Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Rozbehol sa realitný obchod roka: Štát draho vykupuje pôdu pod diaľnicu pri Bratislave

Stovky miliónov eur minie štát zbytočne, len preto, že nezmenil nevýhodné pravidlá výkupu pozemkov. Zarobia na tom najmä špekulanti.

Kto systematicky sleduje, pre ktoré trasy diaľnic sa štát rozhoduje, môže na tom zarobiť mimoriadne dobre. Práve sa o tom presviedčajú ľudia, ktorí len nedávno nakúpili poľnohospodársku pôdu na miestach, kde štát plánuje diaľničný obchvat Bratislavy.

Už to dlho nepotrvá a za pôdu, ktorej meter štvorcový bežne stojí do 85 centov, zinkasujú aj stonásobok. Štát už totiž dáva do katastra prvé zmluvy na výkup pozemkov pod bratislavským obchvatom.

Pôvodní majitelia pozemkov, ktorí ich nedávno predali špekulantom, dostanú za pôdu trochu viac, ako keby ju predávali napríklad farmárom. Štát napriek tomu za pozemky na bratislavskú diaľnicu minie v najbližších týždňoch približne 300 miliónov eur. Väčšina z nich skončí zrejme u priekupníkov.

Na porovnanie, celý sociálny balík Ficovej vlády má vyjsť na 250 miliónov eur.

Prečo je to tak

Nemuselo to tak byť, ak by bolo vedenie ministerstva dopravy reagovalo na staršie varovania, že kým sa dostane výstavba diaľnic do fázy obchvatov veľkých miest, treba zmeniť spôsob výpočtu cien na výkup pozemkov pod diaľnicami. Keď štát pred stavbou diaľnice vytýči územie, na ktorom chce stavať, už sa naň nazerá ako na stavebné parcely.

Oceňuje ich znalec. Berie do úvahy aj to, že pôvodne to bola najmä oveľa lacnejšia pôda určená na pestovanie. Cenu zvykne stanoviť niekde uprostred – medzi cenou ornej pôdy a stavebnej parcely, vysvetľuje prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Pálenčár.

Zatiaľ čo cena ornej pôdy sa pohybuje podľa údajov asociácie od 45 do 85 centov za meter štvorcový, pri stavebných pozemkoch sú rozdiely v cenách pozemkov najmä v závislosti od lokality výraznejšie.  Ceny ornej pôdy sa rátajú na desiatky centov, za stavebné pozemky sa platia desiatky eur za meter štvorcový.

Aj pre štát sa tak výkup v mestách predražuje o desiatky eur na meter štvorcový. Napríklad Bratislavčania zinkasujú podľa odhadu štátu za meter štvorcový ornej pôdy v priemere po 70 eur, majiteľom pôdy v žilinských úsekoch vyplatili za pozemky pod diaľnicou zhruba po 20 eur za meter štvorcový.

Bolo treba zmeniť pravidlá

Štát mal jednoduchú možnosť, ako neplatiť v Bratislave špekulantom za ornú pôdu ako za stavebné pozemky. Stačilo zmeniť vyhlášku či zákon a zaviesť nimi napríklad jednotné ceny na výkup bývalej ornej pôdy v prospech verejných stavieb za jednotnú cenu.

Rozpočet by bol ušetril stovky miliónov eur a aj tak by majitelia pozemkov boli dostali oveľa viac ako v prípade, že by cez pozemok neviedla diaľnica. „Je jedno, či je to infraštruktúra v Košiciach alebo v Bratislave, pokiaľ to predtým bola orná pôda,“ povedal Pálenčár.

Bývalý šéf stratégie na ministerstve dopravy  a dnešný analytik INEKO Ján Kovalčík hodnotí súčasné pravidlá výkupu pozemkov pre štát ako „nelogické a neudržateľné“. Tvrdí, že výkup sa tak predražuje nie násobne, ale rádovo.

„Štát vykupuje ornú pôdu za ceny, ktoré sú aj desať- a viacnásobne vyššie. Na rozdiel od iných krajín sa navyše prakticky vôbec nevyužíva možnosť zámeny pozemkov – ornej pôdy za inú ornú pôdu,“ hovorí Kovalčík.

Tvrdí, že v rokoch 2011 a 2012 ministerskí analytici upozorňovali, že to treba zmeniť skôr, než príde výstavba k obchvatom Prešova, Košíc a najmä do Bratislavy: „Hovorili sme, že tam už hrozí predraženie v astronomických rozmeroch. Zdá sa, že nebol záujem to riešiť.“

Podľa Kovalčíka by bolo v poriadku, ak by sa pôda vykupovala povedzme aj za dvojnásobok jej trhovej hodnoty. „V praxi však ide na Slovensku o desať- aj viacnásobky. Neefektívne sa tak vynaložia stovky miliónov eur. To, pochopiteľne, vytvára priestor pre špekulantov, ktorí na štedrých cenách profitujú v najväčšom rozsahu,“ tvrdí Kovalčík.

Špekulanti chodili

O tom, že špekulanti si realitný biznis roka všimli, niet pochýb. Viacerí obyvatelia obcí pri Bratislave už v zime potvrdili telefonické ponuky na odkup ich ornej pôdy.

„Tvrdili, že skupujú pôdu, pretože keď budú mať dosť hektárov, dostanú príspevky z eurofondov,“ povedal pred časom majiteľ pôdy pri Dunajskej Lužnej, kadiaľ pôjde časť obchvatu nazývaná R7. Tá siaha od Bratislavy po Dunajskú Stredu.

Predávajúci tu majú inkasovať za pozemky v priemere po 40 eur za meter štvorcový.

Koľko stojí obchvat

 • Štát plánuje postaviť obchvat Bratislavy (D4) aj s napojením na Dunajskú Stredu (R7).
 • Tieto cesty predstavujú dokopy 59 km.
 • Majú stáť podľa odhadov asi 4 miliardy eur. V cene už má byť aj to, že na diaľnicu si požičia súkromník a štát mu potom bude cestu splácať. Volá sa to PPP.
 • V tejto cene však ešte nie je výkup pozemkov pod novú diaľnicu.
 • Ráta sa, že bude stáť asi 288 mil. eur.
 • Zahŕňa to výkup 4,9 mil. metrov štvorcových pôdy.
 • Z toho na R7 sa z potrebných 1,9 mil. metrov štvorcových vykúpilo zatiaľ 896 000 metrov štvorcových. Stálo to 27,4 mil. eur. Celkovo vyjdú tieto pozemky na 77,7 mil. eur.
 • Majitelia pôdy pod D4 zatiaľ žiadne peniaze nedostali. Národná diaľničná spoločnosť im práve posiela zmluvy, prípadne tie, ktoré sú už uzavreté, posiela na kataster. Až potom bude platiť. Pôjde o 210,8 mil. eur za 2,99 mil. metrov štvorcových.

Národná diaľničná spoločnosť hovorí, že za tamojšiu pôdu doposiaľ už zaplatili 27 miliónov eur. Spolu na pôdu pod cestou R7 potrebujú 77,7 milióna eur.

Samotný obchvat okolo Bratislavy – D4 – znamená realitný biznis za 210 miliónov eur. V priemere sa tam za meter štvorcový zaplatí asi 70 eur.

To neplatí plošne – čím bližšie k centru, tým viac peňazí za pôdu. Stavebné parcely v Bratislave sa pohybujú aj na úrovni 180 eur za meter štvorcový.

Spolu teda štát potrebuje na celú pôdu pod obrím obchvatom aj s jeho napojením na Dunajskú Stredu takmer 300 miliónov eur. Pôvodne štátna expertíza hovorila ešte o takmer polovici miliardy eur. Väčšinu z toho spresnili znalecké posudky.

Tak či tak sa výkup pod 59 kilometrami diaľnic pri Bratislave dostane rádovo k cene, za ktorú si štát kupuje celé diaľničné stavby. Napríklad extrémne náročný 13,5-kilometrový úsek D1 pri Žiline, ktorého polovicu tvorí tunel Višňové, má celý vyjsť na 400 miliónov eur.

Navyše, hoci Národná diaľničná spoločnosť už rozposiela peniaze za pôdu a zazmluvňuje na odkup ďalšiu, nie je jasné, odkiaľ na ňu štát vezme. V platnom štátnom rozpočte totiž nič také nie je.

Ministerstvo dopravy môže rátať s tým, že ako každý rok nesplní plán čerpania eurofondov a zvyšné peniaze vloží do výkupu pozemkov. Národná diaľničná spoločnosť však môže pôdu kupovať aj na úver. Stačí, že sa tak rozhodne a nájde banku, ktorá jej na to požičia.

Dnes na DennikE.sk

 • Koronavírus: Od piatku sa budú na letiskách v Bratislave, Košiciach a Poprade robiť zdravotné kontroly všetkým pasažierom
 • Dane: Ako si odložiť daňové priznanie, ako ušetriť pri zdaňovaní príjmu z prenájmu
 • Pracovný trh: Záujem nemeckých zamestnávateľov prijímať nových pracovníkov výrazne klesol (ifo)
 • Médiá: Akcionári CME budú hlasovať o ponuke na prevzatie Markízy a Novy od Kellnerovej PPF
 • Ekonomický newfilter: Nemáte sa prečo tešiť na budúcnosť, odkazujú grafy z Bruselu
Zdieľať

Ekonóm o vplyve koronavírusu: Potrebujeme vedieť, kedy bude epidémia vrcholiť a ako veľmi sa rozšíri

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Ekonóm Ľubomír Koršňák hovorí, že vplyv koronavírusu na čínsku ekonomiku bude v prvom a druhom kvartáli pomerne významný. „Tým, že sa v Číne prestalo na nejaký čas vyrábať, narušili sa subdodávateľské reťazce, keď časť čínskej produkcie smeruje do iných častí sveta.“

Zdieľať

Týždeň v európskej ekonomike: Zlá správa o Slovensku, ktoré nevyužilo dobré časy

Robert Fico a Peter Pellegrini. Ilustračné foto - TASR
Robert Fico a Peter Pellegrini. Ilustračné foto – TASR

Týždeň v európskej ekonomike:

 • Európska komisia zverejnila Správu o Slovensku 2020, dopadli sme približne na štvorku.
 • EÚ už postihujú hospodárske dôsledky koronavírusu, najviac ich cíti Taliansko.
 • Komisia zverejnila digitálne stratégie.

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomická nálada v eurozóne sa vo februári zlepšila viac, než sa očakávalo. Napriek šíreniu koronavírusu vzrástla predovšetkým dôvera spotrebiteľov a dôvera v priemysle. Vo svojej správe to dnes uviedla Európska komisia.

 • Súhrnný index ekonomickej nálady sa vo februári zvýšil na 103,5 z januárových 102,6 bodu. Optimizmus ohľadom hospodárskych vyhliadok sa v eurozóne zvyšuje od vlaňajšieho októbra.
 • Februárový nárast bol navyše výraznejší, než očakávali analytici. Tí v ankete agentúry Reuters odhadovali, že index vystúpi na 102,8 bodu.
 • Spotrebiteľská dôvera sa zvýšila na mínus 6,6 z mínus 8,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci. V najvýznamnejšom sektore, ktorým sú služby, sa čiastkový index zvýšil na 11,2 z 11 bodov, v priemysle stúpol na mínus 6,1 za januárových mínus 7 bodov.
 • Dáta o nálade v slovenskej ekonomike dnes zverejňoval aj slovenský štatistický úrad. Trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu (IES) vo februári klesol o jeden bod na 98,0. (čtk, n)
Ekonomický sentiment a očakávania zamestnanosti. Zdroj: Európska komisia
Ekonomický sentiment a očakávania zamestnanosti. Zdroj: Európska komisia
Zdieľať

Nervozita pre koronavírus neutícha, európske akcie pokračujú v páde

Európske akcie obnovili prudký pokles pre obavy z rýchleho šírenia koronavírusu. Najväčšie straty si pripisujú akcie firiem spojených s cestovaním, ako sú letecké spoločnosti alebo hotely.

Straty neobchádzajú žiadny významný trh v Európe. Niektoré firmy už začínajú varovať pred negatívnymi dosahmi koronavírusu na svoje hospodárenie.

Najviac nakazených koronavírusom zostáva v Taliansku, rozšíril sa však už do ďalších krajín.

Ako padajú burzy:

 • paneurópsky index STOXX 600 odpisoval 2,4 %, od začiatku týždňa vykazuje najhlbšiu stratu od januára 2016, keď sa trh obával prudkého spomalenia ekonomického rastu Číny a citeľne klesali ceny ropy;
 • hlavný index milánskej burzy FTSE/MIB, nemecký DAX aj francúzsky CAC 40 stratili vyše 2 %;
 • čiastkový index, ktorý sleduje akcie v cestovnom ruchu a ubytovaní, vykazuje pokles o 3,3 %. Padá už šiesty deň za sebou.

Akcie leteckých spoločností a hotelov sa oslabujú v obavách, že ľudia začnú rušiť rezervácie.

Pred negatívnymi vplyvmi epidémie na zisky varujú aj ďalšie firmy, napríklad pivovar AB InBev či britská banka Standard Chartered.

Vlády pripravujú opatrenia, aby boli schopné brániť sa v prípade, že nákaza prerastie do globálnej epidémie. Počet novonakazených vo svete je už vyšší než v pevninskej Číne, odkiaľ sa koronavírus začal šíriť v decembri. (guardian, čtk)

Zdieľať

Toyota investuje 400 miliónov dolárov do čínskej firmy Pony.ai, s ktorou od vlani spolupracuje na vývoji technológie pre samojazdiace autá. Pony.ai už testuje autonómne vozidlá v Kalifornii, Pekingu a Kuang-čou.

Firmy spolupracujú od augusta, keď oznámili, že budú spolu testovať systém autonómneho riadenia v luxusných autách Toyota Lexus v Číne.

Najnovšia investícia od Toyoty ohodnotila celú Pony.ai na viac ako tri miliardy dolárov, píše Reuters.

Pony.ai vznikla v roku 2016. Pri testovaní samojazdiacich áut sa zameriava na plne autonómny štandard nazývaný stupeň 4, pri ktorom auto zvládne všetky aspekty riadenia vo väčšine podmienok bez zásahu človeka.

Ako investujú do samojazdenia:

Toyota posilňuje spoluprácu s Pony.ai v čase, keď globálne automobilky, IT firmy, začínajúce spoločnosti a investori, vrátane firiem Tesla, Alphabet, Waymo a Uber, vynakladajú veľké sumy na vývoj samojazdiacich áut.

Podľa analytickej firmy PitchBook sa za uplynulé dva roky v súvislosti s autonómnymi vozidlami uskutočnilo celosvetovo 323 dohôd v hodnote 14,6 miliardy dolárov.

Zdieľať

Nemecká vláda plánuje na podporu ekonomicky slabých regiónov dočasné uvoľnenie podmienok dlhovej brzdy, ktorú má zakotvenú v ústave, tvrdí týždenník Die Zeit s odvolaním sa na svoje zdroje. Zámer má minister financií Olaf Scholz predstaviť v marci.

Nemecko má v ústave zakotvenú takzvanú dlhovú brzdu, podľa ktorej nesmú nové pôžičky prekročiť 0,35 percenta HDP. Scholz podľa Die Zeit chce toto obmedzenie dočasne uvoľniť pre lokálne infraštruktúrne projekty, akými sú stavby ciest či škôl. (čtk)

Zdieľať

Informatik Miroslav Pikus našiel pozitíva v programoch KDH, SaS, PS/Spolu aj OĽaNO. „Fašisti našťastie nepíšu nič o počítačoch, v ich rukách by to bol pekelný nástroj,“ komentuje v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Čo vás v dobrom prekvapilo vo volebných programoch pred aktuálnymi parlamentnými voľbami?

Miroslav Pikus, IT špecialista

Vo volebných programoch našich strán má aj informatik čo čítať.

Napríklad KDH má o informatizácii síce len stručnú kapitolu, kde je menej konkrétnych iniciatív, ale sú tam pozitívne myšlienky a mňa potešilo, že kladie dôraz na IT bezpečnosť.

Vo volebnom programe SaS cítiť fundovaných IT odborníkov s nadhľadom. Sľubujú odborný audit existujúcich informačných systémov, zavedenie centrálneho informačného systému na riešenie mimoriadnych udalostí či prepojenie existujúcich informačných systémov tak, aby sme už konečne mali „jedenkrát a dosť“.

Z kreatívnych nápadov SaS, o ktorých som inde nepočul, vyberám napríklad mapu nehodovosti a mapu dopravných pokút. Bravo. Len sa, prosím, najprv naučte zmenšovať PDF súbory, váš volebný program má 81 MB a niektoré mobilné zariadenia ho nemusia zvládnuť zobraziť, nevraviac o účte za dáta.

Práve optimalizovať stránky štátu pre telefóny a tablety sľubuje OĽaNO, je to jeden z ich dvadsiatich IT návrhov. Z tých exaktnejších sa mi ešte páči napríklad rozčlenenie veľkých IT tendrov na malé časti presne tak, ako o tom hovorí Slovensko.digital.

Od politickej strany, ktorá má za lídra bývalého (dobrého) hekera, by sme právom mali čakať najprepracovanejšiu časť volebného programu týkajúceho sa digitalizácie. Z množstva iniciatív PS/Spolu môže srdce informatika plesať napríklad pri návrhu na posilnenie pozície „štátneho IT architekta“, sprísnenia odovzdávania zdrojových kódov či silných sľuboch o open data.

Nielen programátor sa však musí potešiť skvelému nápadu PS/Spolu zaviesť možnosť platby verejným inštitúciám inkasom či plánu zaviesť v štátnej správe moderné call centrá.

V programe Smeru sa spomínajú digitálne technológie len v jednom stĺpčeku krížovky. (Tá tam naozaj je, uhádnete „počítač. kláves“ na päť písmen? Ja nie.) To je tiež dobre, lebo tejto strane slúži informatika, aj vďaka jej zložitosti a neprehľadnosti, predovšetkým ako nástroj tunelovania.

Fašisti tiež našťastie nepíšu nič o počítačoch, v ich rukách by to bol pekelný nástroj. V amerických prezidentských voľbách napríklad navrhuje Bernie Sanders zakázať polícii rozpoznávanie tvárí umelou inteligenciou (AI). Predstavte si túto technológiu v boji proti „parazitom v osadách“.

Umelú inteligenciu adresujú agendy mnohých zahraničných politikov a strán. Emmanuel Macron vyhral aj vďaka prepracovanému plánu na rozvoj AI vo Francúzsku a je známy upozorňovaním aj na súvisiace etické a spoločenské hrozby.

Aj naše strany by si mali uvedomiť, že kým AI nadobro zmení ľudstvo, máme chvíľu na to, aby ľudstvo zmenilo AI. Politici v tom budú mať veľkú rolu.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Svetové akciové trhy padajú pre obavy z pandémie koronavírusu piaty deň za sebou. Investori sa prikláňajú k scenáru, že centrálne banky sa budú snažiť zmierniť ekonomické dosahy epidémie uvoľnením menovej politiky.

Čína sa snaží zabrániť šíreniu nákazy obmedzením ekonomickej aktivity a trhy sa obávajú, že podobne to bude aj v ďalších krajinách, cituje Reuters stratéga firmy Lombard Odier Salmana Ahmeda.

Ako sa hýbu akcie:

 • globálny index MSCI ACWI klesol na 2,5-ročné minimum, tento týždeň stratil takmer 3 bilióny dolárov,
 • tokijská burza klesla v stredu o 0,8 %, index ázijských akcií bez Japonska odpísal 1 %,
 • paneurópsky index STOXX 600 popoludní strácal 0,35 %, podobne aj nemecký DAX, hlavný francúzsky index CAC 40 sa oslabil o 0,1 %.

V prudkom oslabovaní pokračoval v utorok americký Wall Street. Hlavný index burzy Dow Jones Industrial Average stratil takmer 880 bodov alebo 3,4 % a uzavrel na 27 081,36 bodu.

Za uplynulé dva obchodné dni Dow Jones padol o zhruba 6,5 % a zosunul sa na úrovne z konca októbra.

Prehnaná reakcia trhov:

Podľa šéfa Allianzu Olivera Bäteho je súčasná reakcia finančných trhov na situáciu okolo koronavírusu prehnaná a dosahy nákazy na globálnu ekonomiku budú krátkodobé.

„Momentálne prevláda neopodstatnená panika. Krátkodobá ekonomická aktivita sa zníži, čo bude mať dosahy na globálny HDP. Neznamená to, že svet zajtra skončí,“ povedal Bäte v rozhovore pre Bloomberg.

Väčší strach než o svoje podnikanie má o bezpečnosť zákazníkov. Vírus prirovnal k silnej chrípke, z ktorej sa zatiaľ ešte nestala pandémia. (tasr, čtk)

Zdieľať

V Číne pribudlo za uplynulý rok trojnásobne viac miliardárov než v Spojených štátoch, vyplýva to z rebríčka Hurun Global Rich List 2020. Zisky čínskych boháčov ťahal najmä biznis s liekmi a internetové podnikanie.

Bohatí Číňania zveľadili majetky napriek obchodným konfliktom krajiny s USA či nástupu nového koronavírusu, ktorý poškodzuje čínsku ekonomiku.

Podľa rebríčka pribudlo v oblasti Veľkej Číny (zahŕňa aj Hongkong, Macao a Taiwan) za rok do konca januára 182 nových miliardárov a ich celkový počet dosiahol 799.

V Spojených štátoch v tom istom období stúpol počet miliardárov o 59 na 626. Na celom svete ich je podľa Hurun Report rekordných 2816.

Najviac miliardárov žije v Pekingu (110), ktorý je na tejto pozícii už piaty rok za sebou. Druhým v poradí je New York (98) a tretím Šanghaj, ktorý predstihol Hongkong.

Komu pomáha koronavírus:

Vypuknutie epidémie nového koronavírusu podporilo rast čínskych firiem zameraných na online vzdelávanie, hry a farmáciu, najmä na výrobu vakcín.

Akcie technologických firiem v Číne za rok do januára stúpli o 77 %, farmaceutické spoločnosti si polepšili o 37 %, píše Reuters.

Kto je najbohatší:

 • najbohatším Číňanom je zakladateľ e-shopu Alibaba Jack Ma s odhadovaným majetkom 45 miliárd dolárov, v celkovom rebríčku mu patrí 21. priečka;
 • prvé miesto v absolútnom poradí druhý rok za sebou obhájil zakladateľ a šéf Amazonu Jeff Bezos (140 mld. USD);
 • druhý je francúzsky šéf luxusného domu LVMH Bernard Arnault (107 mld. USD), tesne za ním zakladateľ Microsoftu Bill Gates (106 mld. USD).

Dokonca aj Žen Čeng-fej, ktorého Huawei je v USA na čiernej listine, zvýšil svoje osobné bohatstvo o 7 % na 3 miliardy dolárov, čo je zhruba na úrovni amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zdieľať

Slovensko podľa hodnotenia Európskej komisie dosahuje v kľúčových oblastiach len obmedzený pokrok, zaostáva v kvalite školstva a v inklúzii detí. Pozitívom sú zmeny v súdnictve a vo verejnom obstarávaní, korupcia a neefektivita vo verejnej správe zostávajú brzdou ekonomického rastu, pripomína Inštitút finančnej politiky.

Zdieľať

Česko za reformy dostalo od eurokomisie štvorku

Česko dosiahlo v zavádzaní reforiem len „obmedzený pokrok“, čo je druhé najhoršie hodnotenie na päťbodovej stupnici. Najnižšie možné hodnotenie dala ČR Európska komisia za reformu dôchodkov a systému zdravotnej starostlivosti.

Eurokomisia upozorňuje, že obyvateľstvo Česka výrazne starne a bez nevyhnutných reforiem bude štát musieť vynakladať na dôchodky a zdravotníctvo výrazne viac peňazí ako doteraz.

Podľa denníka Hospodářské noviny krajinu čaká jeden z najrýchlejších nárastov výdavkov na tieto oblasti zo všetkých štátov EÚ. „Bez zásadnej dôchodkovej reformy systém nebude finančne udržateľný,“ uviedla Pavlína Žáková zo Zastúpenia EK v Prahe.

Rovnako zle ako reformu dôchodkov a zdravotnej starostlivosti hodnotila EK aj pokrok krajiny pri vyrovnávaní regionálnych rozdielov a pri budovaní infraštruktúry.

Čo mali byť priority: Pred rokom eurokomisia Česku odporučila prijať protikorupčné opatrenia, podporovať zamestnávanie žien s malými deťmi, podporovať učiteľov, zrýchliť výstavbu diaľnic, ciest a železníc, zvýšiť úspory v spotrebe energie, zlepšiť zadávanie verejných zákaziek a eliminovať zbytočnú byrokraciu najmä vo výstavbe, vede a výskume.
Kým za predchádzajúci rok dostalo Česko za plnenie reformných priorít trojku, vlani sa ešte o stupeň zhoršilo.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať