Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

MediaBrífing: Ľudia nechcú odísť z Facebooku. Boja sa, že by na nich ostatní zabudli

MediaBrífing je piatkový newsletter o všetkom dôležitom v médiách a žurnalistike. Tento týždeň sa okrem iného dočítate:

  • Novinári odhalili ďalší veľký škandál Facebooku.
  • Guardian urobil video, ktoré si robí žarty z Marka Zuckerberga.
  • Nemecko zažíva veľký novinársky škandál.
  • Výbery toho naj v roku 2018.

Bude trvať tri roky, kým sa podarí Facebook opraviť, vyhlásil ešte v máji 2018 šéf sociálnej siete Mark Zuckerberg a dodal, že viac ako rok práce už majú za sebou. „Myslím, že na konci tohto roka sa začnú veci v mnohom zlepšovať.“ Koniec roka je už takmer tu. Ako to teda vyzerá?

V novembrových voľbách do amerického kongresu už Facebook dokázal obmedziť aktivity ruských trollov. Sociálna sieť tiež predstavila viacero vylepšení a spolu s ďalšími veľkým IT firmami v lete zablokovala jedného z najpopulárnejších šíriteľov konšpirácií Alexa Jonesa.

Avšak zoznam zlyhaní je oveľa väčší. Škandál Cambridge Analytica (za ktorú bol Facebook tento týždeň vo Washingtone zažalovaný), najväčší únik dát v histórii firmy a špinavé kampane proti kritikom sú len tie najznámejšie z nich.

Tento týždeň čelil Facebook ďalším vážnym problémom. Zhrnieme ich v troch odsekoch a pridáme niekoľko zaujímavých komentárov zo svetových médií.

Obchod s osobnými údajmi. Sociálna sieť poskytovala viac ako 150 firmám výrazne väčší prístup k osobným údajom používateľov. Odhalil to denník New York Times po preskúmaní stoviek stránok interných dokumentov Facebooku. Spoločnosti ako Netflix a Spotify mali napríklad právo čítať, písať a dokonca aj mazať súkromné správy, ktoré si ľudia posielajú cez Messenger. Špeciálny prístup k osobným údajom mali ale aj ďalšie firmy, napríklad Microsoft, Amazon, Yahoo, Royal Bank of Canada či ruský vyhľadávač Yandex, ktorý je dlhodobo podozrievaný z napojenia na Kremeľ. Všetky dohody s firmami boli platné aj v roku 2017, niektoré ešte aj tento rok. Po odhalení sa to snažil Facebook vysvetliť a tvrdí, že žiadna tretia strana nečítala ľuďom ich súkromné správy. Aj niektoré zaangažované firmy tvrdia, že nevedeli o špeciálnom prístupe k dátam. Podstatné však je najmä to, že ľudia neboli o týchto praktikách informovaní. A Facebook pri takom veľkom množstve firiem so špeciálnymi právami nemôže vedieť, čo všetko sa s dátami dialo.

Ruskí trollovia. Internetové firmy skresľovali, ako veľmi Rusko zneužilo ich systémy na ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb v roku 2016. Vyplýva to zo správy (pdf), ktorú zverejnil americký senát. Je to prvá oficiálna analýza miliónov príspevkov, ktorú úradom poskytli spoločnosti Twitter, Facebook a Google. Z výsledkov vyplýva, že armáda viac ako tisíc ruských trollov zamestnaných v prokremeľskej Internetovej výskumnej agentúre úspešne šírila lži a polarizovala spoločnosť. Celá dezinformačná kampaň stála podľa odhadu 25 miliónov dolárov. Bloomberg upozornil, že Instagram bol v dezinformačnej kampani omnoho dôležitejší, ako jeho manažéri doteraz priznávali: „Ľudia urobili 187 milióna interakcií s [dezinformačným] obsahom na Instagrame, 77 milióna na Facebooku a 73 miliónov na Twitteri.“ Instagram tak mohol byť na šírenie manipulatívnych meme obrázkov ešte lepší ako Facebook. (Už dávnejšie sme upozornili, že náckovia sa sťahujú na Instagram.)

Sledovanie polohy. Môžete v aplikácii Facebooku vypnúť určovanie vašej polohy, môžete to vypnúť aj v nastaveniach svojho telefónu, Facebook vás neprestane sledovať. Sociálna sieť napríklad používa informácie z vašej IP adresy, upozornil portál Gizmodo. Na jednej strane tak manažment Facebooku tvrdí, že ľudia majú „úplnú kontrolu“ nad svojím súkromím, na druhej strane ale neexistuje spôsob, ako by sa ľudia mohli chrániť pred sledovaním na každom kroku. Ak teda nepočítame odstránenie aplikácie či úplný odchod z Facebooku.

Komentáre k problémom Facebooku:

Wired: Ospravedlnenia Facebooku sú rétoricky úžasné a mali by mať vlastné pomenovanie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kollárov tieňový minister financií: Štátne podniky majú robiť biznis, ale sú spravované ako úrady

Ekonomický expert Sme rodina Štefan Hollý si myslí, že hlavný problém Slovenska je investične poddimenzovaný štát. “ Naše HDP má sto miliárd a rakúske 400 miliárd eur,“ hovorí.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Minúta po minúte

Zdieľať

Johnson v rozhovore pre BBC vyhlásil, že EÚ má brexitu plné zuby a chce dohodu. Úniu už podľa neho unavujú „nekonečné odklady“ a bola by rada, aby nastala ďalšia fáza brexitového procesu, rokovania o budúcich obchodných vzťahoch.

Britský premiér zopakoval, že Spojené kráľovstvo z bloku odíde 31. októbra. Stane sa tak podľa neho napriek novému zákonu proti nekontrolovanému brexitu, ktorý ho núti požiadať Brusel o odklad, ak nebude uzavretá nová dohoda.

Ako sa mieni zákonom riadiť a pritom vyviesť krajinu z EÚ aj bez dohody o podmienkach tohto kroku, však nespresnil. Dodal len, že bude ctiť ústavu.

Johnson s BBC hovoril po návšteve Luxemburska, kde rokoval so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a hlavným vyjednávačom Únie Michelom Barnierom. Povedal, že ho povzbudila ochota EÚ rokovať s Londýnom o tom, ako sa vyhnúť brexitu bez dohody. Pripustil však, že zásadný prelom nenastal. (bbc, čtk)

Zdieľať

Frankfurt plánuje projekt podzemnej železničnej stanice s tunelom pre rýchlovlaky, ktoré majú odľahčiť najdôležitejší železničný uzol Nemecka. Vláda chce nechať vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti z hľadiska nákladov a následkov pre diaľkovú železničnú dopravu. 

Štátny tajomník ministerstva Enak Ferlemann uviedol, že s predložením hotovej štúdie sa počíta na jar 2021, niekoľko kilometrov dlhý tunel a podzemná stanica majú byť dokončené najskôr v roku 2035 alebo 2036. Ministerstvo odhaduje náklady na 3,56 miliardy eur.

Koncept predpokladá výstavbu nového tunela pre diaľkové vlaky, ktorý bude viesť popod nadzemnú stanicu v smere východ – západ. Podzemná stanica by mala mať štyri koľaje. Štúdia má zistiť, či tento projekt je vôbec realizovateľný.

Súčasná stanica je pre rýchlovlaky nevhodná, pretože vlaky musia po zastavení meniť smer.

Frankfurtská stanica je natoľko dôležitá, že akékoľvek omeškanie na nej rozbije cestovný poriadok v celom Nemecku. Podľa Deutsche Bahn totiž až dve tretiny všetkých diaľkových vlakov prechádzajú práve frankfurtskou stanicou. (tasr)

Zdieľať

Nemecký minister financií povedal, že nemecké banky by nemali zaviesť záporné úrokové sadzby na vklady drobných sporiteľov. Vyjadrenie Olafa Scholza nasledovalo krátko po tom, ako ECB stlačila depozitnú úrokovú sadzbu hlbšie do negatívneho teritória.

Do septembrového zasadnutia ECB bola depozitná sadzba na úrovni –0,40 %, vo štvrtok však Rada guvernérov rozhodla o jej znížení na úroveň –0,50 %.

Nemecké banky už dlhšie dávajú najavo nespokojnosť s politikou ECB v tomto smere. Tá má podľa nich podiel na ich klesajúcich ziskoch.

„Povedal som jasne predstaviteľom bánk, že záporné úrokové sadzby pre milióny sporiteľov by boli veľmi zlý nápad,“ uviedol Scholz pre denník Bild. „Som presvedčený, že všetkým by nám malo záležať na tom, aby sa voči sporiteľom postupovalo férovo,“ dodal. (reuters, čtk)

Zdieľať

USA pravdepodobne čoskoro uvalia nové clá na tovar z EÚ pre dlhotrvajúci spor o subvencovanie výroby lietadiel. Uviedla to eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. EÚ podľa nej v takomto prípade odpovie novými clami na americký tovar.

Spojené štáty a Európska únia sa od roku 2004 u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) navzájom obviňujú z nelegálnej podpory svojich výrobcov lietadiel Boeing a Airbus.

U oboch strán sa zistilo, že v rozpore s pravidlami WTO svojich výrobcov lietadiel finančne podporovali, aby im zabezpečili výhodnejšiu pozíciu na trhu.

Podľa zdrojov agentúry Reuters, oboznámených s touto kauzou, už WTO schválila žiadosť USA o súhlas s uvalením ciel na niektoré európske tovary. Koncom septembra by WTO mala oznámiť, aký veľký rozsah toto opatrenie bude mať.

WTO v súčasnosti tiež posudzuje plány EÚ na clá na americký tovar, rozhodnutie sa očakáva na prelome rokov. (dpa, reuters, čtk)

Zdieľať

Grécko chce predčasne splatiť 2,9 miliardy eur z 9-miliardovej pôžičky od MMF. Táto časť pôžičky má splatnosť do roku 2021, Grécko dúfa, že vďaka predčasnému splateniu ušetrí na úrokoch ročne 70 miliónov eur. (čtk)

Zdieľať

Americké strategické rezervy sú pripravené, no možno úplne postačí, že sú v zálohe

Predpovede vývoja ropného trhu po útoku na Saudi Aramco:

  • Len veľmi výrazná odstávka v rozsahu až dvoch mesiacov by si vyžiadala rozsiahlejšie siahnutie na strategické ropné rezervy Spojených štátov amerických.
  • V takom prípade by sa cena ropy mohla vyšplhať na hranicu 80 USD za barel, predpovedajú ekonómovia spoločnosti Goldman Sachs.
Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP
Zdieľať

Spoločnosť Brose vytvorí v Prievidzi ďalších 400 pracovných miest. Investícia do tretej výrobnej haly sa bude pohybovať na úrovni 50 miliónov eur. Spoločnosť aktuálne zamestnáva okolo 850 ľudí. (tasr)

Zdieľať

Matador investuje do projektu InoBat, zaoberajúceho sa výskumom, vývojom a výrobou batérií. Tento krok pomôže posunúť vpred celý európsky sektor elektromobility. Zámerom je vybudovanie výskumného a vývojového centra vrátane výrobnej linky na Slovensku.

Spoločnosť vstúpila do strategického partnerstva v súvislosti s výstavbou výrobnej linky na batérie s výkonom 100 megawatthodín (MWh). Tá sa má začať už v prvej polovici roka 2020. Do konca roka 2021 má poskytnúť vlastné licencované riešenie pre autobatérie.

Celková investícia do vývoja spolu s nákladmi na výstavbu výrobnej linky by mala dosiahnuť 100 miliónov eur.

Matador bude pomáhať spoločnosti InoBat Auto počas obdobia výstavby, a to prostredníctvom zapojenia svojich inžinierskych a riadiacich tímov. Tie navrhujú najmodernejšie automatizované linky pre významných hráčov automobilového priemyslu. Aby projekt zohrával ešte silnejšiu strategickú úlohu, počíta sa s následným rozšírením výrobnej kapacity na 10 GWh, ktorá umožní hromadnú sériovú výrobu batérií.

„Desiatky rokov skúseností Matadora v automobilovom priemysle poskytnú spoločnosti InoBat Auto patentovaný prístup k vývojovému know-how pre našu plánovanú výrobnú linku, ako aj prístup k popredným výrobcom automobilov. Spolu s Matadorom a so spoločnosťou Wildcat, ktorá je naším technologickým partnerom v USA, InoBat Auto dopomôže európskemu trhu k nezávislosti na batériách z krajín mimo EÚ. Rovnako tak prispeje aj k transformácii slovenskej ekonomiky z čisto výrobnej na znalostnú,“ uviedol Marián Boček, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti InoBat.

Projekt InoBat Auto bol prvýkrát predstavený v júli tohto roka ako spoločné úsilie spoločností InoBat a Wildcat Discovery Technologies.

Súčasťou projektu je výrobná linka. Počíta sa s nepretržitým vývojom vlastných batérií v úzkej kooperácii s výrobcami elektrických vozidiel. (tasr)

Zdieľať

Volkswagen zaplatí 127 miliónov austrálskych dolárov (78,75 milióna eur) za urovnanie súdnych sporov s tisíckami tamojších klientov v súvislosti s emisným škandálom jeho dieselových modelov.

Nemecká automobilka zaplatí každému z majiteľov dotknutých dieselových vozidiel značky Volkswagen, Audi a Škoda zhruba 1400 dolárov.

„Je to významný krok k úplnému vyriešeniu súdnych sporov v Austrálii,“ uviedol hovorca spoločnosti.

VW v rámci urovnania sporu zaplatí aj právne trovy žalobcov. (tasr)

Zdieľať

Nemecko chce zaviesť limit pre budúci rozpočet európskeho bloku na roky 2021 – 2027 na úrovni 1 % jeho HDP. Tento limit je nižší ako 1,11 % HDP celej EÚ, ktorý navrhuje Európska komisia.

Štáty EÚ sa pripravujú na boj o rozpočet, ktorý sa bude schvaľovať na budúci rok. V pondelok sa v Bruseli zídu ministri financií EÚ, aby prediskutovali túto otázku.

Diplomatické zdroje uviedli, že Nemecko, najväčší čistý prispievateľ do spoločných pokladníc bloku, v pondelok predloží ministrom svoj návrh.

Ministri budú diskutovať aj o tom, či bude financovanie bloku podmienené zachovaním jeho hodnôt vrátane právneho štátu. Tento plán súvisí najmä s Poľskom a Maďarskom. (tasr)