Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Poľský novinár, ktorý robil na bitúnku: Kravy boli nadrogované, mali penu v ústach

Reprofoto - TVN24
Reprofoto – TVN24

Patryk Szczepaniak strávil tri týždne na bitúnku, aby v prestrojení nahral porážku chorých kráv, z ktorých mäso sa vyviezlo aj na Slovensko. Jeho reportáž pre televíziu TVN24 šokovala aj za hranicami. „Keď som videl kravu bez hlavy, stratil som reč,“ hovorí investigatívny novinár.

Môžete po tom všetkom jesť kebab?

(smiech) Asi rok a pol som už vegetarián, takže toto problém nie je.

Ale v bitúnku ste na obed mávali mäsové výrobky.

To áno. Ako sa hovorí, kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť. Nemohol som tam sedieť a povedať mäsiarom, že nejem mäso. Musel som jesť, čokoľvek mi dali pred nos, vrátane toho mäsa, ktoré sa spracovalo v tom bitúnku.

Bolo ťažké zamestnať sa na bitúnku?

Bol to dlhý proces. Jeden z našich informátorov nám povedal, že mäso z chorých kráv sa spracováva v tomto konkrétnom zariadení. Musel som sa veľa pripravovať. Čítal som učebnice pre mäsiarskych učňov, pozeral som mnoho videí na YouTube. Chodil som po iných bitúnkoch, predstieral som, že som študent veterinárstva, ktorý sa chce dozvedieť viac o telách zvierat. Zamestnať sa nebolo jednoduché, potreboval som nejaký príbeh. Je to malá dedina a mohlo byť podozrivé, že sa zrazu objaví cudzí človek a chce robiť túto robotu. Museli sme byť veľmi opatrní.

Čo ste im povedali?

Mal som príbeh, že moja expriateľka má so mnou dieťa, ale to dieťa nie je moje, tak som musel od nej odísť. Proste, bol som mladý človek v problémoch, ktorý potreboval fyzickú prácu v nejakom zapadákove. Kvôli tejto práci som jazdil na starom Renaulte Clio z roku 1999. Prvý deň na pohovore sa mi pokazilo, nechcelo naštartovať, tak na začiatku som vždy niekoho poprosil, aby mi pomohol naštartovať. To mi mohlo pomôcť, že ma napokon prijali.

Ste novinár. Bola mäsiarčina pre vás náročná?

Nikdy predtým som na bitúnku nerobil. Nevedel som si predstaviť, aká ťažká práca to bude. Prvé dva dni som mal dorezané všetky prsty.

Ako vyzerala vaša práca?

Choré kravy porážali na nočnej zmene, oni ma však najali na denné. Vtedy krájate najmä bravčové mäso, alebo hovädzie a robíte iné mäsiarske práce. Pýtal som sa ich: Potrebujem trochu viac peňazí, mohol by som sa dostať na nočnú zmenu? Tam sú lepšie peniaze. Kolegovia z dennej zmeny mi hovorili: Nechoď tam, raz, dvakrát sme tam boli a stačilo nám, nepáčilo by sa ti to. Ale nikto mi nevysvetlil prečo. Trvalo mi dva týždne, kým som sa dostal na nočnú zmenu. A to teda bol príbeh. V podstate všetko v reportáži som natočil počas nočnej zmeny. Všetko ilegálne sa dialo vtedy.

Ako vyzerala krava v najhoršom stave?

Najšokujúcejšia bola

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kondrót ustúpil pri ďalšej novele podozrivej z pokusu o pomoc Babišovi

Poslanec Maroš Kondrót zo Smeru ustúpil pri novele, pre ktorú ho v SaS podozrievali z pokusu pomôcť Duslu Šaľa Andreja Babiša. On aj ďalší koaliční poslanci podporili pozmeňujúci návrh od Karola Galeka z SaS, ktorý spornú novelu okresal. „Ušetrili sme ľuďom sedem miliónov eur ročne v účtoch za elektrinu, na ktoré by sme sa museli všetci spoločne poskladať Andrejovi Babišovi,“ povedal Galek.

Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR
Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR

Minúta po minúte

Zdieľať

Útok dronov na najväčšie ropné zariadenie na svete zrejme zdvihne ceny komodity

Dva útoky na veľké saudskoarabské ropné zariadenia spôsobia výpadok zhruba 5 % svetovej produkcie ropy. Po víkende tak zrejme stúpnu ceny ropy na svetových trhoch.

Prečo je to dôležité: Saudská Arábia dodáva v súčasnosti trhu asi 10 percent svetových dodávok ropy, aktuálny výpadok by mal byť vo výške 5 miliónov barelov denne.

Financial Times tvrdí, že výpadky by mohli byť relatívne rýchlo nahradené, no trhy budú minimálne v prvých dňoch tak či tak zasiahnuté.

Spoločnosť Saudi Aramco ani saudskoarabské oficiálne orgány ani 15 hodín  po útoku nepovedali, aký je odhadovaný rozsah škôd.

Problémom sú aj pochybnosti, či Saudská Arábia dokáže zabezpečiť ochranu svojich zariadení pred útokmi dronov v budúcnosti. To by mohlo ceny ropy ovplyvňovať dlhšie.

Útočili jemenskí povstalci: K sobotňajšiemu útoku na dve veľké ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci húsíovia.

Ich vojenský hovorca vyhlásil, že vyslali desať dronov, aby zaútočili na závod na spracovanie ropy v Búkjaku a ropné pole Churajs na východe krajiny. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca súčasne varoval, že útoky húsíov proti Saudskej Arábii sa len zintenzívnia, ak bude vojna v Jemene pokračovať. „Jedinou možnosťou pre saudskoarabskú vládu je prestať na nás útočiť,“ vyhlásil vo vystúpení, ktoré odvysielala satelitná televízia húsíov.

Saudskou Arábiou vedená vojenská koalícia bojuje proti povstalcom v susednom Jemene od marca 2015.

Útok na najväčšie ropné zariadenie na svete:       

Terčom jedného útoku bol spracovateľský závod štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Saudi Aramco v Búkjaku, ležiacom neďaleko pobrežného mesta Dammán vo Východnej provincii.

Firma označuje svoje zariadenie v Búkjaku za „najväčší závod na stabilizáciu ropy na svete“. Závod spracováva tzv. kyslú ropu na sladkú, ktorú potom prepravujú na prekládkové stanice na pobreží Perzského zálivu a Červeného mora. Podľa odhadov dokáže spracovať až sedem miliónov barelov ropy denne.

Závod bol v minulosti terčom militantov. Samovražední bomboví útočníci al-Káidy sa neúspešne pokúsili zaútočiť na tento ropný komplex vo februári 2006.

Druhým miestom útoku bolo podľa ministerstva ropné pole Churajs.

Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.
Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.