Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

List predplatiteľom: Denník N zažíva najlepšie obdobie, zisk v roku 2018 bol 276-tisíc eur

Vážení podporovatelia Denníka N,

Slovensko v tomto období rozhoduje o svojej budúcnosti – voľba ústavných sudcov, nového prezidenta a europoslancov ovplyvnia smerovanie krajiny na ďalšie roky. Rovnako tak schopnosť vyšetriť a potrestať vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, vyvodiť zodpovednosť voči politikom usvedčeným z podvodov a klamstva a zachovať svoju orientáciu na Západ a jeho hodnoty demokracie, rovnosti, tolerancie a férovosti.

Som hrdý na kolegov, ktorí sa svojou každodennou prácou snažia prispieť k tomu, aby Slovensko v týchto skúškach obstálo, ako aj na ľudí, ktorí im na to vytvárajú podmienky. A medzi nich patríte aj vy. Vďaka vašej podpore prežíva Denník N svoje doposiaľ najlepšie obdobie či už z pohľadu čitateľského záujmu (momentálne máme už vyše 32-tisíc predplatiteľov), alebo z hľadiska hospodárskych výsledkov – v minulom roku sme dosiahli prevádzkový zisk pred zdanením 276-tisíc eur.

Denník N – graf hospodárskeho výsledku od roku 2015 do roku 2018.

Ale máme aj niekoľko ďalších dobrých správ:

  • V poslednom kvartáli 2018 sa návštevnosť webu Denníka N stabilizovala medzi 750- až 800-tisíc návštevníkov mesačne, čo je o 70- až 100-tisíc návštevníkov viac ako pred rokom.
  • Rýchlo rástli aj mobilné aplikácie Denníka N, bezplatnú Minútu po minúte používalo v poslednom kvartáli asi 27-tisíc ľudí mesačne (pred rokom 20-tis.) a platenú Denník N 10-tisíc (pred rokom 3,5-tis.).
  • Vlani sme spustili vlastný podcast. Za desať mesiacov jeho fungovania sme zaznamenali takmer 1,36 milióna stiahnutí. Koncom roka sme mali vyše 8000 stiahnutí podcastov denne.
  • V novembri sme vydali ďalšiu knihu – Rok protestov s rozhovormi Tomáša Gálisa s Grigorijm Mesežnikovom. V najbližších týždňoch plánujeme vydať dve ďalšie – Veronika Prušová napísala knihu Harabin: Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi, do ktorej prispel komentármi Marián Leško. A prinesieme aj dielo Radoslava Procházku Kráľ otec: Od Kováča po Kisku alebo načo nám je prezident, v ktorom analyzuje a na konkrétnych príkladoch z našej histórie vysvetľuje kompetencie hlavy štátu.
  • V októbri sme pokračovali v našom školskom projekte – vďaka crowdfundingu a grantovej spolupráci sme mohli zaslať 20 000 kusov magazínu o 1. ČSR na stredné školy. Na marec pripravujeme vzdelávaciu príručku o vojnovom Slovenskom štáte, ktorý vznikol pred osemdesiatimi rokmi.
  • Okrem Facebooku, kde máme dlhodobo najviac interakcií spomedzi všetkých mienkotvorných médií, sme v roku 2018 začali komunikovať aj cez Instagram, kde máme momentálne 24-tisíc followerov, čiže desaťnásobne viac ako pred rokom.
  • Kolegovia z českého Deníku N majú po niekoľkých mesiacoch vyše 8000 predplatiteľov a v januári začali vydávať aj tlačené noviny.
  • Od februára k nám nastúpi Braňo Bezák, ktorý sa stane marketingovým riaditeľom vydavateľstva a bude zastrešovať naše podcasty.

Na všetky pozitívne výsledky chceme reagovať trojakým spôsobom. Po prvé chceme rozširovať okruh tém, ktorým sa venujeme. Za posledný rok sa nám podarilo prinášať viac článkov o vzťahoch a rodine, v súčasnosti intenzívne rozmýšľame nad ďalšími oblasťami, do ktorých sa pustiť. Po druhé chceme zlepšovať podmienky práce pre ľudí z N-ka. Veríme, že sa to odzrkadlí aj na kvalite našej práce. A po tretie ostávame aj opatrní a chceme byť pripravení na horšie časy. Nech už totiž spoločenské udalosti tohto obdobia dopadnú akokoľvek, kvalitnú a nezávislú novinárčinu bude Slovensko potrebovať aj naďalej.

Tak ako v minulosti, aj teraz budem vďačný za akékoľvek námety, návrhy na spoluprácu či za spätnú väzbu.

Všetko dobré,

Lukáš Fila
riaditeľ vydavateľstva

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Komu sa oplatí auto na elektrinu? Štátni analytici spravili veľký prepočet

Už dnes sú niektoré elektromobily výhodnejšie ako autá s tradičnými pohonom, ak sa zohľadnia aj prevádzkové náklady. Štátny Inštitút environmentálnej politiky porovnal najpredávanejšie modely, a to so štátnou dotáciou aj bez nej.

Minúta po minúte

Zdieľať

Britská libra sa prudko posilnila po oznámení, že Británia a EÚ dosiahli dohodu o podmienkach brexitu. Správa potiahla aj euro, ktoré sa voči doláru vyšvihlo na takmer dvojmesačné maximum.

Libra si pripísala viac ako 1 percento a dostala sa na úroveň 1,2988 dolára, čo je najsilnejšia úroveň od mája, píše Reuters.

Jednotná európska mena sa spevnila na 1,1139 dolára.

Dohoda o vystúpení Británie z EÚ je zatiaľ v podobe návrhu. Musí ho schváliť britský parlament aj Rada EÚ.

Vážnou prekážkou na britskej strane môže byť postoj severoírskej strany DUP, ktorá nesúhlasí s vyjednanými podmienkami brexitu.

Zdieľať

Kaufland od januára 2020 úplne ukončí predaj jednorazových igelitových tašiek, do konca tohto roka dopredá tie, ktoré má v zásobe. Od roku 2020 bude reťazec ponúkať len ekologické tašky z bavlny či recyklovateľného PET materiálu.

Podľa obchodného riaditeľa Richarda Bendika je tento reťazec na Slovensku prvý, ktorý sa rozhodol úplne zrušiť plastové tašky. Predpokladá však, že ich kroky budú nasledovať ďalšie veľké obchodné siete.

Hoci sa aj papierové nákupné tašky považujú za ekologické, reťazec momentálne ešte zvažuje, či ich bude ponúkať. Bendik to zdôvodnil tým, že chcú v ponuke zachovať len opakovateľne použiteľné tašky.

Aj keď tašky z tohto materiálu už predávali, ich ďalší predaj zvažujú, pretože hmotnosť, ktorú tento typ tašky unesie bez poškodenia, nie je podľa doterajších skúseností dostatočná. „Mali sme ju a opätovne ju nemáme a zvažujeme, či ju opäť zavedieme,“ povedal pre Denník E.

S najtenšími plastovými taškami skončil reťazec už pred dvomi rokmi. Od roku 2018 pritom na Slovensku musí byť tento typ tašiek povinne spoplatnený.

V apríli tohto roka Kaufland v rámci ekologickejšieho prístupu prestal po dohode s dodávateľmi baliť uhorky do fólií. Ročne tak podľa Bendika len na tejto zelenine minie o 15 ton plastu menej.

V máji reťazec vyradil z predaja plastový riad. Týmto krokom môže ušetriť podľa doterajších predajov asi 48,7 tony plastu.

O mesiac neskôr zaviedli v predajniach ekologické sieťky na balenie ovocia. Ich využívaním by sa podľa odhadu mohlo ušetriť 260 ton plastu ročne.

Pred niekoľkými dňami začal využívať označenie na výrobky Balené zodpovedne. To by sa malo objaviť na produktoch zabalených do 80 % recyklovateľného obalu alebo keď bol na obal použitý aspoň sčasti recyklovaný materiál, či pri potravinách, ktoré sa podarilo zabaliť do úspornejšieho obalu. Momentálne má takto označené dva výrobky.

Zdieľať

Ministerka Kalavská si nie je vedomá, že by bola nervozita medzi ňou a koaličnou radou, ako to dnes povedal Robert Fico. Kalavskú kritizoval aj Andrej Danko.

A to najmä pre zmeny doplatkov liekov, takzvanú revíziu liekov.

„Ministerstvo zdravotníctva pri revízii úhrad veľmi citlivo pristupovalo ku skupinám všetkých liekov. Odmietame tvrdenia, že pacientom narastajú doplatky,“ povedala.

Rozhodnutie o revízii úhrad zatiaľ nie je podľa ministerstva definitívne, účastníci konania sa môžu do 7 dní odvolať a ministerstvo môže ich námietkam vyhovieť.

Zdieľať

Po Ficovi kritizuje ministerku Kalavskú aj Andrej Danko. „Stratifikácia ma teraz vôbec nezaujíma,“ povedal. O reforme nemocníc mala v stredu hovoriť koaličná rada. Kalavská si má podľa Danka vyriešiť vzťahy s Ficom. „Je to problém Smeru,“ dodal.

Fico podľa predsedu SNS doteraz nepovedal, že Kalavskej verí. Smer pritom Kalavskú za ministerku vybral.

„Ak si pani Kalavská myslí, že odíde aj do inej politickej strany s príbehom, že to chcela robiť, len jej neschválili stratifikáciu, ja poviem, že to je klamstvo a ‚odrb‘. Je to len politické PR,“ povedal Danko.

Zdieľať

BASF plánuje s partnermi vybudovať v Indii petrochemický závod, ktorý bude ako prvý na svete poháňaný obnoviteľnou energiou. Predpokladaná investícia do projektu dosahuje 4 miliardy dolárov.

Nemecký chemický koncern podpísal memorandum o porozumení s Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), indickou Adani Group a rakúskou spoločnosťou Borealis, informuje Reuters.

BASF má do projektu chemičky prispieť polovicou. V závode by sa mal vyrábať plyn propylén.

Zámer sa nachádza v počiatočnej fáze, partneri najskôr vyhodnotia realizovateľnosť spoločného podniku.

Zdieľať

Moderné odbory AIOS a vedenie nitrianskej automobilky Jaguar Land Rover sa dohodli na novej kolektívnej zmluve.

„Od 1. októbra bude celková mesačná odmena výrobných zamestnancov dosahovať úroveň od 1118 eur (základná úroveň po skúšobnej lehote) do 1969 eur brutto,“ píšu odbory a automobilka v spoločnom vyhlásení.

V tom je zarátaný okrem tarifného platu aj výrobný bonus a 13. plat.

Nová kolektívna zmluva má začať platiť od 1. októbra a bude platná do 31. októbra 2022. Odbory a automobilka píšu, že tarifná mzda bude garantovane rásť počas 37 mesiacov. Ďalší dohodnutý nárast by mal prísť v októbri 2020 a ďalší v októbri 2021.

„Zvyšujú sa aj rôzne príplatky, ako napríklad príplatok za nadčasy, za prácu počas soboty, nedele atď.; väčšina z nich presiahne zákonom stanovenú výšku,“ píše sa vo vyhlásení odborov a firmy.

Podľa poslednej kolektívnej zmluvy dohodnutej koncom roka 2018, ktorá týmto končí, boli základné platy výrobných pracovníkov v triede A na úrovni 715 eur, v triede A plus 958 eur, v triede B 1261 eur.

Na porovnanie, priemerný hrubý mesačný príjem v bratislavskom Volkswagene bez započítania manažmentu spoločnosti v roku 2018 bol na úrovni 1954 eur.

Zdieľať

EÚ a Británia ohlásili novú brexitovú dohodu

Británia a Európska únia sa dohodli na podmienkach brexitu. Podmienky odchodu Británie z EÚ však ešte musí schváliť britský parlament a severoírska strana DUP už uviedla, že novú dohodu naďalej odmieta.

O dohode informovali predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a britský premiér Boris Johnson.

Juncker nový dokument označil za „spravodlivý a vyvážený“. Podľa britského premiéra ide o dohodu, ktorou jeho krajina „získava späť kontrolu“.

Podmienky odchodu Británie z Európskej únie musí okrem britského parlamentu, kde je hlasovanie plánované na sobotu, schváliť aj Európsky parlament. O veci dnes bude rokovať samit Európskej únie.

Strana DUP uviedla, že výhrady k dokumentu stále pretrvávajú. (bbc, čtk)

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP
Zdieľať

Tesla môže začať vyrábať elektromobily v Číne, získala povolenie

Tesla môže začať vyrábať elektromobily v Číne. Automobilka sa dostala na zoznam schválených výrobcov áut a získala potrebný certifikát. Závod Tesly bude prvou automobilovou továrňou v Číne, ktorú plne vlastní zahraničná firma.

Tesla stavia závod za 2 miliardy dolárov v Šanghaji. Bude to je prvá výrobná fabrika v zahraničí, píše Reuters.

Produkcia v Číne by sa mohla začať ešte v októbri, zámerom je do konca roka vyrábať najmenej 1000 vozidiel Model 3 týždenne.

Čínske úrady ponúkli Tesle pomoc, aby sa urýchlila výstavba fabriky. Koncom augusta tiež vyradili jej modely zo zoznamu áut, na ktoré sa vzťahuje 10-percentná daň z obratu.

 

 

Zdieľať

Parlament schválil zmenu spôsobu výpočtu minimálneho dôchodku, návrh SNS prešiel hlasmi 82 poslancov. Novelou chcú docieliť, aby dochádzalo k rýchlejšiemu medziročnému rastu tejto dôchodkovej dávky.

Základná suma minimálneho dôchodku sa naviaže namiesto určeného percenta sumy životného minima pre jednu osobu na určené percento sumy priemernej mzdy vyplývajúcej z hospodárstva SR za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza danému kalendárnemu roku. (tasr)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať