Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Projekt najväčšieho európskeho lietadla skrachoval, naplnila sa predpoveď bývalého šéfa Boeingu

Najväčšie civilné európske lietadlo A380 sa bude napokon vyrábať len menej než dvadsať rokov. Foto - TASR/AP
Najväčšie civilné európske lietadlo A380 sa bude napokon vyrábať len menej než dvadsať rokov. Foto – TASR/AP

Airbus oznámil, že ukončí výrobu lietadla A380, ktoré môže prepraviť vyše 500 cestujúcich. V kategórii obrovských lietadiel tak utrpel porážku od amerického Boeingu.

Bývalý šéf americkej spoločnosti Boeing a veterán leteckého biznisu Harry Stonecipher v roku 2004 povedal: „Nestojte v ceste svojmu konkurentovi, keď robí chyby.“

Narážal tým na spustenie výroby Airbusu A380 – najväčšieho osobného lietadla na svete. Robustný štvormotorový stroj, ktorý dokáže prepraviť 525 až 853 ľudí, mal potvrdiť prevahu európskeho Airbusu nad americkým Boeingom. Podľa pôvodných plánov ho chceli vyrábať aspoň 40 rokov, počas ktorých sa k zákazníkom malo dostať minimálne 700 kusov.

Aký je výsledok? Vedenie Airbusu tento týždeň oznámilo, že výrobu stratového lietadla v dohľadnom čase ukončí. „V dôsledku nedostatočných objednávok od aerolínií ukončíme dodávky A380 v roku 2021,“ uviedla firma v tlačovej správe.

Lietadlo A380 napokon nevyrobia ani len v počte tristo kusov. Na porovnanie: konkurenčný Boeing 747 sa vyrába už päťdesiat rokov a doteraz vzniklo vyše 1500 strojov.

Je dokonca pravdepodobné, že americké „jumbo“ budú vyrábať aj po roku 2021, keď Airbus dodá svoj posledný A380. Ak sa to stane, bude to pre európskeho výrobcu ďalšia potupa. Práve A380, prezývané „superjumbo“, malo byť nástupcom najznámejšieho boeingu.

Boeing 747 Jumbo má o niečo menšiu kapacitu než A380 – v najčastejšej konfigurácii má 416 miest. Paradoxne práve v čase, keď Airbus oznámil koniec výroby, oslávil 747 päťdesiat rokov od prvého letu. Foto – Wikipédia

Miesto toho sa Airbus musí zmieriť nielen s porážkou v kategórii obrovských štvormotorových lietadiel, ale aj s odpisom vyše 15 miliárd eur, ktoré investoval do vývoja. „Lietadlo A380 zostane pre Airbus navždy stratovým projektom. Iba za minulý rok mu jeho výroba priniesla stratu 463 miliónov,“ napísal český server Zdopravy.cz.

Airbus je nadnárodnou firmou, ktorá má fabriky vo Francúzsku, Nemecku, Veľkej Británii i Španielsku. V najbližších týždňoch začne rokovať s odborármi o tom, ako vyriešiť budúcnosť viac než tritisíc zamestnancov, ktorí pracovali na kedysi vychvaľovanom projekte.

Prečo to s európskym „superjumbom“ takto dopadlo?

V krátkosti sa dá povedať, že sa naplnili slová bývalého šéfa Boeingu Stoneciphera, ktorý už pred pätnástimi rokmi predpovedal, že ďalšie desaťročia budú patriť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Americké akciové trhy otvorili piatkové obchodovanie strmým prepadom
  • Koronavírus: Medzinárodný autosalón v Ženeve, ktorý sa mal konať na budúci týždeň, zrušili; nemecký veľtrh cestovného ruchu ITB je ohrozený
  • Letecká doprava:  EasyJet ruší viacero letov do talianskych destinácií pre pokles dopytu
  • Ropa: Ceny sa prepadli na viac ako ročné minimum
  • Ekonomický newsfilter: Predvolebný apel podnikateľov a odborárov na účasť vo voľbách

Minúta po minúte

Zdieľať

Akcie v USA kvôli koronavírusu za celý týždeň klesli najviac od krízy v roku 2008

Akcie v USA zaznamenali kvôli koronavírusu najväčší týždenný prepad od finančnej krízy v roku 2008. Výpredaj akcií sa tento týždeň prehĺbil kvôli obavám, že rýchlo sa šíriace ochorenie spôsobené vírusom môže spôsobiť recesiu.

Za celý týždeň index Dow Jones klesol o 12,4 percenta, Nasdaq o 10,5 percenta a S&P 500 o 11,5 percenta Straty zaznamenali indexy aj za celý mesiac.

Svet sa pripravuje na možnú pandémiu. Investori sa preto zbavujú akcií a presúvajú svoj záujem k bezpečnejším americkým štátnym dlhopisom. Stále viac obchodníkov sa tiež domnieva, že centrálna banka USA v marci zníži úrokové sadzby. (reuters, čtk)

Zdieľať

Ceny priemyselných kovov výrazne klesajú a zinok sa prepadol na najnižšiu hodnotu za viac ako tri roky. Môžu za to obavy, že šírenie koronavírusu bude mať negatívny vplyv na dopyt po priemyselných kovoch.

Znižujú sa aj ceny drahých kovov, na čele so zlatom. V prípade zlata, ktoré je považované za bezpečnú investíciu v čase neistôt, je však pokles spôsobený skôr tým, že sa investori už rozhodli zarobiť na jeho raste z posledného obdobia, a preto ho teraz predávajú. (reuters, čtk)

Zdieľať

Nemecké ministerstvo zdravotníctva nechce, aby sa budúci týždeň v Berlíne konal veľtrh cestovného ruchu ITB. Dôvodom je šírenie koronavírusu. ITB je najväčšie podujatie tohto druhu na svete. Konečné rozhodnutie urobí vedenie spolkového štátu. (čtk)

Zdieľať

Medziročná inflácia v Nemecku sa vo februári zrýchlila na 1,7 % z januárových 1,6 %. Priblížila sa tak cieľovej úrovni ECB, nastavenej tesne pod dvoma percentami, pod ktorou sa drží desiaty mesiac po sebe.

Predbežné údaje o inflácii, harmonizované s metodikou EÚ, zverejnil nemecký štatistický úrad Destatis.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa ceny vo februári zvýšili o 0,6 %, oproti februáru 2019 najviac zdraželi energie a potraviny.

Dvaja z bankárov ECB uviedli, že na šírenie nákazy koronavírusom zatiaľ nie je nutné reagovať. Časť analytikov sa domnieva, že centrálna banka by do leta mohla opäť znížiť úrokové sadzby.

Zdieľať

Slovenské firmy reagujú na koronavírus zatiaľ najmä rušením zahraničných ciest. Interné smernice kvôli chorobe vynovili napríklad v Slovak Telekome či bratislavskom Volkswagene.

„Tento týždeň sme zaviedli nové interné postupy, ktoré zahŕňajú nielen zvýšené hygienické opatrenia na pracovisku, ale najmä zrušenie zahraničných služobných ciest,“ povedal hovorca Telekomu Michal Korec.

Telekome tiež neodporúčajú zamestnancom súkromne cestovať do postihnutých oblastí ako je Čína. „Pri prípadnej návšteve, respektíve návrate z postihnutej krajiny je potrebné nahlásiť túto cestu a zamestnancom je nariadená 14-denná práca z domova,“ dodal Korec.

Dôvod na paniku zatiaľ neexistuje ani podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra. Pracovníci NBS podľa jeho slov budú pre koronavírus preventívne podstatne obmedzovať zahraničné pracovné cesty. „Treba obmedziť cesty do zahraničia, a to nielen súkromné, ale aj pracovné cesty,“ cituje Kažimíra agentúra Tasr.

Zahraničné cesty sa pre istotu snažia obmedziť aj v bratislavskom závode koncernu Volkswagen.

„Spoločnosť neplánuje až do odvolania žiadne služobné cesty ani vyslania do Číny, rovnako redukuje a dôsledne zvažuje aj ďalšie služobné cesty do zahraničia,“ povedala hovorkyňa závodu Lucia Kovarovič Makayová.

Bratislavský Volkswagen je zaujímavý aj pre iné. Podľa poslednej zverejnenej výročnej správy z roku 2018 podnik exportoval pätinu (22 %) produkcie do Číny. Výroba v závode nebola nateraz podľa jeho hovorkyne situáciou dotknutá.

Amazone sa zasa z preventívnych dôvodov rozhodli pozastaviť program prehliadok logistických centier v Európe. Na Slovensku má Amazon logistické centrum v Seredi, zamestnancov má aj v bratislavskej korporátnej kancelárii.

Zdieľať

Nový koronavírus má nečakanú obeť, svetoznámu značku mexického piva Corona, ktorá sa stala terčom vtipov na sociálnych sieťach. Podľa prieskumu agentúry YouGov sa znížila ochota Američanov nakupovať túto značku.

Najmä v Spojených štátoch ľudia vyhľadávajú na internete výrazy ako „corona beer virus“ alebo „beer coronavirus“, píše Bloomberg.

Dosahy spájania piva Corona s koronavírusom sú výraznejšie v posledných dňoch, keď sa nákaza rýchlo šíri aj mimo Číny.

Akcie Constellation Brands, ktorá Coronu vyváža z Mexika do USA, od začiatku týždňa klesli na newyorskej burze zhruba o 8 %.

Corona je treťou najobľúbenejšou značkou piva v USA po Guinesse a Heinekene. Názov je odvodený od slnečnej koróny a s novým typom vírusu nemá nič spoločné.

Za poklesom záujmu o nákup Corony môže byť aj fakt, že pivo je vnímané ako typický letný nápoj, najmä v súvislosti s dovolenkou na pláži. Jeho predaj preto podlieha značným sezónnym výkyvom.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať