Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Po materskej zmenili prácu, pečú koláče vo Fertuche: Zvýšili sa mzdy, ceny aj energie, čaká nás ťažké obdobie

Barbora, Petra a Lucia (zľava). Foto N - Tomáš Benedikovič
Barbora, Petra a Lucia (zľava). Foto N – Tomáš Benedikovič

Keď boli Barbora Bilčíková a Lucia Čierna na materskej, vedeli, že sa už nechcú vrátiť do svojich pôvodných zamestnaní. A tak aj s Barborinou sestrou Petrou založili Fertuchu – pekáreň, kde Barbora s Luciou piekli a Petra bola v predajni a starala sa o zákazníkov. Rozprávajú aj o tom, či je ťažké nájsť zamestnancov do gastrobiznisu, ako sa dá konkurovať lacným koláčom zo supermarketov a aj o tom, ako si ľudia stále častejšie pýtajú koláče bez mlieka a múky.

Kým ste otvorili vlastnú pekáreň Fertucha, chodili ste jesť koláče do kaviarní?

Lucia: Mala som takú kaviareň v Londýne – Gail‘s Bakery. Mali podobný sortiment ako my teraz. Bola to pre mňa inšpirujúca pekáreň. Dlho som v Londýne pracovala a pravidelne som tam chodila na raňajky a na koláče. Keď sme už rozmýšľali nad našou pekárňou, inšpiráciou mi bolo Home Bakery v Bratislave.

Barbora: Ja som na koláče odjakživa. Nemala som však jedno miesto, kam by som chodila, mala som skôr obľúbený koláč v niektorom podniku. Najlepšie koláče boli tie, čo piekli naše babky. Potom sa to naučila naša mama a od nej my. Takéto koláče musia byť čerstvé. Lebo kysnuté cesto alebo bublanina trpia, ak sú staré. Ale v obchodoch ich často predávali niekoľkodňové alebo obsahovali stabilizátory. A to nebolo ono.

Petra: Mala som vytipované prevádzky, vedela som, kde majú najlepší brownie, štrúdľu či panna cottu, ale nemala som miesto, kde by som si dala hocičo z ponuky. Bola som zvyknutá na dobré koláče, tak sa ťažko hľadalo niečo, ako to, čo sme mali doma. Preto sme mali pocit, že to na trhu chýba.

Foto N – Tomáš Benedikovič

S malými podnikmi to býva aj tak, že keď sa začali rozrastať, už to nebola rovnaká kvalita. Vy máte teraz tri prevádzky. Dá sa udržať kvalita z jedného?

Lucia: Keďže aj my sme tri, môžeme si to rozdeliť. Takže dozor nad kvalitou je ešte udržateľný a zvládnuteľný.

Barbora: Preto sa v najbližšom roku nechystáme otvoriť ďalšiu prevádzku, lebo rast nechceme urýchliť na úkor kvality. A máme dobré baby, mali sme na ne šťastie.

Začínali ste predávať bez predchádzajúcej skúsenosti s takýmto biznisom. Ako to vyzeralo?

Lucia: Asi tak, ako keď sa rozhodnete robiť niečo, čo vás veľmi baví a ste plní nadšenia. Piekli sme my dve s Bibou od rána do večera, Peťka predávala a robili sme všetko: od upratovačky, zásobovanie až po pečenie. Mali sme jednu excelovskú tabuľku s cenami, jednu pec, jednu malú prevádzku. Teraz sme za počítačom tri, máme tri prevádzky a niekoľko zamestnancov.

Petra: Nemali sme skúsenosti, a tak sme si od oka nahodili ceny, aby sme neboli v mínuse a my tri sme si platili veľmi nízke platy.

Bolo ťažké nájsť dobrých ľudí?

Lucia: Na začiatku nie. Keď máte jednu prevádzku, dá sa to. Veľa sme čerpali z našich osobných kontaktov. Keď už máme tri prevádzky, je to ťažšie. Ľudí hľadáme do výroby, predajne, na výpomocné práce, rozvoz. Z desiatich pohovorov príde jeden a aj ten nie je v poriadku. Najviac sa nám osvedčili ľudia, ktorí sa sami prihlásili, lebo Fertuchu poznali, boli u nás na koláči alebo náš koláč niekde ochutnali.

Petra: V priebehu minulého roka to bolo extrémne. Niekoľko dievčat otehotnelo a nám už nestačili osobné linky a oznam na Facebooku, ale museli sme si zaplatiť inzeráty, že hľadáme ľudí. Nevedeli sme ich zohnať.

Koľko máte dnes zamestnancov?

Lucia: Stabilných máme 25.

Akí ľudia u vás pracujú?

Lucia: Na začiatku to boli zväčša známi, kamaráti, bývalé kolegyne z reklamnej brandže, kamarátky. Alebo študentky na vysokých školách, ktoré u nás ostali pracovať aj po skončení štúdia. Vyučenú cukrárku máme iba jednu. Veľkú fluktuáciu nemáme, dievčatá odídu buď kvôli tehotenstvu alebo sa po čase vrátia k pôvodnej práci, ktorú vyštudovali. Problém je iba pri pomocných prácach – umývať riad alebo šúpať ovocie a zeleninu nevydržíte dlhšie ako pol roka.

V roku 2014 ste zakladali Fertuchu a hovorili, že je tu diera na trhu. Dnes vzniká mnoho bistier a kaviarní. Ako to je teraz?

Barbora: Konkurencia je veľká. Vznikli nové

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kolíska Audi, domov Trabantu aj elektrická budúcnosť VW na jednom mieste. Vitajte v Zwickau

Volkswagen dá 1,2 miliardy eur na premenu fabriky v Zwickau na závod vyrábajúci výlučne elektrické autá. Produkciu modelu ID. 3 plánuje spustiť v novembri, k prvým zákazníkom sa auto dostane na budúci rok.

Foto - Volkswagen
Foto – Volkswagen

Minúta po minúte

Zdieľať

Matečná „ešte nemá vedomosť“, že by Európska komisia vyzvala Slovensko, aby zrušilo povinný 50-percentný podiel slovenských potravín v letákoch. Nemyslí si, že toto ustanovenie je diskriminačné.

Poukázala na príklad Francúzska, kde platí povinný 50-percentný podiel francúzskych potravín v jedálňach. „Ak Francúzi nemajú problém s týmto zákonom z pohľadu diskriminácie, prečo by sme mali mať my?“ pýta sa.

Zdieľať

Štát bude odškodňovať chovateľov, ktorých zvieratá musel po zistení nákazy africkým morom ošípaných utratiť, ale len tých, ktorí splnili všetky zákonné podmienky, povedala v TA 3 ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Potvrdila tak, že odškodnenie nemôžu očakávať chovatelia, ktorí svoje ošípané nezaregistrovali.

Zdieľať

Schválená podoba zvýšenia rodičovského príspevku nie je poctivým riešením, pretože dala menšiu skupinu matiek na vedľajšiu koľaj, povedal v relácii V politike Eduard Heger (OĽaNO). Kritizoval, že novela nemyslí na študujúce matky a mamy, ktoré ostávajú doma s niekoľkými deťmi po sebe.

Ku kritike toho, že poslanci koalície vynechali pri schválenom návrhu študujúce matky, sa pridal aj Milan Krajniak (Sme rodina). Pripomenul Smeru, že keď návrh na zvýšenie rodičovského príspevku opakovane predkladala Sme rodina, nepodporil ho.

Ján Podmanický zo Smeru priznal, že to tak bolo, no zdôvodnil to tým, že v čase, keď predkladala návrhy na zvýšenie rodičovského príspevku opozícia, bolo prioritou Smeru doriešiť zvýšenie materskej. Až potom podľa neho prišiel čas riešiť aj otázku zvýšenia rodičovského príspevku.

Zdieľať

Daňová správa vie odsledovať, ak sa firmy rozhodnú účelovo rozdeliť na viac subjektov, aby sa ich týkala 15-percentná daň z príjmov, povedal v TA 3 Radovan Baláž zo SNS. Podľa neho sú mechanizmy na to, aby to daniari zmonitorovali a v prípade zistení aj dodanili také subjekty.

Zdieľať

Milan Krajniak (Sme rodina) v TA3 kritizuje rozhodnutie vlády podporiť dotáciou kúpu elektromobilov. Pripomína, že keď sa blížila minulá kríza, zaviedol štát šrotovné, ktoré podporilo aj domácu výrobu, ale teraz, keď sa o kríze hovorí, dotuje kúpu elektromobilov, ktoré sa tu nevyrábajú, a pomôže „625 bohatým ľuďom“, ktorí si ich môžu dovoliť.

Zdieľať

Ján Podmanický zo Smeru hovorí, že jeho strana v minulosti ukázala, že sa vie správať zodpovedne v čase krízy. Netreba rezignovať na ambíciu ísť k vyrovnanému rozpočtu, ale šetrenie sa nemôže dotknúť množstva sociálnych opatrení, ktoré koalícia pripravila, povedal Podmanický v TA3.

Zdieľať

Národná diaľničná spoločnosť hľadá firmu na poskytnutie služieb spojených s kontrolou diaľničných známok. Cenu odhaduje na 9,5 milióna eur bez DPH.

Oznámenie o vyhlásení súťaže zverejnila vo vestníku verejného obstarávania. Záujemcovia môžu predkladať ponuky alebo žiadosti o účasť do 23. októbra tohto roka.

Firma, ktorá uspeje v súťaži, by mala pre NDS zabezpečiť zber dát a identifikáciu evidenčných čísel vozidiel v dopravnom prúde, predovšetkým na účely kontroly úhrady elektronických diaľničných známok.

Kritériom na vyhodnotenie ponúk je cena, zákazka pritom nebude spolufinancovaná z eurofondov. (tasr)

Zdieľať

NDS hľadá firmu na poskytnutie služieb spojených s kontrolou elektronických diaľničných známok. Cenu odhaduje na 9,5 milióna eur bez DPH.

Vyplýva to z oznámenia o vyhlásení súťaže, ktoré bolo zverejnené vo vestníku verejného obstarávania.

Firma, ktorá uspeje v súťaži, by mala pre NDS zabezpečiť zber dát a identifikáciu evidenčných čísel vozidiel v dopravnom prúde, predovšetkým na účely kontroly úhrady elektronických diaľničných známok.

Kritériom na vyhodnotenie ponúk je cena, zákazka pritom nebude spolufinancovaná z eurofondov. Záujemcovia môžu predkladať ponuky alebo žiadosti o účasť do 23. októbra tohto roka. (tasr)

Zdieľať

Takmer 90 veľkých svetových firiem sľúbilo obmedziť emisie skleníkových plynov v rámci novej kampane, ktorej cieľom je prinútiť nadnárodné podniky k ekologickejšiemu správaniu. 

Kampaň We Mean Business uviedla, že do iniciatívy sa pred pondelkovým klimatickým summitom OSN v New Yorku zapojilo 87 spoločností s celkovou trhovou hodnotou presahujúcou 2,3 ​​bilióna dolárov.

Niektoré z firiem sľúbili, že do roku 2050 znížia uhlíkové emisie na nulu. Je medzi nimi napríklad švajčiarsky potravinársky gigant Nestlé či francúzsky výrobca kozmetiky L’Oréal.

Iné sa síce nezaviazali k uhlíkovej neutralite, sľúbili však, že svoju prevádzku prispôsobia cieľu udržať do roku 2030 rast priemernej svetovej teploty do 1,5 stupňa Celzia oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou, ako to stanovila Parížska klimatická dohoda z roku 2015. K týmto firmám patria napríklad fínska telekomunikačná spoločnosť Nokia či francúzska potravinárska spoločnosť Danone. (čtk)

Zdieľať

Jeden z najväčších problémov v reakcii na klimatickú krízu bude „manažovať“ záujmy priemyslu a ich reprezentantov v politických kruhoch, myslí si ekonómka Miriam Letovanec z Implementačnej jednotky úradu vlády. „Priemysel nemusí na všetky opatrenia reagovať vždy s úsmevom, a to nielen na národnej, či európskej, ale aj globálnej úrovni.“

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázky:

Čo konkrétne by mala podľa vás slovenská vláda a iné inštitúcie urobiť v reakcii na klimatickú zmenu? Do akej miery sa podľa vás môže Slovensko v tejto téme spoľahnúť na politiku Európskej komisie? Alebo by sme mali mať vlastnú stratégiu premeny priemyselnej výroby, dopravy a spotreby?

Miriama Letovanec, riaditeľka Implementačnej jednotky úradu vlády:
Prvý krát sa o skleníkovom efekte zmienil ešte v roku 1824 francúzsky matematik a fyzik Jean Baptiste Fourier, kedy vo svojej práci pomenoval, že plyny v atmosfére môžu zvyšovať povrchovú teplotu Zeme. Na najvyššej medzinárodnej úrovni na problém klimatických zmien poukázal IPCC (Intergovenmental Panel on Climate Change) v roku 2007. Áno, už pred 12 rokmi.

V tomto momente je potrebné začať konať, nielen na veci poukazovať. Samozrejme môžeme edukovať verejnosť o význame klimatických zmien aj na uliciach, za oveľa dôležitejšie považujem implementáciu jednotlivých opatrení do praxe.

Slovensko má od februára 2019 schválený strategický materiál do roku 2030 s názvom „Zelenšie Slovensko“ – obsahuje jasné opatrenia na boj s klímou, ako aj indikátory, prostredníctvom ktorých je možné sledovať progres.

Dôležité je nezaspať na vavrínoch a nestrácať čas tvorbou nejakých akčných plánov, či vytvorením ďalšieho ministerstva. Úplne postačí keď zainteresované strany budú poznať svoje priority, začnú spolu efektívnejšie komunikovať a každé opatrenie bude mať svojho „pána“, či termín, dokedy má svoje úlohy splniť – prierezový plán implementácie, a to najneskôr do konca tohto roka.

Oveľa náročnejšie však bude „manažovať“ záujmy priemyslu a ich reprezentantov v politických kruhoch. Priemysel nemusí na všetky opatrenia reagovať vždy s úsmevom, a to nielen na národnej, či európskej, ale aj globálnej úrovni.

Čítajte aj ostatné odpovede členov Panela expertov Denníka E.

Zdieľať

Béla Bugár nechce rekreačné poukazy pre malé firmy. „Neviem si predstaviť, že by sme hlasovali za to, že by bol povinný rekreačný poukaz aj pre firmy s počtom zamestnancov menej ako 50,“ povedal v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Diskutuje s Richardom Sulíkom, ktorý kritizuje ministra financií. Ladislav Kamenický je podľa neho slabý minister a ostatní ministri ho až tak neberú. „Fajn, že chce šetriť, ale to sú len reči. Pár mesiacov pred voľbami je to nemožné. Rozpočet vyrovnaný nebude,“ hovorí Sulík.

Zdieľať

Ekonóm Melioris z prezidentskej kancelárie o klimariešeniach: „Musíme zaviesť daň z uhlíka aj na dovoze tovarov do EÚ. Inak sa „špinavá“ výroba presťahuje do Užhorodu. „

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázky:

Čo konkrétne by mala podľa vás slovenská vláda a iné inštitúcie urobiť v reakcii na klimatickú zmenu? Do akej miery sa podľa vás môže Slovensko v tejto téme spoľahnúť na politiku Európskej komisie? Alebo by sme mali mať vlastnú stratégiu premeny priemyselnej výroby, dopravy a spotreby?

Libor Melioris, ekonóm, prezidentská kancelária 

Americká ekonomická elita má v tomto jasno. Dvadsaťsedem laureátov Nobelovej ceny za ekonómiu, štyria bývalí prezidenti amerického FED-u, pätnásť bývalých predsedov zboru ekonomických poradcov a dvaja bývalí ministri financií hovoria: „Globálne otepľovanie predstavuje seriózny problém, ktorý si vyžaduje okamžitú akciu.

Uhlíková daň je efektívny nástroj, ktorý je schopný priniesť požadované zníženie emisií. Uhlíková daň vyšle jasný cenový signál, ktorý pritlačí na trhových aktérov a prinúti ich inovovať a realizovať nízkouhlíkové riešenia.“

Úloha Slovenska je až groteskne banálna. Musíme tlačiť na spoločné európske riešenie vo forme plného sfunkčnenia systému obchodovania s emisnými povolenkami. Iba tak vieme vytvoriť impulzy, ktoré budú penalizovať „špinavú“ výrobu a odmeňovať „zelené“ postupy.

Aby táto aktivita mala význam, musíme zaviesť daň z uhlíka aj na dovoze tovarov do EÚ. Inak sa „špinavá“ výroba presťahuje do Užhorodu. Bude nám dymiť hneď za hranicou a naše domáce úsilie bude mať nulový efekt.

Úlohou Európy je vyladiť systém stojaci na týchto dvoch pilieroch a potom ho vyvážať do sveta. Ďalej nám ostáva už len dúfať, že najväčšia svetová mocnosť prejde mentálnym zmŕtvychvstaním a pochopí naliehavosť situácie.

Končíme optimisticky s citátom Winstona Churchilla: Americans will always do the right thing, only after they have tried everything else.

Link na manifest amerických ekonómov: https://www.econstatement.org/

Čítajte aj ostatné odpovede členov Panela expertov Denníka E.