Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo MediabrífingMediaBrífing: Microsoft sa pustil do boja s konšpirátormi, varuje pred problematickými stránkami

Ilustračné foto: AP
Ilustračné foto: AP

MediaBrífing je piatkový newsletter o všetkom dôležitom v médiách a žurnalistike. Tento týždeň sa okrem iného dočítate:

  • Microsoft varuje ľudí pred konšpirátormi.
  • SNS vymýšľa nové pravidlá pre médiá.
  • Facebooku a Googlu hrozia mnohomiliónové pokuty.
  • Lži o očkovaní sú takou hrozbou pre svetové zdravie ako ebola či rakovina.

Prihláste sa na odber newslettra a dostanete ho každý týždeň mailom.


Ilustračné foto: AP

Spoločnosť Microsoft sa rozhodla varovať ľudí pred stránkami, ktoré nedodržiavajú novinárske štandardy. Vo svojom mobilnom prehliadači Edge upozorňuje na problematické weby a ponúka viac informácií o ich pozadí.

Keď človek navštívi dezinformačnú stránku, je na to upozornený červeným varovaním pri jej adrese. Kliknutím na ikonku varovania sa dozvie, aké má stránka nedostatky.

Tieto informácie Microsoft čerpá od spoločnosti NewsGuard, ktorá sa špecializuje na hodnotenie stránok. Doposiaľ NewsGuard fungoval len ako plug-in, ktorý sa dal nainštalovať do prehliadača na počítači, teraz však Microsoft tento nástroj automaticky inštaluje do najnovšej verzie svojho mobilného prehliadača Edge pre zariadenia s operačnými systémami iOS a Android. Stačí si ho zapnúť v nastaveniach aplikácie.

Ako vyzerá upozornenie na problematickú stránku – pri jej adrese svieti červená ikonka s výkričníkom. Po kliknutí dostane človek viac informácií o webe. Preklad do slovenčiny ešte nie je bezchybný.

Stránky hodnotia ľudia

Spoločnosť NewsGuard nevyužíva na posudzovanie stránok umelú inteligenciu či nejaké algoritmy, ale novinárov a odborníkov, ktorí k všetkým stránkam pripravujú podrobné analýzy. Firma tvrdí, že už má hotové posudky k 2000 americkým stránkam, ktoré dokopy tvoria 96 percent všetkej návštevnosti v USA. Do apríla chce posúdiť ďalších 150 stránok v Británii.

NewsGuard posudzuje weby v angličtine, neponúka teda posudky na slovenské či české dezinformačné stránky. Výnimkou však je česká verzia agentúry Sputnik, pretože sa nachádza na rovnakej doméne ako jej anglická verzia. NewsGuard čitateľa upozorní, že agentúra „nedodržiava základné štandardy týkajúce sa presnosti a zodpovednosti“.

NewsGuard posudzuje stránky na základe deviatich kritérií, medzi ktorými je napríklad zverejňovanie nepravdivých informácií, opravovanie chýb, rozlišovanie správ od komentárov alebo dohľadateľné informácie o majiteľovi a financovaní portálu. Sputnik vyhovel len v jednom z deviatich kritérií – viditeľne označuje reklamu na webe.

Hodnotenia firmy NewsGuard vyvolali tento týždeň rozruch, pretože ako nedôveryhodný bol označený aj jeden z najčítanejších spravodajských webov na svete

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Americké akciové trhy otvorili piatkové obchodovanie strmým prepadom
  • Koronavírus: Medzinárodný autosalón v Ženeve, ktorý sa mal konať na budúci týždeň, zrušili; nemecký veľtrh cestovného ruchu ITB je ohrozený
  • Letecká doprava:  EasyJet ruší viacero letov do talianskych destinácií pre pokles dopytu
  • Ropa: Ceny sa prepadli na viac ako ročné minimum
  • Ekonomický newsfilter: Predvolebný apel podnikateľov a odborárov na účasť vo voľbách

Minúta po minúte

Zdieľať

Akcie v USA kvôli koronavírusu za celý týždeň klesli najviac od krízy v roku 2008

Akcie v USA zaznamenali kvôli koronavírusu najväčší týždenný prepad od finančnej krízy v roku 2008. Výpredaj akcií sa tento týždeň prehĺbil kvôli obavám, že rýchlo sa šíriace ochorenie spôsobené vírusom môže spôsobiť recesiu.

Za celý týždeň index Dow Jones klesol o 12,4 percenta, Nasdaq o 10,5 percenta a S&P 500 o 11,5 percenta Straty zaznamenali indexy aj za celý mesiac.

Svet sa pripravuje na možnú pandémiu. Investori sa preto zbavujú akcií a presúvajú svoj záujem k bezpečnejším americkým štátnym dlhopisom. Stále viac obchodníkov sa tiež domnieva, že centrálna banka USA v marci zníži úrokové sadzby. (reuters, čtk)

Zdieľať

Ceny priemyselných kovov výrazne klesajú a zinok sa prepadol na najnižšiu hodnotu za viac ako tri roky. Môžu za to obavy, že šírenie koronavírusu bude mať negatívny vplyv na dopyt po priemyselných kovoch.

Znižujú sa aj ceny drahých kovov, na čele so zlatom. V prípade zlata, ktoré je považované za bezpečnú investíciu v čase neistôt, je však pokles spôsobený skôr tým, že sa investori už rozhodli zarobiť na jeho raste z posledného obdobia, a preto ho teraz predávajú. (reuters, čtk)

Zdieľať

Nemecké ministerstvo zdravotníctva nechce, aby sa budúci týždeň v Berlíne konal veľtrh cestovného ruchu ITB. Dôvodom je šírenie koronavírusu. ITB je najväčšie podujatie tohto druhu na svete. Konečné rozhodnutie urobí vedenie spolkového štátu. (čtk)

Zdieľať

Medziročná inflácia v Nemecku sa vo februári zrýchlila na 1,7 % z januárových 1,6 %. Priblížila sa tak cieľovej úrovni ECB, nastavenej tesne pod dvoma percentami, pod ktorou sa drží desiaty mesiac po sebe.

Predbežné údaje o inflácii, harmonizované s metodikou EÚ, zverejnil nemecký štatistický úrad Destatis.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa ceny vo februári zvýšili o 0,6 %, oproti februáru 2019 najviac zdraželi energie a potraviny.

Dvaja z bankárov ECB uviedli, že na šírenie nákazy koronavírusom zatiaľ nie je nutné reagovať. Časť analytikov sa domnieva, že centrálna banka by do leta mohla opäť znížiť úrokové sadzby.

Zdieľať

Slovenské firmy reagujú na koronavírus zatiaľ najmä rušením zahraničných ciest. Interné smernice kvôli chorobe vynovili napríklad v Slovak Telekome či bratislavskom Volkswagene.

„Tento týždeň sme zaviedli nové interné postupy, ktoré zahŕňajú nielen zvýšené hygienické opatrenia na pracovisku, ale najmä zrušenie zahraničných služobných ciest,“ povedal hovorca Telekomu Michal Korec.

Telekome tiež neodporúčajú zamestnancom súkromne cestovať do postihnutých oblastí ako je Čína. „Pri prípadnej návšteve, respektíve návrate z postihnutej krajiny je potrebné nahlásiť túto cestu a zamestnancom je nariadená 14-denná práca z domova,“ dodal Korec.

Dôvod na paniku zatiaľ neexistuje ani podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra. Pracovníci NBS podľa jeho slov budú pre koronavírus preventívne podstatne obmedzovať zahraničné pracovné cesty. „Treba obmedziť cesty do zahraničia, a to nielen súkromné, ale aj pracovné cesty,“ cituje Kažimíra agentúra Tasr.

Zahraničné cesty sa pre istotu snažia obmedziť aj v bratislavskom závode koncernu Volkswagen.

„Spoločnosť neplánuje až do odvolania žiadne služobné cesty ani vyslania do Číny, rovnako redukuje a dôsledne zvažuje aj ďalšie služobné cesty do zahraničia,“ povedala hovorkyňa závodu Lucia Kovarovič Makayová.

Bratislavský Volkswagen je zaujímavý aj pre iné. Podľa poslednej zverejnenej výročnej správy z roku 2018 podnik exportoval pätinu (22 %) produkcie do Číny. Výroba v závode nebola nateraz podľa jeho hovorkyne situáciou dotknutá.

Amazone sa zasa z preventívnych dôvodov rozhodli pozastaviť program prehliadok logistických centier v Európe. Na Slovensku má Amazon logistické centrum v Seredi, zamestnancov má aj v bratislavskej korporátnej kancelárii.

Zdieľať

Nový koronavírus má nečakanú obeť, svetoznámu značku mexického piva Corona, ktorá sa stala terčom vtipov na sociálnych sieťach. Podľa prieskumu agentúry YouGov sa znížila ochota Američanov nakupovať túto značku.

Najmä v Spojených štátoch ľudia vyhľadávajú na internete výrazy ako „corona beer virus“ alebo „beer coronavirus“, píše Bloomberg.

Dosahy spájania piva Corona s koronavírusom sú výraznejšie v posledných dňoch, keď sa nákaza rýchlo šíri aj mimo Číny.

Akcie Constellation Brands, ktorá Coronu vyváža z Mexika do USA, od začiatku týždňa klesli na newyorskej burze zhruba o 8 %.

Corona je treťou najobľúbenejšou značkou piva v USA po Guinesse a Heinekene. Názov je odvodený od slnečnej koróny a s novým typom vírusu nemá nič spoločné.

Za poklesom záujmu o nákup Corony môže byť aj fakt, že pivo je vnímané ako typický letný nápoj, najmä v súvislosti s dovolenkou na pláži. Jeho predaj preto podlieha značným sezónnym výkyvom.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať