej strane dnes minister zdravotníctva a vláda ohlasujú, že pravdepodobne sme pandémiu vírusu porazili, z čoho máme veľkú radosť, žiaľ, dnes musím skonštatovať, že Slovensku hrozí ďalšia veľmi vážna pandémia – pandémia nezamestnanosti,“ povedal Peter Pellegrini.

Od premiéra a členov vlády očakáva, že nebudú „hodiny a hodiny na tlačovkách rozprávať“ napríklad o tom, aká vzdialenosť má byť medzi stolmi, ale že sa pred kamery na dennej báze postavia premiér s ministrom hospodárstva a ministrom financií a povedia, čo mienia so slovenskou ekonomikou v najbližšej dobe robiť.

„Zatiaľ sú to len kozmetické opatrenia, ktoré určite neprinesú nejaký výrazný impulz do našej ekonomiky,“ dodal Pellegrini.

Na 13. dôchodky sa podľa neho peniaze nájsť musia. Vládu zároveň vyzýva, aby dôchodcom dala jasnú odpoveď, či peniaze dostanú, alebo nedostanú.

„Ekonomika sa tak skoro nenaštartuje,“ uviedol Peter Žiga. Tvrdí, že napríklad ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) nevidel na tlačovej konferencii posledné dva či tri týždne. Od vlády pritom očakáva presný plán vrátane toho, ako chce využiť 8 miliárd eur z európskeho fondu obnovy, ktoré má SR dostať.

„Vláda nemá plán, nevie s tým narábať,“ reaguje na situáciu bývalý minister hospodárstva. Apeluje na súčasný kabinet, aby sa venoval trom skupinám ľudí, ktorí budú nezamestnanosťou postihnuté v najvyššej miere. Prvou sú zamestnanci zo segmentu služieb, ďalej z oblasti firiem a fabrík, ktoré boli napojené na zahraničné trhy a treťou skupinou sú ľudia, ktorí sa vrátili zo zahraničia, pretože tam prišli o zamestnanie. (tasr)

Zdieľať

Bratislavskí poslanci schválili kúpu 49-percentného podielu v dcére bratislavských vodarní Infra Services. Za bolo 39, proti jeden, zdržali sa štyria. Podnikateľ Ivan Kmotrík tak už nebude mať v BVS vplyv.

Poslancom, ktorí sa zdržali, prekážalo, že nemali dostatok času na preštudovanie materiálov, a chýbalo im stanovisko dozornej rady BVS.

„Ide o historický míľnik vo veľmi dôležitej infraštruktúre. Rozpredaj majetku mesta a profit súkromníkov bez toho, aby bol braný záujem obyvateľov mesta a obcí, skončí, keď sa transakcia dokončí,“ povedal primátor Matúš Vallo a poďakoval mestským poslancom a zástupcom BVS.

Vallo hovorí, že doterajší stav v BVS a InfraServices bol výrazne nevýhodný a mesto podnikne ďalšie kroky, pokiaľ získa dôkazy o nevýhodnom hospodárení v BVS.

Kúpa podielu v InfraServices bude podmienená súhlasom dozornej rady BVS, ktorá bude rokovať 8. júna.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať