Denník N

Truban: Neviem si predstaviť, že s Pellegrinim sa dá krajina meniť k lepšiemu

Michal Truban. Foto N - Vladimír Šimíček
Michal Truban. Foto N – Vladimír Šimíček

Podpredseda Progresívneho Slovenska Truban verí, že Andrej Kiska ešte Slovensku prinesie zmenu.

V centrále Progresívneho Slovenska sedia Michal Truban a Ivan Štefunko spolu v malej kancelárii. Ani náhodou nepripomína pracovisko ľudí, ktorí práve dokončili obchod za vyše desať miliónov eur. Truban minulý týždeň predal vo Websupporte, firme, ktorú zakladal, svoj 50-percentný podiel. Štefunko dostane tiež viac ako milión eur, vo Websupporte bol investor s 15 percentami.

Truban (35) tvrdí, že ak by pri tomto obchode šli len po peniazoch, dostali by určite lepšiu cenu. Odmietli napríklad ponuku slovenského podnikateľa, hoci už v úvode rokovaní ponúkal o milión eur viac ako dánska investičná skupina Axcel.

Podpredseda Progresívneho Slovenska Truban aj predseda Štefunko už totiž musia myslieť aj na to, ako ich obchody ovplyvnia Progresívne Slovensko. Vidia to aj v reakcii na podozrenie, že firma Monogram Technologies, ktorej štvrtinovým vlastníkom je Štefunko, súťažila v dodávke vedeckých zariadení pre Žilinskú univerzitu neférovo.

Dobrý obchod, ktorý práve dokončili Truban a Štefunko s Websupportom, však pre ich stranu zároveň znamená, že do nej budú môcť investovať oveľa rýchlejšie. Truban verí Čaputovej kampani a dáva najavo, že nechce, aby ju zastavila, no hovorí, že ak by mali viac peňazí, postupovali by zrejme už dávno odvážnejšie.

Doteraz pritom Truban a Štefunko vložili do Progresívneho Slovenska dokopy okolo pol milióna eur a sú najväčšími donormi strany.

Truban v rozhovore vysvetľuje okrem okolností predaja Websupportu a vlastných ambícií aj svoj vzťah s Ivanom Štefunkom, hodnotí rok po vzniku Progresívneho Slovenska, investíciu do Matúša Valla a Zuzany Čaputovej, šancu na spoločnú kandidátku s Andrejom Kiskom a Spolu či svoje skúsenosti so slovenským IT biznisom cez Slovensko.Digital a rokovania s Petrom Pellegrinim.

To, že ste približne rok a pol v politike, znížilo alebo zvýšilo hodnotu vašich firiem?

Niektoré moje malé firmy, startupy, mohli viac rásť, lebo by som sa im mohol miesto politiky viac venovať. Ale Websupport rástol. Ako všade hovorím, našiel som preň lepšieho človeka, ako som ja. Všeobecne však firme nepomohlo, že som šiel do politiky. Videl som, ako mnohí ľudia písali, že od nás odídu, ak pôjdem do politiky. Firmám nepomáha, ak sa ich majitelia angažujú v politike, vníma sa to kontroverzne. Websupport však bol trochu iný, my sme sa vždy vyhraňovali. V minulosti sme mali situáciu, keď nám policajti zobrali servery v kauze NBÚ. Ozvali sme sa proti Pente, keď chceli stiahnuť text spisu Gorila. Ja som hovoril často o korupcii, preto som aj zakladal Slovensko.Digital. Môj vstup do politiky tak už Websupportom veľmi nezatriasol.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Michal Truban

    Progresívne Slovensko

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie