Denník N

Sulík o návrhoch SNS: Danko púšťa návrhy od pása, koalícia je rozoštvaná až na kosť

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Šéf SaS Richard Sulík opakuje, že je za znižovanie daní, no predpokladá, že Andrej Danko aj vysvetlí, ako chce vykryť rozpočtový deficit, ktorý by jeho opatrenia spôsobili.

Šéf SNS Andrej Danko kritizoval rozhodnutie ministra financií Petra Kažimíra zostať vo funkcii až do mája a jedným dychom mu zašiel do kompetencií, keď navrhol zníženie zdanenia ziskov firiem z 21 % na 15 % a zníženie DPH na všetky potraviny na 10 %.

Rozpočtová rada odhadla, že by to spôsobilo výpadok daní za 1,35 miliardy eur a deficit verejných financií by v roku 2020 mohol dosiahnuť 1,9 %. Predseda SaS Richard Sulík vysvetľuje, čo by robil na mieste súčasnej koalície.

SNS navrhuje zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb z 21 na 15 % a zníženie DPH pre všetky potraviny na 10 %. Stále si myslíte, že sú to dobré návrhy?

SaS je za zníženie daní. My celé roky hovoríme, že peniaze treba nechať podľa možností u tých, ktorí ich vytvárajú. Pokiaľ ide o Dankove návrhy, takéto masívne zníženie daní vytvorí deficit. Predpokladám, že Andrej Danko aj vysvetlí, ako chce deficit vykryť. Napríklad sa môže zaviazať, že nominanti SNS prestanú kradnúť. To by už do veľkej miery vykrylo deficit. Po druhé, Európska komisia schvaľuje rozpočet Slovenska, tam ho treba poslať na schválenie, predpokladám, že aj toto si on ošetrí. Ale v zásade my podporujeme zníženie daní, aj keď si vieme predstaviť aj lepší návrh. Namiesto zníženia dane pre právnické osoby na 15 %, pričom fyzickým osobám by zostala sadzba dane 19

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

DPH na potraviny

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie