Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Smer otáča sľub, ktorý dal po kauze CT. Porovnávanie cien zrejme nebude

Zuzana Zvolenská pre kauzu CT skončila vo funkcii, nahradil ju dnes už bývalý minister Viliam Čislák. Foto – TASR
Zuzana Zvolenská pre kauzu CT skončila vo funkcii, nahradil ju dnes už bývalý minister Viliam Čislák. Foto – TASR

V kauze CT v piešťanskej nemocnici sa jeho vysoká cena ukázala vďaka tomu, že v Česku kupovali rovnaký prístroj o milión lacnejšie. Pomohlo teda porovnávanie cien. Minister zdravotníctva Viliam Čislák vlani v decembri sľúbil, že na ministerstve začnú porovnávať ceny, aby sa kauzám, akou je CT, predišlo.

Teraz analytik z Inštitútu zdravotnej politiky Ján Králik hovorí, že sa porovnávanie cien pri CT prístrojoch robiť nedá. „Porovnávať CT prístroje je holý nezmysel. Dá sa to robiť pri komoditách, ktoré sa dajú odvážiť, ktorých parametre sa dajú dopredu zistiť. Ale pri CT sa to robiť nedá,“ povedal.

V inštitúte pracujú analytici, ktorí radia ministrovi Čislákovi, majú na starosti napríklad prípravu novej nemocnice v Bratislave alebo oddlžovanie nemocníc a aj porovnávanie cien. Zatiaľ urobili napríklad porovnanie cien stravy v jedálňach.

CT v Košiciach a dvaja politici, ktorí padli pre nákup tohto prístroja v Pešťanoch – Pavol Paška a Zuzana Zvolenská. Foto – TASR

Na otázku, prečo to potom minister Čislák sľuboval, povedal, že „to je dobrá otázka – neviem, či to takto povedal“. Dala by sa podľa neho povedať najvyššia cena, za ktorú by sa mali nakupovať CT prístroje, ale porovnávanie cien vraj zmysel nemá. „To, že niekde existuje cenník CT-čiek, ktorý je objektívny a férový, je holý nezmysel,“ dodal Králik.

Porovnávanie – alebo takzvané „benchmarkovnie“ – znamená, že sa porovnáva ponúkaná cena s cenami, ktoré sú v špeciálnych registroch, kde sa zhromažďujú ceny napríklad z celého sveta alebo určitých krajín.

V zahraničí už sú

Šéf Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií Martin Filko to vidí inak. „Aj v prípade veľkých technológií existujú zahraničné cenové indexy a databázy,“ napísal v komentári pre Hospodárske noviny.

Konštatovanie, že ceny CT prístrojov sa porovnávať nedajú, vyvracajú aj viaceré indexy zo zahraničia. Napríklad medzinárodný ECRI inštitút, ktorý má index na technológie, kde zverejňuje ich aktuálne ceny a aj to, ako sa vyvíjajú. Ceny CT prístrojov sa podľa nich za rok znížili o pätinu. Odôvodňujú to tak, že sa nakupujú CT prístroje s menším počtom rezov, ktorých cena ja preto nižšia.

Analytik: Nie je to správna cesta

„Minister Čislák deklaroval, že má ambíciu porovnávať ceny všetkého, čo nemocnice nakupujú, vrátane CT-čiek,“ pripomína analytik INEKO Dušan Zachar. Uznáva, že je to ťažšie ako napríklad porovnávanie cien stravy či liekov, pretože do ceny vstupuje viacero faktorov – napríklad stavebné práce, školenia, servis. Ale je to podľa neho možné a aj nevyhnutné nato, aby sa prostriedky v štátnom zdravotníctve vynakladali efektívnejšie.

„Ak sa uspokojíme s tvrdením, že ‚porovnávať ceny CT-čiek je holý nezmysel‘, tak potom stačí dať riaditeľom nemocníc či výberovým komisiám namiesto analýz trhu do rúk kocku, ktorou náhodne vyberú akýkoľvek prístroj, ktorý sa vojde do rozpočtu. A verejné obstarávanie môžeme potom zrušiť,“ dodal.

Ak by štát zverejnil ceny jednotlivých položiek pri kupovaní prístrojov a ak by našiel príklady aj zo zahraničia, tak sa zvýšia „cenová transparentnosť a možnosti účinnejšej verejnej kontroly“. A to by spôsobilo tlak aj na nemocnice, aby nakupovali efektívnejšie.

Porovnávanie cien robí štát napríklad aj pri liekoch. Začal s tým pred piatimi rokmi a prinieslo to veľké úspory.

Aj analytička slovenskej pobočky Transparency International Zuzana Dančíková je presvedčená, že sa porovnávať ceny CT prístrojov dajú. Ministerstvo podľa nej môže zbierať informácie o rozhodujúcich parametroch, zatriediť ich do kategórií a sledovať ceny, za ktoré nakupujú jednotlivé nemocnice.

„Ak jedna nemocnica nakúpi prístroj dvakrát tak draho ako iná, rozdiel nebude v niekoľkých parametroch, ale skôr v neochote či neschopnosti hospodárne obstarávať. Preto je dôležité, aby ministerstvo ceny porovnávalo, ako to sľúbil minister Čislák minulý rok,“ dodala.

Má to vyriešiť súťaž

Otázka porovnávania je dôležitá najmä teraz, lebo štát ide poliklinikám a nemocniciam dať takmer 27 miliónov eur na nákup prístrojov. „Nie je jasné, prečo s tým pol roka čakali. Nemali by to už odkladať, keďže sa idú nakupovať CT-čká z eurofondov,“ hovorí Dančíková.

A ako sa chcú na ministerstve vyhnúť predraženým cenám, keď nevedia povedať, aké by ceny prístrojov mali byť? Súťažou, odpovedá šéf Inštitútu zdravotnej politiky na ministerstve zdravotníctva Ivan Poprocký.

„Pri nákupe ťažkej diagnostickej techniky je dôležité, aby bola dostatočná súťaž. Aby bolo viac ponúk v rámci jednotlivých obstarávaní. Preto inštruujeme nemocnice, aby zabezpečili aspoň tri ponuky,“ povedal Poprocký.

To, že traja súťažiaci nemusia vždy zaručiť férovú súťaž, ukazuje napríklad kauza stravovania v nemocniciach, kde súťažili vždy tri firmy. Dve z nich, ktoré tendre vyhrávali, boli prepojené. Po tejto kauze minister Čislák odvolal riaditeľov z nemocníc v Trenčíne, Trnave, Banskej Bystrici a Poprade.

Ministerstvo nevie zabezpečiť, aby sa do súťaží nehlásili schránkové či prepojené firmy. „Inštrukcia nemocniciam bola, aby oslovili štandardných dodávateľov. Len skutočnou súťažou sa to dá vyriešiť,“ hovorí Poprocký z ministerstva. Súťaž musia robiť všetky nemocnice. Často však kupujú prístroje cez prostredníkov, nie priamo od výrobcov.

Na otázku, či budú po skončení súťaže vedieť povedať, či nemocnice nakúpili za dobré ceny, Králik z ministerstva povedal: „Nikto na svete vám nepovie, čo je dobrá cena teoreticky. Dobrú cenu zabezpečí len dobrá súťaž.“ Priznáva však, že v minulosti takéto súťaže zlyhávali.

Teraz chcú zabezpečiť, aby súťažili tri neprepojené subjekty. Na otázku, ako zistí počas súťaže alebo hneď po nej, či firmy nie sú prepojené, povedal: „My nemôžeme robiť zázraky. My môžeme len trvať na tom, aby sa dodržiavali pravidlá. A môžeme posudzovať len výsledky.“ Nemôžu však vedieť, kto sa do súťaže prihlási, ani nemôžu vopred skúmať, či niekto chce manipulovať tender.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kiskov tieňový minister financií: Ak dôjde k zmene, čo dúfam, je dôležité, aby strany mali aj programové prieniky

Tomáš Meravý vraví, že nikdy v živote by v Kiskovej strane Za ľudí nezvyšovali daňovo-odvodové zaťaženie práce. Na druhej strane, sú otvorení vyšším majetkovým daniam.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Tomášom Meravým:

  • V programe strany budú mať aj výdavkové limity
  • Priestor na šetrenie je v znižovaní prezamestnanosti v štátnej správe, máme napríklad veľa policajtov na jedného obyvateľa
  • Obedy zadarmo by úplne nerušil, ale treba sa vrátiť k nejakej forme adresnejšej pomoci
  • Ideálne by bolo, keby sa znížili sadzby sociálneho poistenia
  • Navrhuje debatu o progresívnom nastavení daňového bonusu, ktorého suma by rástla s počtom detí
  • Čítajte celý rozhovor s Tomášom Meravým.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Pellegrini vyhlásil, že U. S. Steel Košice bol pre americký manažment „dojnou kravou“.  Podľa premiéra podnik trpí investičným dlhom, čo prispelo k jeho súčasnej ťažkej situácii na trhu s oceľou a zámeru znižovať počet zamestnancov.

 „Treba aj vytknúť americkému manažmentu, že tá fabrika im slúžila ako dojná krava a miesto toho, aby do nej primerane investovali, tak to nerobili,“ povedal Pellegrini po výjazdovom rokovaní v okrese Košice-okolie, na ktorom prijal odborárov z košických oceliarní.

Odborári mu odovzdali petíciu za podporu európskeho oceliarskeho priemyslu a vytvorenie férového prostredia na podnikanie. Z košickej továrne a jej dcérskych spoločností ju podpísalo viac ako 8800 zamestnancov.

Petícia nasledovala po tom, ako vedenie U. S. Steel Košice oznámilo, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500.

K znižovaniu stavov zamestnancov pristúpila firma vzhľadom na zlú situáciu na trhu s oceľou, pričom poukázala na dôsledky vysokého importu ocele z krajín, ktoré nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe a nie sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisiami.

„Treba si veľmi otvorene povedať, a na tom sme sa aj zhodli s predstaviteľmi odborov, že tá fabrika vyprodukovala za posledné roky viac ako miliardu zisku a tento zisk bol skoro komplet odvedený akcionárom, majiteľom, do Spojených štátov. Tá fabrika veľmi málo v minulosti investovala, preto je tam aj značný investičný a morálny dlh, ktorý potom spôsobuje, že tá fabrika nie je taká efektívna, ako možno nejaké iné fabriky podobného typu v Európe alebo vo svete, a teraz žneme neblahé následky tohto celého. Takže, treba trochu vytknúť aj majiteľom, ako sa k fabrike správali,“ uviedol premiér.

Vláda si pritom podľa neho uvedomuje, že spolu s automobilkou Volkswagen ide o najväčšieho zamestnávateľa v krajine.

„Musíme dbať na to, čo sa bude diať na východe Slovenska a s veľkým znepokojením sledujem túto situáciu a privítal som aktivity odborárov, ktoré nesmerujú len k nejakému vyjednávaniu alebo zákazu prepúšťania, ale zaoberali sme sa globálne tou situáciou, ktorej čelíme v rámci Európy,“ povedal Pellegrini.

Odborárom prisľúbil, že ministri aj on sám budú v diskusiách na európskych fórach hovoriť o možných spôsoboch, ako brániť Európu voči dovozom lacnej ocele z krajín, kde sa pri výrobe neberie ohľad na environmentálne dôsledky. (tasr)

Zdieľať

SaS predložila do parlamentu balík opatrení pre motoristov. Ministerstvo dopravy má k návrhom výhrady.

Jana Kiššová z SaS uviedla, že motoristi tvoria veľkú časť štátneho rozpočtu, pričom nedostávajú adekvátnu protihodnotu. Balík opatrení opozičnej strany tvorí šesť návrhov zákonov.

SaS navrhuje úpravu pri ročnej diaľničnej známke, ktorá by podľa strany mala platiť celých 365 dní. Tento návrh je podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej odborne nepripravený. Rezort dopravy podľa jej slov vyhodnocuje správanie ľudí pri kúpe diaľničnej známky a pripravuje vlastné riešenie tejto problematiky. Avizovala, že ministerstvo ho predstaví v krátkom čase.

Ďalším navrhovaným opatrením je napríklad zrušenie nálepiek o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, či zavedenie možnosti „prenositeľnosti“ tabuľky s evidenčným číslom vozidla zo starého motorového vozidla toho istého majiteľa na jeho nové motorové vozidlo. „Chceme, aby evidenčné čísla vozidla, plechové tabuľky, ktoré máme na autách, boli na majiteľa,“ priblížil poslanec SaS Miroslav Ivan.

Zrušiť by SaS chcela povinnosť nakrúcať videozáznam o priebehu výkonu technickej a emisnej kontroly na staniciach technickej kontroly (STK) a na pracoviskách emisnej kontroly. Ivan upozornil, že po zavedení tohto opatrenia je o prácu technika oveľa menší záujem.

Ducká reagovala s tým, že kamery boli na STK zavedené novelou zákona, ktorá bola vypracovaná v čase, keď bola SaS koaličnou stranou. Hovorkyňa zároveň podotkla, že všetci poslanci SaS za zavedenie kamier na STK hlasovali. „Aktuálna zmena iba rozšírila ich počet, pričom zákon jasne upravuje, na aké účely sa môžu tieto záznamy použiť,“ spresnila Ducká s tým, že toto ustanovenie liberáli pri jeho prijímaní v parlamente nepripomienkovali.

Jedným z návrhov SaS je aj novela zákona o správnych poplatkoch. Podľa Ivana by mal poplatok za registráciu auta odzrkadľovať administratívne náklady na prácu úradníka, ktorý úkon vykonáva.

Navrhuje tiež zníženie daní z motorových vozidiel pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony. Rezort dopravy uviedol, že návrhy SaS v oblasti daní nie sú v jeho kompetencii. (tasr)

Zdieľať

Most-Híd by v prvom čítaní podporil návrh reformy zdravotníctva, podľa predsedu klubu Tibora Bastrnáka však má pripomienky. SNS si počká na rokovanie Koaličnej rady. ĽSNS sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou Andreou Kalavskou.

„Od začiatku hovoríme, že budeme podporovať všetky také návrhy, ktoré sú o bezpečnosti pacientov. Stratifikácia je taký návrh. Chceli by sme to podporiť. Máme nejaké výhrady a veci, ktoré si myslíme, že ešte ministerstvo zdravotníctva musí zlepšiť. Takže keď príde tento návrh do parlamentu, tak ho v prvom čítaní podporíme. Keď ministerstvo odstráni maličkosti, ktoré nie sú úplne definované, tak by sme to mali podporiť aj v druhom čítaní,“ komentoval Bastrnák z Mosta-Híd.

Podľa neho by išlo napríklad o zvýšenie dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v tých regiónoch, v ktorých by to bolo možné.

Predseda SNS Andrej Danko sa k téme vyjadrí neskôr. „Ja sa vyjadrím vtedy, keď Smer povie na Koaličnej rade, že stojí za Kalavskou. Dovtedy je jej návrh irelevantný, nemôžeme ísť proti záujmom koaličného partnera,“ povedal.

Kotlebova ĽSNS uviedla, že sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský uviedol, že sa s ministerkou potrebujú stretnúť ešte raz, aby strane odpovedala na niektoré otázky. Jedna sa týka personálneho zabezpečenia, druhá „malej nezrovnalosti“ v zákone. „Máme taký názor v odbornom tíme, ktorý hovorí, že to možno nie je úplne dokonalý návrh, ktorý má určité riziká, no možno je to stále lepšie, ako neurobiť nič.“ (tasr)

Zdieľať

SaS uviedla, že je za nižšie dane pre firmy, ale „nie šťastná“ je ich výška podľa obratu. Strana tak reagovala na schválenie 15-percentnej dane pre podnikateľov s ročným obratom do 100-tisíc eur v parlamente.

„My dlhodobo hovoríme, že je potrebné znižovať dane, aby bola väčšia ochota priznať a platiť dane. Má to určite pozitívne dynamické efekty,“ priblížila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

„Ako trochu nešťastné vnímame to, že bude progresívna daň, teda že firmy s obratom do 100-tisíc eur budú platiť zásadne inú výšku dane na rozdiel od tých firiem, ktoré majú vyšší obrat. Vytvára to medzi týmito firmami istú konkurenčnú výhodu, respektíve nevýhodu. Toto si myslíme, že nie je celkom šťastné, ale v každom prípade podporujeme znižovanie daní,“ dodala. (tasr)

Viac k téme: Nižšia, 15-percentná daň je pre všetky firmy a živnostníkov s obratom do 100-tisíc eur ročne

Zdieľať

Poslanci SNS predložili do parlamentu návrh novely, ktorá by mala dosah na štátny rozpočet 150 miliónov eur a ani sa neunúvali vyčísliť dosah, hoci na to ministerstvo financií upozornilo. Povedal to opozičný poslanec Ondrej Dostál k novele znižujúcej DPH na potraviny.

Zdieľať

Nová kryptomena Facebooku je „budíčkom „pre centrálne banky, aby pokročili v spolupráci a samy vytvorili novú digitálnu menu, povedal člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Benoit Coeure. Úvah o takom kroku bolo viac, no nedotiahli sa.

Zdieľať

Nie je pravda, že Európska komisia zastavila osobitný odvod pre reťazce na Slovensku, povedala poslankyňa SNS Eva Antošová. Tvrdí, že odvod zastavil predseda SNS Andrej Danko, pričom Slovensku nikto nehovoril, že by odvod nemohlo zaviesť.