Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Riaditeľka bystrickej nemocnice: Azbest v stenách nikomu nespôsobil problémy

Foto - TASR
Foto – TASR

Vláda schválila projekt masívnej rekonštrukcie Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici. Pôjde na ňu sto miliónov eur a začať by sa mala ešte pre parlamentnými voľbami. Riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková hovorí, ako budú po rekonštrukcii vyzerať nemocničné izby, ale aj to, prečo má nemocnica tri milióny stratu a prečo preferujú rekonštrukciu pred postavením novej nemocnice.

V Bratislave vlády sľubujú novú nemocnicu dlhodobo, ale Rázsochy sa zasekli a štát nevie ani len vysúťažiť firmu, ktorá by zbúrala starý skelet. Vnímali ste to ako riziko, keď ste zvažovali, či presadzovať stavbu alebo rekonštrukciu vašej nemocnice?

Bratislavská nemocnica je komplexný projekt a treba, aby sa na ňom dohodlo veľa lokálnych osobností. Ešte náročnejšie je, aby sa to dostalo z teoretickej do praktickej roviny, pretože keď na projekte pracuje veľa ľudí, vždy si to vyžaduje čas, aby sa našiel kompromis. V mnohých prípadoch sme tiež limitovaní volebným obdobím, keď môže dôjsť k zmene koncepcie, a teda aj k odkloneniu od pôvodného zámeru. Aj preto je podľa mňa rekonštrukcia dobrá vec.

Lebo začnete už v tomto volebnom období a predpokladáte, že uprostred rekonštrukcie by to aj prípadná nová vláda nezastavila?

Nie som politik, ale sme v poslednej fáze ekonomického rastu, máme podľa analytikov najviac zdrojov v zdravotníctve a v tejto fáze sme dokázali priniesť návrh nejakého riešenia pre Banskú Bystricu.

Veríte tomu, že rekonštrukciu dokončíte?

Keby som tomu neverila, nešla by som do toho. Rekonštrukcia je racionálne riešenie, ktoré je zároveň realizovateľné.

Do akej miery vám pomohlo, že rodený Banskobystričan Peter Pellegrini stihne poklepať základný kameň rekonštrukcie ešte pred voľbami?

Veľmi si vážim ústretovosť pána premiéra, ktorý sa stotožnil s projektom rekonštrukcie. Bez jeho záštity by sme sa nedostali tam, kde sme teraz. Ale odpracovať si to museli ľudia z nemocnice. Našou výzvou bolo pripraviť projekt, lebo sme vnímali, že Rooseveltova nemocnica to potrebuje, podobne ako iné nemocnice. A nemyslím si, že proces rekonštrukcie bude ľahká vec.

Poznáte sa s premiérom?

Nie. Stretli sme sa na rokovaniach a pracovných stretnutiach. Inak nie.

Premiér Peter Pellegrini v nemocnici v Banskej Bystrici, kde na Štedrý deň oznámil, že vláda dá peniaze na veľkú rekonštrukciu. Foto – TASR

Prečo je rekonštrukcia lepšia ako nová nemocnica?

V nemocnici v Banskej Bystrici sa už preinvestovali peniaze, ktoré sú životaschopné a ešte stále majú pridanú hodnotu. Ak by sme tieto peniaze mali vyhodiť von oknom, bolo by to neefektívne. Rekonštruuje sa aj detská fakultná nemocnica, ktorá je v našom areáli a dopĺňame sa. Ak by bol medzi nami čo i len kilometer, mohlo by to ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti detskému pacientovi a výrazne by to zasiahlo rozpočet detskej fakultnej nemocnice. Podobne je to aj pri srdcovocievnom ústave. Druhý fakt je, že v rámci Banskej Bystrice nevieme o existencii voľných pozemkov takej veľkosti, ako by sme potrebovali, teda 10 hektárov. Doposiaľ sme čelili vlne kritiky za nečinnosť v komplexných investíciách do infraštruktúry v našej nemocnici. Teraz preto podľa mňa nie je na mieste kritika voči našej snahe rekonštruovať nemocnicu.

A v okolí pozemky nie sú?

V okolí sú, ale nie je tam vybudovaná infraštruktúra. Bránami Rooseveltovej nemocnice prejdú denne desaťtisíce ľudí. A musia tam prísť aj odísť odtiaľ. Ak by sme museli dostavať prístupy pre novú nemocnicu, bolo by to ešte drahšie.

Ľudia z občianskeho združenia Nová nemocnica hovoria, že pozemky medzi Zvolenom a Banskou Bystricou sú pripravené na stavbu. Nemajú pravdu? Združenie pripravovalo projekt novej nemocnice, ktorú pôvodne chcela stavať Penta.

Neviem, v akej fáze projektu bola reálne nemocnica v Sielnici.

Nepýtali ste sa ich?

Prvý problém vzniká,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Danko zopakoval, že cigarety a alkohol sa s podporou SNS zdražovať nebudú. Od ministra financií Kamenického skôr očakáva, že bude riešiť platový nepomer úradníkov vo vysokých funkciách – napríklad že úradníci v NBS zarábajú viac ako predseda parlamentu či vlády.

Zdieľať

Koaličná rada, na ktorej by sa mal zúčastniť aj minister financií kvôli štátnemu rozpočtu, by podľa Danka mohla byť vo štvrtok alebo v piatok. „Verím, že to pragmaticky uzavrieme tak, aby budúci štátny rozpočet zbehol v Národnej rade bez problémov,“ uviedol šéf SNS.

Zdieľať

EK povolila Nemcom veľkú energetickú rošádu. Musia však predať aktíva v Česku aj Maďarsku

E.ON môže prevziať časť majetku konkurenčnej firmy innogy, rozhodla Európska komisia. Podmienkou je, že splní viaceré podmienky, ku ktorým patrí predaj aktív v Nemecku, Česku a Maďarsku. Na Slovensku transakcia dostala zelenú.

Komisia pristúpila na návrh, ktorý jej predložil samotný E.ON.

„Záväzky, ktoré E.ON ponúkol, zabezpečia, že fúzia nebude viesť k menšiemu výberu a vyšším cenám na trhoch, kde tieto firmy pôsobia,“ cituje Reuters európsku komisárku pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovú.

Čo musia predať:

 • väčšinu teplárenského biznisu E.ON v Nemecku, upustí od prevádzky 34 elektrických nabíjacích staníc na diaľničných ťahoch;
 • časť maloobchodného elektrárenského portfólia E.ON na maďarskom trhu;
 • plynárenské a elektrárenské aktivity innogy v Česku.

E.ON kupuje majetok innogy v rámci zložitej dohody s materskou energetikou RWE.

Ako si podelia aktivity:

 • E.ON bude pôsobiť prevažne v distribúcii a maloobchodnom predaji elektriny a plynu.
 • RWE sa sústredí na veľkoobchod s elektrinou, chce byť silným hráčom na trhu obnoviteľných zdrojov energie.

RWE už skôr získala od EK povolenie na prevzatie výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a jadra od E.ON, čo je tiež súčasťou celej transakcie.

Čo s tým má SPP:

O firmy RWE na Slovensku, v Česku a Maďarsku prejavil záujem stratový Slovenský plynárenský priemysel (SPP) pod kontrolou štátu.

Na Slovensku RWE ovláda distribútora elektriny Východoslovenskú energetiku (VSE), E.ON zasa Západoslovenskú energetiku. Majú v nich 49 percent akcií a manažérsku kontrolu. Pod VSE patrí ešte obchodník s plynom innogy Slovensko.

SPP by vyhovovalo, keby Brusel nariadil dvom nemeckým koncernom predať aj slovenské aktíva niekomu tretiemu. Takto rozhodol v prípade českého a maďarského biznisu.

O slovenské dcérske firmy RWE by sa potom mohol uchádzať SPP. Európska komisia však E.ON-u dovolila, aby prevzal všetky slovenské aktíva RWE.

Nový investor českej časti innogy bude známy v budúcom roku, cituje ČTK hovorcu innogy ČR Martina Chalupského.

Zdieľať

Richard Sulík: Máme v programe rovnú daň a budeme sa zasadzovať za to, aby sme sa opäť k nej vrátili

Predseda SaS si myslí, že tento a budúci rok Slovensko určite nebude mať vyrovnaný rozpočet a minister financií Kamenický s tým nemôže nič urobiť.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Richardom Sulíkom:

 • Zavedenie výdavkových limitov nie je dogma
 • Súhlasí so zvýšením platov vo verejnej správe, ale žiada personálny audit
 • Rovná daň je stále priorita SaS, na jej sadzbu nemá Sulík vyhranený názor
 • Minimálnu mzdu by nerušil a zaviedol by pravidlo, že bude mať výšku 50 percent priemernej
 • Súhlasí aj s myšlienkou minimálneho dôchodku, len by ho konštruoval inak, ako navrhuje SNS
 • Miesto obedov zadarmo by Sulík dal daňové bonusy rodičom
 • Miesto vlakov zadarmo by SaS navrhla veľké zľavy a rovnaké pravidlá pre autobusy
 • Čítajte celý rozhovor s Richardom Sulíkom.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Mochoviec sa (už) nemusíme báť, ale okolo ropy pokoja nepribúda +

 • Do výroby batérií na Slovensku sa tlačia silní hráči, najnovšie Rosinov Matador
 • Reforma nemocníc nemá šancu, začína sa psychologická vojna o ľudí
 • 101 drahých kostlivcov v skrini Úradu pre verejné obstarávanie
Výstavba Mochoviec. Foto N - Vladimír Šimíček
Výstavba Mochoviec. Foto N – Vladimír Šimíček
Zdieľať

Johnson v rozhovore pre BBC vyhlásil, že EÚ má brexitu plné zuby a chce dohodu. Úniu už podľa neho unavujú „nekonečné odklady“ a bola by rada, aby nastala ďalšia fáza brexitového procesu, rokovania o budúcich obchodných vzťahoch.

Britský premiér zopakoval, že Spojené kráľovstvo z bloku odíde 31. októbra. Stane sa tak podľa neho napriek novému zákonu proti nekontrolovanému brexitu, ktorý ho núti požiadať Brusel o odklad, ak nebude uzavretá nová dohoda.

Ako sa mieni zákonom riadiť a pritom vyviesť krajinu z EÚ aj bez dohody o podmienkach tohto kroku, však nespresnil. Dodal len, že bude ctiť ústavu.

Johnson s BBC hovoril po návšteve Luxemburska, kde rokoval so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a hlavným vyjednávačom Únie Michelom Barnierom. Povedal, že ho povzbudila ochota EÚ rokovať s Londýnom o tom, ako sa vyhnúť brexitu bez dohody. Pripustil však, že zásadný prelom nenastal. (bbc, čtk)

Zdieľať

Frankfurt plánuje projekt podzemnej železničnej stanice s tunelom pre rýchlovlaky, ktoré majú odľahčiť najdôležitejší železničný uzol Nemecka. Vláda chce nechať vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti z hľadiska nákladov a následkov pre diaľkovú železničnú dopravu. 

Štátny tajomník ministerstva Enak Ferlemann uviedol, že s predložením hotovej štúdie sa počíta na jar 2021, niekoľko kilometrov dlhý tunel a podzemná stanica majú byť dokončené najskôr v roku 2035 alebo 2036. Ministerstvo odhaduje náklady na 3,56 miliardy eur.

Koncept predpokladá výstavbu nového tunela pre diaľkové vlaky, ktorý bude viesť popod nadzemnú stanicu v smere východ – západ. Podzemná stanica by mala mať štyri koľaje. Štúdia má zistiť, či tento projekt je vôbec realizovateľný.

Súčasná stanica je pre rýchlovlaky nevhodná, pretože vlaky musia po zastavení meniť smer.

Frankfurtská stanica je natoľko dôležitá, že akékoľvek omeškanie na nej rozbije cestovný poriadok v celom Nemecku. Podľa Deutsche Bahn totiž až dve tretiny všetkých diaľkových vlakov prechádzajú práve frankfurtskou stanicou. (tasr)

Zdieľať

Nemecký minister financií povedal, že nemecké banky by nemali zaviesť záporné úrokové sadzby na vklady drobných sporiteľov. Vyjadrenie Olafa Scholza nasledovalo krátko po tom, ako ECB stlačila depozitnú úrokovú sadzbu hlbšie do negatívneho teritória.

Do septembrového zasadnutia ECB bola depozitná sadzba na úrovni –0,40 %, vo štvrtok však Rada guvernérov rozhodla o jej znížení na úroveň –0,50 %.

Nemecké banky už dlhšie dávajú najavo nespokojnosť s politikou ECB v tomto smere. Tá má podľa nich podiel na ich klesajúcich ziskoch.

„Povedal som jasne predstaviteľom bánk, že záporné úrokové sadzby pre milióny sporiteľov by boli veľmi zlý nápad,“ uviedol Scholz pre denník Bild. „Som presvedčený, že všetkým by nám malo záležať na tom, aby sa voči sporiteľom postupovalo férovo,“ dodal. (reuters, čtk)

Zdieľať

USA pravdepodobne čoskoro uvalia nové clá na tovar z EÚ pre dlhotrvajúci spor o subvencovanie výroby lietadiel. Uviedla to eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. EÚ podľa nej v takomto prípade odpovie novými clami na americký tovar.

Spojené štáty a Európska únia sa od roku 2004 u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) navzájom obviňujú z nelegálnej podpory svojich výrobcov lietadiel Boeing a Airbus.

U oboch strán sa zistilo, že v rozpore s pravidlami WTO svojich výrobcov lietadiel finančne podporovali, aby im zabezpečili výhodnejšiu pozíciu na trhu.

Podľa zdrojov agentúry Reuters, oboznámených s touto kauzou, už WTO schválila žiadosť USA o súhlas s uvalením ciel na niektoré európske tovary. Koncom septembra by WTO mala oznámiť, aký veľký rozsah toto opatrenie bude mať.

WTO v súčasnosti tiež posudzuje plány EÚ na clá na americký tovar, rozhodnutie sa očakáva na prelome rokov. (dpa, reuters, čtk)