Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

MediaBrífing: Facebook a YouTube chcú zakročiť proti klamstvám o očkovaní

MediaBrífing je piatkový newsletter o všetkom dôležitom v médiách a žurnalistike. Tento týždeň sa okrem iného dočítate:

  • Lži o očkovaní sa šíria internetom, Facebook a YouTube zrejme zasiahnu.
  • Spotify je prvýkrát v zisku a ide investovať milióny do podcastov.
  • Stovky novinárov protestujú proti smeráckej zmene tlačového zákona. 
  • New York Times má najviac novinárov v histórii.

Prihláste sa na odber newslettra a dostanete ho každý týždeň e-mailom.


Ilustračné foto – TASR

Facebook a YouTube pomáhajú šíriť nepravdy o očkovaní. Antivakcinačnému hnutiu vďaka nim rastie popularita. Strašenie rodičov tak môže spôsobovať, že stále viac ľudí nie je zaočkovaných. Keď človek hľadá na Facebooku informácie o očkovaní, vo výsledkoch vyhľadávania dostáva najmä propagandu proti vakcínam. Systém YouTubu zas posúva divákov od videí, ktoré sú založené na faktoch, k dezinformáciám.

Začiatkom roka označila Svetová zdravotnícka organizácia hnutia proti očkovaniu za jednu z najväčších hrozieb pre svetové zdravie. Antivaxeri tak boli zaradení medzi riziká ako znečistenie ovzdušia, rakovina či ebola.

Úlohu Facebooku v popularizácii antivakcinačného hnutia nedávno analyzovala aj štúdia organizácie National Bureau of Economic Research. Ukázala, že facebookové skupiny pomáhajú utvrdzovať ľudí v ich názore na očkovanie a slúžia ako zdroj šírenia zavádzajúcich informácií. Sociálna sieť by podľa štúdie mala sprísniť reguláciu reklamy, vďaka ktorej sa falošné správy tiež šíria.

YouTube a Facebook teraz novinárom prezradili, že chcú riešiť problém so šírením klamstiev o očkovaní. Hovorca YouTubu pre britský denník Guardian povedal, že niektoré nepravdivé videá proti vakcínam môžu byť zaradené do kategórie škodlivých dezinformácií. Videoportál sľubuje, že tento typ videí by mal byť pokutovaný a nemal by sa tak často odporúčať divákom.

YouTube totiž čelí kritike, že ľuďom po skončení nimi vybraného videa odporúča ďalšie, neraz konšpiračné a nenávistné snímky. Tak systém YouTubu automaticky šíri nepravdivé informácie a ľudí privádza aj k radikálnemu obsahu. Firma teraz sľubuje, že odporúčací algoritmus sa bude

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

65 je nových 50. Zuckerberg sa mýlil, investovať do starších zamestnancov sa oplatí

Videli ste už tohtoročný rebríček 60 najlepších podnikateľov nad 60 rokov? A čo vravíte na víťaza ceny pre najlepšieho starého vedca? Nič, takéto ocenenia predsa neexistujú, píše Finacial Times v článku 65 je nových 50. Zuckerberg sa mýlil.

Americká astronautka Peggy Whitsonová odišla do penzie vo veku 58 rokov. Foto - TASR/AP
Americká astronautka Peggy Whitsonová odišla do penzie vo veku 58 rokov. Foto – TASR/AP

Minúta po minúte

Zdieľať

Spoločnosť Brose vytvorí v Prievidzi ďalších 400 pracovných miest. Investícia do tretej výrobnej haly sa bude pohybovať na úrovni 50 miliónov eur. Spoločnosť aktuálne zamestnáva okolo 850 ľudí. (tasr)

Zdieľať

Matador investuje do projektu InoBat, zaoberajúceho sa výskumom, vývojom a výrobou batérií. Tento krok pomôže posunúť vpred celý európsky sektor elektromobility. Zámerom je vybudovanie výskumného a vývojového centra vrátane výrobnej linky na Slovensku.

Spoločnosť vstúpila do strategického partnerstva v súvislosti s výstavbou výrobnej linky na batérie s výkonom 100 megawatthodín (MWh). Tá sa má začať už v prvej polovici roka 2020. Do konca roka 2021 má poskytnúť vlastné licencované riešenie pre autobatérie.

Celková investícia do vývoja spolu s nákladmi na výstavbu výrobnej linky by mala dosiahnuť 100 miliónov eur.

Matador bude pomáhať spoločnosti InoBat Auto počas obdobia výstavby, a to prostredníctvom zapojenia svojich inžinierskych a riadiacich tímov. Tie navrhujú najmodernejšie automatizované linky pre významných hráčov automobilového priemyslu. Aby projekt zohrával ešte silnejšiu strategickú úlohu, počíta sa s následným rozšírením výrobnej kapacity na 10 GWh, ktorá umožní hromadnú sériovú výrobu batérií.

„Desiatky rokov skúseností Matadora v automobilovom priemysle poskytnú spoločnosti InoBat Auto patentovaný prístup k vývojovému know-how pre našu plánovanú výrobnú linku, ako aj prístup k popredným výrobcom automobilov. Spolu s Matadorom a so spoločnosťou Wildcat, ktorá je naším technologickým partnerom v USA, InoBat Auto dopomôže európskemu trhu k nezávislosti na batériách z krajín mimo EÚ. Rovnako tak prispeje aj k transformácii slovenskej ekonomiky z čisto výrobnej na znalostnú,“ uviedol Marián Boček, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti InoBat.

Projekt InoBat Auto bol prvýkrát predstavený v júli tohto roka ako spoločné úsilie spoločností InoBat a Wildcat Discovery Technologies.

Súčasťou projektu je výrobná linka. Počíta sa s nepretržitým vývojom vlastných batérií v úzkej kooperácii s výrobcami elektrických vozidiel. (tasr)

Zdieľať

Volkswagen zaplatí 127 miliónov austrálskych dolárov (78,75 milióna eur) za urovnanie súdnych sporov s tisíckami tamojších klientov v súvislosti s emisným škandálom jeho dieselových modelov.

Nemecká automobilka zaplatí každému z majiteľov dotknutých dieselových vozidiel značky Volkswagen, Audi a Škoda zhruba 1400 dolárov.

„Je to významný krok k úplnému vyriešeniu súdnych sporov v Austrálii,“ uviedol hovorca spoločnosti.

VW v rámci urovnania sporu zaplatí aj právne trovy žalobcov. (tasr)

Zdieľať

Nemecko chce zaviesť limit pre budúci rozpočet európskeho bloku na roky 2021 – 2027 na úrovni 1 % jeho HDP. Tento limit je nižší ako 1,11 % HDP celej EÚ, ktorý navrhuje Európska komisia.

Štáty EÚ sa pripravujú na boj o rozpočet, ktorý sa bude schvaľovať na budúci rok. V pondelok sa v Bruseli zídu ministri financií EÚ, aby prediskutovali túto otázku.

Diplomatické zdroje uviedli, že Nemecko, najväčší čistý prispievateľ do spoločných pokladníc bloku, v pondelok predloží ministrom svoj návrh.

Ministri budú diskutovať aj o tom, či bude financovanie bloku podmienené zachovaním jeho hodnôt vrátane právneho štátu. Tento plán súvisí najmä s Poľskom a Maďarskom. (tasr)

Zdieľať

Šéf Úradu pre verejné obstarávanie Hlivák informoval, že úrad už ukončil kontroly 101 tendrov, ktoré po nástupe nového vedenia našli v skriniach a ktoré už mali byť dávno ukončené. V prípadoch, v ktorých sa to ešte dalo, úrad udelil pokuty, no boli často nižšie, ako mali byť, keby sa rozhodlo načas.

Úrad udelil pokuty v celkovej výške 813-tisíc eur. Ak by sa konali načas, bola by táto suma o 1,8 milióna eur vyššia. Všetkými prípadmi sa zaoberá generálna prokuratúra.

Miroslav Hlivák nechcel špekulovať o dôvodoch, prečo neboli konania ukončené, či išlo o organizovaný systém a či mohlo ísť o korupciu.

Zoznam prešetrovaných projektov a udelené pokuty

Zdieľať

Slovenská komora zubných lekárov aj Zväz ambulantných poskytovateľov sa pridali k spoločnému memorandu ambulancií, nemocníc a poisťovní, v ktorom žiadajú o dofinancovanie zdravotníctva od štátu 150 miliónov eur. Súčasný rozpočet pre zdravotníctvo podľa nich nepostačuje. (tasr)

Zdieľať

Francúzsko v budúcom roku zoškrtá dane pre domácnosti približne o 9,3 miliardy eur. Podľa denníka Les Echos bude približne 5 miliárd predstavovať zníženie dane z príjmu, ktoré sľúbil Emmanuel Macron, aby upokojil protesty žltých viest.

Ďalších 3,7 miliardy ušetria Francúzi v záverečnej fáze zrušenia dane z pobytu pre 80 % domácností.

Po zavedení všetkých plánovaných škrtov bude daňová záťaž francúzskych domácností od volieb v roku 2017, v ktorých zvíťazil Macron, nižšia o 20,6 miliardy eur.

Avšak Francúzsko v dôsledku toho v roku 2020 stlačí deficit svojho verejného sektora menej, ako plánovalo, aj napriek nečakaným úsporám rádovo v miliardách eur vďaka rekordne nízkym nákladom na pôžičky, uviedli zdroje z ministerstva financií. (tasr)

Zdieľať

Na trati Bratislava – Komárno začali v špičke jazdiť poschodové vozne. „Som veľmi rád, že sa nám zasa podarilo zvýšiť kapacitu na tejto trati. Vlaky na juh využíva veľa ľudí a hlavne v rannej špičke je ich kapacita nedostatočná,“ povedal minister dopravy Árpád Érsek.

Trať je mimoriadne vyťažená a možnosti jej skapacitnenia sú obmedzené.

Poschodové vozne budú nasadené na ranný vlak 4308 s odchodom z Dunajskej Stredy do Bratislavy vo všedné dni o 6:15.

Podľa ministra novinka zvýši možnosti vlakov na sedenie predovšetkým v ranných hodinách o stovky miest.

Súpravy zostavené z poschodových vozňov budú ťahať dieselové lokomotívy Siemens Eurorunner.

Zdieľať

Európska únia plánuje zaviesť digitálnu daň aj v prípade, že nedôjde ku globálnej dohode. Povedal to Paolo Gentiloni, nominovaný na post komisára pre hospodárske záležitosti.

„Mojou prvou úlohou bude zistiť, či je možné zaviesť webovú daň na úrovni Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj / skupiny G20 (20 najväčších svetových ekonomík), teda na globálnej úrovni, pretože by to bolo najefektívnejšie riešenie,“ povedal Gentiloni, bývalý predseda talianskej vlády v rozhovore pre denník La Stampa.

„Komisia sa bude snažiť dosiahnuť dohodu do roku 2020, ale ak to nebude možné, bude mojou úlohou navrhovať európsku webovú daň. Nie sme pripravení čakať,“ dodal.

Gentiloni tiež uviedol, že bude dohliadať aj na snahu o harmonizáciu daní z príjmu právnických osôb vo všetkých členských štátoch EÚ a prehodnotí súčasné nariadenie o zdaňovaní energie.

Ocenil menovú politiku Európskej centrálnej banky, ale domnieva sa, že len jej opatrenia nebudú stačiť na to, aby sa zastavilo spomaľovanie európskeho hospodárstva.

„Potrebujeme aj hospodárske a rozpočtové politiky, ktoré podporia rast,“ uzavrel.

Čítajte tiež: Česko zdaní internetové giganty, Slovensko ešte analyzuje možnosti

Zdieľať

Ceny ropy sú v reakcii na útoky na ropné zariadenia v Saudskej Arábii najvyššie za posledné štyri mesiace. Severomorská ropa Brent vystúpila o 19 % na 71,95 dolára a americká ľahká ropa WTI stúpla o 15 percent na 63,34 dolára za barel.

Ceny následne mierne klesli. Dôvodom bolo oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že schválil uvoľnenie ropy zo strategických rezerv, ak to bude potrebné. (čtk, bbc)

Vývoj ceny ropy Brent za posledný polrok. Zdroj: finance.yahoo.com
Vývoj ceny ropy Brent za posledný polrok. Zdroj: finance.yahoo.com