Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ekonóm Tatra banky: Vedeli sme o probléme nemeckého priemyslu, ale nie, že je taký veľký

Juraj Valachy
Juraj Valachy

Ekonóm Tatra banky Juraj Valachy vysvetľuje, čo si treba predstaviť pod tým, keď ekonomika spomaľuje, a či nám hrozí recesia a pokles zamestnanosti podobný krízovému roku 2009.

Hovorí tiež, či Nemecko bolo na konci roka v recesii alebo nie, ako podľa neho teraz uvažujú nemeckí, talianski a slovenskí podnikatelia a aké protikrízové nástroje má v rukách Európska centrálna banka, keď jej úroky sú veľmi nízke.

Nemecká ekonomika rastie pomalšie, ako sa čakalo, spomaľuje však celá eurozóna aj svetová ekonomika. Bude musieť aj slovenská vláda vo februárovej prognóze prehodnotiť predpokladaný štvorpercentný rast slovenskej ekonomiky na nižšie čísla? NBS tak už urobila, aj keď zatiaľ len veľmi mierne.

Áno, myslím si, že zmena prognózy bude smerom nadol. Ale spomalenie zatiaľ vidíme najmä v predstihových indikátoroch. To nie sú konkrétne čísla o pridanej hodnote, teda HDP, ale firmy hovoria, aké majú zákazky, či čakajú rast alebo pokles výroby, hovoria o svojej aktuálnej výrobe a pocitoch o vývoji v ďalších mesiacoch. Onedlho začnú prichádzať takzvané tvrdé údaje (napríklad HDP, zamestnanosť či mzdy) a v štruktúre, ktorá je pre nás dôležitá. Povie nám, či je problém v zahraničí alebo v domácom sektore. Od septembra v Nemecku už aj na tvrdých mesačných dátach vidíme, že priemyselná produkcia áut sa spomaľuje alebo je v miernom medziročnom zápore. Len otázka je, či je ten problém dočasný alebo trvalý.

To znamená, či problém s predajmi áut v Nemecku spôsobilo to, že automobilky nemali emisné certifikáty, ktoré však môžu časom získať, alebo je veľký problém s dopytom v Číne.

Áno, nevieme, či spomalenie je pre jednorazový, povedzme administratívny faktor, alebo ide o hlbší problém, teda štrukturálny. Zatiaľ, kým nemáme dôkaz o tom, že ide o trvalejšie spomalenie, teda o vážnejšie dôvody, sa prognózy upravujú tak, ako by išlo len o dočasný problém. A teda aj revízia februárovej prognózy bude skôr mierna, iba pár desatín. Stále veríme, že problém je dočasný.

Aktuálna vládna prognóza hovorí, že v tomto roku má slovenská ekonomika rásť o 4,5 percenta, v budúcom o 3,8. Ako veľmi sa môžu tieto čísla zmeniť?

My očakávame tento rok rast o štyri percentá, budúci rok čakáme výraznejšie spomalenie, nemôžeme donekonečna rásť nad svoj potenciál. Aj keď dáme bokom efekt Jaguára, čo je asi pol percenta, rastieme rýchlejšie, ako zodpovedá zlému stavu školstva, súdnictva či podnikateľského prostredia. Rastieme nad potenciálom, ktorý vidíme na úrovni 2,5 percenta. V roku 2020 očakávame citeľnejšie spomalenie ekonomiky na dve percentá. To by bolo stále ešte celkom dobré. Vieme, že dnes sa naša ekonomika prehrieva, a vieme, že prehrievanie sa musí niekedy skončiť. To sa dá len tak, že ekonomika výraznejšie spomalí. Stále však hovorím o dvojpercentnom raste a nie o tom, že budeme mať pokles o jedno percento.

Sme teda ďaleko od situácie v roku 2009, keď sa ekonomika prepadla o viac ako päť percent a výrazne stúpla nezamestnanosť?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kondrót ustúpil pri ďalšej novele podozrivej z pokusu o pomoc Babišovi

Poslanec Maroš Kondrót zo Smeru ustúpil pri novele, pre ktorú ho v SaS podozrievali z pokusu pomôcť Duslu Šaľa Andreja Babiša. On aj ďalší koaliční poslanci podporili pozmeňujúci návrh od Karola Galeka z SaS, ktorý spornú novelu okresal. „Ušetrili sme ľuďom sedem miliónov eur ročne v účtoch za elektrinu, na ktoré by sme sa museli všetci spoločne poskladať Andrejovi Babišovi,“ povedal Galek.

Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR
Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR

Minúta po minúte

Zdieľať

Útok dronov na najväčšie ropné zariadenie na svete zrejme zdvihne ceny komodity

Dva útoky na veľké saudskoarabské ropné zariadenia spôsobia výpadok zhruba 5 % svetovej produkcie ropy. Po víkende tak zrejme stúpnu ceny ropy na svetových trhoch.

Prečo je to dôležité: Saudská Arábia dodáva v súčasnosti trhu asi 10 percent svetových dodávok ropy, aktuálny výpadok by mal byť vo výške 5 miliónov barelov denne.

Financial Times tvrdí, že výpadky by mohli byť relatívne rýchlo nahradené, no trhy budú minimálne v prvých dňoch tak či tak zasiahnuté.

Spoločnosť Saudi Aramco ani saudskoarabské oficiálne orgány ani 15 hodín  po útoku nepovedali, aký je odhadovaný rozsah škôd.

Problémom sú aj pochybnosti, či Saudská Arábia dokáže zabezpečiť ochranu svojich zariadení pred útokmi dronov v budúcnosti. To by mohlo ceny ropy ovplyvňovať dlhšie.

Útočili jemenskí povstalci: K sobotňajšiemu útoku na dve veľké ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci húsíovia.

Ich vojenský hovorca vyhlásil, že vyslali desať dronov, aby zaútočili na závod na spracovanie ropy v Búkjaku a ropné pole Churajs na východe krajiny. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca súčasne varoval, že útoky húsíov proti Saudskej Arábii sa len zintenzívnia, ak bude vojna v Jemene pokračovať. „Jedinou možnosťou pre saudskoarabskú vládu je prestať na nás útočiť,“ vyhlásil vo vystúpení, ktoré odvysielala satelitná televízia húsíov.

Saudskou Arábiou vedená vojenská koalícia bojuje proti povstalcom v susednom Jemene od marca 2015.

Útok na najväčšie ropné zariadenie na svete:       

Terčom jedného útoku bol spracovateľský závod štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Saudi Aramco v Búkjaku, ležiacom neďaleko pobrežného mesta Dammán vo Východnej provincii.

Firma označuje svoje zariadenie v Búkjaku za „najväčší závod na stabilizáciu ropy na svete“. Závod spracováva tzv. kyslú ropu na sladkú, ktorú potom prepravujú na prekládkové stanice na pobreží Perzského zálivu a Červeného mora. Podľa odhadov dokáže spracovať až sedem miliónov barelov ropy denne.

Závod bol v minulosti terčom militantov. Samovražední bomboví útočníci al-Káidy sa neúspešne pokúsili zaútočiť na tento ropný komplex vo februári 2006.

Druhým miestom útoku bolo podľa ministerstva ropné pole Churajs.

Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.
Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.