Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Odborársky šéf Machyna žaluje muža, ktorý prehovoril o daroch pre OZ KOVO

Machyna stojí na čele OZ KOVO od 90. rokov. Rád sa objavuje tam, kde treba vyjsť do ulíc. Foto – TASR
Machyna stojí na čele OZ KOVO od 90. rokov. Rád sa objavuje tam, kde treba vyjsť do ulíc. Foto – TASR

Tridsaťtriročný Peter Gregor nedávno poskytol novinárom svedectvo, ktoré nebolo príliš lichotivé k vedeniu Odborového zväzu KOVO. Ako bývalý zamestnanec zväzu sa zaujímal o peniaze, ktoré táto najvplyvnejšia odborová organizácia na Slovensku dostáva od spoločnosti Samsung.

Kórejsky výrobca elektroniky si podľa Gregora týmto spôsobom kupoval loajalitu odborárov. „OZ KOVO tieto peniaze dostáva za to, že sa odborári budú správať podľa predstáv Samsungu,“ povedal začiatkom februára Denníku N.

Vo štvrtok svoje slová vysvetľoval policajnému vyšetrovateľovi. Gregora sa rozhodol žalovať priamo predseda rady OZ KOVO Emil Machyna. „Evidujeme trestné oznámenie vo veci podozrenia z trestného činu ohovárania,“ potvrdil hovorca policajného riaditeľstva v Bratislave Michal Szeiff.

Gregor za podnetom vidí snahu odborárskeho šéfa vyslať istý signál. „Potrebuje mať exemplárny príklad a výstrahu pre všetkých odborárov, ktorí by chceli ísť s pravdou von,“ hovorí Gregor.

Je možné, že vyšetrovateľ celú vec vyhodnotí ako nezmysel a prípad zhodí zo stola. Keby však začal Gregora stíhať, mohli by mu teoreticky hroziť až dva roky väzenia.

Formálne odbory

O čo presne šlo? Denník N získal začiatkom roka informáciu, že Samsung, ktorý má na Slovensku fabriky v Galante a vo Voderadoch pri Trnave, venoval odborárom 156,8-tisíc eur. Dostala ich v roku 2013 bratislavská centrála OZ KOVO, pričom suma pokryla takmer desatinu rozpočtu celého zväzu.

Samsung bol pritom niekoľko rokov podozrievaný, že nútil robotníkov pracovať v nedôstojných podmienkach. Podozrenia obvykle vychádzali z anonymných podaní, časť z nich však ako relevantné vyhodnotilo aj vedenie mesta Galanta.

No miestna organizácia OZ KOVO, ktorá v Samsungu pôsobí, bola podľa viacerých svedectiev takmer neviditeľná. „Odbory tam fungujú len formálne. Zdá sa mi to zvláštne a neviem si vysvetliť, čo je za tým,“ povedal poslanec Gábor Gál (Most-Híd), ktorý sa pomermi v Samsungu zaoberal.

Bratislava, 4.2.2015. Dokument OZ KOVO. Foto: Tomas Benedikovic
Dar od Samsungu je zanesený aj do výročnej správy o hospodárení OZ KOVO za rok 2013. Foto N – Tomáš Benedikovič

Prehovoril po štvrťroku

Denník N kontaktoval aj šéfa OZ KOVO Emila Machynu. Spýtal sa ho, ako môže zaručiť, že odborári budú po finančných daroch hájiť záujmy robotníkov. No Machyna sa vtedy odmietol vyjadriť.

Najznámejší slovenský odborár o Samsungu prehovoril až teraz, keď mu Denník N zavolal kvôli trestnému oznámeniu na Gregora. 

Machyna má priamy prístup k politikom, zvlášť tým zo Smeru. Jeho OZ KOVO sa podieľal napríklad na úpravách zákonníka práce či zvýšení minimálnej mzdy. Foto - TASR
Machyna má priamy prístup k politikom, zvlášť tým zo Smeru. Jeho OZ KOVO sa podieľal napríklad na úpravách zákonníka práce či zvýšení minimálnej mzdy. Foto – TASR

„My sme dohodli kolektívnu zmluvu, navýšenie platov i ďalšie benefity pre zamestnancov. Nie je pravda, že by sme boli pasívni,“ povedal Machyna.

Prijímanie finančných darov je podľa neho v poriadku. „Ako odbory žijeme z príspevkov a darov, čo nám umožňuje priamo zákon. Odmietam, že by odbory slúžili iným záujmom, než zo zákona majú.“

Ohováranie – § 373 Trestného zákona

(1) Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Či bude OZ KOVO od Samsungu prijímať dary aj naďalej, povedať nevedel. „Každý rok vedieme kolektívne vyjednávanie, nemôžeme odhadnúť, aký bude výsledok,“ dodal Machyna.

Pomsta odborárskeho bossa?

Trestné oznámenie vysvetlil tým, že ho bývalý zamestnanec OZ KOVO údajne viackrát nepravdivo osočil. Zdôraznil však, že podnet v žiadnom prípade nesúvisí s Gregorovým svedectvom o daroch Samsungu.

„Pán Gregor o mne pri rôznych príležitostiach povedal, že podvádzam, uplácam ľudí a podobne,“ hovorí Machyna.

Peter Gregor pracoval ako miestny koordinátor OZ KOVO v Trnavskom kraji. Okrem iného sa snažil rozprúdiť odbory v Samsungu. Foto - archív P. Gregora
Peter Gregor pracoval ako miestny koordinátor OZ KOVO v Trnavskom kraji. Okrem iného sa snažil rozprúdiť odbory v Samsungu. Foto – archív P. Gregora

Gregor vraj Machynu takýmto spôsobom osočoval napríklad na Facebooku či v e-mailoch rozosielaných v rámci OZ KOVO – konkrétnejší byť odmietol. „Upozornil som ho, aby s ohováraním prestal, čo sa nestalo. Preto som ako súkromná osoba využil svoje právo brániť sa,“ hovorí Machyna.

Že by šlo o pomstu či snahu zastrašiť ďalších odborárov, vylučuje. „Nepodsúvajte mi takéto motívy, o ktorých nehovorím,“ dodal Machyna.

Gregor nepochybuje, že trestné oznámenie je reakciou na články v novinách. „To mi povedali aj priamo na polícii,“ hovorí.

Z podnetu podľa Gregora ďalej vyplýva, že mu Machyna vyčíta osočovanie v e-maili adresovanom niektorým odborárom. „Emil Machyna nemá žiadne morálne ani etické právo niekoho zastupovať a niečomu predsedať. Dokonca si myslím, že po návšteve psychológa by bola ohrozená aj jeho svojprávnosť,“ napísal v intranete.

Gregor pre odbory nepracuje už takmer rok. S Machynom vraj od tej doby nekomunikoval. Trestné oznámenie za ohováranie prišlo až po tom, ako prehovoril do médií.

„Keď som končil v odboroch, pán Machyna mi sľúbil, že ma bude žalovať, ak sa čo len jedna veta o OZ KOVO objaví v novinách. To sa teraz aj stalo,“ dodal Gregor, ktorý pracuje ako vedúci predajne športových potrieb.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Prečo najväčšia oceliarska firma na svete zrušila taliansku expanziu a ako sa to dotýka aj nás

Oceliareň Ilva v meste Taranto Foto - Wikipedia
Oceliareň Ilva v meste Taranto Foto – Wikipedia

Najväčšia oceliarska firma sveta ArcelorMittal odstúpila od kúpy talianskej huty Ilva. Vláda totiž stiahla prísľub imunity pre jej manažérov pri trestných konaniach spojených so starými ekologickými ohrozeniami. Energetický expert vysvetľuje, prečo tento príbeh treba pozorne sledovať aj na Slovensku.

Minúta po minúte

Zdieľať

Čínska automobilka SAIC Motor chce do roku 2025 strojnásobiť predaj v zahraničí na 1 milión vozidiel. Najväčší čínsky výrobca produkuje autá pod vlastnou značkou a v spoločných podnikoch s koncernmi Volkswagen a General Motors.

SAIC predala vlani celkovo 7 miliónov áut. Je jednotkou na domácom čínskom trhu s necelým štvrtinovým podielom, píše Reuters.

Odbyt áut v Číne klesá už viac ako jeden rok. Vlani sa znížil prvý raz od 90. rokov uplynulého storočia.

Útlm pociťuje aj SAIC, ktorej v Číne klesol predaj za 10 mesiacov tohto roka medziročne o 13,7 percenta.

Zdieľať

Nízkonákladovka Wizz Air v 1. finančnom polroku zvýšila čistý zisk medziročne o 87 percent na 371,5 milióna eur. Aerolinky, ktoré lietajú najmä v strednej a východnej Európe, ťažili z vyššej obsadenosti letov.

Maďarská letecká spoločnosť zvýšila počet pasažierov v 1. polroku o 18 percent na 22,1 milióna.

Zlepšila tiež výhľad celoročného zisku po zdanení na 335 až 350 miliónov eur. Jej finančný rok sa končí 31. marca.

V uplynulom polroku sa Wizz Air darilo napriek mnohým nepriaznivým faktorom v odvetví od slabého dopytu cez rastúce ceny paliva, ostrú konkurenciu, štrajky a bankroty až po odstavenie lietadiel Boeing 737 Max z prevádzky, píše Reuters.

Wizz Air lieta aj z Bratislavy. Prevádzkuje pravidelné spojenie do Londýna, Kyjeva, Ľvova, Odesy, Skopje a Sofie.

Zdieľať

Priemyselná produkcia v eurozóne v septembri prekvapujúco stúpla, zvýšila sa druhý mesiac za sebou. Výroba v deviatom mesiaci vzrástla medzimesačne o 0,1 percenta, analytici očakávali pokles.

Septembrové údaje o vývoji priemyselnej produkcie v eurozóne zverejnil Eurostat.

V deviatom mesiaci analytici očakávali pokles o 0,3 percenta, píše Reuters. Nečakaný rast produkcie hodnotia ako pozitívny záver 3. štvrťroku po jeho slabšom začiatku.

V auguste výroba stúpla medzimesačne o 0,4 percenta, v júli sa prepadla o 0,5 percenta.

V medziročnom porovnaní produkcia v priemysle eurozóny klesla v septembri o 1,7 percenta.

Zdieľať

Šéf ÚVO Hlivák privítal rozhodnutie Zuzany Čaputovej, ktorá vetovala novelu zákona o verejnom obstarávaní. „Som rád, že sa to vrátilo do bodu, že máme priestor na odbornú debatu,“ povedal v stredu po rokovaní vlády.

Hlivák povedal, že budúci týždeň príde na rokovanie hospodárskeho parlamentného výboru, kde chce poslancom predostrieť odborné argumenty v tejto veci.

Parlament schválil novelu v polovici októbra. Návrh však na poslednú chvíľu zásadne pozmenili pozmeňovacie návrhy poslancov Vážneho (Smer) a Marčeka (nezaradený poslanec), voči čomu sa Hlivák ostro ohradil.

Čo sú sporné body novely:

 • Novela rozširuje možnosť zaradiť medzi tajné takmer všetky väčšie verejné IT zákazky. Navrhol to poslanec Vážny, ktorý je aj riaditeľom Sociálnej poisťovne. Tá je tesne pred objednávkou IT systému za takmer 20 miliónov eur.
 • Začaté kontroly tendrov musí úrad vyšetriť do 30 dní alebo budú považované za odobrené. Obstarávateľom tak stačí kontroly jednoducho sabotovať tým, že kontrolórom z ÚVO nedajú informácie a tí do 30 dní nestačia nič vyšetriť.
 • Výrazne sa zdvihnú kaucie pri námietkach. Doteraz bol horný limit 10-tisíc eur, po novom by mal byť 50-tisíc eur.

Nadácia Zastavme korupciu a Slovensko.Digital vo štvrtok spustili petíciu proti utajovaným štátnym IT tendrom.

Zdieľať

Tesla mieri do Berlína. Bude tam vyrábať elektromobily i batérie, postaví aj vývojové centrum

Tesla bude v Berlíne vyrábať nielen elektromobily, ale aj batérie pre elektrické vozidlá. Jej prvá európska montážna fabrika bude celkovo štvrtou v poradí. V Nemecku postaví aj inžinierske a dizajnérske centrum.

Tesla sa usadí neďaleko budovaného berlínskeho letiska, informuje Bloomberg.

Čo chystá Tesla v Berlíne:

 • v montážnom závode Gigafactory 4 začne s produkciou športovo-úžitkového vozidla Model Y;
 • výroba by mala štartovať v roku 2021;
 • továreň by mohla zamestnať 10-tisíc ľudí, píše Bild. Tesla už pre nemeckú fabriku hľadá pracovníkov v odbore strojárstva, stavieb či výroby.

V Berlíne vyrastie druhý zahraničný závod Tesly na montáž elektromobilov. Prvý postavila v Číne, vyrobila v ňom už prvé sedany, Model 3.

V minulosti sa špekulovalo, že druhá európska prevádzka Tesly by mohol stáť inde v regióne, možno i v Česku – špekulovalo sa o továrni na autobatérie, píše ihned.cz. Oboje, autá i batérie, sa však má vyrábať v Nemecku.

Prekvapujúca voľba:

Výber berlínskej lokality prekvapil odborníkov, v Nemecku boli favorizované iné oblasti.

Podľa Ferdinanda Dudenhöffera z automobilového výskumu na univerzite v Duisburg-Essene výroba elektromobilov a batérií si vyžaduje priestor, dobrú infraštruktúru a dotácie a nemecká metropola sa pre značku, ako je Tesla, hodí.

Britániu vyradil brexit:

Tesla pri výbere európskej lokality zrejme zvažovala aj Britániu. „Pre neistotu okolo brexitu by bolo príliš riskantné umiestniť Gigafactory do Spojeného kráľovstva,“ uviedol šéf Tesly Elon Musk pre portál Auto Express.

Plánované vystúpenie Británie z EÚ odradilo Teslu aj od zriadenia výskumného a vývojového centra v krajine. Automobilka o ňom uvažovala v roku 2014, od zámeru však upustila.

Reuters pripomína, že úlohou Tesly je dokázať, že vie byť zisková. Automobilka očakáva pozitívny tok hotovosti, no zatiaľ ju v tom brzdia veľké investície spojené s novými fabrikami a vývojom produktov, napríklad aj elektrických nákladiakov.

V 3. kvartáli sa Tesla nečakane prehupla do zisku 143 miliónov dolárov po tom, ako v 1. polroku prerobila 1,1 miliardy dolárov. Výrobca zatiaľ nikdy nedosiahol celoročný zisk.

Zdieľať

NAKA pri zásahu v jadrovej elektrárni Mochovce zadržala dve osoby. Ide o manažéra akciovej spoločnosti a konateľa jedného z dodávateľov prác v rámci dostavby tretieho a štvrtého bloku.

„Akcia súvisí s poskytovaním služieb, pri ktorých malo dôjsť približne k 1000-percentnému navýšeniu objemu fakturovaných prác v porovnaní so skutočnosťou,“ priblížila polícia s tým, že všetky nedôvodne navýšené faktúry boli dodávateľovi aj uhradené.

Tím s názvom Elektro v rámci akcie prehľadal obchodnú spoločnosť v okrese Levice a areál jadrovej elektrárne. Ďalšie informácie polícia sľubuje hneď, ako to procesná situácia dovolí. (polícia)

Zdieľať

Nadácia Zastavme korupciu a Slovensko.Digital spustili petíciu proti utajeným štátnym nákupom IT

Petíciu proti utajeným štátnym IT tendrom spustili Nadácia Zastavme korupciu a Slovensko.Digital. Pri schvaľovaní novely zákona o verejnom obstarávaní ich umožnil pozmeňujúci návrh poslancov Ľubomíra Vážneho a Petra Marčeka. Zákon vrátila do parlamentu prezidentka Zuzana Čaputová.

Zákon v schválenej podobe umožňuje utajiť informácie o viacerých veľkých štátnych nákupoch a obsahuje aj ďalšie zmeny, ktoré sťažia verejnú kontrolu tendrov. Mimovládky žiadajú poslancov, aby osem sporných bodov zo zákona vypustili.

Prečo novela nie je v poriadku:

 • Veľké IT tendre, ale aj akékoľvek ďalšie nákupy, o ktorých rozhodne vláda, by sa obstarávali podobne, ako keď štát nakupuje napríklad tanky alebo samopaly.
 • Informácie o tendroch a časti zmlúv by neboli verejné a verejnosť by ich nemala ako kontrolovať.
 • Dodávatelia by museli spĺňať špecifické bezpečnostné opatrenia, ktoré však dnes pri rovnakých zmluvách spĺňať nemusia. To by znamenalo zúženie súťaží len na úzky okruh firiem.
 • Priebeh takýchto súťaží by bol takmer nekontrolovateľný a zostal by na ľubovôli verejného obstarávateľa.
 • Skrátila by sa lehota, dokedy má Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) rozhodnúť o podnete. Ak to úrad nestihne do 30 dní, bude sa to chápať ako fiktívne rozhodnutie v neprospech sťažovateľa.
 • Zaviedla by sa povinnosť náhrady trov konania v prípade, ak ÚVO odmietne podnet na kontrolu zo strany protikorupčných organizácií alebo verejnosti, nová povinnosť môže odradiť aktivistov od podávania podnetov.

Ak by zákon zostal v podobe, ktorú doň vniesli poslanci Vážny a Marček, v praxi by to znemožnilo účinnú kontrolu podnetov mimovládnych a iných organizácií. Znamenalo by to prekážky pri zastavení takých štátnych obchodov, ako bol nástenkový tender či nedávny 100-miliónový tender na nákup kamier na ministerstve vnútra, píšu v stanovisku Nadácia Zastavme korupciu a Slovensko.Digital.

Parlament by o prelomení veta prezidentky Čaputovej mal rozhodovať na schôdzi, ktorá sa začne 26. novembra.

Zdieľať

Amazon pripravuje nový koncept predajne potravín. Nebude bez pokladníc

Amazon pripravuje nový koncept predajne potravín, prvý obchod otvorí na budúci rok v Kalifornii. Najväčší svetový e-shop potvrdzuje ambície posilniť si pozíciu v tradičnom biznise s potravinami, v ktorom už má sieť predajní Whole Foods.

Nový obchod s potravinami bude odlišný ako Whole Foods, píše portál Cnet.

Amazon kúpil sieť Whole Foods v roku 2017 za 13,2 miliardy dolárov, v súčasnosti má vyše päťsto predajní. Orientuje sa na drahšie a zdravé potraviny.

Amazon zatiaľ šetrí detailmi o novom koncepte potravín. Neprezradil, či otvorí viac predajní ani jeho názov. Podľa Cnet by sa mohol volať Amazon a firma s ním bude expandovať do viacerých lokalít.

Nový koncept potravín nebude využívať technológie z predajní Amazon Go, v ktorých nie sú pokladnice a platí sa v nich automaticky pri odchode z obchodu. Naopak, predajňa má byť vybavená štandardnými pokladnicami, aké bývajú v klasických potravinách.

Amazon predáva potraviny aj online prostredníctvom služieb Amazon Fresh a Prime Now.

Zdieľať

Rast globálneho dopytu po rope by sa mal po roku 2025 spomaliť. Dôvodom je zvyšovanie palivovej efektívnosti a očakávaný rast počtu elektrických vozidiel, uvádza Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojom najnovšom výhľade.

Dopyt po rope sa bude v najbližších 20 rokoch zvyšovať, v 30. rokoch by sa jeho rast mal výrazne spomaliť, vyberá Reuters z dokumentu World Energy Outlook 2019.

Do roku 2025 má dopyt každoročne narastať v priemere o 1 milión barelov denne, neskôr IEA počíta už len s denným prírastkom 0,1 milióna barelov.

V prípade osobných áut očakáva strop dopytu po rope koncom 20. rokov. Príčinou je postupný presun motoristov k elektrickým vozidlám.

IEA predpokladá, že do roku 2040 bude po cestách jazdiť zhruba 330 miliónov elektromobilov. Oproti vlaňajšej prognóze je to o 30 miliónov viac.

Najvýraznejší rast ťažby ropy agentúra očakáva v USA, produkcia podstatne vzrastie aj v Iraku a Brazílii.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať